درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali426

سپاس: 18

درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

پست توسط ali426 »

عرض سلام و ادب خدمت دوستان متفکر و اندیشمند
من امروز با این انجمن آشنا شدم. خوشحال میشم دوستانی که فیزیک خوندن منو راهنمایی کنن smile072 برای اینکه بهتر راهنمایی بگیرم شرایط خودم رو توضیح میدم:
سی سال دارم- برق قدرت رو تا مقطع ارشد خوندم - شاغلم و همچنین اهل مطالعه هستم و بیشتر کتاب های تاریخی، جغرافیا، روانشناسی، زیست شناسی میخونم و کمی هم نجوم خوندم. با توجه به اینکه تقریبا تصمیم ندارم دکترای برق بخونم، میخوام رشته ی فیزیک رو فراتر از مطالعه ی شخصی یاد بگیرم. از 20 تا 30 سالگی راه پرپیچ و خمی اومدم و میخوام از 30 تا 40 تمام انرژیم رو تو یه تخصص دیگه بذارم. الان نمیتونم ادعا کنم به فیزیک علاقه ی عمیقی دارم چون خیلی کم فیزیک خوندم و در حد فیزیک عمومی 1 و 2 دانشگاه و الکترومغناطیس بوده که اونم 10 سال پیش خوندم. ولی حس خوبی به این علم زیبا دارم چون فکر میکنم خیلی عمق داره و ابر انسان ها در طول تاریخ بشر عمرشون رو صرف فیزیک کردن.
هدف بنده اینه که درس های لیسانس رو خودم بخونم و اگر دیدم ارتباط عمیقی با فیزیک برقرار کردم در گرایش اختر فیزیک وارد دوره ارشد بشم و در صورت موفقیت، در دوره دکترا هم پژوهش انجام بدم. البته همه ی اینها بستگی داره چقدر مفاهیم رو درک کنم. چون نیازی به مدرک دانشگاهی ندارم و صرفا بخاطر علاقه و دل خودم چنین تصمیمی گرفتم. پس یه انتظاری از خودم دارم که باید به اون حد برسم تا قانع بشم به درد این کار میخورم. البته میخوام مطالعاتم در قالب دوره های دانشگاهی باشه و با اساتید آشنا بشم و در سمینارها و کنفرانس ها شرکت کنم.
سوالم از شما عزیزان اینه که اگر بخوام در رشته ی فیزیک، پایه ی خیلی قوی داشته باشم باید چه درس هایی رو خوب بخونم. دوست دارم پایه م خیلی قوی باشه و در همین مرحله مشخص میشه که میتونم ادامه بدم یا نه. من محدودیت های دانشگاه رو ندارم و میتونم روی هر بحثی وقت بذارم. حتی شده برای چند سال! سوال بعدی اینکه کدوم درس های لیسانس برای ورود به گرایش نجوم مفید هستند و کدوم زیاد ضروری نیستند. البته چند روز قبل با یک استادی صحبت کردم و قراره درس فیزیک عمومی 1 رو به عنوان مستمع آزاد برم کلاسش. من تا حدودی وقت آزاد دارم که یکی دوتا کلاس رو جسته گریخته برم دانشگاه اما باید قسمت عمده رو خودم مطالعه کنم. ضمنا زبان انگلیسی من خوبه و مدارک تافل و آیلتس رو با نمره ی خوب گرفتم. پیشاپیش از راهنماییتون متشکرم smile124

نمایه کاربر
ali shariei

Re: درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

پست توسط ali shariei »

بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت شما
دوست عزیز من نمی خوام پاسخ سوالاتی را که پرسیدین بدم خواستم یک سو استفاده کوچولو همینجا کنم smile055 و یک سوال از خودتون بپرسم بعنوان کسیکه دوره تافل رو گذروندین چون خودم خیلی باهاش مشکل دارم میدونم که فراگیری زبان تنها راهش تکرار و تمرین و ممارست هست اما بازم اگه ممکنه تجربیات خودتون رو در مورد فراگیری راحتتر در اختیار بنده و سایر دوستانم قرار دهید هیچوقت فکر نمی کردم تا این حد در گذروندن تافل به مشکل بخورم شاید یکی از دلایلش اینه که از اول خیلی به فراگیری زبان اهمیت ندادم و تا اندازه ای سرسری ازش گذشتم
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

