هنر نقاشی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
RobertPlant

Re: هنر نقاشی

پست توسط RobertPlant »

آثار خانم ناصری

پ.ن: طبق صحبتی ک با ایشون چند ماه پیش در گالری نگاه داشتم مدل نقاشیها واقعی هست و این نکته میتونه خیلی جالب و شاید باور نکردنی باشه.

تصویر

تصویر

تصویر

Daytime is not my time ...

تصویر

نمایه کاربر
Анастасия

نام: سارا

محل اقامت: tehran

سپاس: 3

پست توسط Анастасия »

اثر پاتریشیا لومیکس

تصویر
چـه بـی تابانه مـی‌خـواهــمــت
ای دوریـت آزمون تلخ زنده بـگوری

نمایه کاربر
MENERVA

محل اقامت: تهران

سپاس: 96

پست توسط MENERVA »

4you نوشته شده:اگر خط اول این پارگراف طلایی رو فاکتور بگیریم؛
بنظر من مفهوم مرگ مولف کاملاً میتونه جوابگوی دیدگاهایی باشه که میگن "اثر سورئال یا دادیی(!) یا هرچی میتونن کاملاً تصادفی و بی معنی و دیوانه وار خلق بشن و بنابرین فاقد معنی باشن" . حتی اگه یه نفر ناخواسته بخوره به چند تا سطل رنگ و اون رنگا با یه ترکیبی بریزن روی یه پارچه (که حالا شکل بوجود اومده میتونه هرچیزی و به هر میزانی زیبا و ...باشه) و یه نفر دیگه بعداً بیاد اون پارچه رو ببینه و اونو به عنوان یه اثر هنری به جامعه معرفی کنه...
...

درسته؛ مرگ مولف یعنی همین که اثری از نویسنده متن داخل خود متن نیست؛ به خاطر همین هرمنوتیک ذاتی این آثار نقش مولف انقدر کمرنگ می شه که اصطلاحا می گن "مرگ خالق" یا "مرگ مولف". تو می تونی هر برداشتی از اثر بکنی (حتی برداشتی که هدف خالق اثر نبوده) و برداشتت درست باشه. البته باز هم می گم, سورعالیسم در نقاشی و یا در رمان و سینما فرق هایی دارن و نمی شه به هم تعمیمشون داد.

این رندوم بودن هنر پسانوین به همین معنیه که حتمن نباید پشت یه اثر تفکری وجود داشته باشه؛ هنر می تونه خود به خود زاییده بشه.

این که گفتی پاشیدن سطل رنگ به طور رندوم و آفریدن یه نقاشی, برای من یادآور هنر انتزاعی یا نقاشی آبستره ست. این نقاشی ها حتی گاهی با بستن چشمهای نقاش و به شیوه جریان سیال و کاملا رندوم خلق می شن. اگه به یکی از نمایشگاه های نقاشی آبستره برید و با یه نقاشی عجیب و غریب مواجه بشین و براتون سوال بشه که این نقاشی چه معنایی می تونه داشته باشه, اگر از خالق اثر بپرسین هدف شما از خلق این اثر چی بوده؟ احتمالن بهتون می گه که هدف من مهم نیست, مهم اینه که تو چه حسی نسبت بهش داری؟

