انفجار بزرگ

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: انفجار بزرگ

پست توسط You-See »

اصل سوال خب مشکل داره عزیزم.
ببین،
وقتی داری می گی ماورا، یعنی داری از مفهوم طول، عرض یا ارتفاع برای "جایی" استفاده می کنی که وجود نداره.
این سوال تماما تسلسله.
چنین سوالی و چنین خط کشی ای اصولا درست نیست.
نمی تونم بهتر توضیح بدم.
شما وقتی آن طرف چیزی را تصور می کنی، یعنی آن طرف آن چیز فضایی موجوده. وقتی فضایی موجود نباشه، آن طرفی هم وجود نداره که عدم باشه یا نباشه.
به بیان دیگر، وقتی می گن فضایی وجود نداشته، به این معنیه که هیچ ماده ای در هیچ کجا، هیچ نوری در هیچ کجا، هیچ نوسان کوانتومی ای در هیچ کجا، و اصولا هیچی در هیچ جاش نیست.
یکم مطلب سنگینه، فکر می کنم به زمان بیشتر برای هضمش نیاز باشه، و یکم مطالعه بیشتر.
خوشحال می شم چیز جدیدی دستگیرت شد ما رو هم در جریان بگذاری. smile072
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

Hassan.gh

سپاس: 2

پست توسط Hassan.gh »

You-See نوشته شده:اصل سوال خب مشکل داره عزیزم.
ببین،
وقتی داری می گی ماورا، یعنی داری از مفهوم طول، عرض یا ارتفاع برای "جایی" استفاده می کنی که وجود نداره.
این سوال تماما تسلسله.
چنین سوالی و چنین خط کشی ای اصولا درست نیست.
نمی تونم بهتر توضیح بدم.
شما وقتی آن طرف چیزی را تصور می کنی، یعنی آن طرف آن چیز فضایی موجوده. وقتی فضایی موجود نباشه، آن طرفی هم وجود نداره که عدم باشه یا نباشه.
به بیان دیگر، وقتی می گن فضایی وجود نداشته، به این معنیه که هیچ ماده ای در هیچ کجا، هیچ نوری در هیچ کجا، هیچ نوسان کوانتومی ای در هیچ کجا، و اصولا هیچی در هیچ جاش نیست.
یکم مطلب سنگینه، فکر می کنم به زمان بیشتر برای هضمش نیاز باشه، و یکم مطالعه بیشتر.
خوشحال می شم چیز جدیدی دستگیرت شد ما رو هم در جریان بگذاری. smile072

عزیز اصلا مشکل من همین هست که شما هر جا ماده رو فرض می کنید حتما کنارش فضا هم هست . پس اگر ماده نبود فضا هم نیست .

این حرف شماهست.
من اصرار دارم که جایی نیست که وجود نداشته باشد . طبق نظر شما با انفجار بزرگ ماده یا انرژی توسعه پیدا کرد
خب در چی توسعه پیدا کرد در عدم؟؟؟؟
عدم که چیزی نیست که ماده یا انرژی بخواهند درش توسعه پیدا کنند.

اگر با مطالعه چیزی می فهمیدم که از شما نمی پرسیدم
اصولا فیزیکدان ها نمی توانند آسان حرف بزنند فکر کنم.
همش معادله ریاضی و ... هست که من نمی فهمم.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

من هم حرف این فیزیک دان ها رو نمی فهمم.
از دوستان یکی بیاد لطفا ما رو هم روشن کنه.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

من فضایی را قبل انفجار بزرگ تصور می کنم که هیچ انرژی و ماده ای داخلش نیست . دلیلش واضح هست چون همه انرژی و ماده در تخم مرغ جمع شده بودند. پس این فضاى خالی که من تصور می کنم هیچ چیزی داخلش نیست ولی وجود دارد چون کلا نمی شود جایی را پیدا کرد که وجود ندارد. و بشود با اشاره گفت من جایی را پیدا کردم که وجود ندارد.

مرزی بین وجود و عدم نیست .

