آزمایش ذهنی برای وجود گرانش

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

آزمایش ذهنی برای وجود گرانش

پست توسط armin57ghazal »

برای بحث بیشتر درباره این http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=33021 این آزمایش رو میگم
من یه آزمایشی ذهنی پیشنهاد میکنم (خودم اختراعش کردم smile018 )روش فکر کنید!! smile018
فرض کنید که یک کره داریم با شعاع 10 متر. ویه کره دیگری هم مرکز با این داریم که شعاعش 7 متر است(یعنی دو کره داخل هم قرار گرفته اند مثل شکل زیر )
اگر فضای بین دو کره را خلا کنیم و شخصی داخل کره 1 قرار بگیرد آیا گرانش بر او اثر دارد؟

فرض کنیم اگر هر جایی که هوا باشد پس گرانش هم هست؛
تفسیر 1: پس داخل کره 1 باید گرانش باشد؟
و تفسیر2: نیز میشه اینجور گفت که اگر فضای بین دو کره که خلا است(با شماره 2 مشخص شده) را درنظر بگیرید، (چون هوا ندارد)پس گرانش هم نیست و در نتیجه کره 1 نیز نباید گرانشی احساس کند؟
بنظر شما کدوم از این دوتا تفسیر درست است؟(جواب این سوال تعریف دقیقی از گرانش می دهد)

تصویر

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

Re: آزمایش ذهنی برای وجود گرانش

پست توسط godfather »

هیچکدوم درست نیست،

میدان گرانشی ربطی‌ به وجود ماده (هوا به قول شما) نداره برای اینکه برهمکنش کنه. دو جسم در خلأ هم به هم نیروی گرانشی وارد می‌کنن.

در ضمن نفهمیدم کجای این آزمایش ذهنی‌ بود؟
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
armin57ghazal

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

godfather نوشته شده:هیچکدوم درست نیست،

میدان گرانشی ربطی‌ به وجود ماده (هوا به قول شما) نداره برای اینکه برهمکنش کنه. دو جسم در خلأ هم به هم نیروی گرانشی وارد می‌کنن.

در ضمن نفهمیدم کجای این آزمایش ذهنی‌ بود؟
اگر اون تایپیک اشاره شده رو بخونی صورت سوال گفته "چرا ما هرکجای زمین هوا داریم گرانش هم داریم؟"
هدف من این بود که بچه ها بتونن بدون انجام آزمایش این مفهوم رو درک کنن که نیروی گرانش کاری به هوا نداره
یعنی کاری به وجود ماده نداره- اگر اون تایپک که اشاره کردم رو بخونید (برداشت من این بود که اکثرا فکر میکنن هرجا هوا باشه نیرو گرانش هم هست- خواستم ذهنشونو درگیر کنم که این تفکر اشتباهه)
ذهنی بودنش در این بود که برای اکثرا ما امکان عملی انجام دادنش نیست!! smile021
تو این آزمایشی که من گفتم نتیجه این میشه که دوتا تفسیر همو نقض میکنن درحالی که (اگر این فرض درست باشد که هرجا هوا است گرانش نیز هست )نباید همو نقض کنن
حالا که این دو تا تفسیر همو نقض میکنن پس این فرض اشتباه است و نتیجه میگیریم که
"نیروی گرانش ربطی به وجود هوا(ماده) ندارد"

anishtain1

نام: کرم زاده

محل اقامت: اذربایجان شهر اولین ها(ماکو)

تماس:

پست توسط anishtain1 »

من به نظر شما احترام میزارم اما شما به یک مثال که همیشه تو ذهنم هستو اشاره میکنم ما در داخل اب هیچ گونه گرانشی نداریم و نکته ی قابل توجه اینکه یک جسمی که دارای وزن باشد را بهداخل اب بنداز (مثلا یک اهن)هوای داخل اب به بیرمن از اب منتقل میشود پس این نشون دهنده این است که هرکجا جاذبه داریم هوا هم داریم

نمایه کاربر
armin57ghazal

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

لطف دارید- داخل آب گرانش وجود داره- اینکه هوا میاد بیرون دلیل این نیست که جاذبه وجود ندارد، بلکه بخاطر نیروی ارشمیدس است
مثلا زیردریایی ها وقتی میخان بیان به سطح آب یه سری هوای فشرده دارن اونا رو تو یه مخازنی خالی می کنند که باعث بشه بیاد بالای آب-
اگر یه کپسول رو پر از هوا کنید با فشار خیلی زیاد، اگر زیاد سنگین شود براحتی زیر آب میره مثل یه تکه بزرگ آهن
آخرین ویرایش توسط armin57ghazal پنج‌شنبه ۱۳۹۳/۲/۱۸ - ۱۵:۲۶, ویرایش شده کلا 1 بار

