شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Next

سپاس: 1

شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

پست توسط Next »

سلام من علاقه زیادی در خودم برای یادگیری فیزیک می بینم ولی احنیاج به یک راهنمایی مفیددارم که باید از کجا شروع کنم ..
علاقه من در حیطه فیزیک نور و کنترل نور وامواج هست ..لطفا من را راهنمایی کنید
آخرین ویرایش توسط Next جمعه ۱۳۸۷/۸/۳ - ۱۴:۰۵, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
nazanin zahra

محل اقامت: يزد

Re: شروع یادگیری فیزیک ... را(هنمایی کنید)

پست توسط nazanin zahra »

تو خودت اين علاقه رو نسبت به فيزيك ميبيني

به نظر من بهتره از كتاب فيزيك اول دبيرستان شروع كني

راشين

سپاس: 6

پست توسط راشين »

سلام دوست عزیز!

اشاره نفرمودید که شما در چه مقطع تحصیلی هستید و چه رشته ای را می خوانید. تنها در زمینه ی مطا لعه می تونم کمک کنم،برای خواندن فیزیک صبور باشد و سعی کنید مفهومی بخونید مثل درس دینی و تاریخ نیست که کتابتون رو زود برگ بزنید شاید نزدیک به یک ساعت و گاهی بیشتر در همان یک صفحه بمانید.

و سعی کنید هر تعریف فیزیکی را که می خوانید دنبال مثال و نمونه ی ان در طبیعت بگردید این به شما انگیزه ی بیشتری می دهد و یا بر عکس پدیده های موجود در طبیعت را که می بینید دنبال دلیل فیزیکی ان باشید.

موفق باشید
چشم آسایش که دارد از سپهر تیز رو ؟
ساقیا جامی به من ده تا بیاسایم دمی

زیرکی را گفتم این احوال بین خندید و گفت:
صعب روزی، بوالعجب کاری، پریشان عالمی!
در طریق عشقبازی امن و آسایش بلاست
ریش باد آن دل که با درد تو خواهد مرهمی

albert einstein 90i

پست توسط albert einstein 90i »

Hi
من می تونم یک راهکار خوب پیشنهاد بدم :
هر پدیده ی جالبی که در اطراف خودت دیدی براش یک توجیه معقولانه ی فیزیکی بیار اگر هنوز تا کنکور وقت داری گرایش فیزیک رو ول کن همه ی بحث ها رو به یک اندازه ادامه بده تا وقتی که کنکور قبول شدی گرایش رو انتخاب می کنی
امیدوارم موفق باشی
هر چیز ساده و روان نباشد مپذیر

نمایه کاربر
محمد مهدي غلامي

محل اقامت: مشهد

سپاس: 14

تماس:

پست توسط محمد مهدي غلامي »

با سلام ........
اگر مقطع تحصیلی تونرو میگفتید بهتر میشد راهنمایی کرد ولی به طور کلی اگر میخواهید فیزیک بخونید به نظر من باید به مفهوم ها توجه کنید و سعی کنید مفاهیم ر کاملا در ذهنتون تجزیه و تحلیل کنید تا کاملا اونو درک کنید. همچنین باید سعی کنید تا میتوند در اون مبحث در ذهنتون سوال بوجود بیارید و تا جواب قانع کننده نگرفتید دست برندارید.
امیدوارم علاقتون به فیزیک هر روز بیشتر بشه (همچنین خودم و همه ی ایرانی ها........)
با تشکر.........
جنگ نرم ... ؟!!!

