علاقه به فیزیک و شناخت فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Reza.R

سپاس: 6

علاقه به فیزیک و شناخت فیزیک

پست توسط Reza.R »

سلام.من 17 سالمه و به ریاضیات بسیار علاقه مندم و اخیرا با آشنا شدن با درس فیزیک(از مدرسه که به زمان شما میشه دوم دبیرستان قدیم) از طریق مدرسه و به خصوص خوندن کتاب هایی در باب فیزیک مدرن خواستم یک شناخت کلی نسبت به فیزیک پیدا کنم و خلاصه بفهمم به اون علاقه دارم یا نه.تا حالا با این اطلاعات پایینی که دارم بار ها سر کلاس فیزیک برام سوال شده واقعا این فیزیک واقعی است یا نه چون توی کتاب های مختلف که میخونم چه کلاسیک و چه مدرن خیلی برام جذابه که با مفاهبم جدید آشنا میشم ولی از طرفی احساس میکنم درس فیزیک دبیرستان (دهم) فقط یکسری محاسبات پیش پا افتاده است و واقعا بحثی از مفاهیم نمیشود و جذابیتی هم برایم ندارد .
حالا میخوام یک کتاب فیزیک بهم معرفی کنید که جامعیتی داشته باشه که با خوندن اون بتونم تکلیفم رو مشخص کنم که واقعا به اون علاقه مندم یا نه. یه کتابی که بعد از خوندنش بشه رای نزدیک به یقین داد smile034 لطفا فارسی باشه و بسیار ممنون از لطفتون smile072

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: علاقه به فیزیک و شناخت فیزیک

پست توسط Paradoxy »

کتابای این مدلی رو میچیو کاکو مینویسه. فیزیک غیر ممکن ها، شاید به حد کافیربتونه تو این تصمیم گیری بهت کمک کنه. البته اگه به خودم بود بیشتر توصیه میکردم عبارت هایی مثل تلپورت، سفر در زمان، سیاه چاله ها و ... رو تو نت سرچ بزنی ببینی چقده باحالن!

Reza.R

پست توسط Reza.R »

تا اونجایی که من میدونم میچو کاکو بیشتر به درد نویسندگی توی داستان های علمی تخیلی میخوره تا واقعا بخواد درباره فیزیک صحبت کنه smile001 smile039
میشه پیشنهاد های بهتری بدید.مثلا من توی ریاضی کتابی رو پیدا کردم که یک نمای کلی از ریاضیات به شما میده در قالب یک کتاب.
من یک همچین چیزی میخوام که توی حدود 700 800 صفحه یک نمای کلی بهم بده. تشکر smile072

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

من این دو کتاب رو پیشنهاد می‌کنم. تقریبا همان چیزی هست که شما به دنبالش هستید.

اولی، مروری بر زندگی تعدادی از فیزیکدانان بزرگ است، که خواننده را به شکل جذابی با تحولات علم فیزیک طی سده‌ی اخیر آشنا میکند.

دومی، نگاهی به فلسفه‌ی علم فیزیک است با مروری بر شاخه‌های مختلف فیزیک کلاسیک و مدرن.

x1.jpg

x2.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

Reza.R

پست توسط Reza.R »

خیلی خیلی ممنون من دنبال همین بودم :)

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

سلام رضا جان؛

خب این خیلی خوبه که به ریاضی علاقه داری، چون فیزیک بدون ریاضیات، فیزیک نیست؛ فلسفه است. اگه یه دانش آموز دبیرستانی از من این سوال روُ بپرسه، حتماً از اهمیت بسیار زیاد ریاضیات در فیزیک براش میگم. ولی چون خودت میگی به ریاضی علاقه مندی، و من فرض روُ بر این میذارم که درباره ی خودت اشتباه نمی کنی، حرفی درباره ی ریاضیات نمی زنم.

