درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ali426

سپاس: 18

Re: درخواست مشاوره از دوستانی که فیزیک خوندن

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:فغلاً از جیب بابا! smile020 البته قبلاً تدریس خصوصی می کردم ولی الان به علت درگیریه علمی، مدتیه تدریس هم نمی کنم، متاسفانه ازدواج نکردم و تمایل دارم ده الی بیست عدد زن بستونم smile036 (خیلی از زَنای مؤمن و مطیع و خوشچل خوشم میاد smile041 ) در عین حال، بی زنی هم داره کمی بهم فشار میاره smile031

آرزو میکنم هرچه زودتر به خواسته هاتون برسید. من تو زندگیم زیاد سختی کشیدم، اما جنگیدم. همیشه تنها و بدون پشتوانه بودم. بعد از سربازی 3 سال بیکار بودم اما دیسپلین خودم رو حفظ کردم، دنبال شغل های کاذب نرفتم و با تلاش شغل مورد نظرم رو پیدا کردم. با خانومی که دوستش داشتم ازدواج کردم. سال های سخت طولانی بود اما یه دفه همه چی عوض شد، مثه یه سونامی! من خیلی زود به تمام آرزوهام رسیدم، الان تنها آرزوم تو زندگی کسب علم و معرفت هستش.
آخرین ویرایش توسط ali426 جمعه ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۰۸:۴۲, ویرایش شده کلا 1 بار

ali426

پست توسط ali426 »

paradoxy نوشته شده:سلام، اگه روزی روزگاری خواستید کوانتوم بخونید حتما کتاب آیزنبرگ رو قبل از هرچیزی بگیرید و بخونید. گرچه اطلاعات شما به خاطر تحصیلتون به اندازه کافی برای کتابای سنگینتری مثل گاسیرویچ هم کافیه اما خب مفهومی ترین کتابی که من از کوانتوم خوندم، این کتاب بود. بعدش کتاب اس کرین (با تشکر از جوانشیری جان) و خود کتاب هالیدی، جلد دو اواخرش. در نهایت کتابای خیلی آسون و سبکی مثل جهان کوانتومی هم بدک نیست اما اطلاعات زیادی رو نمیده.

برای نسبیت، حقیقتا نمیتونم ادعا کنم فهم خاصی از نسبیت دارم اما هرچیزی که فهمیدم، از صدقه سره پارادوکس ها و اشکالاتی بوده که به نسبیت وارد کردم و بعدا برام توسط دوستان یا خودم حل شده.
کتاب برای نسبیت هم خیلی فراوونه ولی کتابی مثل نسبیت خاص رزنیک، بد نیست یکم بجز حالت علمی درش میشه حالت داستانی و تاریخی این علم رو هم مطالعه کرد. کتاب ریندلر که خودم 20 بار تو این انجمن به عنوان منبع ازش استفاده کردم هم خوب کتابیه، خیلی جاها تو بعضی سوالا آدم رو روشن میتونه کنه. هالیدی هم خیلی قبل، شاید 4 سال پیش جلد آخرشو که فیزیک مدرنه خونده بودم، حرفی برای گفتن نداره تو نسبیت! اگه همینطور فان میخواید نسبیت رو بخونید، کتابای استیفن هاوکینگم بد نیست، اما بهرحال قدیمیه.

تشکر فراوان بابت راهنمایی شما smile124 خیلی دلم میخواد کوانتوم بخونم اما فعلا باید رو هالیدی کار کنم. توصیه های شما دوستان رو آرشیو میکنم تا بعدا استفاده کنم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

ali426 نوشته شده:آرزو میکنم هرچه زودتر به خواسته هاتون برسید. من تو زندگیم زیاد سختی کشیدم، اما جنگیدم. همیشه تنها و بدون پشتوانه بودم. بعد از سربازی 3 سال بیکار بودم اما دیسپلین خودم رو حفظ کردم، دنبال شغل های کاذب نرفتم و با تلاش شغل مورد نظرم رو پیدا کردم. با خانومی که دوستش داشتم ازدواج کردم. سال های سخت طولانی بود اما یه دفه همه چی عوض شد، مثه یه سونامی! من خیلی زود به تمام آرزوهام رسیدم، الان تنها آرزوم تو زندگی کسب علم و معرفت هستش.

