دمای تعادل نهایی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
فاطمه فضل کاظمی

سپاس: 1

دمای تعادل نهایی

پست توسط فاطمه فضل کاظمی »

سلام . من دانش آموز پایه دهم هستم.
یک سوال فیزیک دارم اگه میشه لطفا حلش کنید
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
?Feynman: to be self-confident
“I’ve very often made mistakes in my physics by thinking the theory isn’t as good as it really is, thinking that there are lots of complications that are going to spoil it

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: دمای تعادل نهایی

پست توسط Paradoxy »

سلام قبل از هر چیزی باید از گرمای ویژه یخ، و گرمای تبدیل یخ به آب مطلع باشی. اگه مسئله نداده، به کتاب رجوع کن.
قسمت اول مسئله ساده تره، کافیه Q=mcdelta teta بنویسی و مسئله حل میشه، بخش دومش با استفاده از بخش اول و Q=mLf حل میشه.

قبل از هر چیزی اول محاسبه کن ببین یه یخ چقدر گرما می خواد، تا به یخ 0 درجه تبدیل بشه (قسمت اول سوال) یه ام سی دلتا تتا بنویس درمیاد. جای c گرمای ویژه یخ و جای دلتا تتا 20 بزار. بعد Q ای که بدست اوردی رو دوباره مساوی mcdelta teta قرار بده ولی ایندفعه جای c ، گرمای ویژه آب رو قرار بده و جای دلتا تتا 10 رو قرار بده ببین m چه مقداری در میاد. پاسخ سوال همین m هست. البته دقت کن که چون دمای تعادل قراره 0 بشه، میشه مستقیما این دو رو باهم مساوی قرار داد. رابطه دمای تعادل یه مخرج هم داره اگه یادت باشه، ولی چون مخرج طرفین وسطین میشه توی یه 0، از بین میره و میشه این دو رو مستقیما برابر قرار داد.

قسمت دوم سوال هم عینه قسمت اول، یه تیکه اضافه داره، اون مقدار گرمایی که برای تبدیل یخ -20 به یخ 0 بدست آوردی رو باید به علاوه مقدار گرمای مورد نیاز تبدیل یخ 0 به آب 0 کنی که از mLf در میاد.
حالا اون رو مساوی قرار بده با mcdeltateta و این دفعه هم مثل دفعه پیش، جای دلتا تتا 10 و جای C مقدار گرمای ویژه آب رو بزار. مقدار m هر چی بدست اومد جواب قسمت دومه

درواقع حداقل آب زمانیه که قرار باشه یخ -20 بشه یخ 0 و حداکثر زمانیه که یخ -20 بشه آب 0
ضمنن تمام روابط رو داخل یه قدر مطلق بزار از شر علامت و اینا راحت شی، همش مثبت در بیاد. اگه حل کردی بزار ببینم فهمیدی؟

فاطمه فضل کاظمی

سلام . با تشکر از پاسختون . ببخشید ولی اطلاعات بنده در حوزه ی فیزیک در حد دانش آموز پایه دهمه و فرمول هایی که ذکر کردید را بلد نمی باشم . روش ساده تری برای حل این سوال وجود ندارد ؟ باز هم متشکرم
“I’ve very often made mistakes in my physics by thinking the theory isn’t as good as it really is, thinking that there are lots of complications that are going to spoil it

نمایه کاربر
Erfan.A

سپاس: 10

پست توسط Erfan.A »

فاطمه فضل کاظمی نوشته شده:سلام . با تشکر از پاسختون . ببخشید ولی اطلاعات بنده در حوزه ی فیزیک در حد دانش آموز پایه دهمه و فرمول هایی که ذکر کردید را بلد نمی باشم . روش ساده تری برای حل این سوال وجود ندارد ؟ باز هم متشکرم

ینی کتاب پایه دهم فرمول های گرمایی رو نیاورده؟! مگه میشه؟!!!!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

فاطمه فضل کاظمی نوشته شده:سلام . با تشکر از پاسختون . ببخشید ولی اطلاعات بنده در حوزه ی فیزیک در حد دانش آموز پایه دهمه و فرمول هایی که ذکر کردید را بلد نمی باشم . روش ساده تری برای حل این سوال وجود ندارد ؟ باز هم متشکرم

سلام، خواهش میکنم. روابطی که برای این سوال نیازه 3 تا رابطه هست که من گفتم. بدون این سه رابطه، به جد می تونم بگم این مسئله رو نمیتونید حل کنید. حالا چه روابطی رو خوندید که از روی اونها شمارو راهنمایی کنم؟

فاطمه فضل کاظمی

سلام. در کتاب های فیزیک سال های قبل تنها موضوعی که بررسی شده است و تازه به صورت بسیار جزئی مسئله رسیدن به تعادل دما در دو جسم مجاور در یک محیط است . دیگر مسئله یا فرمولی در رابطه با دمای تعادل نهایی نخوانده ایم .