یکم کار سخت شد. ازینجا به بعد فیزیکو باید بوسید گذاشت کنار یکم فلسفید! سعیمو میکنم که کلمات قلمبه سلمبه نگم ولی پیش میاد.
1. قبل از هر چیزی باید بدونید وقتی من میتونم بین دو چیز تمایز قائل شم که بینشون مرزی وجود داشته باشه. (نیاز به اثبات داره؟)
2. اگه مرزی بین عدم و وجود نباشه پس بینشون نمیشه تمایزی قائل شد. (نتیجه شده از 1)
3. اگه عدم و وجود تمایزی نداشته باشن، یعنی یکی هستند. یعنی وجود عینه عدمه، و عدم عینه وجود! (تناقض)
پس فرض دوم غلطه و بین وجود و عدم باید مرزی باشه و اون مرز حد و اندازه داره. حد و اندازش هم قده یه تخم مرغه smile022

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

paradoxy نوشته شده:
من فضایی را قبل انفجار بزرگ تصور می کنم که هیچ انرژی و ماده ای داخلش نیست . دلیلش واضح هست چون همه انرژی و ماده در تخم مرغ جمع شده بودند. پس این فضاى خالی که من تصور می کنم هیچ چیزی داخلش نیست ولی وجود دارد چون کلا نمی شود جایی را پیدا کرد که وجود ندارد. و بشود با اشاره گفت من جایی را پیدا کردم که وجود ندارد.

مرزی بین وجود و عدم نیست .

یکم کار سخت شد. ازینجا به بعد فیزیکو باید بوسید گذاشت کنار یکم فلسفید! سعیمو میکنم که کلمات قلمبه سلمبه نگم ولی پیش میاد.
1. قبل از هر چیزی باید بدونید وقتی من میتونم بین دو چیز تمایز قائل شم که بینشون مرزی وجود داشته باشه. (نیاز به اثبات داره؟)
2. اگه مرزی بین عدم و وجود نباشه پس بینشون نمیشه تمایزی قائل شد. (نتیجه شده از 1)
3. اگه عدم و وجود تمایزی نداشته باشن، یعنی یکی هستند. یعنی وجود عینه عدمه، و عدم عینه وجود! (تناقض)
پس فرض دوم غلطه و بین وجود و عدم باید مرزی باشه و اون مرز حد و اندازه داره. حد و اندازش هم قده یه تخم مرغه smile022

مورد اول مشکل دارد چون بین عدم و وجود مرزی نیست یا هست یا نیست حتی آن مرز را هم که در نظر بگیریم یا هست یا نیست اگر هست ملحق به وجود می شود و اگر عدم است که خب اصلا وجود ندارد . در بعضی موارد امکان فرض سوم هست مثل گرما و سرما و هوای معتدل که این ربطی به بحث ما ندارد.

نمایه کاربر
تارخ

نام: تارخ

سپاس: 14

پست توسط تارخ »

سلام

میخواستم نظرم را راجب سوالتون مطرح کنم هرچند در مقام مقایسه با سروران گرامی سایت ،بنده بسیار ابتدایی هستم. ولی شاید اینجوری قضیه شما حل شود.

تئوری بیگ بنگ لحظه افرینش را از یک نقطه شروع میکند. و سپس بقیه داستان که همگی خیلی بهتر واقف هستید.
اما چیزی که متوجه باید باشیم این است که این تئوری راجب قبل از این لحظه چیزی برای گفتن ندارد. و هنوز بصورت معما باقی مانده است.
و بقول خود تئوری نویسش میگوید که صحبت از قبل کردن راجب این موضوع معنی ندارد.

Nothing
------------------------------------------------------------------------------------------------------------START
BIG BANG
------------------------------------------------------------------------------------------------
Everything

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

تارخ نوشته شده:سلام

میخواستم نظرم را راجب سوالتون مطرح کنم هرچند در مقام مقایسه با سروران گرامی سایت ،بنده بسیار ابتدایی هستم. ولی شاید اینجوری قضیه شما حل شود.

تئوری بیگ بنگ لحظه افرینش را از یک نقطه شروع میکند. و سپس بقیه داستان که همگی خیلی بهتر واقف هستید.
اما چیزی که متوجه باید باشیم این است که این تئوری راجب قبل از این لحظه چیزی برای گفتن ندارد. و هنوز بصورت معما باقی مانده است.
و بقول خود تئوری نویسش میگوید که صحبت از قبل کردن راجب این موضوع معنی ندارد.

Nothing
------------------------------------------------------------------------------------------------------------START
BIG BANG
------------------------------------------------------------------------------------------------
Everything

سلام
مشکل من هم همین جاست . چون دانشمندان معتقد هستند که فضا با این انفجار شروع شده پس باید نتیجه گرفت اصلا خدایی وجود ندارد چون همین خدا هم اگر قرار باشه وجود داشته باشه باید بعد از انفجار بزرگ به وجود آمده باشه چون یک متر آن طرف تر تخم مرغ اصلا عدم بوده و چیزی وجود نداشته است.
در ضمن احساس می کنم چون اینها ماده گرا هستند مجبور هستند بگویند ما نمی توانیم درباره قبل از انفجار بزرگ صحبت کنیم چون اگر بگویند که مفهوم وجود مادی نیست مجبور هستند وجود خدا را بپذیرند. البته شاید.

