مهندسان از رشته هايشان بنویسند و دبیرستانی ها بپرسند

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
Archimedes

سپاس: 824

Re: مهندسان از رشته هايشان بنویسند و دبیرستانی ها بپرسند.

پست توسط Archimedes »

sheBalBa نوشته شده:همیشه وقتی اسم رشته ی مهندسی نفت میاد همه پول جلو چششون ظاهر میشه ، اما از اصل ماجرا خبری ندارن.
ممکنه به نسبت درامد خوبی هم داشته باشه ( البته برای عزیز دٌردانه ها ) ولی کارش... بهتره بخونید تا متوجه بشید !
14 روز زندگی روی سکوهای نفتی خلیج فارس
سکوها جاهای جالبی هستند.. حدود صد نفر آدم دو هفته تمام را باید در توده‌ای از فولاد و آهن بگذرانند و در تمام این مدت روی چاه نفت وگاز هستند. چاه‌هایی که حکم بمب را دارد. کوچکترین اشتباهی می‌تواند سکو را بفرستد آسمان هفتم. مهماني آب و آهن و نفت وگازدر ميان آب هاي خليج فارس و روي سکوهاي نفتي؛ جايي که کمتر کسي مي تواند تصويري از آن داشته باشد.

هر14 روز یکبار ب...اید وسایلتو جمع کنی و فاصله خونه تا محل کارو(بعضا حدود 2000 کیلومتر!) رو طی کنی تازه برسی جزیره کیش.اگر بالگردي براي انتقال یکساعته از جزیره کیش به پارس جنوبی باشه که بهتر.اگرهم نباشه باید یک سفر حداقل 5 ساعته با کشتي را تجربه کنی. در اين سفر 5-6 ساعته و همنشيني با خدمه فيليپيني کشتي، بايد خيلي خوش‌شانس باشي که هوا آفتابي و دريا آرام باشد و گر نه تهوع و دریا زدگی و...
واقعیت این است که هیچ قایق و کشتی در دریا ارزش بیش از نیم ساعت را ندارد. دلیلش هم روشن است، چون با طی مسافت هیچ تغییری در منظره اطراف به وجود نمی‌آید. فقط آب است و‌ آب و صدای کشتی که کمی بعد از حرکت از یکنواختی کلافه‌ات می‌کند.بعد از این سفر چندساعته از اتاقک قایق بیرون می آیی و در برابر خودت اژدهایی عظیم از لوله‌های پیچیده در هم میبینی. جای سختش میرسد که باید با "بسکت یا سبد" از قایق به سکو منتقل شوی و حدود 30-40 متر در آسمان معلق شوی!

پرسنل روی سکو در دو دوره اقماري 14 روزه تقسيم شده‌اند و هر گروه هم به 2 گروه «روزکار» و «شب کار» تقسيم مي‌شوند؛ 6 صبح تا 6 بعدازظهر و نوبت دوم هم دوباره تا 6 صبح. البته نوبت‌هاي کاري هم به تناوب عوض مي‌شوند. دمای هوا معمولا تا 50 درجه سانتي‌گراد هم میرسد و رطوبت هم صددرصد! حالا حساب کنيد در اين شرايط که نفس کشيدن هم سخت مي‌شود، بايد 12 ساعت در روز زیر تیغ آفتاب ( يا 12 ساعت در شب) يک نفس کار کنی.
سختیهای کار روی سکو خیلی زیاد هستند.گاهی شبها که دریای تاریک رو میبینی ته دلت خالی میشه. 14 روز وسط دریا روی یه تیکه فولاد دور ازخانواده و شهر و گردش و خریدو...(فقط اونایی میتونن درک کنن که روی سکو بودن). از طرفی هم خانوادت اونجا تنها,حالا خدا نکنه توی این 14 روز مشکلی هم واسشون پیش بیاد وگرنه دیوانه میشی چون درواقع توی زندگیت وجود خارجی نداری.روی سکو همه جور خطری ممکنه پیش بیاد:از سقوط هلیکوپتر و غرق شدن کشتی وفوران چاه و اتش سوزی و انتشار گازهای سمی وخطرناک و مصدومیت و مسمومیت و دلتنگی و...

