موفقيت شبيه سازي سفر در زمان براي فوتون ها

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
DARKENERGY

نام: Melina

محل اقامت: krj_teh

سپاس: 4151

تماس:

موفقيت شبيه سازي سفر در زمان براي فوتون ها

پست توسط DARKENERGY »

21223.jpg
فیزیکدانان دانشگاه کویزلند توانستند پدیده "سفر در زمان" را برای ذرات نور (فوتون) شبیه سازی کنند.

پژوهشگر اصلی این آزمایش آقای مارتین رینگبور دانشجوی دکترای این دانشگاه گفته است که آنها با استفاده
از فوتون توانستند این پدیده شگفت انگیز که از خواص کوانتمی ذرات است را برای نخستین بار شبیه سازی کنند.
سفر در زمان؛ در اصل یکی از محل های تلاقی دو نظریه اصلی فیزیک یعنی نسبیت عام اینشتین و مکانیک کوانتمی است.
نسبیت عام اینشتین رفتار ذرات بسیار بزرگ مانند سیارات، ستارگان، سیاه چاله ها و کهکشان ها یا بسیار سریع مانند
ذرات نزدیک سرعت نور را توضیح می دهد، در حالیکه مکانیک کوانتمی رفتار ریزذرات در حد اتم و مولکول را توصیف می کند.
نظریه نسبیت عام؛ زمان را یکی از ٤ بعد فضا-زمان می داند و احتمال حرکت در زمان را پیشبینی کرد

(چون زمان هم یکی از نمودارهاست پس اگر می توان در فضا به جلو و عقب حرکت کرد چرا همین کار را نتوان در زمان کرد).

این پیشبینی از سال ١٩٤٩ دلمشغولی فیزیکدانان و حتی فلاسفه بزرگ بوده است
و آنها مشکلاتی چون "پارادوکس پدربزرگ" را مطرح کرده اند

(به زبان ساده اگر امکان سفر در زمان باشد ممکن است یک نفر برود و پدربزرگ خود
را پیش از اینکه پدر او بدنیا بیاید را بکشد. آنگاه وجود خود او پارادکس می شود.)

برای این پارادوکس راه حل های مختلفی ارائه شده که یکی از راه حل ها پاسخ نظریه "جهان های موازی کوانتمی" است
که می گوید در هر رویداد کوانتمی جهان به دو جهان موازی تقسیم می شود و ما در یکی از این انتخاب ها
و جهان های موازی هستیم و اگر سفر در زمان هم باشد ما به گذشته ی جهان موازی خود سفر می کنیم.
راه حل دیگری که در سال ١٩٩١ توسط پروفسور تیم رالف داده شد این بود که ذرات کوانتمی ماهیتی فازی
و عدم قطعیتی دارند، و به این ذرات آنقدر فضا برای وول خوردن می دهد که چنین تداخلی با گذشته امکان پذیر نیست.
نمونه هایی از امکانات جالبی که این آزمایش ممکن است به ما بدهد این است که در حضور منحنی زمانی بسته ما ممکن است
شاهد نقض اصل عدم قطعیت هایزنبرگ، کد شکستن رمزنگاری کوانتومی و شبیه سازی کامل از حالات کوانتومی باشیم
.
--------------------------
بنمایه ها:

http://phys.org/news/2014-06-simulating ... nberg.html

مقاله ی مورد نظر که در ژورنال نیچر چاپ شده است:

http://www.nature.com/ncomms/2014/14061 ... s5145.html

smile072 smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

*

آنکه رفت، به حُرمت آنچه با خود برد حقِ بازگشت ندارد

*

آدمی که از آفتابِ صبح گرم نشه، از آفتاب غروب گرم نمیشه

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: موفقيت شبيه سازي سفر در زمان براي فوتون ها

پست توسط candle »

