قانون سوم نیوتن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

gAHMAD

سپاس: 1

قانون سوم نیوتن

پست توسط gAHMAD »

باسلام
میشه یکی قانون سوم نیوتن رو ریز توضیح بده؟
چجوری میشه با برخورد توپ به دیوار دیوار نیز نیرویی هم اندازه و خلاف جهت به اون وارد کنه؟اون نیرو از کجا میاد؟

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: قانون سوم نیوتن

پست توسط Paradoxy »

اون نیرو که نیروی عمود بر تکیه گاه یا N نام داره، در اثر اصل طرد پائولی در حقیقت به وجود میاد. شما فرض کن چنین نیرویی (N) اصلا وجود نداره، پس بنابرین باید الآن انتظار داشته باشی که گرانش شما رو به درون زمین فرو ببره. پس به اهمیت نیروی N ی میبریم. به طور خلاصه اصل طرد پائولی میگه، هیچ دو الکترونی نمیتونن حالت های کوانتومی یکسانی رو اتخاذ کنند. علتشم سادست، ولی پستم رو طولانی نمیکنم. حالا اتم های توپی که شما به دیوار میزنی حاوی الکترون هستند، همچنین خود دیواری که توپ بهش میخوره. اصل طرد میگه که الکترون های توپ و الکترون های دیوار، هیچ کدوم نباید یکجا باشند و در یک محل و لایه ی انرژی قرار بگیرند. بنابرین در یک جا الکترون ها قرار نمیگیرن و توپ تو دیوار اصطلاحا فرو نمیره.

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

اوه اوه اشتباه می کنی ها..
اون نیرو در حقیقت نیروی الکترواستاتیکی بین الکترون هاست. در مورد الکترون های آزاد هم صدق می کنه.
داود جان یعنی به نظر شما دو بار در فضا هم که همدیگه رو دفع می کنن بر مبنای اصل طرد این کار رو می کنن؟ بعید می دونم. بر اساس انتقال فوتون های مجازی است البته تا جایی که من بلدم.
نظرت رو بده لطفا
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

نه، اشتباهی در کار نیست. شما نیروی الکترو استاتیکی بین الکترون ها رو نادید بگیر و اصل طرد رو توضیح بده! میبینی که نمیشه! در حقیقت اصل طرد به این علت به وجود اومد که نیروی الکترواستاتیکی بین الکترون ها، اجازه قرار گیری الکترون ها با اسپین های مشابه رو درون یه اوربیتال نمیده. پس چه بگیم اصل طرد و چه بگیم نیروی الکترو استاتیکی عامل نیروی عمودی تکیه گاهند، تفاوتی نداره. اما من گفتم اصل طرد چون بنظرم دقیق تر بود. اگه تنها بگیم نیروی الکترواستاتیکی، اونوقت نمیتونیم توضیح بدیم که از کجا معلوم، شاید الکترون های توپ و الکترون های دیوار، در لحظه برخورد، اصلا جهش کرده باشند و در لحظه برخورد، الکترون های دیوار و تو اصلا خیلی از هم دور باشند و به توپ اجازه قرار گیری الکترون در دیوار رو بدن.
البته قرار گیری توپ در دیوار با رد شدن ازش، از زمین تا آسمون فرق داره، اشتباه نشه یه وقت! همه میدونیم امکان رد شدن توپ از دیوار همیشه هست ، هرچقدر هم اندک

NREERN

سپاس: 15

پست توسط NREERN »

دوستان من در جایی خوندم که عامل اینکه ما تو زمین فرو نمیریم نیروی الکترومغناطیسی یا همون دافعه بین بار هاست. اما خب تا جایی که میدونم نیروی دافعه خیلی خیلی خیلی بزرگتر از نیروی گرانشیه، اما هر اتم به دور خودش یک ابر الکترونی پیچیده. اگه قرار باشه ابر الکترونی اتم های کف پای من ابر الکترونی اتم های سطح زمین رو دفع کنه، مسلما میلیون ها برابر قویتر از نیروی گرانش، دفع میکنه. پس من الآن باید رو هوا معلق باشم! چرا روی سطح زمین هستم؟ تازه اگه شعاع فاصله بین کف پای من تا مرکز زمین رو حساب کنیم و بعد فاصله بین ابر های الکترونی کف پای من تا سطح زمین رو حساب کنیم میبینیم خیلی خیلی فاصله ابر های الکترونی کمتره. پس انتظار داریم دافعهه باز هم قوی تر از گرانشه باشه! خیلی! چرا من پرت نمیشم تو هوا؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

در مورد صحبتت بیشتر فکر می کنم، ممکنه درست باشه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

چیزایی می گیدا، همین الانشم روی هوا هستید منتها خیلی خیلی کم.
در مورد تاچ تحقیق کنید.
در فاصله های خیلی خیلی کم الکترون ها روی هم دافعه دارند اما در فواصل دورتر برایند نیروها به دلیل وجود پروتون صفره.