این 14 روز رو درهر صورتی باید مث ساعت یا شاید تراکتور! کارتو انجام بدی و روزا رو بشمری تا دوهفته ات تموم بشه. 14روز کار و همزيستي با آب و آهن که تموم مي‌شه، دوباره بايد بار سفر رو ببندي و برگردي به شهر و ولايت خودت.خداحافظی میکنی از دوستات تا دوهفته دیگه. یکی میره خراسان یکی آذربایجان یکی خوزستان و...
حالا حساب کن بعد از 2 هفته، تازه چشمت به ماشين و آپارتمان و پارک و شهر و زندگي ميفته واونوقته که تا چند روز هاج و واج مي‌موني و چند روزي طول مي‌کشه تا به شهر و زندگي دوباره عادت کني.تا چشم بازمیکنی استراحتت تموم شده و هنوز عادت نکردی دوباره باید برگردی و همیشه همین استرس رفتن و اومدن باهات هست...
"من کارخانه‌های زیادی را دیده‌ام؛ ایران خودرو، مگا موتور، عسلویه، پتروشیمی ماهشهر و ... ولی باید اعتراف کرد هیچ جا کارگرها و متخصصانش مثل این سکوها روی کارشان متمرکز نبودند و البته طبعیت کار هم به خودی خود این تمرکز را می‌طلبد. یادمان باشد چاه‌های نفت زیر این سکوها هر لحظه در حال انتقال نفت هستند. به نظرم هر کسی که ادعا کرد شغلش سخت است را باید چند روزی برد روی سکوی نفتی"(به نقل قول از یک دوست)
با همه اين سختي‌ها اما، کار روي سکوهاي نفتي هم براي خودش دنيايي دارد؛ دنيايي پر از خاطره که هر کدامش مي‌تواند يک فريم از آلبوم بزرگ تجربه‌هاي زندگي باشد...
ببینم بازم میگین نفت عالیه :)
مطمئنا هیچ پولی مفت بدست نمی آید.
اونم صرفا به این خاطر که طرف مهندسی خونده باشه.
درآمد بیشتر مساویه سختی بیشتر.
مگر اینکه پول کثیف باشه.
کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

پست توسط sheBalBa »

درسته
اما اینجا دوتا موضوع قابل ذکر هست !
1. چرا شرکت نفت سلیمانیه عرق 4 برابر شرکت نفت ایران پول میده (به تومن گفتم ، اگه به دلارم هم چنجش کنین 12برابر میشه ) ؟! بقیه ی پول زحمت ما چی میشه ؟! حالا ببینین ارزش داره وقعا ؟!
2. خیلی کارای بهتر دیگه هست که میشه انجام داد و درآمد خوبی هم داشت. متاسفانه کشور ما تو ضمینه ی تحقیقات خیلی ضعیفه و اصلا اهمیت نمیده در صورتی که همین تحقیقاتن که فناوری های اینده و صنعت اینده رو میسازن.
من پیشنهادم به دوستان دبیرستانی اینه که فرقی نمیکنه چه رشته ای بخونید ! مهم اینکه که توی اون رشته دنبال یه راه جدید و روش نوینی باشین . اینطوری مطمئنا موفق میشین ;)
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

ماه دریا

پست توسط ماه دریا »

ماه دریا نوشته شده:سلام. من از بچگی به فیزیک علاقه ی زیادی داشتم و هنوزم دارم. کلا درک و قدرت فیزیکی ام خوبه و کتاب های زیادی هم می خونم الانم دارم هالیدی رو می خونم به شدت دوست دارم فیزیک و از اونجا گرایش فیزیک ذرات رو انتخاب کنم. smile018
ولی از اونجا که می دونم رتبه ی خیلی خوبی در کنکور می یارم دوست دارم رشته برق رو انتخاب کنم چون درآمدش خوبه. بالاخره نمی شه که با باد هوا زنده موند. حالا چی کار کنم؟ فیزیک یا برق؟؟؟ امسال می رم سوم دبیرستان. smile033

smile042
یعنی کسی نیست راهنمایی ام کند؟؟؟

نمایه کاربر
poria

محل اقامت: تهران

سپاس: 26

پست توسط poria »

سلام دوستان یکی از اقوام هایمان سوال مهمی داشت :رشته ریاضیات وکاربردها چه فرقی با امار وکاربردها داره؟بعدش اماروکاربردها بازار کارش خوبه یا ریاضیات وکاربرده؟از نظر استخدامی ؟اخه یکجا خوانده اماروکاربردها در بیشتر ادارات بیمه ها اسخدامی داره از یک طرف ریاضیات و کاربردا هم همین نظر و داشت؟ smile042 لطفا جواب دهید smile079

نمایه کاربر
sheBalBa

سپاس: 97

پست توسط sheBalBa »