محمد اکبری

محل اقامت: اصفهان

پست توسط محمد اکبری »

اگر واقعا به فيزيك علاقه داريد:اول بايد مكانيك را مطالعه كنيد.حتم داشته باشيد هروقت اصول مكانيك و تفكر فيزيكي رو فهميديد در ساير قسمتهاي فيزيك به مشكلي بر نمي خوريد. smile027

نمایه کاربر
ویستا M

سپاس: 5

پست توسط ویستا M »

شما در هر مقطعی هستید از پایه تحصیلی خودتان شروع به فعالیت کنید و تا زمانی که وارد دانشگاه و گرایش خودتان نشدید دنبال
مسائل جانبی نباشید بجز اینکه مطالب به درک بیشتر شما نسبت به کتاب درسی کمک کند
طبیعت یعنی فیزیک پس اگر به فیزیک علاقه مندید در مورد هر چیز در طبیعت فکر کنید لازم نیست کتابی 400 صفحه ای بخوانید!شما
با این تفکر یک فیزیک دان نوپا هستید!!
همیشه موفق باشید...
فیزیک همواره همان چیزی خواهد شد که تو از آن انتظار داری

Next

پست توسط Next »

سلام .از اینکه دیر پاسخ می دم معذرت می خوام .

خوب با اولین پاسخ یه کم ... بگذریم ...

خوب امیدوارم . اینکه من تو چه مقطعی تحصیل میکنم ..تاثیر مثبت داشته باشه ..
ایا کسی که علاقه به فیزیک داره , باید کنکور قبول نشده باشه یا اینکه دبیرستانی باشه ؟
من مقطع کاردانی کامیپوتر رو پشت سر گذاشتم و منتظر ورود به کارشناسی هستم ..

من فیزیک 1 رو تو کنکور مربوط به کامپیوتر 73 درصد زدم .. تو اون سال فیزیک یه کم سخت بود
و اخرین مطالعه ی من برای درس الکتریسیته و مغناطیس کتاب فیزیک هالیدی بود ..که تونستم با نمره ۱۵ اون درس رو پاس کنم زمانی که فقط 5 نفر قبول شدند .

از اینکه روابط یه مسئله رو می تونستم بفهم و به جواب برسم برام لذت بخش بود
از اونجا بود که علاقم بیشتر شد ولی به خاطر تحرک و تکاپوی زیاد رشته کامپیوتر مجالی پیدا نکردم که دنبال فیزیک باشم .

حالا سعی دارم علاقه خودم رو هدفمند کنم..

و با این سوال شروع می کنم که مطالعه فیزیک احتیاج به جی داره ؟چه پیش زمینه ایی می خواد و اینکه چه طور پیشه به سرعت پیشرفت کرد ؟
من از چه قسمت هایی از این سایت می تونم استفاده کنم ..؟
نمی خوام حرکتم شتاب زده باشه و بعد از یه مدت سرد بشم ..می خوام اصولی و هدفمند حرکت کنم .

من دوست دارم با نور شروع کنم .. اینکه چه طور میشه حرکت نور و مسافتی که طی میکنه رو تعیین کرد ..

hamid_kg

سپاس: 3

Re: شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان ...(راهنمایی کنید)

پست توسط hamid_kg »

سلام.
حتما تا اخرش و با دقت بخونش............حتما.............!!!!!!!
من فقط 1 پیشنهاد کوچولو ولی کمی متفاوت دارم.
یادگیری و درک فیزیک(در حد حرفه ای) به مغز قوی نیاز دارد .دقت کن که منظورم از مغز قوی هوش نیست (گرچه تا حدودی تاثیر گذار هست).
فیزیک و ریاضیات فرمول نیستند .
فیزیک و ریاضیات تمرین و تکرار نیست.
فیزیک و ریاضی حل مسائل کلیشه ای نیست.
فیزیک و ریاضیات فقط تفکر و تحلیلند.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سعی کن همیشه مغزتا درگیر مسائل بکنی. مسائلی که نه فقط به 1 جواب نهایی کلیشه ای برسند بلکه مسائلی که به 1 مفهوم و درک عمیقی از فیزیک ختم شوند .
زمانی 1 مغز قوی پیدا می کنی که بر روی چنین مسائلی فکر و تحلیل کنی.
اگر به 1 چنین سوالاتی بر خوردی به شدت بروی انها فکر کن. انقدر فکر کن فکر کن فکر کن فکر کن فکر کن فکر کن فکر کن و فکر کن تا به جواب (درک عمیق) برسی.
smile015 smile015 smile015
در ضمن اگر مدت زیادی فکر کردی ولی به جواب نرسیدی ناراحت نشو.
چون که تو پیشرفت کردی.
چون که تو مغزت قوی شده.
بازم میگم مغز تو قوی شده!!!!!!!!! smile018 smile018 smile018
!!!!!!!!!!!!!!! me kartveli biji var

raha.72

نام: reihane

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 12

تماس:

پست توسط raha.72 »

سلام دوست عزيز اين خيلي خوبه كه شما از يه گرايش و يه رشته ديگه به فيزيك هم علاقه داريد چون يه فيزيكدان محض كه فقط فيزيك بلده به جايي نميرسه و در واقع پيوند فيزيك با ساير علوم نتيجه بخشه.
ولي درمورد سوال شما بهتر ميبينم كه جوابتون رو از قول استاد فيزيك جديدم بگن كه به قول ايشون فيزيك يه علمه آكادميك هست و نميشه صرفن با مطالعات كتابهاي فيزيك فيزيكدان شد و بايد اين رشته رو از طريق دانشگاه دنبال كنيد.
ولي من براي شما كه كامپيوتر ميخونيد و علي الخصوص به مباحث فيزيك جديد و نور علاقه مند هستيد يه پيشنهاد هيجان انگيز دارم كه ان شا الله بتونيد بين فيزيك و گرايش خودتون ارتباط برقرار كنيد و اونم اينه كه روي مباحث كوانتوم كامپيوترها تمركز و تحقيق كنيد كه رشته ي نو و قابل بحثيه و البته نيازمنده تخصص كامپيوتر و علاقه به فيزيكه
موفق باشيد smile018
حلقه ی مضراب دل هرکه به انگشت داشت راز دل خسته را فاش به هر جا رساند

Andishe

پست توسط Andishe »

سلام بر همه ی فیزیکدانان جوان
امیدوارم سوالم رو در جای مربوط به خودش مطرح کرده باشم.

من علاقه فوق العاده شدید و دیوانه واری به فیزیک کوانتوم دارم. دقیقا هم ازش چیزی نمیدونم ، کلا هیچی از فیزیک بلد نیستم. اما خیلی دلم می خواد یاد بگیرم. به موضوعات و مطالبی علاقه مند شدم که وقتی گشتم ببینم در چه حیطه ای هستن دیدم مربوط میشن به فیزیک کوانتوم ، برای همین می خوام یاد بگیرم. اما نمی دونم باید از کجا شروع کنم.

رشته ی خودم انسانی بوده. الان هم کارشناسی علوم سیاسی هستم. می دونم به رشتم مربوط نمیشه اما این دلیل نمیشه که نتونم یاد بگیرم یا بفهممش.
می دونم که برای فهم و تحلیل فیزیک و مسایل مربوط به اون احتیاج به ذهن قوی و فعال هست که بتونه خوب تحلیل و آنالیز و تعمق کنه که خوشبختانه این یکی رو خیلی خوب دارم.

حالا کی میتونه منو راهنمایی کنه؟ از کجا باید شروع کنم؟ مثلا کتابی به اسم فیزیک کوانتوم هست که بشینم بخونمش یا باد اساس فیزیک رو از اول دبیرستان شروع کنم یاد بگیرم؟ کلا چی کار باید بکنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

