دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

پست توسط candle »

این موضوع را اینجا آوردم چون به گمانم موضوعی در حوزه ی ژئوفیزیک باشد.
در صحرای نامیب (بخشی از صحرای Kalahari در کشور نامیبیا) پدیده ی جالب به نام Namib fairy circles در محدوده ای وسیع مشاهده می شود و آن وجود بخشهای پراکنده و در فواصلی نامنظم (با صورت بندی دایروی نسبتا دقیقی) لکن خالی و تنک از هر گونه پوشش گیاهی است. برای توجیه چگونگی تشکیل این پدیده، تا کنون نظریه های ضعیفی مطرح شده اما در عمل، راز اصلی آن هنوز پشت پرده ای از ناروشنی گرفتار مانده است، شاید شما بتوانید راز سر به مهر این معما را بگشائید. در زیر، تصاویری در پیوند با همین موضوع مشاهده می گردد:

تصویر

و

تصویر

و

تصویر
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: دایره های اسرار آمیز در صحرای کالاهاری

پست توسط [email protected] »

سلام smile020

البته یه خرده سریع فکر کردم بنابراین شاید نظرم اشتباه باشه:
دقت کردید وقتی که برنج رو دم می کنین یا مقداری شکلات رو توی قابلمه حرارت می دید، منافذی دایره ی شکل داخلش ایجاد میشه؟ من فکر کنم توی این نواحی هم گیاهان مربوطه به علت داغ شدن شن در زیرشون، تمایل دارن بخشی از حرارت ایجاد شده رو به خارج از خودشون هدایت کنن تا کمتر بپزند! smile023 (مثل بعضی از لباس های تابستونی که برای تبادل حرارت توری شکل ساخته میشن)
.
.
هر چند که با بعضی از حرفای اریک فون دانیکن ممکنه موافق باشم ولی اگه نظر ایشون رو راجع به این موضوع بپرسی، احتمالاً می گه کاره آدم فضاییاس! smile055

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

البته ما اطلاعاتی از شیمی خاک این مناطق تهی از گیاه نداریم تا بدانیم وجود چه ماده ای، سبب جلوگیری از رویش گیاهان شده است اما به هر روی، روبرو شدن با اشکال منظم هندسی در مناطق بیابانی و کویری، پدیده ای نادر نیست،

تصویر

,

تصویر

در مجموع خودم گمان می کنم روزگاری اینجا دریاچه ی نمک یا پتاس بوده که در طی یک سیلاب بزرگ، نمکها در زیر لایه ای از گل و لای مدفون شده اند، اما بعدها و به دلیل چگالی کمتر پتاس نسبت به گل و لای، به تدریج این مواد به بالا آمده اند و وضعیتی کمابیش شبیه گنبدهای نمکی در کویرهای ایران، اما با شدت و غلظت کمتر ایجاد شده است.
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

کار UFO هاست. شک مکن.

ارسال پست