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

رابطه ای در مورد پایستگی انرژی و انرژی گرمایی جسم هم نخوندید؟ بدون رابطه به اینجور سوالا نمیشه جواب قطعی داد. فقط میشه گفت :حداقل آب مورد نیاز زمانیه که قرار باشه یخ -20 بشه یخ 0 و حداکثر زمانیه که یخ -20 بشه آب 0
اصلا این سوال رو از کتابای کمک آموزشی که پیدا نکردید؟ در این حالت بله، امکانش زیاده که روابط مورد نیاز مثل خود دمای تعادل نباشه تو کتاب، ولی انرژی گرمایی و ... هست.

فاطمه فضل کاظمی

نه این سوال رو یکی از معلم های المپادمون مطرح کرده .

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

پس اگه ایشون تونستن بدون روابط ، حل کنن این سوال رو و مقدار عددی بدست آوردن به شخصه دیگه در هیچ تاپیک ترمودینامیکی نظر نمیدم.

نمایه کاربر
d.shakeri

نام: د.شاکری

سپاس: 52

پست توسط d.shakeri »

درود

جناب اقای paradoxy گرامی تو متن سوال که نگارنده تصویرش را گذاشتن نوشته که یک کیلو یخ با دمای 20- و هرچقدر اب که بخواهیم با دما 10 درجه.

فکر کنم منظور معلم ایشان روش ازمایش بوده نه محاسباتی

یعنی یک دما سنج را بگذاریم در یک ظرف که یک کیلو یخ در ان هست و سپس انقدر اب اضافه کنیم ( ارام ارام) تا دمای هردو(یخ و اب) به صفر درجه برسد.و انوقط مقدار اب را وزن کنیم.

نظر شما چیست.؟ smile015 smile072 .
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نظر من اینه که دقتمون رو زیاد تر کنیم و جلوی هر مسئله رو ببینیم.
که نوشته
m=?
مسلما هیچ معلمی از تک تک دانش آموزاش نمیخواد که چنین آزمایشی رو انجام بدن و وزن کنند و بعد مقدار وزن رو یادداشت کنند.
ضمن اینکه روابط مورد نیاز این مسئله، در سال دوم دبیرستان یا پایه دهم گفته میشه. حداقل تا پارسالش رو مطمئنم که روابط ترمودینامیکی در کتاب موجود بوده. چون فردی رو میشناسم که الآن امسال میخواد بره سال سوم دبیرستان. امسال رو نمیدونم.

نمایه کاربر
d.shakeri

نام: د.شاکری

سپاس: 52

پست توسط d.shakeri »

paradoxy نوشته شده:نظر من اینه که دقتمون رو زیاد تر کنیم و جلوی هر مسئله رو ببینیم.
که نوشته
m=?
مسلما هیچ معلمی از تک تک دانش آموزاش نمیخواد که چنین آزمایشی رو انجام بدن و وزن کنند و بعد مقدار وزن رو یادداشت کنند.
ضمن اینکه روابط مورد نیاز این مسئله، در سال دوم دبیرستان یا پایه دهم گفته میشه. حداقل تا پارسالش رو مطمئنم که روابط ترمودینامیکی در کتاب موجود بوده. چون فردی رو میشناسم که الآن امسال میخواد بره سال سوم دبیرستان. امسال رو نمیدونم.

درود دوست گرامی(Paradoxy)
خود نگارنده که پایه دهمه اظهار نموده فرمولها را بلد نیست و در حد اطلاعاتشون نیست.
ضمنا مگر همه دانش اموزان قرار بوده که این ازمایش را انجام بدن شاید معلم از چند نفری بیشتر نخواسته از کجا میدونید.
3-مگر با ازمایش کردن نمی شد مقدار m را تعیین کرد که چون جلوی هر مسئله این عبارت را بنده خدا نوشته؟ خیلی دقت میخواست تا بنده متوجه بشوم مسئله حتما از راه ریاضی بایستی حل میشده؟

4- بنده فقط با توجه به متون رد و بدل شده بین شما و نگارنده سوال خواستم ( خیلی مودبانه) راجب نداشتن اطلاعات نگارنده که خودشان فرمودند ندارن و همچنین نوع نوشتاری سوال
عنوان کنم که شاید منظور معلم ازمایش بوده همین و بس . نکه به نوع دیدگاه شما خرده بگیریم که خدای ناکرده کم دقت هستید یا اطلاعات علمی ندارید. در هر صورت عذر خواهی بنده را بپذیرید.
One thing I have learned in a long life: that all our science, measured against reality, is primitive and childlike - and yet it is the most precious thing we have

[u]Albert Einstein[/u]
(1879-1955)

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

شرمنده می کنید، اما با توجه به این که معلم المپیادیشون این سوال رو داده، احتمال این هم هست که هنوز درس این بنده خدا به این روابط ترمودینامیکی نرسیده باشه و در آینده نزدیک روابط لازم رو بخونن. بعدم تعیین m با آزمایش کردن مقداری سخته واقعا، چون با توجه به این که شرایط رو اصلا نمیشه با وسایل ساده درست ایزوله کرد، جواب هر کسی خیلی متفاوت میشه با باقیه. بهرحال شما استادید، خرده هم بگیرید موردی نیست smile038

ارسال پست