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

gAHMAD نوشته شده:باسلام
میشه یکی قانون سوم نیوتن رو ریز توضیح بده؟
چجوری میشه با برخورد توپ به دیوار دیوار نیز نیرویی هم اندازه و خلاف جهت به اون وارد کنه؟اون نیرو از کجا میاد؟

در حالت کلی برای قوانین بنیادی چون و چرا وجود نداره.
در حالت خاص فرض کن نیروی بین دو ذره باردار رو میخوای بررسی کنی. ذره ی یک به ذره 2 نیروی الکترومغناطیسی وارد میکنه. خوب اونوقت مگه میشه ذره ی 2 بشینه سر جاش و هیچ کاری نکنه؟ این یک تقارن خیلی ساده است.
paradoxy نوشته شده:نه، اشتباهی در کار نیست. شما نیروی الکترو استاتیکی بین الکترون ها رو نادید بگیر و اصل طرد رو توضیح بده! میبینی که نمیشه!

اشتباه میکنی تقی! اصل طرد پاوولی به خاطر ضرورت نامتقارن بودن تابع موج دو فرمیون هست. به عبارتی اگر دو الکترون، بدون بار هم باشن فقط به خاطر اسپین نیمه صحیحی که دارن باز هم نمیتونن اعداد کوانتومی یکسانی داشته باشن.
از طرفی بوزونها حتی اگر باردار باشن میتونن اعداد کوانتومی یکسانی داشته باشن. مثلا تو هسته همه ی پروتون ها با استفاده از نیروی هسته ای جمع شدن!

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اشتباه میکنی تقی! اصل طرد پاوولی به خاطر ضرورت نامتقارن بودن تابع موج دو فرمیون هست. به عبارتی اگر دو الکترون، بدون بار هم باشن فقط به خاطر اسپین نیمه صحیحی که دارن باز هم نمیتونن اعداد کوانتومی یکسانی داشته باشن.

اونوقت این ضرورت نامتقارن بودن تابع موج دو فرمیون عاملش چیه؟ منظورم اینه که چه چیزی چنین ضرورتی رو ایجاب میکنه؟
البته حرفت درسته ها، اصلا اصولا اصل طرد از خوده دل نظریه کوانتوم با کلی رابطه بیرون میاد، همینطور کشکی هم نیست بهرحال، اما بازم فکر نمیکنم حرف اشتباهی زده باشم که این اصل طرده که نمیزاره دوتا جسم توی هم فرو برن. از خودمم نگفتم، فکر کنم عینه همین جمله توی کتاب جهان کوانتومی بود.

NREERN

سپاس: 15

پست توسط NREERN »

You-See نوشته شده:چیزایی می گیدا، همین الانشم روی هوا هستید منتها خیلی خیلی کم.
در مورد تاچ تحقیق کنید.
در فاصله های خیلی خیلی کم الکترون ها روی هم دافعه دارند اما در فواصل دورتر برایند نیروها به دلیل وجود پروتون صفره.

من نمیفهمم! یعنی چی! چرا برآیندشون تو فاصله نزدیک، دافعه ایجاد میکنه تو فاصله دور 0! تو زمانی که دو جسم خیلی هم به هم نزدیکند پروتون ها وجود دارند، همونطور که شعاع فاصله بین الکترون ها کم میشه، شعاع بین فاصله پروتون و الکترون اتم دیگه هم کم میشه، پس اون جاذبه هم به همونقدر زیاد میشه که دافعهه زیاد میشه. بنابرین نیروی الکترو استاتیکی باید در کل 0 باشه، در هر منطقه و هر فاصله ای، پس ما باید بریم تو زمین. smile012

Mansour Hashempoor

نام: منصور هاشم پور

پست توسط Mansour Hashempoor »

سلام ,,یه معادله دیفرانسیل حل نشده تو مسله فیزیکی اگه میشناسید,,,واسه ام معرفی کنید!
ممنون میشم

user8604

پست توسط user8604 »

