دما

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
nasim alsadat

دما

پست توسط nasim alsadat »

سلام
1-چرا به ازای هر 1000متر که به طرف بالا صعود میکنیم 6درجه کاهش دما داریم؟
2-چه شرایطی لازمه که ابرها به باران تبدیل بشوند؟
با تشکر smile042

nasim alsadat

Re: دما

پست توسط nasim alsadat »

خیلی ممنون از اینکه سریع جواب دادین smile012
تو سوال اول منظورم اینه که وقتی به خورشید نزدیکتر میشیم چرا هوا سردتر میشه؟

AliHagigat

سپاس: 6

پست توسط AliHagigat »

نقاط ارتفاع دار به نظر من چون نوک تیز هستند گرمای کمتری از نور خورشید جذب میکنند. آب دریا که تبخیر می شود با جذب انرژی خورشید توان لازم برای فرار از دریا و صعود به بالاتر را پیدا می کند و بعلاوه باد و حرکت و برخورد سایر مولکولهای هوا، آب یا ذرات سبک دیگر هم باعث انرژی جنبشی بیشتر شده و خلاصه ابر در ارتفاعات بیشتر تشکیل می شود. این دو عامل به نظر من ارتفاعات را دارد خنک میکند.
نظر شما چیه؟

نمایه کاربر
Hesam Foulady

محل اقامت: تو این عالم بی کران من چه جوری آدرس محل سکونتمو بدم؟

سپاس: 2

پست توسط Hesam Foulady »

دوست عزیز من فکر می کنم که این پدیده به این علت باشه که هر چه شما به سمت بیرون جو حرکت می کنی، هوای جو رقیق تر میشه و همون طور که می دونید هر چه یک گاز رقیق تر میشه، فشار و دماش کم تر می شه.
یه علت دیگه هم شاید داشته باشه، البته از نظر من. شما می دونید که از هر جسمی در هر دمایی بالاتر از صفر مطلق گرما گسیل میشه. پس وقتی ما روی زمین هستیم در معرض گسیل بی شمار تابش گرمایی از اجسام مختلف و از جمله خود زمین هستیم پس بنابراین هر چه از سطح زمین دورتر شویم از تیررس این تابش ها بیشتر خارج می شویم و سرمای بیشتری احساس می کنیم. البته فکر می کنم دلیل اول درست تر باشه.
نامفهوم ترین چیز این عالم اینه که قابل فهمه. آلبرت اینستاین

maiak

پست توسط maiak »

سلام همون طور که دوستان گفتن به خاطره کاهش فشار هواست:
The reason why temperature decreases as elevation increases is because air pressure similarly decreases with elevation. As the air pressure decreases, the air density also decreases causing a decrease in temperature. In other words, as air molecules become more spread out, their density decreases and the particles move slower because they are packed into a larger space. Conversely, as air pressure and density increase, temperature increases as well because the more particles move faster when packed into a smaller space, thereby making it hotter.
منبع: http://www.ciese.org/curriculum/weather ... onC3.shtml

nasim alsadat

پست توسط nasim alsadat »

خیلی ممنون جواب سوال اول را فهمیدم اما سوال دوم،یکی به وسیله ی سردی هوا بخار آب به مایع تبدیل میشه ولی ما میدونیم ابر از کریستالهای یخ هم درست شده اونا چطوری به مایع تبدیل میشن؟یه راه دیگه رعدوبرقه که باعث میشه قطره های ریز آب باهم ترکیب بشن و قطره ی بزرگتری را بوجود بیارند،من فقط همین دوتا روش را میدونم حالا دو تا سوال دیگه، ابرها چطوری باردار میشن؟آیا هر وقت بارون میاد رعدوبرق هم می زنه؟ smile042

nasim alsadat

پست توسط nasim alsadat »

لطفا جواب بدهید من دیگه از این همه انتظار خسته شدم smile056
عیدتون مبارک و امیدوارم سال خوبی داشته باشید smile124

maiak

پست توسط maiak »

سلام.

این مطلب رو بخونید، به نظر می رسه جواب سوالتونو جامع و مانع داده همراه با تصویر smile038

http://www.sutton.lincs.sch.uk/pages/pl ... h/rain.htm

ارسال پست