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

دوستان یک سوال دیگر
چرا دانشمندان می گویند هیچ مرکزی برای انفجار بزرگ وجود ندارد .؟؟؟؟؟

آن تخم مرغ وقتی منفجر شد خب یک جایی بود دیگه الان چرا نمی توانیم مکان دقیق انفجار را مشخص کنیم؟؟؟؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

بحث وجود خدا اصلا و ابدا ربطی به این داستان نداره، به سادگی می شه بیان کرد که قبل از بیگ بنگ مثلا هیچی نبوده یا این که دوره ای از بیگ بنگ های متوالی ازلی بوده اند.
همین اشکال به وجود خدا هم وارده. بهتره که اصلا وارد این ماجرا نشوید.

نمایه کاربر
stanly

نام: م.گ

محل اقامت: کی اف

سپاس: 117

پست توسط stanly »

قبل انفجار بزرگ باید فضایی باشه که انفجار درش اتفاق افتاده باشد
من فضایی را قبل انفجار بزرگ تصور می کنم که هیچ انرژی و ماده ای داخلش نیست
آن تخم مرغ وقتی منفجر شد خب یک جایی بود دیگه الان چرا نمی توانیم مکان دقیق انفجار را مشخص کنیم؟؟؟؟
هر جا ماده رو فرض می کنید حتما کنارش فضا هم هست . پس اگر ماده نبود فضا هم نیست .

مشکل کار،تو تعریفتون از فضاست.جملات سیاه غلطن و قرمز هم درست(اگه فیزیک رو درست فرض بگیریم)
تصور شما از فضا،کاملا کلاسیک و نیوتونیه.به این صورت که فضا،چارچوبی برای ماده ولی مستقل از اونه...اما اینشتین این تصور رو کنار گذاشت.تو نسبیت خاص،بسته به سرعت،طول یک جسم تغییر میکنه (پدیده انقباض طول) و تو نسبیت عام،گرانش توسط خمیدگی فضا_زمان به وسیله ماده توضیح داده میشه! یعنی،فضا مستقل از ماده نیست چون تحت تاثیر اون قرار میگیره! پس تا ماده و انرژی و.... نباشن،فضا هم نیست! بنابر این،بیگ بنگ تو یه جایی اتفاق نیفتاده و بیرونش،عدم محضه(البته اگه بیخیال تئوری های بسگیتی،لاورنس کراوس و ...بشیم!)
البته فراموش نکنید که فیزیک نوین(از جمله چیزی که بالا گفتم) خیلی خلاف شهوده و بر خلاف فلسفه،مبتنی بر منطق و تعقل محض نیست بلکه ابزارش ریاضیاته.به همین دلیلم بازگوییشون به زبون ساده،کار سختیه! پس اگه نمیتونید تصورش کنین، نگران نباشید چون به هیچ وجه تنها نیستید!
درباره مرکز هم،این لینک هاخوبن:
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %AA%D8%9F/
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %B3%D8%AA/

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

مورد اول مشکل دارد چون بین عدم و وجود مرزی نیست یا هست یا نیست حتی آن مرز را هم که در نظر بگیریم یا هست یا نیست اگر هست ملحق به وجود می شود و اگر عدم است که خب اصلا وجود ندارد

اگه مورد اول رو قبول نداشته باشید، یعنی اصولا اصل تناقض که یه بدیهی هستش رو قبول ندارید. وقتی بین دو چیزی وجه تمایزی وجود نداشته باشه، اصلا عزیز جان شما نمیتونی بین اون دو چیز فرق بزاری. دیگه این واضحه مثل روشنی روز.
چطور شما وجود داری؟ چطور میتونی ادعای وجود داشتن رو داشته باشی؟ چه فرقی با عینه عدم داری؟

شما حجم داری، صوت داری، رنگ داری و .... تمامی اینا باعث میشه که شما یک وجود باشی نه یک عدم.

حالا مثلا همین حجم شما، مرزیه که بین وجود شما و عدم شما قرار داره. اگه حجم نداشتی و به فرض نشونه دیگه ای هم نداشتی که ما بفهمیم وجود داری یا نه، خب بین وجود و عدمت اصلا نمیشد تمایزی قائل شد.

