قانون سوم نیوتن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

Re: قانون سوم نیوتن

پست توسط The Morrígan »

کسی می دونه استدلال خود نیوتن برا قانون سومش چی بوده (با ارجاع اگه ممکنه)؟ نمیشه گفت مشاهده ی صرف بوده، آخه آدم با مشاهدات معمولی نمی تونه به همچین چیزی برسه. بیشتر به نظرم میاد از همون قانون اول/دوم استفاده کرده. اگه یه سیستم دو ذره ایِ منزوی داشته باشیم و یکی از ذرات به اون یکی نیرویی وارد کنه، تنها راه پایسته موندن تکانه اینه که اون ذره هم نیرویی هم اندازه و در خلاف جهت بهش وارد کنه.
یه نکته ی دیگه این که، اون طور که شنیدم کنش و برهم کنشِ قانون سوم نیوتن آنی اتفاق میفته (بعد از همین جاست که گفته میشه سرعت انتقال اطلاعات تو مکانیک نیوتنی بینهایته، تنها سرعت ناوردا تحت تبدیلات گالیله ای. و آینشتاین میاد این سرعتو به سرعت نور اصلاح می کنه.). یعنی این تو بیان اصلی قانون سوم نیوتن هست؟ من که تو هیچ کتاب مکانیکی این لفظو ندیدم.

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

من فکر میکنم هم نیوتن و هم انیشتین و هم تمامی نظریه پردازان بزرگ در فیزیک که به این سبک عمل کردند، اصول اولیه و اساسی نظریات خودشون رو از فلسفه و عرفان گرفتند.
smile042

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

New Astronomer نوشته شده:من فکر میکنم هم نیوتن و هم انیشتین و هم تمامی نظریه پردازان بزرگ در فیزیک که به این سبک عمل کردند، اصول اولیه و اساسی نظریات خودشون رو از فلسفه و عرفان گرفتند.
smile042

آفرین! نکته ی جالبی رو اشاره کردین. در اصل نوعی "احساس متعالی" اون ها رو به وضع یه سِری اصول هدایت کرده و نه منطق! smile020 این به این معنی نیست که این افراد منطقی یا عقلانی فکر نمی کردن بلکه یعنی دقیقاً در اون لحظه ی حیاطی که برای رسیدن به یه اصل جدید به ناامیدی رسیده بودن، احساسشون مثل یه فرشته ی نجات یا مثل یه جرقه ی روشنگر به دادشون رسیده و این احساس ها عمدتاً اونقدر بزرگ و متعالیَن که ردِّ عقلانیش اصلاً کاره راحتی نیست مثل اصل هم ارزی انیشتین.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

New Astronomer نوشته شده:من فکر میکنم هم نیوتن و هم انیشتین و هم تمامی نظریه پردازان بزرگ در فیزیک که به این سبک عمل کردند، اصول اولیه و اساسی نظریات خودشون رو از فلسفه و عرفان گرفتند.
smile042

قطعاٌ نقش داشته ولی اینکه تا چه حد پررنگ بوده، جای بحث داره. یه مثال درباره ی نیوتن، چارچوب مرجع مطلقشه که هیچ اثباتی براش ارائه نداده و فلسفه ی محضه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

smile042

یا دقیقا عکسشم صادقه! عرفان ها، فلسفه و .. از علم به وجود میاد.

ارسال پست