ali426

پست توسط ali426 »

ali shariei نوشته شده:بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت شما
دوست عزیز من نمی خوام پاسخ سوالاتی را که پرسیدین بدم خواستم یک سو استفاده کوچولو همینجا کنم smile055 و یک سوال از خودتون بپرسم بعنوان کسیکه دوره تافل رو گذروندین چون خودم خیلی باهاش مشکل دارم میدونم که فراگیری زبان تنها راهش تکرار و تمرین و ممارست هست اما بازم اگه ممکنه تجربیات خودتون رو در مورد فراگیری راحتتر در اختیار بنده و سایر دوستانم قرار دهید هیچوقت فکر نمی کردم تا این حد در گذروندن تافل به مشکل بخورم شاید یکی از دلایلش اینه که از اول خیلی به فراگیری زبان اهمیت ندادم و تا اندازه ای سرسری ازش گذشتم

سلام دوست عزیزم smile072 من تافل iBT شرکت کردم. شما چه تافلی نیاز دارید؟ چه نمره ای نیاز دارید؟ برای خارج از کشور ارایه میدید یا داخل کشور؟ اینا رو جواب بدید تا بهتر راهنمایی کنم.

hasan1359

سپاس: 12

پست توسط hasan1359 »

من هم دقیقا مثل شما هستم. با این تفاوت که 36 سال سن دارم و زن و بچه دارم. فوق لیسانس مدیریت دارم و مدتیه فیزیک رو به صورت خودخوان شروع کردم و قصد دارم دروس لیسانسو که تا حدی مسلط شدم فوق لیسانس فیزیک شرکت کنم. سایت مکتب خونه maktabkhooneh.org رو برو و اپلیکیشن اندرویدشو نصب کن. خیلی از درس های کارشناسی رو به صورت فایل ویدئویی داره. میتونی دانلود کنی و استفاده کنی... از کلاس های دانشگاه های مطرح مثل شریف و تهران فیلم گرفتن. دقیقا مثل اینه که سر کلاس نشستی.

ali426

پست توسط ali426 »

hasan1359 نوشته شده:من هم دقیقا مثل شما هستم. با این تفاوت که 36 سال سن دارم و زن و بچه دارم. فوق لیسانس مدیریت دارم و مدتیه فیزیک رو به صورت خودخوان شروع کردم و قصد دارم دروس لیسانسو که تا حدی مسلط شدم فوق لیسانس فیزیک شرکت کنم. سایت مکتب خونه maktabkhooneh.org رو برو و اپلیکیشن اندرویدشو نصب کن. خیلی از درس های کارشناسی رو به صورت فایل ویدئویی داره. میتونی دانلود کنی و استفاده کنی... از کلاس های دانشگاه های مطرح مثل شریف و تهران فیلم گرفتن. دقیقا مثل اینه که سر کلاس نشستی.

سلام حسن آقا. از پیام شما خوشحال شدم. من هم متاهلم و در خانه خودم زندگی میکنم اما بچه نداریم. شغل من شیفتی هستش و میتونم جسته گریخته برم سر کلاس. امروز کلاس فیزیک 1 رفتم. استاد دکتراش رو از استرالیا گرفته و خیلی خوب توضیح میداد. شما چه درسایی رو خوندید؟ برای ارشد چه گرایشی دوست دارید؟ بابت سایت هم ممنونم، خیلی مفیده .

hasan1359

پست توسط hasan1359 »

ali426 نوشته شده:
hasan1359 نوشته شده:من هم دقیقا مثل شما هستم. با این تفاوت که 36 سال سن دارم و زن و بچه دارم. فوق لیسانس مدیریت دارم و مدتیه فیزیک رو به صورت خودخوان شروع کردم و قصد دارم دروس لیسانسو که تا حدی مسلط شدم فوق لیسانس فیزیک شرکت کنم. سایت مکتب خونه maktabkhooneh.org رو برو و اپلیکیشن اندرویدشو نصب کن. خیلی از درس های کارشناسی رو به صورت فایل ویدئویی داره. میتونی دانلود کنی و استفاده کنی... از کلاس های دانشگاه های مطرح مثل شریف و تهران فیلم گرفتن. دقیقا مثل اینه که سر کلاس نشستی.

