محاسبه ی شعاع زمین به روش اراتوستن

مدیران انجمن: parse, javad123javad

سعيد قرآني

پست توسط سعيد قرآني »

نحوه ي محاسبه ي شعاع

مینا محمدی

مطالب جدید در مورد ستارههای قطبی

پست توسط مینا محمدی »

مهمان

پست توسط مهمان »

روش كار اراتوستن در مورد شعاع زمين

مینا محمدی

پست توسط مینا محمدی »

در مورد سیاره بهرام مطالب جدیدی می خواستم متشکرم از سایت عالی شما

Retin_69

سپاس: 10

پست توسط Retin_69 »

اولین فردی که اندازه زمین را دقیق اندازه گرفت، اراتستن (195 ـ 276 قبل از میلاد) ریاضیدان یونانی بود. او می دانست که درظهر اواسط تابستان خورشید در شهر سین، واقع در جنوب خانه اش در اسکندریه مصر، مستقیما درون چاه عمیقی می تابد. او در همان روز زاویه تابش خورشید بر فراز اسکندریه را 2/7 درجه اندازه گرفت. این زاویه برابر است با یک پنجاهم کمان یک دایره. او می دانست که فاصله سین و اسکندریه 772 کیلومتر است و بدین ترتیب محیط زمین را 772×50 یعنی 38600 کیلومتر محاسبه کرد. این رقم به عدد واقعی 40074 کیلومتر بسیار نزدیک است.
من از ريشه ي گياهان گوشتخوار مي آيم
ومغز من هنوز
لبريز از صداي وحشت پروانه ايست كه اورا
در دفتري به سنجاقي
مصلوب كرده بودند...

کمرنگ

مهمان

پست توسط مهمان »

احسان2008 نوشته شده:كاشف واقعي پروتون چه كسي بود؟ (در شيمي2 ذكر شده رادرفورد و همكارانش،دبير شيمي ما ميگه كاشف واقعي پروتون حتي اسمش هم در كتاب شيمي2 نيست) اگر كسي ميدونه در همين قسمت جوابش را بذاره. با تشكر احسان2008 .
من مينا . سال دوم دبيرستان رشته ي تجربي هستم عين متن كتابو برات تايپ ميكنم
آزمايش هاي بعدي رادفورد و همكارانش ازديگر اسرار اتم پرده برداشت و در سال 1919 دومين ذره ي سازنده ي اتم نيز شناسايي شد . اين ذره پروتون نام گرفت. پروتون ذره اي با بر الكتريكي مثبت است. بزرگي بار الكتريكي پروتون با بار الكتريكي الكترون برابر است و جرمي 1837 بار سنگين تر از جرم الكترون دارد.
smile056
من نميدونم اينايي كه نوشتم ربطي به جوابت داشت يا نه ولي شايد بدردت خورد smile038
قربونت مينا

sara ---

پست توسط sara --- »

smile017 لطفا در باره ي نيو تن و عمل كردش براي تحقيق من مطلب بگذاريد متشكرم

sara ---

پست توسط sara --- »

محاسبه ي شعاع زمين توسط اراتوستن

الي و بهي

پست توسط الي و بهي »

سلام. لطفا روش اندازه گيري زاويه خورشيد توسط اراتستن رو به طور دقيق توضيح دهيد ضروريه! با تشكر. smile023

ارسال پست