نقض پایستگی انرژی!

مدیران انجمن: parse, javad123javad

scienceonline

نام: فرامرز کشوری

سپاس: 4

Re: نقض پایستگی انرژی!

پست توسط scienceonline »

و ربط آن با پایستگی انرژی:
" چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.. " حتما می دانید که سهراب این را فقط برای جاری شدن بر لبان کام ظاهری نگفته..
این یه نکته است برای کسانی که به چهارچوب ختم میشه افکارشون ( البته من در اینکه بی چارچوب بودن افکار، خودش به نوعی در کادری می گنجه، با آن دسته هم عقیده ام اما به مراتب ارزشش بسیار بالاتره..)
نمی دونم شاید گرفته باشین منظورمو، شاید هم که نه!
لب کلام این است که فیزیک مبتنی بر علم (نه دانش!) ریاضیست، و ریاضی در حال تعالی.. هرگاه قوانین ریاضیات دست خوش تغییرات (به نوعی سازش و تکامل، مثل تکامل داروین!) بشود، آن هنگام، تحلیل و نتایج فیزیک نیز این تاثیرات را می پذیرد..
می خوام خودتون بیشتر فکر کنین و ببینین که چی شد که بحث به اینجا کشید؛ همچین بی دلیل هم نیست و پاسخ جمله ی اول همین متن رو باید در مسیر این بحث دریافت.
من فیلسوفی هستم که به قوانین بی قید ریاضیات تن داده ام (من مقیود افکاری ام که متناقض اند به ظاهر (جیبم پر از خالیست را به یاد دارید؟؟))، و می دانم آنچه برای تو متناقض است، برای دیگری (نه الزاما آنکس که در این کهکشان باشد) امکان صدق مفهومی دیگر خواهد داشت..
می دانم که جایی هست که در آن، 5>6 است و 1/0 تعریف می شود و محدود است بی کرانی ها و عاشقان، ساکنین حکمت لایزال آن دیارند..

scienceonline

پست توسط scienceonline »

دوستان، خیلی عذر می خوام. از آنجایی که بحث منطقی شد و زبان منطق ما کمی با هم تفاوت داره، بنده از پای میز بَرَم خیز!
بدرود smile072

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

scienceonline نوشته شده:در پاسخ به گاد فادر جان:
منطق ریاضیات شما ضعیف است! اصلاح بفرمائید.. اگر لازم باشد در ارتباط با پارادوکس های منطقی که شما از آن دفاع کردید، قلم خواهم راند. منطقی که با راسل به ضعف مبتلا شد و چیزی نمانده بود که افکار ریاضیدانان و فیزیسین هایی که بر مبنای آن ریاضیات (کلاسیک و دوره ی نسبتا کوتاهی از نوین) اعتلا یافته بود، به کلی از دایره ی منطق خارج شود. من از منطق فازی گفتم، منطقی که فعلا از نظر من، جامع و قدری فاضل بر همه ی منطق هایی است که تاکنون بر دنیای ریاضیات سایه گسترانده و آن را به منجلاب کشانیده است! (علی رغم انحراف بحث پایه، خوشحالم که شما همراه هستید با من!)
اگر پست من را درست بخوانید متوجه میشوید!
شما در هر غالبی که حرف زدید!، من در غالب منطق کلاسیک دو ارزشی حرف زدم! و گزاره ی شما را به صورت یک گزاره ی تحلیلی کانتی بررسی کردم که تنها با رجوع به گزاره ارزش آن تعیین میشود! (البته من در آن یک جمله با شما شوخی کردم :) و قصد گیر دادن نداشتم smile023 )
در ضمن فیزیسین به افراد دیگری گفته میشه :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Physician

منظور شما باید Physicist باشه!