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

کی گفته داخل آب گرانش نداریم؟
داخل آب گرانش هست اما نیروی ارشمیدسی هم هست که گاهی میتونه برابر با نیروی گرانش باشه و جسم ملعق بمونه.
جمله دوم هم اشتباه ست. وقتی جسمی داخل آب میندازیم هوای داخل آب میاد بیرون؟

نمایه کاربر
armin57ghazal

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

mahdi :D نوشته شده: جمله دوم هم اشتباه ست. وقتی جسمی داخل آب میندازیم هوای داخل آب میاد بیرون؟
فکر کنم منظورشون اینه اگه یه جسمی رو داخل آب بندازیم مقداری هوا که با جسم داخل آب میره میاد بیرون که بخاطر نیروی ارشمیدس است
که اینم اگر جسم اونقدر سبک باشه که نیروی ارشمیدس ازش بزرگتر باشه جسم هم زیر آب نمیره مثلا یه تکه چوب سبک

anishtain1

تماس:

پست توسط anishtain1 »

mahdi :D نوشته شده:کی گفته داخل آب گرانش نداریم؟
داخل آب گرانش هست اما نیروی ارشمیدسی هم هست که گاهی میتونه برابر با نیروی گرانش باشه و جسم ملعق بمونه.
جمله دوم هم اشتباه ست. وقتی جسمی داخل آب میندازیم هوای داخل آب میاد بیرون؟
میشه قانون ارشمیدس توضیح بدین؟

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

اگر جسمی داخل آب قرار بگیره به اندازه اون حجمی از جسم که داخل آب هست رو حساب کنید. وزن این حجم از آب رو هم حساب کنید.
معادل این وزن نیرویی به سمت بالا به جسم وارد میشه.

anishtain1

تماس:

پست توسط anishtain1 »

mahdi :D نوشته شده:اگر جسمی داخل آب قرار بگیره به اندازه اون حجمی از جسم که داخل آب هست رو حساب کنید. وزن این حجم از آب رو هم حساب کنید.
معادل این وزن نیرویی به سمت بالا به جسم وارد میشه.
hاقا مهدی عذر میخوام اما نظر شما در مورد سوال من اشتباه چیزی که من میگم با نیروی ارشمیدستی زمین تا هوا فرق میکنه نظریه ارشمیدست با اون نظر که من میدم اختلاف داره و در ظمن نظریه ارشمیدست در مورد هوا صدق نمیکنه

*faezeh

سپاس: 4

پست توسط *faezeh »

توی آب گرانش وجود نداره؟؟؟؟؟ میشه توضیح بدی نیروی گرانش تعریفش چیه؟! بعضی اوقات چیزای عجیب آدم میشنوه!!!!! smile012

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

armin57ghazal نوشته شده:برای بحث بیشتر درباره این viewtopic.php?f=10&t=33021 این آزمایش رو میگم
من یه آزمایشی ذهنی پیشنهاد میکنم (خودم اختراعش کردم smile018 )روش فکر کنید!! smile018
فرض کنید که یک کره داریم با شعاع 10 متر. ویه کره دیگری هم مرکز با این داریم که شعاعش 7 متر است(یعنی دو کره داخل هم قرار گرفته اند مثل شکل زیر )
اگر فضای بین دو کره را خلا کنیم و شخصی داخل کره 1 قرار بگیرد آیا گرانش بر او اثر دارد؟

فرض کنیم اگر هر جایی که هوا باشد پس گرانش هم هست؛
تفسیر 1: پس داخل کره 1 باید گرانش باشد؟
و تفسیر2: نیز میشه اینجور گفت که اگر فضای بین دو کره که خلا است(با شماره 2 مشخص شده) را درنظر بگیرید، (چون هوا ندارد)پس گرانش هم نیست و در نتیجه کره 1 نیز نباید گرانشی احساس کند؟
بنظر شما کدوم از این دوتا تفسیر درست است؟(جواب این سوال تعریف دقیقی از گرانش می دهد)

[ تصویر ]

جاذبه درون کره وجود ندارد.البته ربطی به هوای اون نداره بلکه طبق قانون گاوس اگر چگالی جرم 2 یکنواخت باشه درون آن کره گرانش وجود نخواهد داشت.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

کدوم کره؟
کره یک یا دو؟
در مورد قانون گاوس، به نظر می رسه درون کره 1 حرف شما صحیح و درون کره 2 اشتباه است.
اگر بین فضای بین دو کره باشیم، کره 2 طبق فرمایش شما قابل حذف شدن است ولی کره 1 نخیر.
در مورد قاون گاوس، می شه قانونش رو بگذارید یا لینک بدید؟
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ارسال پست