ماه دریا نوشته شده:
ماه دریا نوشته شده:سلام. من از بچگی به فیزیک علاقه ی زیادی داشتم و هنوزم دارم. کلا درک و قدرت فیزیکی ام خوبه و کتاب های زیادی هم می خونم الانم دارم هالیدی رو می خونم به شدت دوست دارم فیزیک و از اونجا گرایش فیزیک ذرات رو انتخاب کنم. smile018
ولی از اونجا که می دونم رتبه ی خیلی خوبی در کنکور می یارم دوست دارم رشته برق رو انتخاب کنم چون درآمدش خوبه. بالاخره نمی شه که با باد هوا زنده موند. حالا چی کار کنم؟ فیزیک یا برق؟؟؟ امسال می رم سوم دبیرستان. smile033

smile042
یعنی کسی نیست راهنمایی ام کند؟؟؟
برو رشته ی مهندسی فیزیک :)
جایی که همه چیز غلطه
درست بودن هم غلطه . . .

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

poria نوشته شده:سلام دوستان یکی از اقوام هایمان سوال مهمی داشت :رشته ریاضیات وکاربردها چه فرقی با امار وکاربردها داره؟بعدش اماروکاربردها بازار کارش خوبه یا ریاضیات وکاربرده؟از نظر استخدامی ؟اخه یکجا خوانده اماروکاربردها در بیشتر ادارات بیمه ها اسخدامی داره از یک طرف ریاضیات و کاربردا هم همین نظر و داشت؟ smile042 لطفا جواب دهید smile079
من ریاضیات کاربردی میخونم !

اگه این دوستتون فقط به بازار کار اهمیت میده بهتره بره آمار و کاربردا ! چون در ریاضیات کاربردی در بهترین حالت معلم میشه ! smile025 (از روی کنجکاوی میپرسم , رتبش به نظرش چند میشه ؟ smile021 )

اما اگه میخواد به معنای واقعی علم یاد بگیره بهتره بره ریاضیات کاربردی ! چون واقعا رشته پر و پیمونیه و من سال دومم رو تازه تموم کردم و تو دو سال گذشته هر ترم که میگذشت , سطح وسیعی از علم بهم اضافه میشد smile018 ! اما خوب دوستتون حسابی باید درس بخونه تا تمام واحد ها رو کاملا مفهومی یاد بگیره , وگرنه از رشته متنفر میشه ! پس اگر فکر میکنه تواناییش رو داره (مثل من smile039 ) بره ریاضیات کاربردی , اگه نه بهتره بره آمار یا مهندسی !
تصویر

نمایه کاربر
poria

پست توسط poria »

Saman Q نوشته شده:
poria نوشته شده:سلام دوستان یکی از اقوام هایمان سوال مهمی داشت :رشته ریاضیات وکاربردها چه فرقی با امار وکاربردها داره؟بعدش اماروکاربردها بازار کارش خوبه یا ریاضیات وکاربرده؟از نظر استخدامی ؟اخه یکجا خوانده اماروکاربردها در بیشتر ادارات بیمه ها اسخدامی داره از یک طرف ریاضیات و کاربردا هم همین نظر و داشت؟ smile042 لطفا جواب دهید smile079

اگه این دوستتون فقط به بازار کار اهمیت میده بهتره بره آمار و کاربردا ! چون در ریاضیات کاربردی در بهترین حالت معلم میشه ! smile025 (از روی کنجکاوی میپرسم , رتبش به نظرش چند میشه ؟ smile021 )

اما اگه میخواد به معنای واقعی علم یاد بگیره بهتره بره ریاضیات کاربردی ! چون واقعا رشته پر و پیمونیه و من سال دومم رو تازه تموم کردم و تو دو سال گذشته هر ترم که میگذشت , سطح وسیعی از علم بهم اضافه میشد smile018 ! اما خوب دوستتون حسابی باید درس بخونه تا تمام واحد ها رو کاملا مفهومی یاد بگیره , وگرنه از رشته متنفر میشه ! پس اگر فکر میکنه تواناییش رو داره (مثل من smile039 ) بره ریاضیات کاربردی , اگه نه بهتره بره آمار یا مهندسی !

سلام ببخشید یک سوال کوچک دیگر:امار و کاربردهاست که تو ادارات بیمه کار داره؟اخه از نظررتبه نیست که میگم من علاقه به کار در ادارات دارم.