سلام حسن آقا. از پیام شما خوشحال شدم. من هم متاهلم و در خانه خودم زندگی میکنم اما بچه نداریم. شغل من شیفتی هستش و میتونم جسته گریخته برم سر کلاس. امروز کلاس فیزیک 1 رفتم. استاد دکتراش رو از استرالیا گرفته و خیلی خوب توضیح میداد. شما چه درسایی رو خوندید؟ برای ارشد چه گرایشی دوست دارید؟ بابت سایت هم ممنونم، خیلی مفیده .

من تازه چند ماهه شروع کردم و چون میخوام خیلی پایه ای بخونم از فیزیک دبیرستان شروع کردم و بزودی هالیدی ها رو شروع میکنم. چون بچه کوچیک توی خونه دارم و کار هم میکنم روزانه بیشتر از یک ساعت نمیتونم وقت بذارم ولی امیدوارم بچه که بزرگتر شد بتونم وقت بیشتری بذارم. اینکه چه گرایشی ارشد بخونم رو گذاشتم بعدا که یه کم رفتم جلوتر تصمیم بگیرم. البته من بیشتر به خاطر لذتشه که میخونم چون به نظرم فیزیک لذت بخش ترین رشته دنیاست. شما کدوم شهرین و چه دانشگاهی میرین سر کلاس؟

نمایه کاربر
ali shariei

پست توسط ali shariei »

ali426 نوشته شده:
ali shariei نوشته شده:بنده هم عرض سلام و ادب دارم خدمت شما

سلام دوست عزیزم smile072 من تافل iBT شرکت کردم. شما چه تافلی نیاز دارید؟ چه نمره ای نیاز دارید؟ برای خارج از کشور ارایه میدید یا داخل کشور؟ اینا رو جواب بدید تا بهتر راهنمایی کنم.
خدمت شما عرض شود بنده هم آزمون iBT رو میخوام شرکت کنم نمره خیلی بالایی نمی خوام همون ۷۹ تا ۸۰ برای یک موسسه پژوهشی و تحقیقاتی لازم دارم.
ضعفی که دارم در مهارت گفتاری speaking comprehension هست نرم افزار اندروید و ویندوز زیاد دارم برای تقویت این مهارت نمی دونم کدومش بهتر و موثر تر هست اگه شما تجربه خاصی دارین خوشحال میشم بدونم
آنچه مخالفان نظریه تکامل از آن می هراسند علم به معنای واقعی کلمه نیست.

بلکه بسته ارزشهای سکولار است که در اسب تروای نظریه تکامل پنهان شده است.

s42n4

سپاس: 4

پست توسط s42n4 »

ali426 نوشته شده:...
سوالم از شما عزیزان اینه که اگر بخوام در رشته ی فیزیک، پایه ی خیلی قوی داشته باشم باید چه درس هایی رو خوب بخونم.

در مرحل اول
ریاضی پایه +معادلات + ریاضی فیزیک 1.

فیزیک پایه 1 2 3 4

از محدودیت زمان و توانایی هاتون اطلاع ندارم ولی میتونید به اندازه یک یا 2 ترم روی اینها وقت بزارید.
بعداز تسلط به این کتاب ها میتونید با فضای فیزیک تا حدودی آشنا بشید و اگه دوست داشتید ادامه بدید.