با توجه به هدفت (یک تصویر کلی از فیزیک به دست بیاری، و به کمک اون تصویر بتونی نتیجه بگیری آیا به این شاخه از علم علاقه مند هستی یا نه.)، توجهتوُ به دو تا نکته ی مهم جلب می کنم:

1. فیزیک دبیرستان، از فراساده هم ساده تره؛ نمیشه علاقه ی کسی به درس فیزیک دبیرستان رو به دانش فیزیک تعمیم داد و نتیجه گرفت طرف به دانش فیزیک علاقه منده و می تونه تو دانشگاه فیزیک بخونه.

2. بیشتر کتاب های عامه پسندی که برای افراد عادی نوشته شده، معیار خوبی برای سنجش علاقه و استعداد افراد به فیزیک نیست. علاقه مندی به نتایج و دست آوردها و بحث های فلسفی منتج از یک رشته ی علمی با علاقه مندی به خود اون رشته از علم فرق داره (اولی در واقع لازمه ی دومیه، ولی فقط شرط لازمه؛ شرط کافی نیست.). من خیلی ها روُ می شناسم که به موضوعاتی که تو گرانش و کیهان شناسی و مکانیک کوانتومی و غیره مطرح میشه علاقه نشون میدن و از من می خوان براشون مسائلی روُ بدون استفاده از ریاضیات توضیح بدم؛ آیا این معنیش اینه که این افراد می تونن تو دانشگاه فیزیک بخونن؟ خیر.

Reza.R

پست توسط Reza.R »

خیلی ممنون بابت توضیحات . پس از حرف شما این جمع بندی میشد که کتاب فیزیک دبیرستان و کتاب های عامه پسند ملاک انتخاب نیست.
میشه خودتونم چند تا کتاب معرفی کنید . من در حقیقت دنبال کتابی هستم مثل feynman lectures on physics که به زبان فارسی باشه.اگر این کتاب رو دیده باشید یک کتاب همه چیز تموم هست و واقعا یک نمای کلی از این علم به نمایش میذاره ولی متاسفانه انگلیسیه. شما مثل این کتاب به زبان فارسی چیزی سراغ ندارید؟ :)

اینم اون کتابی که میگم:

تصویر

توضیحات :
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D8 ... 9%85%D9%86

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

Mononoke Hime نوشته شده:فیزیک دبیرستان، از فراساده هم ساده تره؛ نمیشه علاقه ی کسی به درس فیزیک دبیرستان رو به دانش فیزیک تعمیم داد و نتیجه گرفت طرف به دانش فیزیک علاقه منده و می تونه تو دانشگاه فیزیک بخونه.

با این موافق نیستم. به نظر من، اتفاقاً بذر علاقه به فیزیک smile017 دقیقاً از همین مقطع توی دل آدم کاشته میشه.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

Reza.R نوشته شده:خیلی ممنون بابت توضیحات . پس از حرف شما این جمع بندی میشد که کتاب فیزیک دبیرستان و کتاب های عامه پسند ملاک انتخاب نیست.
میشه خودتونم چند تا کتاب معرفی کنید . من در حقیقت دنبال کتابی هستم مثل feynman lectures on physics که به زبان فارسی باشه.اگر این کتاب رو دیده باشید یک کتاب همه چیز تموم هست و واقعا یک نمای کلی از این علم به نمایش میذاره ولی متاسفانه انگلیسیه. شما مثل این کتاب به زبان فارسی چیزی سراغ ندارید؟ :)

نه، متأسفانه (می تونی به جای یک کتاب، از چند کتاب استفاده کنی. یه کتاب که همه ی نیازهات روُ برطرف کنه شاید پیدا کردنش خیلی سخت باشه. من که شخصاً همچین کتابی سراغ ندارم.).

New Astronomer نوشته شده:
Mononoke Hime نوشته شده:فیزیک دبیرستان، از فراساده هم ساده تره؛ نمیشه علاقه ی کسی به درس فیزیک دبیرستان رو به دانش فیزیک تعمیم داد و نتیجه گرفت طرف به دانش فیزیک علاقه منده و می تونه تو دانشگاه فیزیک بخونه.