در ضمن منطق فازی هم در مبانی گرفتار مشکلات عمیقی هست که ریشه اش در تعریف این منطق بر پایه منطق کلاسیک است! شما به گزاره ها ارزشی بین 0 تا 1 نسبت میدید در منطق فازی، خوب بازه ی 0 تا 1 را چگونه تعریف میکنید؟ :)
راهی ندارید جز استفاده از ریاضیات برآمده از منطق دو ارزشی!
“Science is a way of trying not to fool yourself”

نمایه کاربر
godfather

محل اقامت: Sudbury

سپاس: 283

تماس:

پست توسط godfather »

scienceonline نوشته شده:و ربط آن با پایستگی انرژی:
" چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.. " حتما می دانید که سهراب این را فقط برای جاری شدن بر لبان کام ظاهری نگفته..
این یه نکته است برای کسانی که به چهارچوب ختم میشه افکارشون ( البته من در اینکه بی چارچوب بودن افکار، خودش به نوعی در کادری می گنجه، با آن دسته هم عقیده ام اما به مراتب ارزشش بسیار بالاتره..)
نمی دونم شاید گرفته باشین منظورمو، شاید هم که نه!
لب کلام این است که فیزیک مبتنی بر علم (نه دانش!) ریاضیست، و ریاضی در حال تعالی.. هرگاه قوانین ریاضیات دست خوش تغییرات (به نوعی سازش و تکامل، مثل تکامل داروین!) بشود، آن هنگام، تحلیل و نتایج فیزیک نیز این تاثیرات را می پذیرد..
می خوام خودتون بیشتر فکر کنین و ببینین که چی شد که بحث به اینجا کشید؛ همچین بی دلیل هم نیست و پاسخ جمله ی اول همین متن رو باید در مسیر این بحث دریافت.
من فیلسوفی هستم که به قوانین بی قید ریاضیات تن داده ام (من مقیود افکاری ام که متناقض اند به ظاهر (جیبم پر از خالیست را به یاد دارید؟؟))، و می دانم آنچه برای تو متناقض است، برای دیگری (نه الزاما آنکس که در این کهکشان باشد) امکان صدق مفهومی دیگر خواهد داشت..
می دانم که جایی هست که در آن، 5>6 است و 1/0 تعریف می شود و محدود است بی کرانی ها و عاشقان، ساکنین حکمت لایزال آن دیارند..
من که هیچ متوجه نشدم چه ربطی به پایستگی انرژی داشت! smile038
“Science is a way of trying not to fool yourself”

scienceonline

پست توسط scienceonline »

دوست ندارم ادامه بدم چون بحث من روی منطق دو ارزشی نیست ابداً! گویا برای رفع ابهام مجبورم..
من در صفحه ی اول تاپیک از منطقی که از اون صحبت می کنم اینگونه نام بردم " دارم روی یک ایده که ظاهراً به تئوری فازی شبیه هست، کار می کنم.."
پس ندیده و نسنجیده قضاوت نکنید!
اما در مورد Physician و Physicist، حق با شماست، اگرچه بحث من بنیادیست و ریشه در دل تاریخ دارد: روزی روزگاری فلسفه ی طبیعی بود و امثال نیوتن.. فلسفه ی طبیعی : مطالعه ی طبیعت + آگاهی های کهن فلسفی بر مبنای استدلالات ارسطو، از طرفی کیمی رو امثال نیوتن که فیزیکدان بودند دنبال می کردند، به همین دلیل بنده لفظ فیزیسین رو بکار بردم، چون بین فیزیک کلاسیک که اون دوست دیگه در موردش صحبت کردن و کیمیا روابطی عمیق برقرار بوده و هنوز هم هست.. اکتشافات دانشمندان کیمیا (همچون نیوتن در پی کشف سنگ فلاسفه) منتج به شکل گیری داروهایی شد که امروز ساخته می شود (با درک قوانین حاکم بر دنیای طبیعت و ترکیبات آلی..)، پس اگر واژه ی فیزیسین رو باز نکرده بیان کردم، عذر می خوام. در کل تا یکی دو قرن پیش، یعنی قبل از شکل گیری شیمی مدرن، کیمیا رو فیزیکدانان متبحری چون نیوتن دنبال کرده و این علت بیان اون کلمه بود که بهتر می نمود می گفتم فیزیکیست که شما هم راحت باشین smile023
اگر هم اون مطلب دیگه رو متوجه نشدید، علتش رو چی می دونید؟! smile028

scienceonline

پست توسط scienceonline »

