سوال ساده در مورد فیزیک

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
arash_nice_man10

نام: ارش فرجی

سوال ساده در مورد فیزیک

پست توسط arash_nice_man10 »

با سلام و درود خدمت دوستان انجمن .به طور کلی اینو از کتابی خوندم نوشته در هر محاسبه ای با ید واحد های یکسان از صورت و مخرج حذف بشن یا با هم ساده بشن. با این مقدمه، راستش پسرم ازم سوالی پرسید جواب دادم بهش اما شک دارم جوابم درسته یا نه حالا بزارید بیشتر توضیح بدم سوال رو بعد کمکم کنید.
لطفا سوالا تم هرچند شبیه هم باشند وپاسخی یکسان داشته باشند ولی خواهش میکنم جواب سوالاتم جدا گانه بدهید تا شک و مشکلم مرتفع... با سپاس از دوستان انجمن
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال یک:
در کتاب فیزیک یک و ازمایشگاه اول دبیرستان ،صفحه 5 مثال اول : آمده:
مثال1: این فرض که < بدن از خرد کردن بافت های چربی خود همان اندازه انرژ ی می گیرد که از هضم چربی> یک فرض معقول است. دانش اموزی در طی روز مجموعا 2 ساعتا ارام راه می رود، 6 ساعت در کلاس می نشیند، 8 ساعت می خوابد و بقیه روز بطور متوسط در هر دقیقه 14 کیلو ژول (kj) انرژی مصرف میکند.
الف) کل انرژی مصرفی دانش آموزی در یک شبانه روز چقدر است؟
نحوه حل رو مثال رو کاملا بلدم . فقط یک جا یک سوال ساده دارم.
در پاسخ مثال اومده
توان مصرفی در حالت راه رفتن رو طبق جدول پیوست کتاب میدانم برابر است با: kj/min16
حالا برای محاسبه انرژی مصرفی راه رفتن داریم:
120=60×2
1920kj=kj/min16×min120:انرژی مصرفی راه رفتن
در اینجا سوال من فقط اینه، ایا چون ما دو تا دقیقه ( (min در این رابطه یعنی: 1920kj=kj/min16×min120 داریم. پس این دو تا دقیقه ( (min چون واحد های یکسانی هستند در این محاسبه، پس باهم ساده شون بکنیم و لکن حذف شون بکنیم و تا در نهایت واحد kj (کیلوژول) در جلو1920 ظاهر شود؟ و لکن جواب نهایی همانطور که گفته شد بشه 1920kj؟
(بلی/ خیر) .و توضیح دهید لطفا چون شک دارم بله است یا خیر جواب سوالم؟
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
سوال 2: باز درمثال 2 کتاب فیزیک یک اول دبیرستان اومده:
مثال2:انرژی شیمیایی موجود در هر گرم بنزین kj/g44 است. یک خودروی جدید در هر 100 کیلومتر، 7لیتر بنزین (معادل 5600گرم) مصرف می کند.
الف) این خودرو در مسافت یکصد کیلومتر چه مقدار انرژی بر حسب کیلو ژول مصرف می کند.
پاسخ سوال میشه:
24640kj=kj/g44×g5600
حالا در جواب و پاسخ فوق که اومد، خودرو در مسافت یکصد کیلومتر24640kj انرژی مصرف میکند که کاری نداریم. حالا اینجا باز سوالم اینه که، ایا چون ما دو تا گرم (g) در این رابطه یعنی: 24640kj=kj/g44×g5600
داریم .
پس این دو تا گرم ها رو با هم ساده میکنیم و لکن حذف شان میکنیم و فقط واحدkj )کیلوژول) می ماند در جلو24640kj؟ (بلی / خیر) توضیح دهید.

ارسال پست