کیهان و کائنات؛ فیزیک یا ریاضی؟

کیهان و کائنات؛ فیزیک یا ریاضی؟

نوشتهاز سوی sasankasra در شنبه 26 فروردين 1396 - 14:57

درود دوستان
مدتی پیش با یکی از همکارانم به گفتگویی رسیدیم درباره ریاضی یا فیزیکی بودن جهان. من معتقد بودم کیهان و کائنات بر اساس قوانین فیزیکی ساخته شده و کار میکنه و همکارم معتقد بود بر اساس قوانین ریاضی.

لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه تا درستی مطلب رو بدست بیارم

اصولا کاربرد قوانین ریاضی در کیهان در کجاست؟

آیا درسته که ریاضیات علمی نظری هست؟
موطن آدمي را بر هيچ نقشه ای نشاني نيست ، موطن آدمي تنها در قلب كسانيست كه دوستش مي دارند
نماد کاربر

سپـاس : 138

ارسـال : 71

نام نویسی: 92/12/9

مرد

Re: کیهان و کائنات؛ فیزیک یا ریاضی؟

نوشتهاز سوی stanly در شنبه 26 فروردين 1396 - 15:10

sasankasra نوشته است:درود دوستان
مدتی پیش با یکی از همکارانم به گفتگویی رسیدیم درباره ریاضی یا فیزیکی بودن جهان. من معتقد بودم کیهان و کائنات بر اساس قوانین فیزیکی ساخته شده و کار میکنه و همکارم معتقد بود بر اساس قوانین ریاضی.

لطفا اگه کسی میتونه کمکم کنه تا درستی مطلب رو بدست بیارم

اصولا کاربرد قوانین ریاضی در کیهان در کجاست؟

آیا درسته که ریاضیات علمی نظری هست؟

میدونیم که بینهایت تو ریاضیات یچیز کاملا عادیه ولی زمانی که معادلات فیزیکی به بینهایت برسن،تو درست بودنشون شک میکنیم! پس فک میکنم بیشتر فیزیکیه...
اما فراموش نشه که فیزیک شکلی خاص و تجربی از ریاضیاته!
+ ریاضیات علمی نظریه نه تجربی.
واپسین ویرایش بدست stanly در شنبه 26 فروردين 1396 - 15:22, رویهم 1 بار.
نماد کاربر

سپـاس : 146

ارسـال : 269

نام: م.گ
شهر: یه جایی هست دیگه.فضولی؟
نام نویسی: 94/10/25

مرد

نوشتهاز سوی paradoxy در شنبه 26 فروردين 1396 - 15:19

به به سلام sasankasra منو یادت میاد؟

من معتقد بودم کیهان و کائنات بر اساس قوانین فیزیکی ساخته شده و کار میکنه و همکارم معتقد بود بر اساس قوانین ریاضی.

خوبه از همکارتون بپرسید که مثلا ثابت پلانک، از چه قاعده ریاضی ای بیرون میاد. مگر چیزی به غیر از تجربست؟ گرچه خیلی از قوانین فیزیکی رو با زبان ریاضیات توضیح می دن، اما اینکه خود ریاضیات ایجاد کننده قوانین کیهان ها و کائنات باشند جای تامل داره
Consider All Possibilities, Or Forget To Find Reality

سپـاس : 550

ارسـال : 1141

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

نوشتهاز سوی edwardfurlong در شنبه 26 فروردين 1396 - 15:31

ریاضی برای دنیا مثل زبان هست برای ادبیات.
با استفاده از زبان توی ادبیات هم میشه اتفاقات رو توصیف کرد هم داستانهای علمی تخیلی هم درست کرد. اتفاقاتی که میفته مستقل از زبان هست. زبان اختراع بشر هست برای توصیف اتفاقات.
ریاضی هم اختراع بشر هست برای توصیف دنیا.
“I’m not the one who’s wrong. What’s wrong… is the world.”
نماد کاربر

سپـاس : 1233

ارسـال : 3276

نام نویسی: 85/12/9

ذکر نشده

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در شنبه 26 فروردين 1396 - 15:35

البته عرض کنم خدمتتون که هر چی تئوری های فیزیکی پیشرفت می کنه منطق های اولیه ش یا همون پیش فرضاش ممکنه با برخی از اصول ریاضی ادغام بشه، مثلاً قانون عکس مجذور فاصله توی گرانشِ نیوتن یه اصل تجربیه ولی بنده با تجانسم نشون دادم که یه اصل خوش تراشِ فیزیکی با مبنای ساده ی تجانس توی ریاضی همون قانون رو می تونه پیش گویی کنه smile015
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود آن چهره ی حورایی
نماد کاربر

سپـاس : 350

ارسـال : 877

نام: محمد جوانشیری
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی jhvh191 در شنبه 26 فروردين 1396 - 17:05

به نظر من ریاضی...
منظورم اینه که به اعتقاد من هر چه پیش تر بریم منطق محض پشت تمام وقایع رو خواهیم یافت
و به نظر من دنیا به غیر از این نمی تونست بشه
فقط همین شکل، چون این شکل از دنیا رو اگر کامل بفهمیم تماما به دو علاوه دو میرسیم
به نظر من از تعداد و شکل ذرات گرفته تا نسبیت،تا عدم قطعیت همه از یک منطق یگانه شکل گرفته

