انتخاب رشته

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
alighaseminejad

نام: علی قاسمی نژاد

انتخاب رشته

پست توسط alighaseminejad »

سلام.تاپیک های دیگه رو نگاه کردم درباره ب همین سوالی که خواهم پرسید ولی چیزی دستگیرم نشد.ممنون میشم کمک کنید
من سال ۹۷ کنکور دارم و به فیزیک علاقه دارم.فرصت کافی و توانایی قبول شدن در رشته های دیگه هم دارم ولی علاقه ای واسشون ندارم.یعنی اگر رتبه دو رقمی هم بشم باز واسم فرق نمیکنه.ولی متاسفانه از بابت بازار کار این رشته خیلی نگرانم.درسته که مهم علاقس ولی...بماند.خب از چند نفر پرسیدم و به بهترین شکل ممکن این رشته رو بدترین رشته ممکن توصیف کردن.ولی موضوع اینجاس که یارو خودش نهایتا تا لیسانس خونده و همون لیسانس هم معدل جالبی نداشته.من کسی نمیشناسم واقعا واقعا توی این رشته تلاش کرده باشه و ادامه داده باشه کع ببینم وضعیت چطورع.یه چیزایی توی مجله هایی مثل دانستنیها خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد.ممنون میشم اکه کسی اطلاعی داره کمکم کنه
پ.ن.من رشتم تجربیه(متاسفانه)ولی باید کنکور ریاضی بدم.وضعیت درسیم هم مطلوبه.ولی وضعیت فکریم نه.تصمیم بزرگیه

نمایه کاربر
uta

نام: مهسا

سپاس: 136

Re: رشته دانشگاهی.لطفا کمک کنید!

پست توسط uta »

سلام
به نظرم بهتره قبل از انتخاب رشته چنتا مسئله رو حتما در نظر بگیری
اول اینکه بیشتر وقتا علایق آدم به مرور زمان تغییر میکنه، شما ممکنه تا سال 97 یا 4 سال بعدش چند بار نظرت عوض بشه، پس خیلی به علاقت تکیه نکن
دوم اینکه همیشه مجبور نیستی تو زمینه ای که مستقیما به مدرک تحصیلیت مرتبطه کار کنی، اگه یکم خلاقیت و انگیزه داشته باشی میتونی تو هر زمینه ای از مهارتایی که داری استفاده کنی، بهترین کار برای اینکه خیالت راحت باشه هیچوقت بیکار نمیمونی اینه که تا جای ممکن حرفه های مختلف یاد بگیری و مطمئن باش هر چی یاد بگیری یه روزی به دردت میخوره
سوم اینکه به شخصه الان که دارم میرم دانشگاه به این نتیجه رسیدم بهتره آدم تو رشته ای مدرک بگیره که بتونه باهاش آینده خوبی داشته باشه، شاید بشه گفت شما به هر چی علاقه داشته باشی اگه بخوای تو این نظام آموزشی درسشو بخونی ازش زده میشی! وقتی یه شغل خوب داشته باشی و خیالت بابت امورات زندگیت راحت باشه میتونی وقت آزادتو صرف علایقت کنی
در آخر لازم نیست فقط به این فکر کنی که بعد از فارغ‌التحصیلی بری یه جا استخدام بشی، اگه کنار درس یکم روی ایده هات کار کنی و در زمینه کسب و کار مطالعات جانبی داشته باشی میتونی مستقل کار کنی، فیزیک پتانسیل خوبی برای این کار داره (این حرفم ممکنه شعار باشه، خودم تا حالا قدمی تو این راه برنداشتم ولی فکر کنم نتیجه خوبی داشته باشه)
جانی که اطاعت میکند، پیش از آن که دلیلی در میان باشد قضاوت میکند، در ادراک ثمر بخش و آموختن به رویش بسته است.

چه خودخواهی غم انگیزی است اینکه باور کنیم باورهای ما باورهای پاینده اند که بر واقعیت محیط اند. دست از این باور که برداریم مقام امن را یافته ایم.

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: رشته دانشگاهی.لطفا کمک کنید!

پست توسط candle »

با این تولید تیراژ بالای مدرک دار (به جز برخی رشته ها و شاخه های خیلی محدود)، به این تصور که در ایران، نان توی درس خوندن باشه شدیدا شک دارم (حتی اگر تا بالاترین مدارج پیش بروید). حتی از نظر تامین جایگاه و پرستیژ اجتماعی هم همینطور.
پس دست کم بروید به دنبال علاقه ی خود که از آنچه فرا می گیرید، لذت ببرید و همونطور که اشاره کردند، مثل بقیه به تئوری های خام دانشگاه های ایران هم اکتفا نکنید و آموختن مهارتهای عملی و مطالعات جنبی را هم فراموش نکنید.
برای امرار معاش هم نگران نباشید، باور کنید پیشه ای به سادگی یک مغازه ی بستنی فروشی خوش جا و خوش ساخت؛ می تواند درآمدی تا 50 برابر حقوق بهترین اساتید و پژوهشگران فیزیک کشور، برایتان در بر داشته باشد.

ارسال پست