مرحله دوم
مکانیک تحلیلی1
الکترومغناطیس
ریاضی فیزیک 2
کوانتم 1

مرحله سوم
ریاضی فیزیک 3
کوانتم 2
تحلیلی 2
و اگر شد فیزیک جدید 1

آگر تمام کردید این درسا رو
آخرین مرحله میشه
مکانیک اماری
ترمودینامیک
نسبیت
اپتیک

در این مرحله ب راحتی میتونید بفهمید فیزیک رو دوست دارید یا خیر!
_آسان ترین و راحت ترین منابع رو انتخواب کنید.
_کمال گرا نباشید و اگر درسی رو کامل یاد نگرفتید خیلی توقف نکید ازش رد بشید چون بعدا دباره مطالب به نوعی تکرار میشین
_از ابتدا سراغ مباحتی مثل نسبیت، مکانیک اماری، کوانتم و ... که پیش نیاز زیادی میخوان نرید. دچار اتلاف وقت و درس زدگی میشید
_روی مکانیک تحلیلی و ریاضی فیزیک حساب ویژه ای باز کنید و کامل بخونید. بعدن چراغ راهتون میشن.
_هدف صرفا حل مسله باشد نه تجذیه و تحلیل خود فیزیک. دچار درس زدگی میشید
_ پژوهش در فیزیک نیازمند اطلاعات و تسلط زیاد به فیزیکه تا مقطع دکترا بهش فکر هم نکنید!. دچار درس زدگی میشید. صرفا حل تمرین هدف باشد.
_خیلی مهمه که درس ها رو موازی بخونید و با هم تمام کنید. دچار اتلاف وقت نیشید.
_فیزیک اگر رشته سختی نباشه آسان هم نیست. باید با برنامه ریزی و دقت وقت بزارید.
برنامه ریزی لازم دارید باید با یک مشاور که دم دستتون باشه و به شرابط شما اشنا باشه همکاری کنید.
_مطالعه تاریخ نجوم، ابزار، و تاریخ علم و جزیی تر مثل تاریخ الکترومغناطیس و مکانیک میتونه انگیزش زا و باشه. حفظ انگیزه مهمه چون مسیر طولانیه

ali426 نوشته شده:سوال بعدی اینکه کدوم درس های لیسانس برای ورود به گرایش نجوم مفید هستند و کدوم زیاد ضروری نیستند.

با نجوم آشنایی ندارم
ولی اگر اختر فیزیک مد نظرتون باشه
که احتمالا بعد ها هم خواهد شد
همه درسایی که گفتم مهم هستند. تمام دروس لیسانس فیزیک برای تمام گرایش ها حکم دروس پایه رو داره باید همه رو باید خوب بلد باشی.
به علاوه درس
آشنایی با فیزیک هسته ای

ali426

پست توسط ali426 »

ali shariei نوشته شده:خدمت شما عرض شود بنده هم آزمون iBT رو میخوام شرکت کنم نمره خیلی بالایی نمی خوام همون ۷۹ تا ۸۰ برای یک موسسه پژوهشی و تحقیقاتی لازم دارم.
ضعفی که دارم در مهارت گفتاری speaking comprehension هست نرم افزار اندروید و ویندوز زیاد دارم برای تقویت این مهارت نمی دونم کدومش بهتر و موثر تر هست اگه شما تجربه خاصی دارین خوشحال میشم بدونم

نمره ای که نیاز دارید قابل دسترس هستش. با دامنه لغات در حد 504 هم میشه بدست آورد. درواقع میانگین در هر اسکیل 20 میخواهید و باید لسنینگ و ردینگ رو بالای 20 بیارید. توصیه میکنم TPO ها رو تمرین کنید. اما در مورد اسپکینگ، اخیرا یه محقق native آمریکایی چندین بار در آزمون تافل شرکت کرده تا کشف کنه در هر اسکیل مصحح ها به چه عواملی توجه میکنن. ایشون میگه تلفظ درست خیلی مهم تر از اینه که به سوالات درست جواب بدید. چون بیشتر افرادی که زبانشون انگلیسی نیست فکر میکنند دارن واضح صحبت میکنند اما یک شنونده native جملات ناواضح میشنوه. نمره اسپکینگ در حد 20 درگیر این مسایل اولیه هستش. اما اگر هدفتون نمرات بالای 25 باشه باید کارهای خیلی بیشتری انجام بدید. به نظر من برای اسپکینگ جواب های ساده بدید اما با تلفظ صحیح. اینجوری میشه حول حوش 20 گرفت. برای تقویت تلفظ من این ویدئوها رو پیشنهاد میکنم:
http://www.irlanguage.com/40/%D8%AF%D8% ... g-Program/

ali426

پست توسط ali426 »

سپاس بیکران از اینکه وقت گذاشتید و توضحیات کامل دادید smile072 smile072 نیاز داشتم دیدگاه کلی بگیرم.
s42n4 نوشته شده:در مرحل اول
ریاضی پایه +معادلات + ریاضی فیزیک 1.

فیزیک پایه 1 2 3 4
...