خوبه که سر و سامونی گرفتید و روزگار سختی تون تموم شده smile020 حالا با خیال راحت بشینید و هالیدی ها رو بخونید و اگه سوالی داشتید و من هم جوابی داشتم دریغ نمی کنم! smile072

ali426

پست توسط ali426 »

در ضمن زندگی نامه ی چند تا فیزیک دان بزرگ رو بخونید مثل "آیشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین (انتشارات خوارزمی) یا "اینشتین و شاعر" نوشته ی ویلیام هرمان (انتشارات علمی و فرهنگی) و ...

سلام مجدد آقاي جوانشيري. بالاخره تونستم اين كتاب رو خريد اينترنتي كنم. انگار فقط يك بار سال 90 منتشر شده. فعلا يه كتاب روانشناسي ميخونم و بايد تموم بشه. بعدش اينو شروع ميكنم. دليل اينكه بچه هاي فيزيك توصيه ميكنن اينجور كتاب ها خونده بشه چيه؟

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali426 نوشته شده:
در ضمن زندگی نامه ی چند تا فیزیک دان بزرگ رو بخونید مثل "آیشتاین" نوشته ی جرمی برنشتاین (انتشارات خوارزمی) یا "اینشتین و شاعر" نوشته ی ویلیام هرمان (انتشارات علمی و فرهنگی) و ...

سلام مجدد آقاي جوانشيري. بالاخره تونستم اين كتاب رو خريد اينترنتي كنم. انگار فقط يك بار سال 90 منتشر شده. فعلا يه كتاب روانشناسي ميخونم و بايد تموم بشه. بعدش اينو شروع ميكنم. دليل اينكه بچه هاي فيزيك توصيه ميكنن اينجور كتاب ها خونده بشه چيه؟

سلام علی جان خیلی خوبه که این کتاب رو تهیه کردی البته فکر می کنم باید هنوز توی بازار وجود داشته باشه مخصوصاً خود کتابفروشیه علمی و فرهنگی که فکر کنم دقیقاً روبروی درب اصلی دانشگاه تهران باشه... (فکر کنم سال 90 چاپ چهارمش بوده باشه)

ببین این جور کتاب ها یه جوری یه مَشیِ کلی از نوع زندگی یه دانشمند رو بهت القا می کنه البته بیشتر منظورم زندگیه علمیه. اگه از این جور کتابا زیاد بخونی کم کم منش یه دانشمند واقعی توت حلول می کنه و نسبت به منش ها و تلقینات کاذبه جوامع از خودت مقاومت نشون می دی. یادش بخیر من این کتاب رو اولین بار حدود نه سال پیش خوندم و معمولاً هم یه شربت سکنجبین درست می کردم و با ذوق می رفتم بخونمش. یادش بخیر...

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:سلام علی جان خیلی خوبه که این کتاب رو تهیه کردی البته فکر می کنم باید هنوز توی بازار وجود داشته باشه مخصوصاً خود کتابفروشیه علمی و فرهنگی که فکر کنم دقیقاً روبروی درب اصلی دانشگاه تهران باشه... (فکر کنم سال 90 چاپ چهارمش بوده باشه)

احتمالا بعد از سال 90 تجديد چاپ نشده. من از كتاب فروشي هاي شهرمون پيدا نكردم و از يك سايت اينترنتي خريدم.

[email protected] نوشته شده:
ببین این جور کتاب ها یه جوری یه مَشیِ کلی از نوع زندگی یه دانشمند رو بهت القا می کنه البته بیشتر منظورم زندگیه علمیه. اگه از این جور کتابا زیاد بخونی کم کم منش یه دانشمند واقعی توت حلول می کنه و نسبت به منش ها و تلقینات کاذبه جوامع از خودت مقاومت نشون می دی. یادش بخیر من این کتاب رو اولین بار حدود نه سال پیش خوندم و معمولاً هم یه شربت سکنجبین درست می کردم و با ذوق می رفتم بخونمش. یادش بخیر...