پس همین که شما مرزی به نام مثلا حجم داری، این مرز تعیین کننده وجود شماست. و مسلما خود حجم یعنی اندازه. یعنی حد و من میتونم بگم حجم شما چقدره (البته اگه اندازتون بزنم smile023 )

به دلیل فیزیک کوانتوم و زمان پلانک، ما نمیتونیم از زمان پلانک عقب تر بریم و ازونور انقدر این تخم مرغ ما خوب ترکیده که به هر طرف تو فضا نگاه میکنیم، انگار به طرز شگفت انگیزی سیارات و ستاره ها به شکل متقارن پخش شدن تو فضا، پس چطور میخوایم جاییو پیدا کنیم که سر منشاء کیهان هاست؟ البته مشکلای دیگه ای هم هست که یه کوچولو پیچیده تره.

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

paradoxy نوشته شده:
مورد اول مشکل دارد چون بین عدم و وجود مرزی نیست یا هست یا نیست حتی آن مرز را هم که در نظر بگیریم یا هست یا نیست اگر هست ملحق به وجود می شود و اگر عدم است که خب اصلا وجود ندارد

اگه مورد اول رو قبول نداشته باشید، یعنی اصولا اصل تناقض که یه بدیهی هستش رو قبول ندارید. وقتی بین دو چیزی وجه تمایزی وجود نداشته باشه، اصلا عزیز جان شما نمیتونی بین اون دو چیز فرق بزاری. دیگه این واضحه مثل روشنی روز.
چطور شما وجود داری؟ چطور میتونی ادعای وجود داشتن رو داشته باشی؟ چه فرقی با عینه عدم داری؟

شما حجم داری، صوت داری، رنگ داری و .... تمامی اینا باعث میشه که شما یک وجود باشی نه یک عدم.

حالا مثلا همین حجم شما، مرزیه که بین وجود شما و عدم شما قرار داره. اگه حجم نداشتی و به فرض نشونه دیگه ای هم نداشتی که ما بفهمیم وجود داری یا نه، خب بین وجود و عدمت اصلا نمیشد تمایزی قائل شد.

پس همین که شما مرزی به نام مثلا حجم داری، این مرز تعیین کننده وجود شماست. و مسلما خود حجم یعنی اندازه. یعنی حد و من میتونم بگم حجم شما چقدره (البته اگه اندازتون بزنم smile023 )

به دلیل فیزیک کوانتوم و زمان پلانک، ما نمیتونیم از زمان پلانک عقب تر بریم و ازونور انقدر این تخم مرغ ما خوب ترکیده که به هر طرف تو فضا نگاه میکنیم، انگار به طرز شگفت انگیزی سیارات و ستاره ها به شکل متقارن پخش شدن تو فضا، پس چطور میخوایم جاییو پیدا کنیم که سر منشاء کیهان هاست؟ البته مشکلای دیگه ای هم هست که یه کوچولو پیچیده تره.

شما یک چیزی رو دارید با چیزی دیگه جابه جا می کنید. عزیز عدم عدم است یعنی نیست وقتی چیزی وجود ندارد هیچ چیزی ندارد که قابل تشخیص باشد. شما فقط می توانید بین 2 چیز که موجود هستند تمایز قائل شوید . در واقع مثال هایی که بیان کردید برای فرق گذاشتن بین من و بین برادر من مثلا هست نه بین من و عدم من.
اصلا ذهن ما نمی تواند عدم را درک کند چون عدم وجود ندارد .

اینکه اثر انفجار همه جا هست خوب شاید در طول تاریخ پخش شده پس انفجار از یک جایی شروع شده

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

You-See نوشته شده:بحث وجود خدا اصلا و ابدا ربطی به این داستان نداره، به سادگی می شه بیان کرد که قبل از بیگ بنگ مثلا هیچی نبوده یا این که دوره ای از بیگ بنگ های متوالی ازلی بوده اند.

اتفاقا خیلی هم ربط دارد. عزیز عدم عدم است . قبل انفجار بزرگ اگر بگویید یک متر آن طرف تر عدم بود که این با عقل سازگار نیست چون عدم وجود ندارد. این آقای لاورنس کراس هم احتمالا یک ملحد هست چون دیدم با ریچارد داوکینز رفیق هستند . در واقع احتمالا این ها معتقد هستند ماده ازلی است پس خدا وجود ندارد . به همین خاطر مجبور هست قائل بشود به اینکه قبل انفجار بزرگ هم ماده و فضا همیشه وجود داشته چون خودش هم می داند که خلق از عدم غیر معقول هست .