سپـاس : 3

ارسـال : 5

نام نویسی: 92/12/16

ذکر نشده

نوشتهاز سوی stanly در شنبه 26 فروردين 1396 - 18:33

jhvh191 نوشته است:به نظر من ریاضی...
منظورم اینه که به اعتقاد من هر چه پیش تر بریم منطق محض پشت تمام وقایع رو خواهیم یافت
و به نظر من دنیا به غیر از این نمی تونست بشه
فقط همین شکل، چون این شکل از دنیا رو اگر کامل بفهمیم تماما به دو علاوه دو میرسیم
به نظر من از تعداد و شکل ذرات گرفته تا نسبیت،تا عدم قطعیت همه از یک منطق یگانه شکل گرفته

بله حرفتون درسته؛منطق و ریاضیات علوم مادر و پایه هستن.
اما یه مثال: ریاضی مثل زبان و اعداد و عملگرهاو...مثل کلمات،شبه جمله ها و بقیه چیزا هستن.شما میتونید با زبان، کلمه "ذبذبا" رو بسازید و هیچ مشکلیم نداره؛ اما موضوع اینجاست که "ذبذبا" اشاره به چیزی واقعی نداره! بلکه ما برای حرف زدن،از بخشی از زبان استفاده میکنیم که اشاره به واقعیات دارن مثل "میز".
به همین شکل،مفهوم بینهایت مثل "ذبذبا" و مثلا ثابت پلانک مثل "میز" میمونه.گرچه هردو ریاضی(زبان) هستن،ولی فقط بخشی از اون تو طبیعت بیرونی صادقه.
نماد کاربر

مرد

نوشتهاز سوی Mononoke Hime در شنبه 26 فروردين 1396 - 18:54

stanly نوشته است:اما فراموش نشه که فیزیک شکلی خاص و تجربی از ریاضیاته!

نمی دونم تو منظورت از این حرف چیه، ولی من فکر می کنم (و اعتقاد خود فیزیکدان ها هم تا جایی که من می دونم اینه که) واقعیت فیزیکی مستقل از بیان ریاضی اونه؛ پس با این فرض نمی تونیم بگیم فیزیک شکلی خاص و تجربی از ریاضیاته، چون این گزاره (دست کم به من) این طور القا می کنه که انگار واقعیت فیزیکی مستقل از ریاضیات نیست و اصالت نداره.

---

ریاضیات ابزاریه برای بیان واقعیت های فیزیکی؛ زبانی برای توصیف قوانین حاکم بر جهان هستی.
And a love like this makes us strong
We laugh it off if things go wrong
It's not you, forgive me if I find I need more space
Cause trust means we don't have to be together everyday'

Hand Cannot Erase This Love
نماد کاربر

سپـاس : 99

ارسـال : 137

نام نویسی: 94/11/13

ذکر نشده

نوشتهاز سوی stanly در شنبه 26 فروردين 1396 - 18:59

Mononoke Hime نوشته است:

نمی دونم تو منظورت از این حرف چیه، ولی من فکر می کنم (و اعتقاد خود فیزیکدان ها هم تا جایی که من می دونم اینه که) واقعیت فیزیکی مستقل از بیان ریاضی اونه؛ پس با این فرض نمی تونیم بگیم فیزیک شکلی خاص و تجربی از ریاضیاته، چون این گزاره (دست کم به من) این طور القا می کنه که انگار واقعیت فیزیکی مستقل از ریاضیات نیست و اصالت نداره.

---

ریاضیات ابزاریه برای بیان واقعیت های فیزیکی؛ زبانی برای توصیف قوانین حاکم بر جهان هستی.

منظورم اینه که فیزیک یعنی استفاده از ریاضیات برای توصیف قوانین طبیعت.
مشخصه که از "همه ی" ریاضیات،از جمله بی نهایت،برای اینکار استفاده نمیکنه (مثل ریاضی محض نیست)# مثل کلمه میز که بخش خاصی از زبانه.
# شاید منظورمو تو اون جمله بد بیان کردم و عذر میخوام smile072
نماد کاربر

مرد

نوشتهاز سوی Mononoke Hime در شنبه 26 فروردين 1396 - 23:28

stanly نوشته است:
Mononoke Hime نوشته است:

---

منظورم اینه که فیزیک یعنی استفاده از ریاضیات برای توصیف قوانین طبیعت.
مشخصه که از "همه ی" ریاضیات،از جمله بی نهایت،برای اینکار استفاده نمیکنه (مثل ریاضی محض نیست)# مثل کلمه میز که بخش خاصی از زبانه.
# شاید منظورمو تو اون جمله بد بیان کردم و عذر میخوام smile072

اوهوم متوجه شدم.

# آره یکم جمله سازیت گمراه کننده بود :)
And a love like this makes us strong
We laugh it off if things go wrong
It's not you, forgive me if I find I need more space
Cause trust means we don't have to be together everyday'

Hand Cannot Erase This Love
نماد کاربر

سپـاس : 99

ارسـال : 137

نام نویسی: 94/11/13

ذکر نشده

نوشتهاز سوی jhvh191 در يكشنبه 27 فروردين 1396 - 00:12

مطمئنا من نمیگم فیزیک هیچ کاره ست و ریاضی همه کاره

من حتی مرز نمیذارم بینشون. یا نمیگم که اگه فلان فرمول تو ریاضی هست حتما اون فرمول به دنیا هم.مربوطه

سخنم اینه که هرچه پیش تر بریم فیزیک برامون روشن تر منطقی تر و استدلالی تر خواهد شد

سپـاس : 3

ارسـال : 5

نام نویسی: 92/12/16

ذکر نشده

بازگشت به پرسش و پاسخ های فیزیکی

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 4 مهمان