دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

نوشتهاز سوی candle در شنبه 27 خرداد 1396 - 22:09

این موضوع را اینجا آوردم چون به گمانم موضوعی در حوزه ی ژئوفیزیک باشد.
در صحرای نامیب (بخشی از صحرای Kalahari در کشور نامیبیا) پدیده ی جالب به نام Namib fairy circles در محدوده ای وسیع مشاهده می شود و آن وجود بخشهای پراکنده و در فواصلی نامنظم (با صورت بندی دایروی نسبتا دقیقی) لکن خالی و تنک از هر گونه پوشش گیاهی است. برای توجیه چگونگی تشکیل این پدیده، تا کنون نظریه های ضعیفی مطرح شده اما در عمل، راز اصلی آن هنوز پشت پرده ای از ناروشنی گرفتار مانده است، شاید شما بتوانید راز سر به مهر این معما را بگشائید. در زیر، تصاویری در پیوند با همین موضوع مشاهده می گردد:

تصویر

و

تصویر

و

تصویر
پیوست ها
Namibia's fairy circles.jpg
Namibia's fairy circles.jpg (229.51 KIB) بازدید 341 بار
راجع به: درست. راجب: نادرست و نشانه ی بارز کم سوادی!
نماد کاربر

سپـاس : 1531 times

ارسـال : 836

نام نویسی: 93/1/4

ذکر نشده

Re: دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در شنبه 27 خرداد 1396 - 22:36

سلام smile020

البته یه خرده سریع فکر کردم بنابراین شاید نظرم اشتباه باشه:
دقت کردید وقتی که برنج رو دم می کنین یا مقداری شکلات رو توی قابلمه حرارت می دید، منافذی دایره ی شکل داخلش ایجاد میشه؟ من فکر کنم توی این نواحی هم گیاهان مربوطه به علت داغ شدن شن در زیرشون، تمایل دارن بخشی از حرارت ایجاد شده رو به خارج از خودشون هدایت کنن تا کمتر بپزند! smile023 (مثل بعضی از لباس های تابستونی که برای تبادل حرارت توری شکل ساخته میشن)
.
.
هر چند که با بعضی از حرفای اریک فون دانیکن ممکنه موافق باشم ولی اگه نظر ایشون رو راجع به این موضوع بپرسی، احتمالاً می گه کاره آدم فضاییاس! smile055
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود، آن چهره ی حورایی
نماد کاربر

سپـاس : 384 times

ارسـال : 1013

نام: محمد جوانشیری
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی candle در شنبه 27 خرداد 1396 - 23:53

البته ما اطلاعاتی از شیمی خاک این مناطق تهی از گیاه نداریم تا بدانیم وجود چه ماده ای، سبب جلوگیری از رویش گیاهان شده است اما به هر روی، روبرو شدن با اشکال منظم هندسی در مناطق بیابانی و کویری، پدیده ای نادر نیست،

تصویر

,

تصویر

در مجموع خودم گمان می کنم روزگاری اینجا دریاچه ی نمک یا پتاس بوده که در طی یک سیلاب بزرگ، نمکها در زیر لایه ای از گل و لای مدفون شده اند، اما بعدها و به دلیل چگالی کمتر پتاس نسبت به گل و لای، به تدریج این مواد به بالا آمده اند و وضعیتی کمابیش شبیه گنبدهای نمکی در کویرهای ایران، اما با شدت و غلظت کمتر ایجاد شده است.
پیوست ها
گنبد نمکی.jpg
گنبد نمکی.jpg (93.83 KIB) بازدید 320 بار
نماد کاربر

سپـاس : 1531 times

ارسـال : 836

نام نویسی: 93/1/4

ذکر نشده

نوشتهاز سوی edwardfurlong در چهارشنبه 31 خرداد 1396 - 21:51

کار UFO هاست. شک مکن.
I'm sorry but your opinion means very little to me