در ضمن مشکل نظر آقا نیوتون چی هست؟ با عقل هم مطابق هست چون عدم وجود ندارد پس وجود نامتناهی هست

Hassan.gh

پست توسط Hassan.gh »

stanly نوشته شده:قبل انفجار بزرگ باید فضایی باشه که انفجار درش اتفاق افتاده باشد
من فضایی را قبل انفجار بزرگ تصور می کنم که هیچ انرژی و ماده ای داخلش نیست
هر جا ماده رو فرض می کنید حتما کنارش فضا هم هست . پس اگر ماده نبود فضا هم نیست .

مشکل کار،تو تعریفتون از فضاست.جملات سیاه غلطن و قرمز هم درست(اگه فیزیک رو درست فرض بگیریم)
تصور شما از فضا،کاملا کلاسیک و نیوتونیه.به این صورت که فضا،چارچوبی برای ماده ولی مستقل از اونه...اما اینشتین این تصور رو کنار گذاشت.تو نسبیت خاص،بسته به سرعت،طول یک جسم تغییر میکنه (پدیده انقباض طول) و تو نسبیت عام،گرانش توسط خمیدگی فضا_زمان به وسیله ماده توضیح داده میشه! یعنی،فضا مستقل از ماده نیست چون تحت تاثیر اون قرار میگیره! پس تا ماده و انرژی و.... نباشن،فضا هم نیست! بنابر این،بیگ بنگ تو یه جایی اتفاق نیفتاده و بیرونش،عدم محضه(البته اگه بیخیال تئوری های بسگیتی،لاورنس کراوس و ...بشیم!)
البته فراموش نکنید که فیزیک نوین(از جمله چیزی که بالا گفتم) خیلی خلاف شهوده و بر خلاف فلسفه،مبتنی بر منطق و تعقل محض نیست بلکه ابزارش ریاضیاته.به همین دلیلم بازگوییشون به زبون ساده،کار سختیه! پس اگه نمیتونید تصورش کنین، نگران نباشید چون به هیچ وجه تنها نیستید!
درباره مرکز هم،این لینک هاخوبن:
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %AA%D8%9F/
http://bigbangpage.com/science-content/ ... %B3%D8%AA/

شما این سوال را می توانید جواب بدهید؟
آیا انفجار بزرگ وقتی شروع شد در عدم توسعه پیدا کرد یا در وجود؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

Hassan.gh نوشته شده:
You-See نوشته شده:بحث وجود خدا اصلا و ابدا ربطی به این داستان نداره، به سادگی می شه بیان کرد که قبل از بیگ بنگ مثلا هیچی نبوده یا این که دوره ای از بیگ بنگ های متوالی ازلی بوده اند.

اتفاقا خیلی هم ربط دارد. عزیز عدم عدم است . قبل انفجار بزرگ اگر بگویید یک متر آن طرف تر عدم بود که این با عقل سازگار نیست چون عدم وجود ندارد. این آقای لاورنس کراس هم احتمالا یک ملحد هست چون دیدم با ریچارد داوکینز رفیق هستند . در واقع احتمالا این ها معتقد هستند ماده ازلی است پس خدا وجود ندارد . به همین خاطر مجبور هست قائل بشود به اینکه قبل انفجار بزرگ هم ماده و فضا همیشه وجود داشته چون خودش هم می داند که خلق از عدم غیر معقول هست .

در ضمن مشکل نظر آقا نیوتون چی هست؟ با عقل هم مطابق هست چون عدم وجود ندارد پس وجود نامتناهی هست

یعنی ملحد بودن کسی ملاک قضاوتش هست؟
در همین سایت خیلی از دوستان من اعتقادی به دین خاصی ندارند و خیلی ها هم ماده گرا هستند. خب که چه؟
ماده ازلی و ابدی می تونه باشه. البته این یکی از تئوری هاست. مثل داستان بیگ بنگ های متوالی و دوره ای.
نمی فهمم تهش می خواهید برسید به این که خدا هست یا نیست؟

من همون طور که گفتم سوال شما کاملا پارادوکس است.
به این نمونه دقت کنید:
آیا خدا می تونه سنگی بسازه که خودش نتونه بلندش کنه؟
فقط جواب من رو بله یا خیر بدید! (طبق پیگیری های خودتون و انتظار شما از بحث جاری)

ارسال پست