یه سوال خیلی ابتدایی ریاضی ولی بحث برانگیز D:

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
aalireza

سپاس: 346

Re: یه سوال خیلی ابتدایی ریاضی ولی بحث برانگیز D:

پست توسط aalireza »

مشکلتون اینه که حساب بلد نیستید. واقعاً مایه‌ی خرد و خاکشیر کردنِ اعصابه که ببینی یه‌نفر به‌این سؤال پاسخ داده: ۹! دلیلشم خیلی ساده‌ست، یه‌مشت اولویّت و این‌جور چیزایِ مسخره رو «حفظ» کردید و میرزابنویسانه سعی در حلّ مسئله دارید و نمی‌فهمید چه‌کار کردید!
اخه (۲+۱)۲ داره داد می‌زنه که یه‌عددِ واحده! شما شش تا سیب داری و می‌خوایی توی دسته‌های (۲+۱)۲تایی طبقه‌بندیشون کنی و بگذاری تو جعبه! خب بدیهیه که اوّل باید ببینی دسته‌هات چندتایی‌اند و بعد بیایی تقسیم کنی.
توی هرماشین‌حسابِ پرانتزداری بزنی جواب رو می‌ده بهت یک. واقعاً گریه‌آوره که این سؤال «بحث‌برانگیز»ئه. smile032 و تازه تعداد افرادی که گفتند ۹ خیلی بیشتره!!

arash_kia

سپاس: 36

پست توسط arash_kia »

aalireza نوشته شده:مشکلتون اینه که حساب بلد نیستید. واقعاً مایه‌ی خرد و خاکشیر کردنِ اعصابه که ببینی یه‌نفر به‌این سؤال پاسخ داده: ۹! دلیلشم خیلی ساده‌ست، یه‌مشت اولویّت و این‌جور چیزایِ مسخره رو «حفظ» کردید و میرزابنویسانه سعی در حلّ مسئله دارید و نمی‌فهمید چه‌کار کردید!
اخه (۲+۱)۲ داره داد می‌زنه که یه‌عددِ واحده! شما شش تا سیب داری و می‌خوایی توی دسته‌های (۲+۱)۲تایی طبقه‌بندیشون کنی و بگذاری تو جعبه! خب بدیهیه که اوّل باید ببینی دسته‌هات چندتایی‌اند و بعد بیایی تقسیم کنی.
توی هرماشین‌حسابِ پرانتزداری بزنی جواب رو می‌ده بهت یک. واقعاً گریه‌آوره که این سؤال «بحث‌برانگیز»ئه. smile032 و تازه تعداد افرادی که گفتند ۹ خیلی بیشتره!!
با اولویتهای رایج میشود 9
2*3÷6 = 9
از چپ به راست اولویت با تقسیمه پس اول 2÷6 محاسبه میشه (3)
بعد ضرب 3*3 = 9
بالاترین اولویت هم با پرانتز بود که حساب کردیم.
(و اما با همین قرارداد ، 6÷2*3 = 1 میشود . یعنی از چپ به راست اولویت با ضرب میشه)

پس دیدی اولویتها چرت پرت نیستند ! دلیلی هم که آوردی مضحک بود نه گریه دار ! فکر کردی هر جا از موضع تمسخر وارد بشی حق با شما خواهد بود !!؟

نمایه کاربر
picto

پست توسط picto »

picto نوشته شده:البته بستگی به ماشین حسابشم داره، الان جلوی من دو نوعش موجوده، یکی 1 می ده یکی 9.
آقا دروغ گفتم همه ی ماشین حسابا میزنن 1، من یه اشتباه کوچیک کردم.

نمایه کاربر
picto

پست توسط picto »

الان فقط بحث بر سر تفاوت این دوست:
(2+1)*2 و
(2+1)2

arash_kia

پست توسط arash_kia »

picto نوشته شده:الان فقط بحث بر سر تفاوت این دوست:
(2+1)*2 و
(2+1)2
در اینجا هیچ فرقی ندان. اگر منظورت ضرب برداریه دو عدده ، صفر میشه!
picto نوشته شده:
picto نوشته شده:البته بستگی به ماشین حسابشم داره، الان جلوی من دو نوعش موجوده، یکی 1 می ده یکی 9.
و بعضی هم 9 میزنن!

نمایه کاربر
picto

پست توسط picto »

arash_kia نوشته شده:picto نوشته است:
الان فقط بحث بر سر تفاوت این دوست:
(2+1)*2 و
(2+1)2

در اینجا هیچ فرقی ندان. اگر منظورت ضرب برداریه دو عدده ، صفر میشه!
درسته در اینجا فرقی نمی کنه منظورم این عبارت در عبارت مورد بحث بود.