من ریاضیم خوبه و در دوره لیسانس برق ریاضی 1و2، معادلات و ریاضی مهندسی خوندم. همونطور که گفتم محدودیت زمانی ندارم و نیازی به مدرک هم ندارم.
s42n4 نوشته شده:_ پژوهش در فیزیک نیازمند اطلاعات و تسلط زیاد به فیزیکه تا مقطع دکترا بهش فکر هم نکنید!. دچار درس زدگی میشید. صرفا حل تمرین هدف باشد.

پس در دوره ی ارشد دانشجوها چی ارائه میدن؟ تو رشته ی مهندسی انتظار اینه که یه روش جدید ارائه داده بشه.

s42n4 نوشته شده:با نجوم آشنایی ندارم
ولی اگر اختر فیزیک مد نظرتون باشه

بله منظورم اخترفیزیک هستش. نجوم جزوی از فیزیک نیست؟

s42n4

سپاس: 4

پست توسط s42n4 »

ali426 نوشته شده:سپاس بیکران از اینکه وقت گذاشتید و توضحیات کامل دادید smile072 smile072 ...

چاکریم... smile020 smile072

ali426 نوشته شده:من ریاضیم خوبه و در دوره لیسانس برق ریاضی 1و2، معادلات و ریاضی مهندسی خوندم. همونطور که گفتم محدودیت زمانی ندارم و نیازی به مدرک هم ندارم.

پس بعد از یه دوره مروری از مرحله دوم شروع کنید.
درسته که محدودیت زمانی ندارید و نیازی به مدرک ندارید. ولی برای انسجام بخشیدن بکارتون بهتره یا دانشگاه برید یا به نوعی با اون هماهنگ باشید. البته این نظره منه.
ali426 نوشته شده:پس در دوره ی ارشد دانشجوها چی ارائه میدن؟ تو رشته ی مهندسی انتظار اینه که یه روش جدید ارائه داده بشه.

خیلی از درس های ارشد بیشتر جنبه آموزشی داره و ادامه دورس کارشناسی.
و کامل کننده اونه.

دورسی مثل کوانتم پیشرفته
یا کوانتم 3
آماری پیشرفته
مکانیک تحلیلی پیشرفته
الکترودینامیک
ریاضی فیزیک پیشرفته
برای گرایش ذرات مثلا، rqm یا qft
و ...
برای جا افتادن بعضی از دروس مثل نسبیت عام هم وقت لازمه...
جا برای پژوهش زیاد نیست...

ali426 نوشته شده:بله منظورم اخترفیزیک هستش. نجوم جزوی از فیزیک نیست؟

میشه گفت زیرمجوعه cosmology هست.
کیهان شناسی هم تا بزرگترین scale ممکن رو بررسی میکنه.
یعنی مدل های کیهان شناختی.

ali426

پست توسط ali426 »

s42n4 نوشته شده:درسته که محدودیت زمانی ندارید و نیازی به مدرک ندارید. ولی برای انسجام بخشیدن بکارتون بهتره یا دانشگاه برید یا به نوعی با اون هماهنگ باشید. البته این نظره منه.

من یه مدت هستش دارم تحقیق میکنم و با چندین نفر مشورت کردم. آخرین نتیجه گیری من این شده که برای شروع فقط باید فیزیک های هالیدی رو خوب بخونم. سریع گذشتن از درس های پایه هیچ سودی نداره. متاسفانه سیستم آموزشی جوریه که در یک ترم فرصت نمیشه چندین درس رو عمیق خوند. بخصوص رشته ای مثه فیزیک نیاز به حل تمرین فراوان و تامل داره. فعلا این ترم رو کلاس فیزیک یک میرم و دو جلسه هم رفتم، کتاب رو عمیق میخونم و تمام مسایل آخر فصل رو حل میکنم. احتمالا مسال اهانو رو هم حل کنم. تابستون فیزیک 2 که جنبه ی برقی داره و برام آشناست رو خودم میخونم و ترم مهر دوباره میرم سرکلاس فیزیک 3.البته با حل تمام تمرین ها و تمرین های اضافی. وقتی این فاز تموم شد برای فاز دوم تصمیم میگیرم. فیزیکدان واقعی شدن خیلی سخته، چون جزو علوم پایه ست و عمقش زیاده. اگر شما هم در مورد این برنامه نظری دارین خوشحال میشم بگید smile072 smile072