تصویر

احساسات در دنیای آبستره از درون میاد و شکل می گیره و نه از بیرون (توی سبک کلاسیک منشا احساسات از بیرون بود؛ اما منبع اصلی احساس توی هنر آبستره از درون و بک گراند ذهنی ما ایجاد می شه), برخلاف مدل سنتی نقاشی, دنیای نقاشی آبستره اساسا مخاطب محوره نه مولف محور؛ برانگیختن احساسات متفاوت بر اساس پس زمینه ذهنی مخاطبها هدف و رسالت اصلی اونه. یعنی اون احساسی که در مخاطب شعله ور می شه, نه احساس و هدفی که خالق اثر می خواد منتقل کنه. هر مخاطبی با توجه به پس زمینه ذهنی خودش ممکنه هر احساسی رو از این نقاشی ها دریافت می کنه؛ هنرمندان آبستره به قول سهراب "چشمها را شسته" هستن. یعنی معتقدن که نوع دیدگاه ما هنر رو میافرینه نه خود اثر, بعضی از آثار عجیب و غریب آبستره می خواد بهمون بگه که هنر بستگی به این داره که از چه زاویه ای اثر رو ببینی؛ شما می تونی از یه اثری که صرفن پاشیدن سطل رنگ روی بوم نقاشی هست هم لذت ببری؛ به شرطی که به طریقت "چشمها را باید شست" از یه قطره بارون هم لذت ببری (دقیقن مثه "طعم گیلاس" کیارستمی*). هنر رو باید درون خودت و نگاهت به طور سوبژکتیو جست و جو کنی نه به طور مستقل و آبجکتیو, این رسالت انواع هنرهای آبستره و انتزاعیه.

*
توی, فیلم طعم گیلاس,کیارستمی می گه زندگی ارزش زندگی کردن داره به خاطر خود زندگی؛ شخصیت قهرمان می خواد خودکشی کنه, ولی یه "توت" اون رو نجات می ده! "طعم گیلاس" نماینده لذت های اصیل زندگیه که ازش غافلیم, فقط کافیه زاویه نگاهمون رو کمی چرخش بدیم تا بتونیم به ماهیت هنر و لذت و اصالت زندگی پی ببریم.

ولی سبک مورد علاقه خود من اکسپرشنیسمه. اکسپرشنیسم توی القای احساس بدون هیچ شکی از بهترین سبک های نقاشی به شمار می ره, نقاش اکسپرشنیسم هیجان درون نقاشی رو با ضربات مکرر قلمو و رنگآمیزی های تند و مهیج و اشکال مبالغه آمیز تمام و کمال منتقل می کنه. البته تمام سبک های هنر متاثر از محیط و پیرامون و فرهنگ دوران خودشه و عوامل فرهنگی در به وجود اومدن اکسپرشنیسم هم بی تاثیر نبوده؛ نقاشان اکسپرسیونیست با امپرسیونیسم مخالفت کردن و برخلاف طبیعت گراها که می گفتن طبیعت به خودی خود زیباست و نقاشی های خودشون رو مو به مو از طبیعت کپی برداری می کردن, اکسپرشنیست ها طبیعت رو چندان زیبا و شایسته ستایش - به طوری که تمام ریزه کاری های اون رو به تصویر بکشن - نمی دونستن, هنرمندان اکسپرسیونیست نقاشی هاشون رو بدون ریزه کاری ها و با تصاویر کلی و مبالغه آمیز خلق می کردن و برخلاف طبیعت گراها زیبایی رو با یه دیدگاه "کل نگری" به تصویر می میاوردن. حالا اگر وقت کردم درباره انواع سبک های نقاشی بیشتر توضیح می دم.

تصویر

اینم دوتا عکس امپرسیونیستی فیوریت من که حال و هوای نقاشی رنگ روغن داره؛ ببینید هنرمند چه تکنیکهایی به کار برده که اون حس رو بهمون القا کنه.

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

لحظه ديدار نزديک است .
باز من ديوانه ام، مستم .
باز می لرزد، دلم، دستم .
باز گويي در جهان ديگری هستم .

هاي ! نخراشی به غفلت گونه ام را، تيغ !
هاي ! نپريشی صفای زلفکم را، دست!
آبرويم را نريزی، دل !

- اي نخورده مست -
لحظه ديدار نزديک است .

تصویر

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

من آن ستاره‌ی نامرئی‌ام که دیده نشد
صدای گریه‌ی تنهایی‌اش شنیده نشد

من آن شهابِ شرار آشنای شعله‌ورم
که جز برای زمین خوردن آفریده نشد

من آن فروغِ فریبای آسمان گردم
که با تمام درخشندگی سپیده نشد

تصویر

نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

پست توسط DARKENERGY »

تصویر

من چه گویم؟ یک رگم هُشیار نیست
شرح آن یاری که او را يار نیست...