بايد بخونم و تاثيراتش رو ببينم. تشكر

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:ببین این جور کتاب ها یه جوری یه مَشیِ کلی از نوع زندگی یه دانشمند رو بهت القا می کنه البته بیشتر منظورم زندگیه علمیه. اگه از این جور کتابا زیاد بخونی کم کم منش یه دانشمند واقعی توت حلول می کنه و نسبت به منش ها و تلقینات کاذبه جوامع از خودت مقاومت نشون می دی. یادش بخیر من این کتاب رو اولین بار حدود نه سال پیش خوندم و معمولاً هم یه شربت سکنجبین درست می کردم و با ذوق می رفتم بخونمش. یادش بخیر...

سلام آقای جوانشیری. سال نو رو پیشاپیش به شما و همه ی دوستان فیزیک دوست تبریک میگم smile072 smile072 امیدوارم در سال جدید درک فیزیکتون چند کیلومتری عمیق تر بشه! من کتاب اینشتین و شاعر رو به پایان رسوندم (درواقع بلعیدم). از شما متشکرم که این کتاب ارزشمند رو معرفی کردید. بی شک یکی از بهترین کتاب های زندگیم بود که خوندم. این کتاب انسان رو با وجهه ی زیبای فیزیک آشنا میکنه. مطلبی که تا الان نمیدونستم این بود که فیزیک و فلسفه ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، درحالیکه با نگاه سطحی درک چنین مسئله ای بسیار دشوار هستش.
البته این کتاب پیش نیازهایی داره تا بشه حداکثر استفاده رو ازش برد. خواننده باید قبلا در مورد جنگ های جهانی اول و دوم مطالعه داشته باشه. وگرنه کتاب خسته کننده خواهد بود. خوشبختانه من علاقه ی زیادی به تاریخ دارم و اتفاقا به تازگی کتابی راجع به امپراطوری هیتلر خونده بودم و تمام شخصیت هایی که ازشون اسم برده میشد میشناختم. خیلی دلم میخواست نظر فردی بزرگی مثل اینشتین رو راجع به جنگ های خونین جهانی بدونم و از این نظر هم مطالب برام جذاب بود.
مصاحبه ی چهارم و بخصوص نصایح اینشتین به آن دانشجوی جوان فیزیک دانشگاه هاروارد هم بسیار برام آموزنده بود. به قول شما تقابل نوابیغ smile022 آکادمیکی و یک فیزیکدان واقعی بود. درس های زیادی از این کتاب یاد گرفتم. برای هرکسی قسمتی از یک مطلب برجسته و خاص میشه، برای من این نصیحت اینشتین ماندگار شد:

سعی نکنید به صورت مردی موفق درآیید، بکوشید مردی ارزشمند باشید. مرد ارزشمند کسی است که بسی بیشتر از آنچه از زندگی میگیرد بدان می بخشد.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

سلام علی جان
سال نوی شما هم مبارک باشه smile072 خوشحالم که کتاب رو پسندیدید و در عین حال هم توصیه می کنم که خوندن این دست کتاب ها رو در کنار درگیری اصلیتون با فیزیک ادامه بدین. البته به عنوان تفنّنی سازنده! من چندتا دیگه از این کتابا رو بهتون معرفی می کنم هر زمان وقت کردید بخونیدشون:

1- آینشتاین، نوشته ی جرمی برنشتاین، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده)
2- فیزیک و واقعیت، نوشته ی آلبرت اینشتین، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده)
3- جزء و کل، نوشته ی ورنر هایزنبرگ، مرکز نشر دانشگاهی (اگه اشتباه نکرده باشم)
4- تکامل فیزیک، نوشته ی آلبرت اینشتین و لئوپولد اینفلد، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده) (فیزیک رو [به زبان ساده] مرور می کنه)
5- علم به کجا می رود، نوشته ی ماکس پلانک، شرکت سهامی انتشار
6- علم، نظریه و انسان، نوشته ی اروین شرودینگر، شرکت سهامی انتشار (البته این کتابو دارم خودم می خونمش و فعلاً نظر قابل توجهی نسبت بهش ندارم)
7- حاصل عمر، نوشته ی آلبرت اینشتین، انتشارات علمی و فرهنگی (اگه اشتباه نکرده باشم)

