شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
ehsan.helli1

نام: احسان

محل اقامت: تهران

سپاس: 624

تماس:

Re: شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

پست توسط ehsan.helli1 »

همونطور که Yellow Rose گفت چون کوانتوم و نسبیت با شهود ما تفاوت داره جذاب به نظر میاد ولی ریاضی نسبتا سنگینی داره.البته من ریاضیات کوانتوم رو ندیدم ولی نسبیت بیشتر بحث ریاضی هستش.
من به هیچ وجه با خوندن کتاب های اموزش پرورش موافق نیستم همه چیز به بدترین شیوه ممکن تدریس شده(برای مثال در فیزیک 3 برای تعیین جهت میدان مغناطیسی حتی اسمی هم از ضرب خارجی یا کراس دو تا بردار برده نشده!)
علاوه بر این ها ترمودینامیک که مبحث خیلی جذاب و باحالی هستش مخصوصا قانون دوم در کتاب های فیزیک مدرسه بخش کمی رو داره و خیلی هم بد تدریس شده(قانون اول ترمودینامیک رو هم کتاب درسی متفاوت از خیلی کتاب های معتبر دیگه نوشته)
برای شروع اول فیزیک مفهومی و هالیدی بخونید و حل تمرین از همه چیز مهم تره..برای ریاضیات من خودم حساب دیفرانسیل انرسن رو خودم چون اخر هر فصلش 5و6 سوال فیریک از مباحث همون فصل هست
برای مکانیک ماریون و کلپنر خوب هستند و برای الکترو (برای شروع هالیدی خیلی خیلی خوبه) بعد از هالیدی گرفیثتت و پورسل (پورسل خیلی مفهومی هستش به نظر من و نایفه هم یکسری مثال جالب داره)

Andishe

پست توسط Andishe »

از راهنمایی هاتون سپاسگزارم. کتابهای زیادی معرفی کردید.
همشونو می خونم.

Andishe

پست توسط Andishe »

من هر چی توی اینترنت گشتم نتونستم کتاب فیزیک مفهومی رو (به فارسی) پیدا کنم. کسی لینکی برای دانلود کتاب فیزیک مفهومی سراغ داره؟
دنبال کتاب 4 جلدی فیزیک مفهومی ترجمه ی منیزه رهبر بودم که میگن خیلی خوب توضیح داده شده. حالا اگر اونا هم نشد اشکالی نداره کلا فیزیک مفهومی می خوام.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

سلام
به نظر من بد نیست اول هدفتون رو ازخوندن فیزیک مشخص کنید.حقیقت امر اینه که دوستان کتابهایی رو معرفی کردند اما داستان اصلی اینجاست که اگر فیزیک رو درست یاد نگیرید نه تنها نمیتونید ازش استفاده کنید بلکه پس از مدتی با ساختارهای ریاضی مجرد و غول پیکری مواجه میشید و فیزیک به مشتی فرمول و عدد تبدیل میشه.
نمیخوام نا امیدتون کنم میخوام روشنتون کنم و مسیری که خودم یه بار رفتم و مشکلاتش رو دیدم براتون بازگو کنم.اصلا به کوانتوم فکرنکنید،کوانتوم جدا از اسمش که کمی جدابه(!) جالب هم هست اما بد نیست که بدونید خوندن کوانتوم مکانیک بدون دونستن مکانیک کلاسیک و قوانین پایه نیوتن،جبرخطی ،آنالیز تابعی و مبانی آنالیز تقریبا غیرممکنه smile072
برای اینکه تنهایی بشه دست و پاشکسته از پسش بربیاید کتاب های زیر رو بخونید:
(دنبال کتاب و جزوه ی فیزیک مفهومی نباشید،فیزیک بدون قرارگیری در روند درست مطالعه تقریبا معنایی نداره)
1-از کتاب ریاضی اول دبیرستان شروع کنید وبعد از ریاضی 2 و حسابان حساب دیفرانسیل و انتگرال رو ترجیحا پیش یک معلم یاد بگیرید
2-ازکتاب فیزیک 1 دبیرستان شروع کنید و بعد فیزیک 3 رو مطالعه کنید وسعی کنید مساله حل کنید
3-فیزیک 2 رو به همراه فیزیک دوره پیش دانشگاهی بخونید.این دو کتاب پایه اصلی مکانیک هستند و برای کوانتوم اول باید این دو کتاب رو خوب یاد بگیرید
4-کتاب های ریاضی عمومی 1 و2دانشگاه مبانی ابتدایی آنالیز ریاضی رو اموزش میده.کتاب توماس در این رابطه مناسبه.سعی کنید مساله حل کنید.
5- جلد کتاب هالیدی و درست بخونید و مسائلش رو حل کنید.جلد اول مکانیک،جلددوم موج و گرما و جلد سوم الکتریسته و مغناطیسه.اگه فقط میخواید کوانتوم یاد بگیرید(که کار چندان به درد بخوری هم نیست) جلد اول اهمیت بیشتری داره
تا اینجا شما به اندازه دانشجوی سال اول فیزیک،فیزیک رو بلد هستید.وقتی این کتابها رو خوندید کم کم با کتابهای دانشگاهی آشنا میشید و به نظر من خودتون انتخاب کنید که با کدوم راحتتر هستید.
برای کوانتوم مکانیک از کتاب های کوهن غافل نشید.
موفق باشید smile072
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