نمایه کاربر
Saman Q

سپاس: 31

پست توسط Saman Q »

poria نوشته شده:
Saman Q نوشته شده:

سلام ببخشید یک سوال کوچک دیگر:امار و کاربردهاست که تو ادارات بیمه کار داره؟اخه از نظررتبه نیست که میگم من علاقه به کار در ادارات دارم.
اگر علاقه به کار در ادارات دارىد , با اطمىنان مىتونم بگم که رشته ى خوبى رو انتخاب مىکنىد و تا جاىى که من اطلاع دارم رشته ى امار به ىادگىرى نرم افزار هم نىاز داره (متاسفانه حرف ى بخاطر مشکلات گوشىم نقطه نداره, با بزرگوارى خودتون ببخشىد smile124 )
تصویر

نمایه کاربر
poria

پست توسط poria »

Saman Q نوشته شده:
poria نوشته شده:
Saman Q نوشته شده:

اگر علاقه به کار در ادارات دارىد , با اطمىنان مىتونم بگم که رشته ى خوبى رو انتخاب مىکنىد و تا جاىى که من اطلاع دارم رشته ى امار به ىادگىرى نرم افزار هم نىاز داره (متاسفانه حرف ى بخاطر مشکلات گوشىم نقطه نداره, با بزرگوارى خودتون ببخشىد smile124 )[/quote

بابت اطلاعات مفیدتون تشکر.

امیرعلی1234

پست توسط امیرعلی1234 »

باعرض سلام خدنت همه ی اساتیدمحترم.من الان سال اول دبیرستان تو یک مدرسه ی نمونه دولتی هستمو چهارسال بود که به فیزیک علاقه داشتم ولی تازگی ها با دیدن برخب مستند های مهندسی به رشته هایی مانند مهندسی مواد.مهندسی بر.مهندسی شیمیی.مهندسی مکانییک.مهندسی نرم افزار.شیمی علاقه مندشده ام.
خواهشا در این مورد من را یاری کنید.
در ضمن پول اصلا برام مهم نیست وفقط علاقم مهم است.
با تشکر

امیرعلی1234

پست توسط امیرعلی1234 »

باعرض سلام خدنت همه ی اساتیدمحترم.من الان سال اول دبیرستان تو یک مدرسه ی نمونه دولتی هستمو چهارسال بود که به فیزیک علاقه داشتم ولی تازگی ها با دیدن برخب مستند های مهندسی به رشته هایی مانند مهندسی مواد.مهندسی بر.مهندسی شیمیی.مهندسی مکانییک.مهندسی نرم افزار.شیمی علاقه مندشده ام.
با تشکر

امیرعلی1234

پست توسط امیرعلی1234 »

با تشکر

نمایه کاربر
Milad74

نام: م I ل A د Mohammadi

محل اقامت: kermanshah

سپاس: 34

تماس:

پست توسط Milad74 »

به نظر من رشته مهندسی برق شاخه کنترل یا ابزار دقیق از همه رشته ها بهتره چون جذاب تره smile018
تصویر

super gravity

سپاس: 7

پست توسط super gravity »

چندتا سوال داشتم
۱آیا این درسته که دانشجو ها بارتبه ی خوب می تونن هم زمان در دو رشته در دانشگاه تحصیل کنند؟
۲چه شرایطی برای قبولی در دکترای پیوسته فیزیک وجود دارد و چه دانشگاه هایی این رشته را دارند؟
۳چند سال طول می کشد تا سه دکترا را در رشته ی فیزیک گرفت؟
The laws of nature are so powerful that not even God can violate them

نمایه کاربر
Aryan_M

نام: آرین مخدومی

محل اقامت: مشهد

سپاس: 84

پست توسط Aryan_M »

super gravity نوشته شده:چندتا سوال داشتم
۱آیا این درسته که دانشجو ها بارتبه ی خوب می تونن هم زمان در دو رشته در دانشگاه تحصیل کنند؟
۲چه شرایطی برای قبولی در دکترای پیوسته فیزیک وجود دارد و چه دانشگاه هایی این رشته را دارند؟
۳چند سال طول می کشد تا سه دکترا را در رشته ی فیزیک گرفت؟

با سلام.
منم قبلا مثل شما به کل رشته های مهندسی و فیزیک علاقه داشتم.
ولی یک مقدار واقع بینانه تر به دنیا و علم نگاه کن.
البته من هنوز هم به فیزیک علاقه دارم.
اگر نظر من رو بخواهی 2 رشته ای خوندن خیلی به درد نمی خوره.
ببین موقعیت چیه و بر اسا واقعیت تصمیم گیری کن.
این که چی می خونی مهم نیست. این مهمه چی یاد می گیری و چیکار می کنی.منظورم اینه که مثلا من دارم برق می خونم ولی تو یک پروژه نیاز به دانش اندکی از ایرودینامیک بود خوب رفتم خوندم تا اون اندازه که لازم داشتم بدست اوردم. یعنی لزومی نداشت که 1 رشته اضافی بخونم برای 1 پروژه.
واقعیت اینه که فقط علاقه مهم و کافی نیست.

