کار راه بنداز ، سکویی برای نوآوری

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Mansouryar

محل اقامت: کرج

سپاس: 2

تماس:

کار راه بنداز ، سکویی برای نوآوری

پست توسط Mansouryar »

درود به خوانندگان این جستار،

پس از سالها کار فکری و عملی، سایتی ساختم که برای تبلیغ و جذب سرمایه برای ایده های نوآورانه میتواند مفید باشد؛ هدف این بوده و امیدوارم بتواند به هدف برسد. از مدل سایت ایندیگوگو الهام گرفتم که در کمک به تکنولوژی در امریکا و برخی کشورها سودمند بوده.

خواستم شما را از این ماجرا آگاه کنم و اگر قابل دانستید که پروژه ای را آنجا مطرح کنید، در خدمتم. smile020

برای نمونه، تازگی اولین کارزار با موضوع فناوری آنجا انتشار یافت که امیدوارم چهارچوب مناسبی برای کارهای آینده باشد؛ با عنوان:

اگر پرسشی هست، اینجا پاسخگو خواهم بود smile036
.
.

Mansouryar

تماس:

Re: کار راه بنداز ، سکویی برای نوآوری

پست توسط Mansouryar »

به جهت افزایش اطلاعات عمومی، منتخبی را میاورم که تجربه کار با سایتی مطرح در جهان است: smile051

یک تجربه‌ی ایرانی- آمریکایی با کیک‌استارتر
.
.
.

اولین بار کی در مورد کیک‌استارتر شنیدی، یا خواندی؟

تقریبا یک سال پیش. شاید کمی بیشتر از یک سال.

بعد از اولین تجربه‌ی موفق برای پیش‌برد یک پروژه‌ی مشخص با حمایت مالی‌ای که توسط کیک‌استارتر جذب کردی، چه‌طور تعریفش می‌کنی؟

کیک‌استارتر وب‌سایتی است که به کاربران امکان حمایت از پروژه‌های خلاقانه و هنرمندانه را می‌دهد. من اخیرا در کیک‌استارتر پروژه‌ای دیدم که چند جوان هم‌سن و سال خودمان، در جایی نزدیک به محل سابق زندگی‌ام در آمریکا، قصد دارند برای تاسیس یک بارِ شراب (Wine Bar) ۱۵ هزار دلار کمک مالی جذب کنند. خودم هم به این پروژه کمک کردم و آنها توانستند با موفقیت پروژه‌ی خود را اجرا کنند.

کیک‌استارتر پلت‌فرمی است که به روی همه باز است. هر کسی می‌تواند به هر شیوه‌ای که می‌خواهد پروژه‌ی مورد نظر خود را (از تولید فیلم یا ضبط یک آلبوم موسیقی گرفته تا انتشار مجله یا تاسیس یک کافه) معرفی کند، برخی از کاربران با ویدئو، پادکست، تصویر، متن و ... پروژه‌ی خود را برای دیگران توضیح می‌دهند تا افراد بیشتری را متقاعد به کمک کردن کنند.

من در کیک‌استارتر ابتدا کتابم را معرفی و بعد اعلام کردم که می‌خواهم توری در شهرهای بزرگ اروپا (لندن، پاریس، ژنو، برلین، بروکسل) برای معرفی کتابم داشته باشم و برای این پروژه به ۱۵۰۰ دلار احتیاج دارم. البته چنین سفری بیش از این هزینه خواهد داشت، اما به هر حال این رقم پیشنهادی من بود. در مدت کوتاهی، ۴۸ نفر از این طرح حمایت کردند و ۱۸۰۰ دلار جمع شد؛ یعنی ۳۰۰ دلار بیش‌تر از رقم درخواستی من.

آیا در مقابل، مثلا در صورت موفقیت پروژه، کاربرانی که حمایت کرده‌اند می‌توانند انتظاری داشته باشند؟ طبیعتا مثل همه شبکه‌های اجتماعی امکان سوء استفاده وجود دارد؛ آیا راهی برای بررسی صحت داده‌های ارائه شده هم پیش‌بینی شده است؟

ببین مثل همه‌ی شبکه‌های اجتماعی، در کیک‌استارتر هم همه‌ی روابط مبتنی بر اعتماد متقابل است و تا کنون موردی از سوء استفاده گزارش نشده است. کاربرانی هم که حمایت کرده‌اند، معمولا انتظار خاصی جز پیشرفت پروژه ندارند، اما معمولا هرکسی یادگاری‌هایی یا مشوق‌هایی برای افراد حمایت‌کننده در نظر می‌گیرد و ارسال می‌کند.

مثلا من در صفحه کیک‌استارتر کتابم نوشته‌ام که اگر ۵ دلار به من کمک کنید، من از یکی از شهرهایی که قرار است به آن سفر کنم کارت پستالی برایتان می‌فرستم، اگر ۱۰ دلار کمک کنید یک کارت پستال به همراه یک استیک با طرح روی جلد کتاب دریافت می‌کنید، اگر ۲۵ دلار کمک کنید یک استیک و یک جلد از کتابم را برایتان ارسال می‌کنم و اگر ۱۰۰ دلار کمک کنید، یک جلد کتاب و یک باکس ۶تایی از آبجوی مرغوب آلمان برایتان می‌فرستم.