Andishe نوشته شده:... من علاقه فوق العاده شدید و دیوانه واری به فیزیک کوانتوم دارم. دقیقا هم ازش چیزی نمیدونم ، کلا هیچی از فیزیک بلد نیستم. اما خیلی دلم می خواد یاد بگیرم. به موضوعات و مطالبی علاقه مند شدم که وقتی گشتم ببینم در چه حیطه ای هستن دیدم مربوط میشن به فیزیک کوانتوم ، برای همین می خوام یاد بگیرم. اما نمی دونم باید از کجا شروع کنم.
...
سلام اندیشه.
چون نتایج این بحث ها(کوانتم مکانیک و ...) با تجربه روزانه افراد تفاوت داره، باعث علاقه مندی میشه.
معمولا این عشق و علاقه ها بعد از یه مدت فروکش می کنه.
---
بهترین شروع برای فیزیک، شروع از مباحث ابتدایی و پایه س.
باید از کتب دبیرستان(دروس ریاضی و فیزیک) شروع کنی، بعد منابع پیشرفته تر و استاندارد رو استفاده کنی.
فیزیک نیاز به مهارت داره، مهارت حل مسله، که فقط از راه حل مسله بدست میاد.
----
کوانتم مکانیک نیاز به ریاضیات پیشرفته ای داره. خوندنش برای کسی که فیزیک پایه و ریاضیاتش رو بلد نیست خیلی دشواره.

smile072

Andishe

Re: شروع یادگیری فیزیک برای علاقه مندان

پست توسط Andishe »

سلام ، فکر نمی کنم علاقه ی من به فیزیک کوانتوم فروکش کنه چون از وقتی یادم میاد به این چیزا علاقه داشتم ، خواستم برم ریاضی فیزیک اما ریاضیم توی مقطع اول دبیرستان خراب شد که نتونستم برم ریاضی فیزیک. حالا بدجوری پشیمونم. می خوام خودم بخونم. شده کل کتابهای ریاضی فیزیک رو بگیرم و بشینم دقیق بخونم ، این کارو میکنم. میرم از ریاضی اول دبیرستان شروع میکنم. خداروشکر خواهر خودم اول دبیرستانه ریاضیشم عالیه ازش میخوام باهام کار کنه. بقیشم خدا بزرگه ، خودمو میکشم بالا. کار برای کسی که علاقه داشته باشه نشد نداره.

حالا غیر از ریاضی اول که عمومیه. از کدوم کتاب یا کتابهای دوم ریاضی فیزیک شروع کنم؟

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

ریاضی و فیزیک سال دوم و سوم رو باهم بخون.
راستش سرفصل ها رو دقیق یادم نمیاد که دقیق بگم. ولی اگه میتونی با هم بخون!
به احتمال زیاد مشکل زیادی با فهمیدن و یادگیری ریاضیات نداری. ولی فقط از روی حل تمرینه که میتونی بفهمی یاد گرفتی یا نه.
---
فیزیک(2 و 3)رو همزمان با ریاضی(حساب دیفرانسیل) شروع کن.
فیزیک 2 مهم تر از سه.
فیزیک 3 ممکنه کمی گنگ و نامفهوم باشه. ولی باز سعی کن سوالهاشو حل کنی.
کتاب های کمک آموزشی و خود آموز خیلی میتونه کمکت کنه، انتشارات خاصی مد نظرم نیست ولی مناسب با سطح خودت یکی رو انتخاب کن.

یادت باشه تو این سطح ریاضیات مهمتر از فیزیکه.
تو حل تمرین یا یادگیری ممکنه یه چیزی رو درست متوجه نشی یا سوالی رو اشتباه جواب بدی. همین باعث حس سردی و ناامیدی میشه.
اینجا ممکنه علاقه تو خراب کنه.

امیدوارم شاد و موفق باشی smile038 smile072

Andishe

پست توسط Andishe »

خیلی خیلی از راهنمایی هاتون سپاسگزارم.
توی فهمیدن و یادگیری ریاضی مشکلی ندارم. توی حل مساله که میرسه یه کم مشکل دارم که باید بیشتر روش کار کنم. قسمت عمده ی مشکل من توی ریاضی توی محاسبات ریز و جزییه که باید درست بشه ، مثلا به اعشار و کسر که میرسم کنترل مساله از دستم خارج میشه. به همین سادگی! ولی توی بقیه ی راه حل هیچ مشکلی ندارم.
نمیذارم دلسرد بشم ، همیشه برای به دست آوردن آرزوهامون باید تلاش کنیم اما این دلیل نمیشه که به نتیجه برسیم ، فقط با نهایت تلاش و پشتکار خستگی ناپذیره که به هدفمون میرسیم.

ارسال پست