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

سلام
به نظر من توی همون رشته خودتون ادامه بدید خیلی بهتر و عاقلانه تره.
خیلی فرقی نمیکنه. ادم توی هر رشته ای که بتونه به درجه استادی برسه همونقدر لذت و رضایت داره. مهم به سرانجام رسوندن یک مسیر و هدفه که اینم تدریجی بدست می‌آید.
شما از حالا بخواید برید توی فیزیک کار کنید، فوقش بتونید اونم دست و پا شکسته به انداره لیسانس فیزیک به یه مفاهیمی دست پیدا کنید و بعد انرژی و توانتون خصوصا با بالا رفتن سن تمام میشه!
اما اگه همین انرژی رو تو رشته خودتون بذارید به درجه استادی میرسید که خیلی خیلی لذت بخش تر و موثرتر و مفیدتر خواهد بود و در آینده چندین برابر براتون مفید خواهد بود.
اینو صادقانه میگم: انرژی و حوصله و توان ذهنی آدم محدوده و ارزشمندترین و در واقع تنها سرمایه مجانیه هرکسی هست که در اختیار داره. خیلی زود هم تموم میشه. خصوصاً با بالا رفتن سن! پس در خرج کردنش واقعاً احتیاط بفرمایید.
smile072

hasan1359

پست توسط hasan1359 »

New Astronomer نوشته شده:سلام
خیلی فرقی نمیکنه. ادم توی هر رشته ای که بتونه به درجه استادی برسه همونقدر لذت و رضایت داره. مهم به سرانجام رسوندن یک مسیر و هدفه که اینم تدریجی بدست می‌آید.
شما از حالا بخواید برید توی فیزیک کار کنید، فوقش بتونید اونم دست و پا شکسته به انداره لیسانس فیزیک به یه مفاهیمی دست پیدا کنید و بعد انرژی و توانتون خصوصا با بالا رفتن سن تمام میشه!
اما اگه همین انرژی رو تو رشته خودتون بذارید به درجه استادی میرسید که خیلی خیلی لذت بخش تر و موثرتر و مفیدتر خواهد بود و در آینده چندین برابر براتون مفید خواهد بود.
اینو صادقانه میگم: انرژی و حوصله و توان ذهنی آدم محدوده و ارزشمندترین و در واقع تنها سرمایه مجانیه هرکسی هست که در اختیار داره. خیلی زود هم تموم میشه. خصوصاً با بالا رفتن سن! پس در خرج کردنش واقعاً احتیاط بفرمایید.
smile072

کاملا با شما مخالفم

اونهایی فقط از رسیدن به درجه استادی در رشته ای که بهش علاقه ندارن لذت میبرن که درجه استادی رو برای خودنمایی میخوان.(هر چند این دوره زمونه شما اگر دکترا هم بگیری فوقش اینه که بری یه دانشگاه دورافتاده تدریس کنی و دیگه لذت خودنمایی هم در کار نخواهد بود) تازه لذت اونها هم یه چیز موقته که بعد از مدتی از بین میره یا کم میشه. ضمنا کسی اگر به رشته ای علاقه نداشته باشه اولا سخته که در اون رشته به درجات بالا برسه و دوم اینکه اگر هم برسه هیچوقت لذت واقعی رو تجربه نخواهد کرد. ولی اونی که برای دل خودش و به خاطر علاقه ای که به رشته ای داره اون رشته رو میخونه اولا اینکه احتمال پیشرفتش بیشتره و دوم اینکه حتی اگر از لحاظ مدرکی پیشرفت نکنه ولی حداقلش اینه که لذت برده. خیلی ها بخاطر لذت بردن هر کاری میکنن.

این دوستمون تازه سی سالشه. اگر اراده کنه میتونه حداکثر توی 36 سالگی کنکور فوق لیسانس بده و 38 ساگی ارشد و 42 سالگی دکتراشو بگیره و تا آخر عمرش از رشته ای که خونده لذت ببره. ضمنا قدرت ذهن و گیرایی انسان در 40 سالگی به اوج خودش میرسه.

