همگنی و همسانگردی فضا


همگنی و همسانگردی فضا

نوشتهاز سوی junge PHYSIKERIN در سه شنبه 26 بهمن 1395 - 22:43

سلام؛

همگنی و همسانگردی فضا دقیقاً یعنی چی؟ این دو تا مفهوم با هم پوشانی دارن آیا؟ منظورم اینه میشه یکی از اون یکی نتیجه گرفت یا این که کاملن از هم مستقلن؟
نماد کاربر
 
سپـاس : 48

ارسـال : 104


نام نویسی: 94/11/13

ذکر نشده

Re: همگنی و همسانگردی فضا

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در چهارشنبه 27 بهمن 1395 - 00:15

سلام

فکر کنم مستقلن. همگنی به یکسان بودن مقدار یه آزمایش در نقاط مختلف یه محیط، و همسانگردی به یکسان بودن نتایج یه آزمایش در یک نقطه ولی در جهات مختلف اطلاق میشه. مثلاً جهان همگن و همسانگرده یعنی توی این دنیا اگه یه مثلث دستمون بگیریم و هر جای دلخواه این دنیا وایسیم مجموع زوایای مثلث رو بزرگتر از 180 درجه و با یک مقدار مشخص محاسبه می کنیم (اگه نااقلیدسی با انحنای مثبت باشه) که این یعنی همگنه و اگه سرعت نور یا سرعت دور شدن کهکشان ها رو یه ناظر در یه شعاع مشخصی از خودش اندازه بگیره به نتایج یکسانی برای هر جهت می رسه که این یعنی همسانگرده. حالا اگه دنیا ناهمگن بود ولی همسانگرد، اونوقت این اتفاق میفتاد: جنابالی با اون کلاه خوشکله هایزنبرگ رو کَلَّت که مثل خانوما رو زمین ایستادی smile020 برای سرعت کهکشان ها توی یه شعاع مشخص یه عدد ثابتی رو محاسبه می کردی و یه ناظر دیگه هم که روی سیاره ی آلفای قُزمیت! توی یه کهکشان دیگه بود اون هم برای همون شعاع یه عدد ثابت پیدا می کرد (جهانتون همسانگرده) ولی عدداتون با هم برابر نیست (جهانتون ناهمگنه).

ممکنه این جهانی که می گن همگن و همسانگرده برای برخی آزمایش ها نتایج معکوسی بده که فرضیه ی همگنی یا همسانگردیه جهان رو به چالش می کشه مثلاً گفته می شه "زمینه ی تشعشعات مایکرویو کیهانی" (CMB) به دلیل حرکت نسبی زمین نسبت به ماده ی اولیه ی جهان (منشاء تشعشع)، دچار انتقال به سرخ (نه یکسان در همه ی جهات) شده که نشانگر نوعی ناهمسانگردیه.
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود آن چهره ی حورایی
نماد کاربر
 
سپـاس : 306

ارسـال : 745


نام: محمد جوانشیری
سن: 31 سال
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده


بازگشت به پرسش و پاسخ های فیزیکی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: Bing [Bot] و 5 مهمان