Andishe

پست توسط Andishe »

ویستاM خدا خیرتون بده چه کمک بزرگ و دقیقی کردید !!! البته از راهنمایی بقیه ی دوستانی هم که لطف کردن و پاسخ دادن غافل نخواهم شد اما شما راه رو برام روشن تر و واضح تر کردید. از گیجی دراومدم ! انشاالله که به جایی و موفقیتی برسید که انتظارشو ندارید.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

ممنون از شما دوست من
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

Azin.qanbari

نام: آذین قنبری

محل اقامت: آبادان

سپاس: 12

پست توسط Azin.qanbari »

منم همین مشکلو دارم با این تفاوت که کلاس هفتمیم! smile026
فیزیک و آزمایشگاه 1 و 2 رو راحت متوجه شدم، 3 رو نصفه، پیش دانشگاهی رو تا حدودی! برای این بعضی مطالب رو نفهمیدم که به ریاضی پیشرفته تری نیاز دارم. برا همین اول میخوام ریاضی سالای بالاتر رو بخونم ولی خب بعدش چی؟ ینی بعد از اینکه تا پیش دانشگاهی خوندم و فهمیدم چطور؟ و در ضمن، کسی راه بهتری سراغ نداره که بتونم فیزیک مفهومی رو بدون اینکه خیلی به ریاضی وارد بشم بخونم و یاد بگیرم؟ واقعا توی مفاهیم مشکلی ندارم.
دنیا و فیزیک...! (:

Azin.qanbari

نام: آذین قنبری

محل اقامت: آبادان

سپاس: 12

پست توسط Azin.qanbari »

ویستاM نوشته شده:سلام
به نظر من بد نیست اول هدفتون رو ازخوندن فیزیک مشخص کنید.حقیقت امر اینه که دوستان کتابهایی رو معرفی کردند اما داستان اصلی اینجاست که اگر فیزیک رو درست یاد نگیرید نه تنها نمیتونید ازش استفاده کنید بلکه پس از مدتی با ساختارهای ریاضی مجرد و غول پیکری مواجه میشید و فیزیک به مشتی فرمول و عدد تبدیل میشه.
نمیخوام نا امیدتون کنم میخوام روشنتون کنم و مسیری که خودم یه بار رفتم و مشکلاتش رو دیدم براتون بازگو کنم.اصلا به کوانتوم فکرنکنید،کوانتوم جدا از اسمش که کمی جدابه(!) جالب هم هست اما بد نیست که بدونید خوندن کوانتوم مکانیک بدون دونستن مکانیک کلاسیک و قوانین پایه نیوتن،جبرخطی ،آنالیز تابعی و مبانی آنالیز تقریبا غیرممکنه smile072
برای اینکه تنهایی بشه دست و پاشکسته از پسش بربیاید کتاب های زیر رو بخونید:
(دنبال کتاب و جزوه ی فیزیک مفهومی نباشید،فیزیک بدون قرارگیری در روند درست مطالعه تقریبا معنایی نداره)
1-از کتاب ریاضی اول دبیرستان شروع کنید وبعد از ریاضی 2 و حسابان حساب دیفرانسیل و انتگرال رو ترجیحا پیش یک معلم یاد بگیرید
2-ازکتاب فیزیک 1 دبیرستان شروع کنید و بعد فیزیک 3 رو مطالعه کنید وسعی کنید مساله حل کنید
3-فیزیک 2 رو به همراه فیزیک دوره پیش دانشگاهی بخونید.این دو کتاب پایه اصلی مکانیک هستند و برای کوانتوم اول باید این دو کتاب رو خوب یاد بگیرید
4-کتاب های ریاضی عمومی 1 و2دانشگاه مبانی ابتدایی آنالیز ریاضی رو اموزش میده.کتاب توماس در این رابطه مناسبه.سعی کنید مساله حل کنید.
5- جلد کتاب هالیدی و درست بخونید و مسائلش رو حل کنید.جلد اول مکانیک،جلددوم موج و گرما و جلد سوم الکتریسته و مغناطیسه.اگه فقط میخواید کوانتوم یاد بگیرید(که کار چندان به درد بخوری هم نیست) جلد اول اهمیت بیشتری داره
تا اینجا شما به اندازه دانشجوی سال اول فیزیک،فیزیک رو بلد هستید.وقتی این کتابها رو خوندید کم کم با کتابهای دانشگاهی آشنا میشید و به نظر من خودتون انتخاب کنید که با کدوم راحتتر هستید.
برای کوانتوم مکانیک از کتاب های کوهن غافل نشید.
موفق باشید smile072
عااااااالییییییی بود ممنوووووون! smile015 smile124
دنیا و فیزیک...! (:

نمایه کاربر
Reza newton

نام: Reza Newton !