با این موافق نیستم. به نظر من، اتفاقاً بذر علاقه به فیزیک smile017 دقیقاً از همین مقطع توی دل آدم کاشته میشه.

طبیعتاً علاقه به فیزیک دبیرستان لازمه ی علاقه به رشته ی فیزیکه، ولی کافی نیست.

hasan1359

سپاس: 12

پست توسط hasan1359 »

Mononoke Hime نوشته شده:
1. فیزیک دبیرستان، از فراساده هم ساده تره؛ نمیشه علاقه ی کسی به درس فیزیک دبیرستان رو به دانش فیزیک تعمیم داد و نتیجه گرفت طرف به دانش فیزیک علاقه منده و می تونه تو دانشگاه فیزیک بخونه.

2. بیشتر کتاب های عامه پسندی که برای افراد عادی نوشته شده، معیار خوبی برای سنجش علاقه و استعداد افراد به فیزیک نیست. علاقه مندی به نتایج و دست آوردها و بحث های فلسفی منتج از یک رشته ی علمی با علاقه مندی به خود اون رشته از علم فرق داره (اولی در واقع لازمه ی دومیه، ولی فقط شرط لازمه؛ شرط کافی نیست.). من خیلی ها روُ می شناسم که به موضوعاتی که تو گرانش و کیهان شناسی و مکانیک کوانتومی و غیره مطرح میشه علاقه نشون میدن و از من می خوان براشون مسائلی روُ بدون استفاده از ریاضیات توضیح بدم؛ آیا این معنیش اینه که این افراد می تونن تو دانشگاه فیزیک بخونن؟ خیر.

با این دو مورد موافقم. من فیزیک دبیرستان رو خوب میفهمم و بالای نود درصد مسائلشو میتونم حل کنم ولی مثلا وقتی به کتاب الکترومغناطیس میلفورد نگاه میکنم سرگیجه میگیرم و کلا از فیزیک زده میشم. به نظر من هم، فیزیک دبیرستان و حتی فیزیک هالیدی ملاک های خوبی برای اینکه بفهمیم به فیزیک علاقه داریم یا نه نیست.

amiralix23

پست توسط amiralix23 »

The Morrígan نوشته شده:
دوشنبه ۱۳۹۶/۳/۸ - ۱۲:۵۴
سلام رضا جان؛

خب این خیلی خوبه که به ریاضی علاقه داری، چون فیزیک بدون ریاضیات، فیزیک نیست؛ فلسفه است. اگه یه دانش آموز دبیرستانی از من این سوال روُ بپرسه، حتماً از اهمیت بسیار زیاد ریاضیات در فیزیک براش میگم. ولی چون خودت میگی به ریاضی علاقه مندی، و من فرض روُ بر این میذارم که درباره ی خودت اشتباه نمی کنی، حرفی درباره ی ریاضیات نمی زنم.

با توجه به هدفت (یک تصویر کلی از فیزیک به دست بیاری، و به کمک اون تصویر بتونی نتیجه بگیری آیا به این شاخه از علم علاقه مند هستی یا نه.)، توجهتوُ به دو تا نکته ی مهم جلب می کنم:

سلام، من تا حدودی با این نظر موافقم.
کسی که به ریاضیات علاقه‌مند باشه و اون رو خوب درک کنه و فلسفه فیزیک رو هم بفهمه خیلی فیزیک براش جذاب میشه. مشکلی که منه پایه یازدهمی دقیقا با معلمم دارم ، اکثر معلمای فیزیک اینطورین که یکراست میرن سراغ فورمول و تخت گاز تا آخر درس میدن، لب کلا ما اول باید فلسفه فیزیک رو بفهمیم و بعد شروع به نوشتن و حفظ فورمول کنیم.

ارسال پست