دکترا پیوسته که خیلی سخته و فقط تعداد اندکی قبول می شن.
ببین دنبال کارای سخت نباش. دنبال کاری باش که دیگران دنبالش نمی رن. دکترا پیوسته و رتبه 1 کنکور شدن 10 هزار نفر براش تلاش می کنند.
اگر ازمن می شنوی در کنار درس برو دنبال خوارزمی و رباتیک و کارای پژوهشی در حد دبیرستان. دنبال کارای خیلی سخت نباش.
خلاقیت به خرج بده.
تیم تشکیل بده کار گروهی کن.
به خدا قسم اگر دانش آموزا می دونستن رباتیک کار کردن چه قدر به دانش مهندسی کمک می کنه همه به جای وقت تلف کردن در دوران دبیرستان می رفتن رباتیک کار می کردند. الان من دانشگاه فردوسی می بینم بچه های که رباتیک کار کردن همین الان تو ترم های 4-5 یکپا مهندس واقعی هستن. با هم کار می کنم من کمتر کار پولی می کنم ولی دوستام همین الان تو دانشگاه پروژه می گیرن میسازن و پول درمیارن.
ولی اصلا مثل بعضی ها درسو کنار نذار و درس رو درست و مفهومی و خلاقانه یاد بگیر.
کار گروهی یاد بگیر.
مطالعه آزادتو زیاد کن و فراتر از درسای دبیرستان درس بخون.

اگر در یک رشته حرفه ای کار کنی و تا حد لازم از رشته های مرتبط دانش کسب کنی که بتونی با دیگر رشته ها ارتباط برقرار کنی بهتر از اینه که 3 تا رشته بخونی.
مثلا من برق می خونم. ولی لازمه اطلاعاتی درباره دینامیک و مکانیک و کامیوتر و مواد و ... داشته باشم که بتونم با این موضوعات ارتباط برقار کنم. نه خیلی تخصصی و دقیق.

خلاصه بگم واقعی تر نگاه کن و اهداف بهتر رو ببین.
آدم عمرش کوتاهه و فرصت تحصیل هم محدود تر از عمر. تا 25-30 سالگی بیشتر وقت برای تحصیل نداری.
پس به بهترین نحو استفاده کن و فقط به ظاهر یک مدرک دکترا نگاه نکن.
تحصیل می تونه هرگونه کسب تجربه عملی و دانش و مطالعه آزاد باشه.
حالا فردا آقای دکتر بهت نگفتن چیز زیادی هم نمی شه.

من چون خودم بیشتر کارای رباتیکی کرده بودم و از باقی هم دوره ای ها که در دبیرستان رباتیک کار می کردند الکترونیک بیشتر بلد بودم و علاقه هم داشتم دیدم بدون شک هیچ رشته ای برای من بهتر از برق نیست.
خودم به هوافضا,فیزیک , مکانیک , کامپیوتر , ریاضی علاقه داشتم. الان به غیر از برق فقط به فیزیک علاقه دارم.

برای اینکه علاقه واقعیت رو کشف کنی بهتره سرفصل های رشته های مزبور رو بررسی کنی و کمی درباره مطالب این رشته ها مطالعه کنی تا به نتیجه گیری درستی برسی. آینده شغلی این این رشته هارو ببین که در آینده برای کار پژوهشی یا استخدامی یا مثلا راه-اندازی کسب و کار و ... چیکار می کنند.
چیز دیگه که خیلی می تونه کمک کنه اینه که مرتبط با اینرشته ها کار پژوهشی در حد دبیرستان انجام بده.
مثلا اگر به شیمی علاقه داری شروع کن با یک گروه یک کار شیمیایی انجام بده. از دیگران در این زمینه مشاوره بگیر.
یا مثلا اگر به برق علاقه داری رو طراحی و ساخت یک مدار کار کن.
برای رشته های برق و مکانیک و کامپیوتر بهترین گزینه رباتیک کار کردن است. آشنایی با میکروکنترلر و برنامه نویسی و طراحی مدار والکترونیک و ساخت مکانیکی یک ربات.

ارسال پست