تعجب کردم چون بر اساس این مقاله:

http://www.hupaa.com/20140531080926003/ ... 9%86%D8%AF

فوتون گذشت زمان و یا سفر در زمان و یا حتی فاصله ها و تغییرات مکانی را درک و تجربه نمی کند!
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

candle نوشته شده:تعجب کردم چون بر اساس این مقاله:

http://www.hupaa.com/20140531080926003/ ... 9%86%D8%AF

فوتون گذشت زمان و یا سفر در زمان و یا حتی فاصله ها و تغییرات مکانی را درک و تجربه نمی کند!
سلام
میشه ماده رو اینگونه دسته بندی کرد:
_ذراتی(ماده‌ای که ) داری جرم هستند.
_ذراتی که دارای جرم نیستند.
برای این دو گروه فیزیک کاملا تفاوت داره. ذرات دسته اول هیچ گاه نمیتونن به سرعت c برسند، چون فابریک یا ساختار فضا-زمان این اجازه رو به اون ها نمیده.
برای گروه دوم هم همین ساختار فضا زمان ایجاب می‌کنه که سرعت اونها همواره برابر با c باشه.
این ساخت فضا-زمان باعث میشه ذرات گروه دوم از دید ذرات قسمت اول به نوعی غیب بشن!. یعنی نمیشه برای انها مسیر تعیین کرد،و فقط فرآیندهای خلق و نابودی اونها رو میشه تعیین کرد.
پس برای تغییر میسیر اونها (در فضا-زمان) راهی جز ایجاد تغییر در خود فضا-زمان باقی نمی مونه.

برای ناظرین ذرات بدون جرم؛ یعنی ناظری که از دید او ذره بدون جرم ساکن است، فضا-زمان بی معنی میشه. اما
برای بقیه ناظر ها( ناظر های مربوط به ذرات جرم دار.) گذشت زمان برای ذره بدون احساس میشه، (منظور مقاله این ناظره.)
---
البته ذره بدون جرم نه تنها باید بدون خاصیت اینرسی باشه، باید بدون هیچ باری باشه(الکتریکی، مغناطیسی و ...)، چون درغیر این صورت میشه مسیر تعیین کرد و ذره ای که بتوان برای اون مسیر تعیین کرد دیگه با سرعت حد حرکت نمی‌کنه و جزو دسته اول محصوب میشه.

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

نمونه هایی از امکانات جالبی که این آزمایش ممکن است به ما بدهد این است که در حضور منحنی زمانی بسته ما ممکن است
شاهد نقض اصل عدم قطعیت هایزنبرگ، کد شکستن رمزنگاری کوانتومی و شبیه سازی کامل از حالات کوانتومی باشیم.
این جمله را من نفهمیدم. کسی هست تک تک موضوعاتی که اینجا شمرده شده اند را توضیح بده؟
ممنون
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
اماتور

سپاس: 2151

تماس:

پست توسط اماتور »

اقا سوال من اینه که چرا تا حرف سفر به گذشته میشه حتما اون طرف باید بره پدربزرگ خودشو بکشه؟! یعنی نکشه نمیشه؟ smile023

ehsan mehdipour

نام: احسان مهدی پور

سپاس: 7

پست توسط ehsan mehdipour »

اماتور نوشته شده:اقا سوال من اینه که چرا تا حرف سفر به گذشته میشه حتما اون طرف باید بره پدربزرگ خودشو بکشه؟! یعنی نکشه نمیشه؟ smile023

اگه من سفر در زمان کنم سعی می کنم پدربزرگمو نکشم. چرا میشه که آدم نکشه ولی اگه بکشه چی میشه!!!! فرض کن تو به پارادوکس تبدیل بشی! به به!

sms5071267

نام: mohammad

سپاس: 17

پست توسط sms5071267 »

پیوندفیزیک بامتافیزیک رو تبریک میگم .

mirkoohi

نام: Javad gholinasab mirkoohi

سپاس: 4

پست توسط mirkoohi »

برای ذرات شتابدار سفر در زمان غیر ممکنه اما ذرات غیر شتابدار مانند فوتون ها ممکنه ،چون فوتون ها با سرعت زمان حرکت می‌کنند تا، بنابراین اصلأ زمان را حس نمی‌کنند و زمان برایشان صفر است و حتی خود انرژی میتواند به گذشته یا آینده برود و خود ذهن چون نوعی انرژی است میتواند در زمان سفر کند اما برای ذرات شتابدار کلا غیر ممکنه

ارسال پست