رنگین کمان


رنگین کمان

نوشتهاز سوی sedmostafa در چهارشنبه 29 خرداد 1387 - 15:51

سلام دوستان عزیز
رنگین کمان چرا به صورت نیم دایره شکله؟
جهانم بی‌ الف است…
نماد کاربر
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 77


شهر: karaj
نام نویسی: 87/1/28

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی ghazal در چهارشنبه 29 خرداد 1387 - 17:57

سلام.
من فکر میکنم به این خاطر باشه که شما روی زمین میایستید.اگه بتونید یه کم ارتفاع بگیرید،مثلا روی یه بلندی بایستید قسمتهای بیشتری رو خواهید دید.یکبار خود من موقع بالا رفتن از یه کوه نه چندان بلند تونستم حدود 3/4 دایره رنگین کمان رو ببینم.
منظورم اینه که موقعیت شما جوری هست که پرتوهای شکسته شده از قطرات پایین تر رو نمیبینید.
 
سپـاس : 31 times

ارسـال : 292


نام نویسی: 84/4/5

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی sedmostafa در پنجشنبه 30 خرداد 1387 - 16:58

ghazal نوشته است:سلام.
من فکر میکنم به این خاطر باشه که شما روی زمین میایستید.اگه بتونید یه کم ارتفاع بگیرید،مثلا روی یه بلندی بایستید قسمتهای بیشتری رو خواهید دید.یکبار خود من موقع بالا رفتن از یه کوه نه چندان بلند تونستم حدود 3/4 دایره رنگین کمان رو ببینم.
منظورم اینه که موقعیت شما جوری هست که پرتوهای شکسته شده از قطرات پایین تر رو نمیبینید.

سلام
ممنونم بابت جوابتون
منم با نظر شما موافقم
جهانم بی‌ الف است…
نماد کاربر
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 77


شهر: karaj
نام نویسی: 87/1/28

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی fakhime در دوشنبه 31 تير 1387 - 01:06

سلام.
من یه باراین سوالوازدبیرفیزیکم پرسیدم.بهم گفت به خاطرنیروی جاذبه است.چون زمین کرویه ودراطرافش نیروی جاذبه وجودداره قطرات باران به شکله دایره دراطرافش قرارمی گیرن و رنگین کمان هم به شکل نیم دایره تشکیل میشه.بعدازاین جواب وقتی ازش پرسیدم چراتولس انجلس رنگین کمان برعکس(یعنی روبه اسمون)تشکیل شده بود نتونست جواب بده.حالااگه شما جواب سوال منو میدونید برام ایمیل کنید.Dr.hesabi_f@yahoo.com
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 44


نام نویسی: 87/4/31

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی parinaz25 در دوشنبه 31 تير 1387 - 15:07

دال/ر/واو/دال
این به این خاطر است که چون چشم ما کروی شکل است!پرتوهای نور به ص.رت مخروطی شکل وارد چشم ما میشوند!و چون زاویه ی دید ما محدود است ما فقط یک نیمه ی قاعدهی دایره ای شکل مخروط را میبینیم!و در بعضی جاها که زاویه ی دید ما بر اثر موقعیت مکانی یا هر پارامتر تاثیر گذار دیگه تغییر کنه!ما نیک دایره ی پایینی قاعده ی مخروط را میبینیم!بنابر این بر عکس میشود!
این یک داستان بود.اما داستانی واقعی از زندگی من.که مانند قهوه ی بدون شکر بود.ولی من ان را سخت نوشیدم.روحم شاد!
نماد کاربر
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 99


شهر: TEhran
نام نویسی: 87/2/28

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی ghazal در سه شنبه 1 مرداد 1387 - 00:25

چگونگی تشکیل رنگین کمان


این مسئله را برای اولین بار در اروپا Rene Descartes در سال 1637 حل کرد.(قبلا کمال الدین فارسی در سال های قرن 13 راه حل ریاضی این مسئله را با شیوه ای تقریبا قانع کننده یافته بود)
Descartes کار خود را با ساده سازی برخورد پرتو نور با یک قطره آب شروع کرد و در ضمن فرض کرد قطرات آب گرد هستند (موضوعی که اثبات شده است)و پس از انجام محاسبات به این نتیجه رسید که بیشترین پرتوها در زاویه 42 درجه انحراف می یابند.
تصویر زیل ،مسیر نور است در یک قطره(نور همیشه از پشت سر تابیده میشود).نور وارد قطره میشود.در A شکسته میشود.به B میرسد و منعکس میشود (درست مثل انعکاس از یک سطح مقعر) بعد به C میرسد و با یک شکست خارج میشود.زاویه D معیاری است از انحراف نور ورودی نسبت به جهت تابش اولیه.
Descartes این انحراف را برای نور قرمز حدود 180-42 یعنی 138 درجه محاسبه کرد و دریافت که بیشترین شدت انحراف پرتوها حول این زاویه است .این همان زاویه دید رنگین کمان است.
در یک زاویه بزرگتر چیزی دیده نمیشود(از این به بعد امواج مادون قرمزند که برای ما نامرئی هستند) و در زاویه ای کوچکتر از آن هم به تدریج رنگها ظاهر شده و پس از 2 درجه دوباره همه چیز ناپدید میشود.(از اینجا به بعد هم رنگهای ماورا بنفش هستند که چشم ما قادر به شناسایی آنها نیست)پس ضخامت رنگین کمان حدود 2 درجه قوسی است.یعنی 2 برابر زاویه دید یک ماه کامل.