سپاس: 29

تماس:

پست توسط Reza newton »

بهترین بخش مکانیکه.خصوصا دینامیک
هر که گردد مبتلا اندر فراق.....اوشناسد شرح درد اشتیاق
یا ابالفضل ابن علی

aminas

پست توسط aminas »

سلام و خسته نباشید ، من دانشجوی سال اول پزشکی هستم ، فیزیکم تو تجربی عالی بود و بیشتر رو فیزیک کوانتوم ریاضیا کار کردم ، بعد کنکور خواستم با فیزیک کوانتوم استیون گازیوروویچ کار کنم ولی خیلی واسم سطحش پیشرفتس، تبم داغ نیست که زود سرد شه واقعا میخوام تو این زمینه فعالیت داشته باشم. به نظرتون از چه منبعی استفاده کنم؟ ممنونم

نمایه کاربر
DOCTOR G

سپاس: 14

پست توسط DOCTOR G »

سلام به NEXT، Andishe، Azin.qanbari ، Aminas عزیز و تمام دوستانی که به علم شگفت انگیز فیزیک، علاقه دارند.

بعضی از دوستان به پرسش های شما پاسخ هایی دادند که من _با حفظ ارزش و احترام فراوان برای ایشان- زیاد موفق نیستم. فردی که می خواهد فیزیک را درست متوجه شود، با کتاب های درسی آموزش و پرورش به جایی نمی رسد.
در پایین دو کتاب که بینش فیزیکی فوق العاده و اطلاعات نسبتا کاملی برای ورود به فیزیک و فهم آنرا را می دهند، معرفی می کنم.
برای شروع حتما از این دو استفاده کنید

1-تکامل فیزیک - (نوشته ی آلبرت اینشتین - انتشارات خوارزمی) : من این کتاب رو وقتی کلاس چهرام ابتدایی بودم خوندم. همچنین این کتاب رو یکی از اساتید بزرگ فیزیک ایران، در همایشی در IPM (مرکز پژوهش های بنیادین ایران) برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری معرفی کردند.
در این کتاب تا آنجا که ممکن بوده، از فرمول های ریاضی پرهیز شده و به صورت مفهومی بیان شده.

2- کتاب فیزیک مفهومی - (نوشته ی پاول. جی.هیوییت - انتشارات فاطمی): این کتاب یک دوره ی کامل فیزیک شامل تمام مباحث فیزیک می شود و چهار جلد دارد. برای فهمیدن کامل کتاب بهتر است از جلد اول شروع کنید. این کتاب در کل چیزی حدود 1000 صفحه دارد.

فرقی نمی کند مثل آذین عزیز کلاس هفتم باشید یا Andishe و NEXT و Aminas کنکور را رد کرده باشید. برای شروع و فهمیدن فیزیک، حتما این دو کتاب رو مطالعه فرمایید smile072 smile072
با تشکر smile072

محمد حسین کیان

پست توسط محمد حسین کیان »

سلام به نظر شما فیزیک مفهومی بهتره یا فیزیک هالیدی کدوم روانتر توضیح داده و مسائل سخت تری داره

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

بخون جانم بخونشون. هیچ قاضی ای بهتر از خود شخص وجود نداره، اما فیزیک هالیدی رو دانشگاه تدریس میکنند. به نظر خودم هیچ چیزی مثل فایمن لکچر مفهومی و عالی نگفته.

ملیکاب

پست توسط ملیکاب »

سلام من امسال کنکور تجربی دادم ریاضی۷۲ درصد و فیزیک۴۶ درصد زدم که دلیل کم بودن درصد فیزیکم اینه که وقتشو به زیست وشیمی ام دادم که ضررم نکردم...در دبیرستان به شدت به ریاضی و فیزیک علاقه داشتم و وقتی وارد رشته تجربی شدم توی این۴ سال علاقه ام رو حفظ کردم ...اطلاعات پراکنده ای از فیزیک کوانتوم دارم و میخوام جدی تر پی گیریش کنم...سینتیک و دینامیک به شدت قوی ای دارم و اطلاعاتم توی نوسان و امواج مکانیکی و فوتوالکتریک توی دبیرستان قابل قبول بود و تا تونستم در زمان کنکورم هم سعی کردم بیشتر از کتاب بدونم...میخوام یه مسیر درست رو طی کنم لطفا راهنمایی کنید که با چه کتابهایی شروع کنم...از فاینمن دو تا کتاب دارم اما بیشتر سخنرانی های پراکنده ی فاینمن هستن...و درباره موضوعات مختلفی بحث می کنن...خیلی منتظر جوابتونم نا امیدم نکنید

Alimam

پست توسط Alimam »

سلام
امیدوارم سرحال باشید
ببخشید من در مقطع دوم راهنمایی(هشتم)هستم و علاقه شدیدی به فیزیک کوانتوم دارم.بله میدونم باید از پایه شروع کنم،اما نیاز مند راهنمایی بیشتر و یک برنامه ریزی برای فیزیک هستم
لطفا کمکم کنید.این نکته رو هم بگم که از مغز قوی برخوردارم.و اینکه با هر مسئله ای که روبه رو میشم تا جواب رو پیدا نکنم دست بردار نیستم

ارسال پست