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

arash_kia نوشته شده:
aalireza نوشته شده:مشکلتون اینه که حساب بلد نیستید. واقعاً مایه‌ی خرد و خاکشیر کردنِ اعصابه که ببینی یه‌نفر به‌این سؤال پاسخ داده: ۹! دلیلشم خیلی ساده‌ست، یه‌مشت اولویّت و این‌جور چیزایِ مسخره رو «حفظ» کردید و میرزابنویسانه سعی در حلّ مسئله دارید و نمی‌فهمید چه‌کار کردید!
با اولویتهای رایج میشود 9
2*3÷6 = 9
از چپ به راست اولویت با تقسیمه پس اول 2÷6 محاسبه میشه (3)
بعد ضرب 3*3 = 9
بالاترین اولویت هم با پرانتز بود که حساب کردیم.
(و اما با همین قرارداد ، 6÷2*3 = 1 میشود . یعنی از چپ به راست اولویت با ضرب میشه)

پس دیدی اولویتها چرت پرت نیستند ! دلیلی هم که آوردی مضحک بود نه گریه دار ! فکر کردی هر جا از موضع تمسخر وارد بشی حق با شما خواهد بود !!؟
مشکلِ شما در استفاده از پرانتزه. باید ببینی ((۲+۱)۲‍)÷۶ درسته یا (۲+۱)*(۲÷۶). به‌عبارته دیگه کدوم دو عمل بیانگر یه‌عدد هستند. بگذار یه‌مثال دیگه بزنم: ۷۱*ایکس=۷۱*۴÷۷۱*۸. از این مثالا زیاد تو پنجمِ دبستان حل می‌کردیم فقط جای ایکس می‌گذاشتیم مربع. حالا، شما هشت‌تا هفتاد و یکی داری و بر چهار تا هفتاد و یکی تقسیمش می‌کنی. پس باید جای ایکس بگذاری دو تا هفتاد و یکی. اما اگه بخواییم به‌سبکِ خودت بریم جلو:
۸*۷۱= ۵۶۸
۴÷۵۶۸=۱۴۲
۱۴۲*۷۱=۱۰۰۸۲
پس شد: ۱۰۰۸۲=ایکس*۷۱
بدیهیه که ایکس می‌شه ۱۴۲! حالا با اولویت‌هات واسم توجیهش کن!

+ و آرش‌خان، ای عضوِ حرفه‌ای! اگر می‌خواستم از درِ تمسخر وارد بشم به‌این نکته اشاره می‌کردم که بعضی‌هایی که از ۴۷۸پستشون، ۳۸۵تاش تویِ تالارِ منورّه‌ی گفت‌و‌گویِ آزاده و دارند فوقِ تخصصِ «واسه نفر قبلیت یه اسم بساز» رو دریافت می‌کنند، حسابشون رو تقویت کنند ضرر نمی‌کنند. ( a.k.a. شخصِ شخیصت!) smile020

نمایه کاربر
Gravity1642

محل اقامت: مازندران

سپاس: 3

تماس:

پست توسط Gravity1642 »

picto نوشته شده:
اگه از اول به CASIO ایمان اورده بودی الان این همه مشکل نداشتیم! smile036
اشتباه کردی یا دروغ گفتی؟ smile039
Finish for Ever!

نمایه کاربر
Anne Shirley

محل اقامت: آنجا که خورشید بر می آید

سپاس: 41

پست توسط Anne Shirley »

اون ماشین حسابی که باهاش به عدد 9 رسیدید، احتمالا معمولی نبوده؟
چون در ماشین حسابهای معمولی، دکمه _ و + و ÷ و ×، معنی مساوی هم میده، به این معنا که اگر شما بزنید 3×2 و بعد تقسیمو بزنید، اول می نویسه 6 و بعد بقیه محاسباتو اعمال می کنه.
با ماشین حساب فنی هم باید حتما از پرانتز استفاده بشه.

در ضمن، این یکی از سؤالات ثابت ریاضی راهنمایی برای تشخیص اولویت ها بود؛ ماشین حساب چون داده ها رو یکباره دریافت نمی کنه، مقایسه همه اونا رو هم طبیعتا درست انجام نمی ده، مگر اینکه از پرانتز استفاده بشه.
آنکه با کتاب آرامش یابد هیچ آرامشی را از دست نداده است.
امام علی(ع)

arash_kia

پست توسط arash_kia »