طبیعتا آنچه من وعده‌اش را داده‌ام هزینه کمی برایم خواهد داشت، اما کار محترمانه‌ای برای قدردانی از کمک کاربرانی است که برخی از آنها شاید حتی اسمم را هم پیش از این نشنیده باشند. اما اگر کاربری نخواهد که چنین هدیه‌ای در برابر کمکی که کرده دریافت کند، گزینه‌ای در وب‌سایت وجود دارد که می‌تواند از طریق آن به من اطلاع دهد: Keep the Gift

اگر کاربری بخواهد به پروژه‌ی مشخصی کمک کند، آیا باید پیش از هرچیز عضو سایت شود؟

نه، چون کیک‌استارتر این امکان را به شما می‌دهد که با اکانت فیس‌بوک‌تان به آن وصل شوید و به این ترتیب می‌توانید همه‌ی کارهای ممکن را بکنید.

اولین تجربه‌ات با کیک‌استارتر برای معرفی اولین کتاب زندگی‌ات را چه‌طور توصیف می‌کنی؟

برای کسی مثل من که بیل کلینتون یا جولین آسانژ نیست که ناشران صدها هزار دلار برای انتشار نوشته‌هایش بپردازند، و بر اساس روال کار در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۱۰ درصد فروش کتاب‌ها به من می‌رسد، تامین هزینه‌های سفر برای معرفی کتابم و ایده‌هایم بسیار مفید و البته هیجان‌انگیز بود. کیک‌استارتر یک حامی بزرگ است که از یک ایده‌ی بکر برآمده و از کسی که تولیدکننده‌ی فکر و ایده است، مهربانانه حمایت می‌کند و هیچ انتظاری ندارد.

Mansouryar

تماس:

پست توسط Mansouryar »

.
.

.
.
.
الان ناراحتم که چرا نشد برم و تحقیق خوبی را انجام بدهم و فیلم و عکس‌های دلخواه را بگیرم.

می‌خوام در پیشبرد دانش زیست‌شناسی سهم داشته باشم، مثلاً یک مقاله این‌جوری بنویسم:

بررسی تغییرات تراکم جمعیت کل و بز (Capra aegagrus) در سه حوزه سرشماری منطقه حفاظت شده ارسباران

یا یک کار پژوهشی درجه‌یک مثل این:

امیدوارم در میان گذاشتن ایده‌ام با مردم باعث بشه اتفاق خوبی بیفته ... خیلی عالی میشه smile021

ادامه مطلب: https://kar-rah-bendaz.ir/all/tech/36-s ... rk/details

.
.
.
این کارزار با حال و هوای دانش به تازگی در سایتم قرار داده شد. موضوع آن تنوع زیستی است که ربطی به فیزیک ندارد، اما به گمانم میتواند الگویی برای کارهای دانشگاهی و علمی دیگر باشد که از یک طریق تازه بتوانند تدارکات خود را تامین کنند؛ رویه ای که به شیوه ای تحسین برانگیز در سایت اکسپریمنت انجام میشود: https://experiment.com
.
.

Mansouryar

تماس:

پست توسط Mansouryar »

.
.

جمع‌سپاری مالی در یک پروژه‌ی کدنویسی پی‌اچ‌پی
.
.
.
یک سفارش کدنویسی دریافت کرده‌ام که باید با زبان پی‌اچ‌پی بنویسم و دو-ماهه تحویل کارفرما بدهم.

مبلغی را درنظر گرفته‌ام با عنوان حاشیه خطای برآورد هزینه‌ها و بیمه‌ی ناشی از نوسان ارز.

دور از آداب مذاکره حرفه‌ای بود که این را با سفارش‌دهنده‌ی ناآشنا به محیط کار ایران مطرح کنم، چون کاهش ارزش پول ملی ما و وسواس شخصی من در ارتقای کیفیت کارم، تقصیر او نیست ... smile067

بگذریم، ... فکر می‌کنم این اسکریپت ماندگار خواهد شد و مدت‌ها در دست توسعه‌دهنده‌ها دست‌به‌دست بچرخد.

نمی‌خوام خیلی رو بازی کنم، سیاست‌های محرمانگی قرارداد را هم باید رعایت کنم، پس چیزی از محتوای کار نمی‌تونم افشا کنم.

ادامه مطلب: https://tinyurl.com/y7735sn2
.
.
.
به گمانم این مدل مطرح‌کردن پروژه می‌تواند برای کارشناسان امور فنی جالب توجه باشد. اینکه یک پروژه علمی را به شکلی متفاوت مطرح کنند و پاداش‌هایی متناسب با کارشان را به حامیان پیشنهاد بدهند؛ و اینکه همکاران تخصصی خود، و همچنین عموم مردم را درگیر کارهایشان کنند.

به عنوان یک الگوی ذهنی امیدوارم نتایج مثبتی را موجب شود ... smile034

تصویر

* مشابه این کار در زمینه نرم‌افزار را تنها در این آدرس دیدم:

http://web.archive.org/web/201402092344 ... ltdrag-1-0

ارسال پست