چرا رنگین کمان،کمان است؟!

چون قطرات آب کروی هستند و در ضمن پرتوها نور خورشید هم موازی به زمین میرسند پس تقارن وجود دارد.و قطرات از همه طرف به همین شکل عمل میکنند.پس شخص از هر طرف میتواند این نور را در یک زاویه 42 درجه ببیند.در نتیجه این نورها تشکیل یک دایره با زاویه دید 42 درجه از هر طرف شخص را میدهد.مرکزیت این دایره هم درست در سایه سر مشاهده گر یا بطور دقیقتر در نقطه مقابل خورشید قرار دارد.در نتیجه اگر خورشید بالای افق باشد نقطه مقابل آن یعنی مرکز رنگین کمان زیر افق خواهد افتاد و در نتیجه ما تنها میتوانیم در روز قسمتی از یک رنگین کمان را ببینیم.اگر خورشید بالای 42 درجه باشد،کمان بطور کامل از افق دید ما خارج میشود.پس در اصل ما نمیتوانیم رنگین کمان کامل را ببینیم چون زمین مزاحم ماست.اگر ارتفاع دیدمان را افزایش دهیم میتوانیم قسمتهای بیشتری را مشاهده کنیم.مثلا در یک هواپیما این امکان هست که بشود یک رنگین کمان کامل را دید.حالت دیگری هم برای کامل دیده شدن رنگین کمان هست و آن هم وقتی است که خورشید درست هنگام غروب (یا طلوع)باشد.در این هنگام مرکز رنگین کمان درست 42 درجه بالای افق است و در نتیجه بصورت یک دایره مماس بر افق دیده میشود.

ذکر چند نکته خالی از لطف نیست :

زاویه انحراف به بزرگی یا کوچکی قطره بستگی ندارد.ولی تابع ضریب شکست قطره است.مثلا اب دریا ضریب شکست بیشتری نسبت به باران دارد در نتیجه کمان تشکیل شده شعاع کمتری دارد.(کمتر از 42 درجه)

چگونگی خود پدیده جدایی رنگها هم جالب توجه است:

عاما ایجاد رنگین کمان متفاوت بودن زوایای شکست برای طول موجهای مختلف است.یعنی آبی (طول موج کمتر)در زاویه بزرگتری میشکند تا قرمز(طول موج بیشتر)و البته طی مکانیسم دیگری در قطره آب(پدیده کانونی شدن پرتوها در اثر بازتاب از سطح مقعر داخل قطره)جای این دو رنگ عوض میشود و قرمز در سمت بیرونی کمان دیده میشود و آبی در درون کمان.بین این دو هم رنگا بطور پیوسته حضور دارند.

نکته جالب دیگر هم اینکه:

گاهی یک یا چند رنگین کمان دیگر هم با رنگهای عکس و یا همسان ،بیرون و داخل رنگین کمان اصلی مشاهده میشوند که البته شدت بسیار کمتری دارند و به سختی قابل مشاهده اند.و این اتفاق به خاطر انعکاس های پی رد پی در قطره آب است که امکان دیدن چندین رنگین کمان را فراهم میکند.تا سال 1998رنگین کمانهای پی در پی از مرتبه 200 انجام شده با لیزر آرگون هم گزارش شده اند!

نکته بعد: رنگین کمانهای قمری هم گهگاه مشاهده میشوند که البته به خاطر وجود ماه کامل در شب تشکیل میشوند و بسیار کم شدت هستند.

و نکته آخر:
fakhime نوشته است:چراتولس انجلس رنگین کمان برعکس(یعنی روبه اسمون)تشکیل شده


در مورد رنگین کمانهای برعکس من چیزی ندیدم.شاید از نوع رنگین کمانهای بازتابی حاصل از وجود یخ در ابرهای سیروس باشند که گاهی اشکال غیر عادی دارن(مثلا رنگین کمان صاف یا تکه ای)اگر منبع مشاهده این نوع رنگین کمان رو بگید بهتر میتونیم روش بحث کنیم.

اینهم منبع مطالب : (توصیه میکنم حتما مراجعه کنید و عکسها رو مشاهده کنید.متاسفانه من نتونستم بگذارمشون)

http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow
http://eo.ucar.edu/rainbows

اگه سوالی بود در خدمتم.
پیوست ها
RNBW2000.gif
RNBW2000.gif (2.4 KIB) بازدید 1214 بار
 
سپـاس : 31 times

ارسـال : 292


نام نویسی: 84/4/5

ذکر نشده

Re: رنگین کمان

نوشتهاز سوی fakhime در سه شنبه 1 مرداد 1387 - 23:27

سلام.
راستش فکر کنم سال83بود.ازتلویزیون پخش شد.اماتواینترنت نتونستم چیزی درموردش سرچ کنم.به خاطر منابعی که معرفی کردین ممنونم.
 
سپـاس : 0 time

ارسـال : 44


نام نویسی: 87/4/31

ذکر نشده


بازگشت به پرسش و پاسخ های فیزیکی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 5 مهمان