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

آثار خانم آقایی

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

تصویر

به دستور وزارت ارشاد گردن این نقاشی با کاغذ پوشانده شد!!!

تصویر
اثر خانم قربانپور

تصویر

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

این نمایشگاه ها اگه تهرانه معرفی کن بقیه هم برن خب؛ انقدر لینچ و کوبریک و فینچر توی این چن رور دیدم دیدم مغزم رد داده یه ذره آثار وطنی دلم می خواد.

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

MENERVA نوشته شده:این نمایشگاه ها اگه تهرانه معرفی کن بقیه هم برن خب؛ انقدر لینچ و کوبریک و فینچر توی این چن رور دیدم دیدم مغزم رد داده یه ذره آثار وطنی دلم می خواد.

تصویر

اینو برو بالاتر از میدون شعاعه، بعدش برگرد میدون شعاع ی کافه هست ب اسم کافه کوک(: هم قهوه هاش خوبه هم بچه های اونجا، موسیقیم ک راک (: بعد اینکه هنر خونت زد بالا از گالری، بیا بشین کافئین و نیکوتین بدنتو تنظیم کن (:

تصویر

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

سپاســـــــ

من فقط یه کافه می رم جز اون جای دیگه‌ نمی رم. حالا به توصیه تو یه بار این کافه ای که می گی رو تست می کنم ببینیم فضاش به فازم می خوره یا نه.

نمایه کاربر
MENERVA

پست توسط MENERVA »

رابرت, من چند سال پیش یه گیتار الکتریک خریدم, مدل Ibanez با آمپلی‌فایر و تیونر و همه تجهیزات. اون زمان می خواستم یاد بگیرم ولی بعدش بی خیال شدم (اون زمان که می گم فک کم مال پنج شیش سال پیش بود. اون زمان گیتار رو یک میلیون خریدم. توی همین چهار پنج سال کلی تورم بالا رفته یه میلیون پنج سال پیش ارزشش تقریبن سه چار میلیون الانه).

به نظرت من می خوام اینو بفروشم باید چیکار کنم؟ چجوری بفروشم؟

بعدش به نظرت اون زمان که یه میلیون خریدم الان قیمتش بیشتر شده؟ گیتارم نوی نوئه فقط چن بار استفاده کردم, امپلی و گیتار و همه چیش دست نخوردس و تازه‌ی تازس. اینو با قیمت دست دوم ازم می خرن؟ چون زیاد استفاده نکردمش دیگه ظاهرش نوئه. هم استفاده نکردمش هم این که من کلن خیلی حساسیت دارم به لوازمم. لپتاپم و لوازمم و همه چیزمو نوی نو نگه می دارم. مثلن روی لپتاپم یه لک یا یه خط کوچولو هم نیس حتی. این گیتارمم دست نخوردس تازه‌ی تازس. می تونم به قیمت نو بفروشمش؟ اصن یه مشتری بگم این دست دوم نیس بگم تازه خریدمش. می شه به نظرت؟
.....
راستی این تیونرش چجوری کار می کنه اصن؟

اون زمان می تونستم یاد بگیرم ولی الان اینقد دغدغه دارم و فکرم مشغوله اصلن نمی تونم یاد بگیرم. تصمیم گرفتم بفروشمش.

پی اس:
آهـــا
الان دیدم مال چه سالیه. دقیقن پنج سال پیش خریدم. یادمه اون زمان که خریده بودم دنبال آموزشگاه می گشتم توی هوپا پرس و جو کرده بودم. دقیقن دو سه هفته قبله این پست خریده بودم:

viewtopic.php?p=345634#p345634

یعنی سال 91 دقیقن. پنج سال پیش بود. الان قیمتش بالا رفته اره؟

پ.ن.
اگه کسی از دوستات گیتار می خواد, اگه گیتار منو بپسنده من زیر قیمت می فروشم بهش. هرکی اگه اشنایی دوستی داره که می خواد گیتار الکتریک بخره منو معرفی کنه. اگرم مشتری سراغ نداری من فقط می خوام بدونم باید چیکار کنم واسه فروشش؟ کجا باید برم؟ من‌ دوست گیتاریست جز احسان ندارم و نمی خوامم به اون زنگ بزنم. واسه همین خواستم از تو بپرسم راهنماییم کنی. این فروشنده ها که می زنن تو سر جنس خیلی زیر قیمت می خرن. باید به یه هنرجوی رشته موسیقی که خودش دنبال گیتاره بفروشم, نمی خوام به فروشنده ها بفروشم.

(رنگشم سیاهه گیتارم. هرکی خواست بخره عکسای گیتارو امپلی رو می دم بهش)

سپاســـــــ

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

به نظرت من می خوام اینو بفروشم باید چیکار کنم؟ چجوری بفروشم؟

نظر منو میخای؟! بدش من بفروشم فیفتی فیفتی پولشو تقسیم کنیم (((:
چون میدونم آب از دستت نمیچکه، راه حل بعد و خارج از شوخی برو گروپ لینکی ک میدم آگهی فروش بده

https://t.me/joinchat/BZHRxUQXU4_O-xQRWtBIug

قبلش ببین مدل گیتار و امپ و ... چیه.بعد تو نت سرچ کن ببین قیمت روز گیتارت چنده، نسبت ب چند سال پیش گیتار ۲۰۰ تا ۵۰۰ ت گرون شده. اصولا گیتارای با اصالت همیشه خریدار داره نمیدونم مدل گیتارت چیه فقط برندشو گفتی ایبانزه، کشور سازندشم مهمه.

تو پرانتز: گیتار باید صدای خوبی بده خط و خش جزو گیتاره مگه اینکه بخای واس دکور ازش استفاده کنی (: اصلا گیتار هرچی قدیمی و خسته تر بهتر :)

اینو با قیمت دست دوم ازم می خرن؟

گیتارو وقتی از مغاره بردی بیرون دیگه دست دوم ازت میخرن.

راستی این تیونرش چجوری کار می کنه اصن؟

نمیدونم تیونرت چیه؟ دیجیتالی باشه صدای هر سیمو در میاری باید سبز نشون بده کار سختی نیست آموزشش تو یوتیوب هست.

حالت استاندارد سازو EADGBE کوکش میکنن یا برا سبک بلوز مثلا open G یا open D بستگی داره ب سبکی ک میخای، کوک سازم عوض میشه.

اصن یه مشتری بگم این دست دوم نیس بگم تازه خریدمش. می شه به نظرت؟

تو این مملکت کار نشد نداره (: میتونی تا دسته بنداز.

تصویر

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

Frank Heiler

تصویر

http://www.mediafire.com/file/dlnkq13ug ... d.mp3/file

Every day I spend my time
Drinkin' wine, feelin' fine
Waitin' here to find the sign
That I can understand
Yes I am.

In the days between the hours
Ivory towers, bloody flowers
Push their heads in to the air
I don't care if I ever know
There I go

Don't push your love too far
Your wounds won't leave a scar
Right now is where you are
In a broken dream
Did someone bow their head ?
Did someone break the bread ?
Good people are in bed
Before nine o'clock.

On the pad before my eyes
Paper cries, tellin' lies
The promises you gave
From the grave of a broken heart
Hmm

Every day I spend my time
Drinkin' wine, feelin' fine
Waitin' here to find the sign
That I can understand
Yes I am. Oh.

