چشم صحرا

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

چشم صحرا

پست توسط candle »

سلام؛ چون در هوپا تالار ژئو فیزیک نداشتیم، این مسئله را در اینجا مطرح می کنم.

چشم صحرا؛ یک ساختار زمین شناسی بسیار جالب و دیدنی در کشور جمهوری اسلامی موریتانی است به قطر 30 کیلومتر که در جنوب غربی بیابان صحرا واقع است. چشم صحرا از فضا قابل مشاهده است. ابتدا تصور می شد این پدیده زمین شناسی در اثر برخورد شهاب سنگ بوجود آمده باشد اما زمین شناسان مطمئن نیستند. عده ای از متحصصین هم معتقدند که این پدیده شگفت انگیز در اثر بالا آمدن آب و فرسایش شکل گرفته است. با توجه به شکل مارپیچی مرموز آن که شبیه یک گردابه در حال فرو روی در زمین، ولی به ناگاه خشک زده است، اکنون زمین شناسان دست به دامان فیزیکدانان متخصص دینامیک سیالات، برای کمک به حل این معما شده اند.
شما چه نظری در این باره دارید؟

منبع: http://www.forum.gsir.ir/forum.php?s=5b ... 1&tabid=11
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

Re: چشم صحرا

پست توسط armin57ghazal »

فرض کنید یه قطره آب ازبالا بیافتد داخل یک تشت(حتما دید که قطره میره زیر آب بعد که بالا میاد موج داره و....)
تصویر
حالا برای این پدیده اگه شهاب سنگ بود دقیقا مثل قطره آب میشد اما حالا که احتمال دادند شهاب سنگ نباشه پس ایده من میتونه درست باشه smile018
نظر من اینه که گسل هایی که زیر این قرار گرفته اند جابجا شده اند در طول زمان، و زمین نشست پیدا کرده
پس این بخش مثل حفره به داخل رفته - یعنی فرض کنید قطره آب به آب برخورد کرده و رفته داخل (این فرورفتگی حرکت گسل هاست)
و حالا که میخواد بیاد بالا ، یه سری موج درست میکنه و من میشم دانشمند smile018 smile039

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

ممنون. smile072 البته افتادن قطره آب، یک سری دایره های هم مرکز موج گونه ایجاد می کند ولی در پدیده چشم صحرا، شاهد یک مارپیچ هستیم. شکلش بیشتر به چیزی شبیه سحابی در کهکشانهای مارپیچی یا طوفانهای هاریکن می ماند.
من خودم یک نظریه (بر اساس یک تشخیص افتراقی اولیه و از راه دور) دارم که با توجه به قطر 30 کیلومتری چشم صحرا؛ ممکن است در گذشته ها، یک ستون گدازه شبیه چاههای کیمبرلیت، از خلال شکافهای زمین، مسیرش را ذوب کرده و با یک انفجار ، شکاف بزرگی ایجاد کرده و به بالا آمده است. بعد به تدریج با افت فشار، ماگما شروع کرده به آرامی به داخل همان شکاف بر گردد که همانند رفتار یک سیال ویسکوز، یک حرکت گردشی گردابی را ایجاد کرده است. در همین حین، مواد مذاب بر اثر عاملی (مثل یخبندان) نسبتا سریع سرد شده اند و چنین بستری را فراهم کرده اند. بعدها بر اثر طوفانهای متعدد صحرائی، مقادیر زیادی خاک و شن و ماسه روی بازالت را پوشانده و با فرسایش، سبب شده جنس سنگهای زیرین مشخص نباشد.
در هر صورت قطعا نیاز به اطلاعات بیشتری برای ارزیابی داریم. مثلا جنس و سن سنگهای تشکیل دهنده عوارض آن، شکل، ابعاد، فواصل و ارتفاع سنگهای تشکیل دهنده لبه های مارپیچ، اطلاعات مربوط به حفاری و تعیین نوع سنگهای بستر آن، اطلاعات میکروسکوپی مربوط به شکل کریستالهای درون سنگها و ...
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

مثالتون خیلی قشنگ بود که گفتید شبیه یه گردابه است که در حال فرورفتن در زمین اما به یکباره خشکش زده . راستی تو هوپا تالار ژئو فیزیک داریم . منم خیلی دنبالش گشتم که خانم زارعی راهنمایی ام کرد . اسم تالار تجت عنوان « هواشناسی ، فیزیک جو و ژئو فیزیک » هست که ژئو فیزیکش نیوفتاده . یه نگاه بنداز :
http://www.hupaa.com/forum/viewforum.php?f=10

نمایه کاربر
armin57ghazal

نام: آرمین

محل اقامت: تهران

سپاس: 579

تماس:

پست توسط armin57ghazal »

candle نوشته شده:ممنون. smile072 البته افتادن قطره آب، یک سری دایره های هم مرکز موج گونه ایجاد می کند ولی در پدیده چشم صحرا، شاهد یک مارپیچ هستیم. شکلش بیشتر به چیزی شبیه سحابی در کهکشانهای مارپیچی یا طوفانهای هاریکن می ماند.
والا من هرچی بیشتر نگاه میکنم بنظر من که مارپیچی نیست
دایره های هم مرکزه تقریبا

ارسال پست