Mansour Hashempoor نوشته شده:سلام ,,یه معادله دیفرانسیل حل نشده تو مسله فیزیکی اگه میشناسید,,,واسه ام معرفی کنید!
ممنون میشم

همین معادله شرودینگر برای پتانسیل های پیچیده رو برو حل کن!
paradoxy نوشته شده:اونوقت این ضرورت نامتقارن بودن تابع موج دو فرمیون عاملش چیه؟ منظورم اینه که چه چیزی چنین ضرورتی رو ایجاب میکنه؟

ذات این ذرات اینطوری هست.مثلا ذات الکترون اینه که بار منفی داشته باشه. یا مثلا من چشمام قهوه ایه. جزو ویژگی ذاتیم هست.
NREERN نوشته شده:من نمیفهمم! یعنی چی! چرا برآیندشون تو فاصله نزدیک، دافعه ایجاد میکنه تو فاصله دور 0! تو زمانی که دو جسم خیلی هم به هم نزدیکند پروتون ها وجود دارند، همونطور که شعاع فاصله بین الکترون ها کم میشه، شعاع بین فاصله پروتون و الکترون اتم دیگه هم کم میشه، پس اون جاذبه هم به همونقدر زیاد میشه که دافعهه زیاد میشه. بنابرین نیروی الکترو استاتیکی باید در کل 0 باشه، در هر منطقه و هر فاصله ای، پس ما باید بریم تو زمین. smile012

در حالتی که دو اتم دور هستند چگالی بار متقارن هست. وقتی نزدیک میکنی چگالی بار(ابر الکترونی) از حالت متقارن خارج میشه .و باعث میشه نیروی دافعه به وجود بیاد. دقیقا کجاش واست مبهمه؟
paradoxy نوشته شده: این اصل طرده که نمیزاره دوتا جسم توی هم فرو برن. از خودمم نگفتم، فکر کنم عینه همین جمله توی کتاب جهان کوانتومی بود.

هزار تا علت دیگه هم هستند که نمیزارن جسمی درون یک جسم دیگه فرو بره(مثلا همین نبود آزادی) ! نویسنده کتاب خواسته نسبت به این اصل مبالغه کنه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

من نمیفهمم! یعنی چی! چرا برآیندشون تو فاصله نزدیک، دافعه ایجاد میکنه تو فاصله دور 0! تو زمانی که دو جسم خیلی هم به هم نزدیکند پروتون ها وجود دارند، همونطور که شعاع فاصله بین الکترون ها کم میشه، شعاع بین فاصله پروتون و الکترون اتم دیگه هم کم میشه، پس اون جاذبه هم به همونقدر زیاد میشه که دافعهه زیاد میشه. بنابرین نیروی الکترو استاتیکی باید در کل 0 باشه، در هر منطقه و هر فاصله ای، پس ما باید بریم تو زمین.

کافیه یک بار محاسبه رو انجام بدید تا متوجه بشید.

Mansour Hashempoor

نام: منصور هاشم پور

پست توسط Mansour Hashempoor »

همون دیگه معادله دیفرانسیلی می خوام که یا اثبات نشده,,,یا داشمندا سر حلش باهم اختلاف نظر دارن,,,البته در مسله فیزیکی بکار رفته باشییی ,,,,نمی دونید همجا گشتم نیس,,,متاسفانه پیدا نکردم جوابی براش,,شما می تونید کمکم کنید؟؟؟

user8604

پست توسط user8604 »

Mansour Hashempoor نوشته شده:همون دیگه معادله دیفرانسیلی می خوام که یا اثبات نشده,,,یا داشمندا سر حلش باهم اختلاف نظر دارن,

معادله دیفرانسیل مگر قراره اثبات بشه؟
داشمندها سر حل هیچ وقت اختلاف نظر ندارن. هر کی تونست حل بکنه و حل اون معادله مهم باشه نتیجش رو منتشر میکنه.
در فیزیک همونطور که گفتم تمام معادلات دیفرانسیلی که در حالت ساده به صورت تحلیلی حل شدن، در حالتی که مساله کمی پیچیده تر بشه دیگه حل تحلیلی نداره و از حلهای نیمه تحلیلی یا عددی استفاده میکنن.
این مقاله رو هم میتونی دانلود کنی که چند تایی داره:
http://iopscience.iop.org/article/10.10 ... 002139/pdf

ارسال پست