smile072

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:سلام علی جان
سال نوی شما هم مبارک باشه smile072 خوشحالم که کتاب رو پسندیدید و در عین حال هم توصیه می کنم که خوندن این دست کتاب ها رو در کنار درگیری اصلیتون با فیزیک ادامه بدین. البته به عنوان تفنّنی سازنده! من چندتا دیگه از این کتابا رو بهتون معرفی می کنم هر زمان وقت کردید بخونیدشون:

1- آینشتاین، نوشته ی جرمی برنشتاین، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده)
2- فیزیک و واقعیت، نوشته ی آلبرت اینشتین، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده)
4- تکامل فیزیک، نوشته ی آلبرت اینشتین و لئوپولد اینفلد، انتشارات خوارزمی (فکر کنم چند ساله چاپش تموم شده) (فیزیک رو [به زبان ساده] مرور می کنه)
6- علم، نظریه و انسان، نوشته ی اروین شرودینگر، شرکت سهامی انتشار (البته این کتابو دارم خودم می خونمش و فعلاً نظر قابل توجهی نسبت بهش ندارم)
7- حاصل عمر، نوشته ی آلبرت اینشتین، انتشارات علمی و فرهنگی (اگه اشتباه نکرده باشم)

smile072

آقای جوانشیری دقیقا اومده بودم یه کامنتی بذارم و ازتون بخوام کتاب های بیشتری معرفی کنید smile022 یکی از تصمیمات مهم امسالم مطالعه در همین حوزه ست. سپاس فراوان smile124

ali426

پست توسط ali426 »

[email protected] نوشته شده:سلام علی جان

smile072

سلام. آقای جوانشیری انتشارات خوارزمی رفتم، هیچکدوم از سه کتاب رو نداشت اما شرکت سهامی انتشار هر دو کتاب رو داشت و فعلا 50 صفحه ای از ماکس پلانک رو خوندم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ali426 نوشته شده:سلام. آقای جوانشیری انتشارات خوارزمی رفتم، هیچکدوم از سه کتاب رو نداشت اما شرکت سهامی انتشار هر دو کتاب رو داشت و فعلا 50 صفحه ای از ماکس پلانک رو خوندم.

سلام علی آقا
خوشحالم که پیگیر هستید smile020
ولی سعی کنید حتماً اون کتاب ها رو هم از کتابخونه یا اینترنت یا دسته دوم فروشی های انقلاب (ضلع جنوب غربی مِیدون انقلاب) یه طوری تهیه کنید، چون به نظرم خیلی مهمن smile020

ali426

پست توسط ali426 »

آقای جوانشیری کتاب ماکس پلانک را با چه عمقی درک کردید؟ من 170 صفحه تا الان خوندم.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

بسیار کتاب عالی ایه smile020 با عمده ی طرز فکر سه چهار نفر خیلی موافق و هم راستام مگر در مواقع خاص: 1- اینشتین 2- پلانک 3- مترلینگ 4- نیوتن 5- کانت!

کتاب علم به کجا می رود رو فکر کنم دو سال پیش خوندم و زیره پاراگراف های مهمّش خط کشیدم که اگه سعادتی شد و همدیگه رو دیدیم راجع بهشون می تونیم بحث کنیم smile020

ali426

پست توسط ali426 »

این کتاب فلسفی و خیلی عمیقه. تا جایی که من خوندم در مورد قانون علیت بحث میکنه. درک گفته ها نیاز به تعمق داره. شاید نیازه چندین بار خونده بشه...

M.HP

سپاس: 1

پست توسط M.HP »

با سلام و عرض ادب .
من تازه فارغ التحصیل شدم و رشتم تجربی هست و به شدت به فیزیک علاقه مند هستم میخواستم بپرسم میتونم کتاب درسنامه های فیزیک فاینمن که سه جلده رو خودم بخونم یا برام سنگین میشه؟

ارسال پست