البته اینها همش به شرطیه که این دوستمون علاقش به فیزیک خیلی بیشتر از برق باشه و ضمنا فیزیک خوندن به کار و درآمدش لطمه نزنه

ali426

پست توسط ali426 »

New Astronomer نوشته شده:سلام
smile072

سلام دوست خوبم، از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید بسیار سپاسگزارم smile124 نظر شما متفاوت و قابل تامل بود.
در مورد رشته خودم که فرمودید راستش من این رشته رو مثله خیلی از دانش آموزهای ایرانی از رو علاقه انتخاب نکردم. زمان دبیرستان اطرافیان گفتن حالا که ریاضی و فیزیک خوندی بهتره برق بخونی که بازار کارش خوبه. انصافا توصیه شون هم خوب بود. من تونستم شغل مناسب پیدا کنم و از لحاظ مالی کاملا مستقل هستم و بیسیک های زندگی رو خریدم. فوق لیسانس رو هم 50 درصد براساس علاقه و 50 درصد هم برای عقب نموندن از همکارام (ماشالا الان همه دارن تخته گاز تا دکترا میرن، از سواد هم خبری نیست) و ارتقای حکم کارگزینی گرفتم.
با توجه به شرایط پایدار زندگیم دیگه دوست دارم از این به بعد براساس علایقم زندگی کنم. البته اینجا فقط جنبه ی تحصیلی رو مطرح کردم وگرنه یه مدت هستش تمام جنبه های زندگیم علاقه محور شده و دارم لذت میبرم. علاقه ی من به فیزیک از دوران دبیرستان شروع شد. من همیشه از حل کردن مسایل فیزیک لذت میبردم اما کمی ازش دور شدم.
New Astronomer نوشته شده:شما از حالا بخواید برید توی فیزیک کار کنید، فوقش بتونید اونم دست و پا شکسته به انداره لیسانس فیزیک به یه مفاهیمی دست پیدا کنید و بعد انرژی و توانتون خصوصا با بالا رفتن سن تمام میشه!

جسارت نباشه اما این نظر شما رو قبول ندارم. اتفاقا نگرش من به فیزیک متفاوت تر و نزدیک تر از دانشجوهای لیسانس هستش. دلیل اول اینه که من برای نمره و مدرک نمیخونمش (نتیجه گرایی در مقابل علاقه بازنده ست) و دلیل دوم اینه که من در یه رشته ی دیگه تا مقطع ارشد تحصیل کردم و دیدگاه کاملی از تحصیلات پایه و تحصیلات تکمیلی دارم. اشتباهاتی که یه دانشجوی لیسانس مرتکب میشه رو من دیگه نمیشم. یکی از مهمترین اشتباهات اینه که دروس پایه رو خوب نمیخونن و بعدا ضربه ش رو میبینن (در برق هم خودم تا حدودی تجربه کردم)
نمیدونم دیدگاهتون از شرایط من چیه ولی فکر نکنم اطلاعات دریافتی من از فیزیک دست و پا شکسته باشه. من فکر میکنم میتونم عملکرد بهتری نسبت به دانشجوها داشته باشم. مثلا دو جلسه با لیسانس ها رفتم سر کلاس، استاد 10 تا تمرین برای هر فصل مشخص کرده درحالیکه من تمام تمرین های فصل رو حل کردم و کلی لذت بردم. البته به دانشجوها حق میدم تعداد درسشون زیاده. قبلا گفتم من دوران لیسانس برق، فیزیک 1و2 و الکترومغناطیس پاس کردم و زیاد هم با فیزیک غریبه نیستم و کشش ذهنیم برای فیزیک خوبه. آرزوی قلبیم اینه بتونم پایه فیزیکم رو بسازم و در گرایش اختر فیزیک ادامه تحصیل بدم. اولین قدم رو هم خوندن تمام 44 فصل هالیدی بدون عجله و عمق زیاد تعیین کردم. انگیزه بعدی من معاشرت با فیزیکدان ها هستش. بنظر من انسان های فوق العاده ای هستن. دوست دارم تو جمعشون باشم، سمینارها و کنفرانس ها شرکت کنم. بخصوص اگه تو کشورهای خارجی باشه. بازم از شما بخاطر نظرتون متشکرم smile072 .

ارسال پست