گاد فادر جان، خودت رو خسته نکن.. چون توی منطقی که حرف های من مبتنی بر اونه، ظاهرا غلطه! اما باطناً خیر.. من از کسی انتظار درک این حرف ها رو ندارم.. من از منطقی حرف میزنم که همزمان می گوید: هم درست هم غلط، آیا کسی می تواند این را درک کند؟ آیا در منطق انسان ها، منطقی بدوی که ظاهراً نوین است، 5>6 درست است؟ آما من می گویم درست است! این گام اول سنت شکنی من است..
گام های بعدی را باید پیمود..
پس نگران نباش، همه ی حرف های شما در منطق من درست است، اما عکس آن برقرار نیست! و این مرا خوشنود می کند، ولا غیر..
بدرود

Anishtain2

سپاس: 150

تماس:

پست توسط Anishtain2 »

scienceonline نوشته شده:گاد فادر جان، خودت رو خسته نکن.. چون توی منطقی که حرف های من مبتنی بر اونه، ظاهرا غلطه! اما باطناً خیر.. من از کسی انتظار درک این حرف ها رو ندارم.. من از منطقی حرف میزنم که همزمان می گوید: هم درست هم غلط، آیا کسی می تواند این را درک کند؟ آیا در منطق انسان ها، منطقی بدوی که ظاهراً نوین است، 5>6 درست است؟ آما من می گویم درست است! این گام اول سنت شکنی من است..
گام های بعدی را باید پیمود..
پس نگران نباش، همه ی حرف های شما در منطق من درست است، اما عکس آن برقرار نیست! و این مرا خوشنود می کند، ولا غیر..
بدرود
دوست عزیز من به خاطر همین گفتم که مقالتون رو اینجا بگذارید زیرا هنوز که مقاله ای در کار نیست واکنش ها را دارید می بینید در ضمن اگر موضوعی در مقاله من هست بهتر بود ان را در تاپیک مربوط به همان مقاله می نوشتید در ضمن این را برای همه ی کاربرا می گویم و گفتن این جمله ابدا پشتیبانی از مقالتون نیست!
«اگر واقعیات با نظریات هماهنگی ندارند، واقعیت‌ها را تغییر بده.»
اینشتین

در هر صورت امیدواریم موفق بشید.موفقیت شما موفقت ماست!
smile072
* «اگر انسان‌ها در طول عمر خویش فعالیت مغزشان به اندازه یک میلیونیوم معده‌شان بود، اکنون کره زمین تعریف دیگری داشت.»
* «اگر واقعیات با نظریات هماهنگی ندارند، واقعیت‌ها را تغییر بده.»
* «تا زمانی که حتی یک کودک ناخرسند روی زمین وجود دارد، هیچ کشف و پیشرفت جدی برای بشر وجود نخواهد داشت.»
-اینشتین-
اولین سایت پادکست فیزیک ایران:
http://www.physicspodcast.com

انجمن علمی فیزیک پادکست
http://www.physicspodcast.com/forum

phisicist

نام: هوپا

سپاس: 1

پست توسط phisicist »

چه جالب! من هم یه ایده درمورد تولید برق با استفاده از اختلاف فشار و قضیه برنولی در مناطق ساحلی دارم.
ولی تا جایی که من میدونم پایستگی انرژی درمورد ایده خود من هم وجود داره، بعبارتی پایستگی انرژی یک مفهوم سیستمی است نه یک مفهوم منحصر به شی خاص!

موفق باشید

pbigdeli

پست توسط pbigdeli »

اکه می خوای بگی چون E=MC به توان 2 باید بگم که در آن صورت ماده برای رسیدن به سرعت نور خودش نیاز به انرژی داره ؛ پس فکر نکنم این طوری بشه اثبات کرد ( ولی هر چیزی یه شروعی داره) smile018

ارسال پست