چرا رنگ آسمان مریخ معکوس زمین است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
assarzadeh

نام: امیر عصارزاده

سپاس: 88

تماس:

چرا رنگ آسمان مریخ معکوس زمین است؟

پست توسط assarzadeh »

با سلام به مخاطبان گرامی
در این جستار من قصد دارم سؤالاتی را که در مباحث مختلف فیزیکی برایم پیش آمده، مطرح کنم. لذا از دوستان صاحب نظر دعوت میکنم که مرا در این زمینه راهنمایی بفرمایند.
1- میگویند دلیل اینکه آسمان زمین به رنگ آبیست به خاطر طول موج این نور است که از حداکثر پراکندگی نسبت به طول موجهای مرئی برخوردار است. اولاً میخواستم بدانم این استدلال تا چه حد درست است؟ ثانیاً چرا در حوالی زمان طلوع و غروب خورشید آسمان در نزدیکیهای افق در سمت خورشید و تا حدی در سمت مخالف آن به رنگهای نارنجی و قرمز دیده میشود؟ ثالثاً آیا رنگ آبی اقیانوسها که بیشتر سطح زمین را پوشانده‌اند، در آبی دیده شدن آسمان نقش دارد؟ یا اینکه اتفاقاً رنگ آبی اقیانوسها خود معلول آبی بودن آسمان است وگرنه آب به خودی خود شفاف است.
2- چرا رنگ آسمان مریخ معکوس زمین است؟ اگر بحث پراکندگی درست باشد، چرا آسمان مریخ به رنگ آبی دیده نمیشود و چرا موقع غروب خورشید آسمان در اطراف خورشید به رنگ آبی در میاید؟ آیا رنگ سرخ آسمان مریخ به علت رنگ سرخ سطح آن است یا اینکه برعکس، سرخ دیده شدن سطح مریخ به علت انعکاس نور سرخ آسمان بر سطح آن است؟
3- میدانیم که (در جو زمین) ضریب شکست هوا در نقطه‌ای دلخواه به دما و فشار آن در آن نقطه بستگی دارد. میخواستم بدانم این سه چگونه به هم مرتبط میشوند؟ فرمول محاسبه ضریب شکست از روی دما و فشار چیست؟
4- سؤالی در مورد نیروی شناوری: اگر مثلاً یک جسم کاملاً مکعبی شکل را که چگالی آن کمتر از آب باشد، درون مثلاً یک استخر آب بیندازیم، روی آب شناور میماند. درست است؟ حال اگر آن را (به زور) به ته استخر مماس کنیم، طوری که دو سطح تماس کاملاً بر هم مماس شوند و هیچ مولکول آبی در بین دو سطح باقی نماند، آیا با رها کردن جسم، جسم سر جای خود میماند یا اینکه شروع به بالا آمدن از کف استخر میکند؟ ممنون میشوم اگر کسی این مورد را با تصویر و فرمول مدلسازی کند.
با تشکر

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: سؤالات متفرقه

پست توسط [email protected] »

سلام آقای عصارزاده smile020
جواب سوال آخرتون به نظر من مثبته. یعنی اگه هیچ لایه ی پیوسته ای از آب زیر جسم باقی نمونه، نیروی شناوری از بین می ره و جسم به ته ظرف می چسبه. البته به شرطی که جسمتون مکعبی شکل باشه یا مثلاً اگه ذوزنقه ای شکله، باید از قاعده ی بزرگتر به کف ظرف بچسبه و نه قاعده ی کوچیکتر. به نظرم شکل جسم مهمه.

نمایه کاربر
assarzadeh

تماس:

سؤالات متفرقه

پست توسط assarzadeh »

میخواستم بدانم فرمولهای مربوط به شکست جوی که در این لینک ذکر شده اند، چطور به دست آمده اند؟ (مخصوصاً فرمول محاسبه فاکتور k)

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

assarzadeh نوشته شده:میخواستم بدانم فرمولهای مربوط به شکست جوی که در این لینک ذکر شده اند، چطور به دست آمده اند؟ (مخصوصاً فرمول محاسبه فاکتور k)

والّا ظاهراً نویسنده به ویکی پدیا لینک داده. این مسئله ی زمینِ تخت براتون سوال برانگیز شده؟

نمایه کاربر
assarzadeh

تماس:

پست توسط assarzadeh »

سلام آقای جوانشیری
والّا ظاهراً نویسنده به ویکی پدیا لینک داده.

اینو میدونم. ولی میخواستم از چگونگی به دست اومدنشون به صورت دقیق آگاه بشم.
این مسئله ی زمینِ تخت براتون سوال برانگیز شده؟

والا آقای جوانشیری؛ من روی این قضیه شکی ندارم که زمین کرویه. چرا که صرفاً با نگاه به جایگاه، آرایش و مسیر حرکت اجرام آسمانی در مناطق مختلف زمین میشه به راحتی به کروی بودن زمین پی برد. اما الان کنجکاوم بدونم این فرمولهای مربوط به شکست جوی رو چطور بهشون رسیدن.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

assarzadeh نوشته شده:والا آقای جوانشیری؛ من روی این قضیه شکی ندارم که زمین کرویه. چرا که صرفاً با نگاه به جایگاه، آرایش و مسیر حرکت اجرام آسمانی در مناطق مختلف زمین میشه به راحتی به کروی بودن زمین پی برد. اما الان کنجکاوم بدونم این فرمولهای مربوط به شکست جوی رو چطور بهشون رسیدن.

خوب اگه تابع شکستِ نور رو مثلاً بر حسب شعاع زمین داشته باشیم می تونیم مقدار انحراف نور رو توی جو زمین محاسبه کنیم. من خودم این کار رو کردم و محاسباتشو دارم هر چند که محاسباتش کار چندان ساده ای نیست.

ارسال پست