یک سوال از انتقال حرارت

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
saeid.bi

یک سوال از انتقال حرارت

پست توسط saeid.bi »

سلام دوستان عزیز
خیلی خوشحال شدم که امروز تونستم یک چنین سایتی رو پیدا کنم...از مطالبش به وجد اومدم واقعا
یک سوال دارم از انتقال حرارت...ممنون میشم اگه کسی بلده کمکم کنه

یه لیوان اب بزاریم تو اتاق بعد دو روز بیام ببینیم آبش کم شده بدون اینکه تغییری در حالات و دمای اتاق اتفاق بیفته،دلیلش چیه؟ با علم حرارت اثبات کنید.

سپاس فراوان

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: یک سوال از انتقال حرارت

پست توسط Paradoxy »

اگر همون لیوان رو در یک جعبه بسته تقریبا هم سایز با لیوان (میتونه بزرگترم باشه) قرار بدید و شرایط دمایی هم تغییر نکنه هزار سال دیگه هم بیایید و آب لیوان رو چک کنید میبینید که هیچ تغییری درش لحاظ نشده. در هر دمای دلخواه، هر مایعی در سیستم بسته در تعادله. یعنی مقدار آب مایعی که بخار میشه در هر لحظه، برابره با اندازه بخار آبی که تبدیل میشه به مایع و تعادل داریم. این اتفاق هم فقط و فقط در سیستم بسته میوفته. اما اتاق یک سیستم باز و غیر ایزوله هست، در نتیجه زمانی که در دمای ثابت، یک مقداری از آب لیوان بخار میشه، این بخار حرکت میکنه و به مکان های دیگه میره، در نتیجه اگر اون بخار به حالت مایع هم در بیاد، داخل لیوان مایع نمیشه بلکه ممکنه در یک جای دیگه ای از عالم! بشه مایع. در نتیجه جواب سوال شما اینه که سیستمون بسته نیست. در لیوان رو ببندید تا دیگه این اتفاق نیوفته.

Mazdak10

نام: Mazdak mirza

سپاس: 13

Re: یک سوال از انتقال حرارت

پست توسط Mazdak10 »

اتفاقا اگر اتاق ایزوله باشه حتما مقداری افت دما داریم چون ملکولهای اب برای رسیدن به سرعت فرار و تبخیر انرژی از هوای اتاق میگیرن و دما کم میشه

ارسال پست