I sit here in my lonely room

Don't push your love too far
You know your wounds won't even leave a scar
Right now is where you are
In a broken dream
And don't you forget what I say

Hoo, hoo

Songwriters: David Bentley
Vocal: Rod Stewart
Guitar: David Gilmour
Bass: John Paul Jones

تصویر

نمایه کاربر
RobertPlant

پست توسط RobertPlant »

#نقاشی_و_سینما

سینما همیشه با موسیقی و نقاشی و عکاسی پیوند جدانشدنی داشته و خیلی ها سینمارو کامل ترین هنر میدونن! بعضا در فیلم ها قاب عکس هایی از نقاشان مشهور و گمنام دیده میشه. حالا کارگردان چرا از این نقاشی ها در فیلم استفاده کرده میتونه دلایل زیادی داشته باشه، میتونه منظور خاصی نداشته باشه یا مفهوم خاصی ب فیلم بده یا حتی موضوع اصلی فیلم خود نقاشی و نقاش بوده.
من بیشتر میخام درباره تاثیر نقاشی در سینما صحبت کنم و بهانه ای بشه برای شناخت نقاشان و نقاشی های مختلف تا خود فیلم و سینما ولی برای اینکه به نتیجه برسیم باید اول فیلم رو دیده باشیم. در نشست هایی مثل نشست سه روز با نقاشی و سینما که چند وقت پیش در خانه هنرمندان برگزار شد(فیلم سرنوشت فریتس لانگ نمایش داده شد) روال کار اینه اول فیلم اکران میشه بعد درباره فیلم و نقاشی بحث میشه. حالا اینجا فرض بر اینه فیلم رو ندیدین(ببین خیلی بهتره) برا همین سعی میکنم اسپویل نکنم و بیشتر به معرفی نقاشی ها بپردازم که کمکی ب درک بهتر فیلم بشه.

فیلم: سولاریس (Solaris)
کارگردان: تارکوفسکی
سال: 1972
در بخشی از فیلم اسناوت (یکی از شخصیت های فیلم) شروع به خوندن کتابی میکنه. (احتمالا کتاب دن کیشوت اثر سروانتس) تصویری که در کتاب هست اثر گوستاو دوره:
Don Quixote de la Mancha and Sancho Panza
تصویر

در بخشی دیگر تابلو های نقاشی از پیتر بروگل ب چشم میخوره. این سکانس رو میتونید در لینک زیر ببینید:
https://www.youtube.com/watch?v=FcglyhUre4w&t=211s

Hunters in the Snow
تصویر
کارگردان از این نقاشی در فیلم استفاده کرده تا منظورشو به بیننده انتقال بده در سکانسی میبینیم هری (شخصیت زن فیلم) ب تابلو خیره شده و ب فکر فرو رفته. (تارکوفسکی معلومه خیلی ب این تابلو حس خاصی داره چون در فیلم آینه هم ازش استفاده کرده.)

Landscape with the Fall of Icarus
تصویر

The Gloomy Day
تصویر

Winter Landscape with a Bird Trap
تصویر

اوج هنر تارکفسکی در سکانسی که براتون فرستادم جایی است که کریس و هری بخاطر بی وزنی در فضا به پرواز در میان و آهنگی از باخ پس زمینه تصویر هست. این صحنه یاد آور کار های مارک شاگال هست که دو عاشق و معشوق در حال پرواز در آغوش هم هستند، به عکس ها توجه کنید:
تصویر
لینک آهنگ باخ: http://www.mediafire.com/file/55fu02vln ... r.mp3/file

The Three Candles
تصویر

Couple Flying over Village
تصویر

در سکانس پایانی فیلم کریس در آغوش پدرش یاد آور نقاشی هایی با موضوع The return of the prodigal son هست که هنرمندان زیادی این نقاشی رو ب سبک های مختلف ب تصویر کشیدن:
تصویر

اثر رامبرانت
تصویر

اثر یان استین
تصویر

پس میشه گفت نقاشی خیلی در فیلم و سینما تاثیر گذاره، نظر شما چیه؟
نقد فیلم سولاریس و تحلیل نقاشی هایی ک معرفی کردم تو نت موجوده اگه خواستید درباره فیلم بحث کنید میتونید در تاپیک سینما بحث کنید و از این اطلاعات نقاشی هم کمک بگیرید و مطمئنا به نتیجه خوبی میرسید (:

viewtopic.php?f=12&t=34827

تصویر

ارسال پست