aalireza نوشته شده:حالا، شما هشت‌تا هفتاد و یکی داری و بر چهار تا هفتاد و یکی تقسیمش می‌کنی. پس باید جای ایکس بگذاری دو تا هفتاد و یکی. اما اگه بخواییم به‌سبکِ خودت بریم جلو:
۸*۷۱= ۵۶۸
۴÷۵۶۸=۱۴۲
۱۴۲*۷۱=۱۰۰۸۲
پس شد: ۱۰۰۸۲=ایکس*۷۱
بدیهیه که ایکس می‌شه ۱۴۲! حالا با اولویت‌هات واسم توجیهش کن!
شما به سبکی رفتی جلو من نیز یه سبکی دیگر! و جوابها متفاوت شدند. پس برای حل این مشکل اومدن و قانونی به نام قوانین اولویت عملگرها رو تعیین کردن. در واقع کاری که شما میکنی اینه که نا خودآگاه طبق یک اولیت بندی که توی ذهنت نهادینه شده این کار رو میکنی . ماشین حسابها نیز چون اولویت بندیشان متفاوت است جوابهای متفاوت میگیرند. ولی معمولا در کتابهای برنامه نویسی از اولویت بندی که اشاره کردم استفاده میشود.
دیگه چی رو باید توجیه کنم!
باید ببینی ((۲+۱)۲‍)÷۶ درسته یا (۲+۱)*(۲÷۶).
هر دو اینها درستند! یعنی( ۲+۱)۲‍)÷۶ هر دو اینها میتواند باشد با توجه به تفاوت اولویت بندیها.

همچنین وقتی صحبت از اولویت میشود دیگر نیاز به پرانتزهای اضافی نداریم.

در ضمن شما مگر به گوگل ایمان نداشتی smile042
http://www.google.com/#sclient=psy&hl=e ... 80&bih=842

به پرانتز هایی که اضافه میشه دقت کن.
+ و آرش‌خان، ای عضوِ حرفه‌ای! اگر می‌خواستم از درِ تمسخر وارد بشم به‌این نکته اشاره می‌کردم که بعضی‌هایی که از ۴۷۸پستشون، ۳۸۵تاش تویِ تالارِ منورّه‌ی گفت‌و‌گویِ آزاده و دارند فوقِ تخصصِ «واسه نفر قبلیت یه اسم بساز» رو دریافت می‌کنند، حسابشون رو تقویت کنند ضرر نمی‌کنند. ( a.k.a. شخصِ شخیصت!)
چه نتیجه گیری منطقی ای! از کجا پی بردید که حساب من ضعیف است؟ این شمایید که برای جبران منطق ضعیفتان دست به دامن حواشی میشوید.
به هر حال امیدوارم این پست برای شما مفید واقع شود. و گامی باشد در جهت تقویت منطقتان smile039

نمایه کاربر
aalireza

پست توسط aalireza »

متشکرم! درسته، این‌طور به‌نظر می‌رسه که حق با شماست. من در اشتباه بودم. smile124
arash_kia نوشته شده:پس برای حل این مشکل اومدن و قانونی به نام قوانین اولویت عملگرها رو تعیین کردن. در واقع کاری که شما میکنی اینه که نا خودآگاه طبق یک اولیت بندی که توی ذهنت نهادینه شده این کار رو میکنی .
درسته، من پرانتزها رو همین‌طوری می‌گذاشتم. همین لینک کمک کننده‌ست: (http://www.google.com/search?sclient=ps ... =b&cad=cbv)
arash_kia نوشته شده: باید ببینی ((۲+۱)۲‍)÷۶ درسته یا (۲+۱)*(۲÷۶).

هر دو اینها درستند! یعنی( ۲+۱)۲‍)÷۶ هر دو اینها میتواند باشد با توجه به تفاوت اولویت بندیها.
البته با توجه به اولویت‌بندی‌هایی که فرمودی قاعدتاً اولویت با پرانتزه و پرانتز‌های داخلی هم باید ارجح باشند. پس ((۲+۱)۲‍)÷۶ می‌شه (۳*۲‍)÷۶ که همین‌هم می‌شه ۶÷۶ و جواب می‌شه یک. پس هر دو درست نیستند و همون (۲+۱)*(۲÷۶) درسته که حاصل می‌شه ۹.

arash_kia نوشته شده: + و آرش‌خان، ای عضوِ حرفه‌ای! اگر می‌خواستم از درِ تمسخر وارد بشم به‌این نکته اشاره می‌کردم که بعضی‌هایی که از ۴۷۸پستشون، ۳۸۵تاش تویِ تالارِ منورّه‌ی گفت‌و‌گویِ آزاده و دارند فوقِ تخصصِ «واسه نفر قبلیت یه اسم بساز» رو دریافت می‌کنند، حسابشون رو تقویت کنند ضرر نمی‌کنند. ( a.k.a. شخصِ شخیصت!)

چه نتیجه گیری منطقی ای! از کجا پی بردید که حساب من ضعیف است؟ این شمایید که برای جبران منطق ضعیفتان دست به دامن حواشی میشوید.
به هر حال امیدوارم این پست برای شما مفید واقع شود. و گامی باشد در جهت تقویت منطقتان smile039
البته بنده نتیجه‌گیری نکردم، گفتم که «اگر می‌خواستم از درِ تمسخر وارد بشم ...». چون که بلاخره استنتاج از این‌طریق مغالطه‌ی توسل به‌شخصه.
ولی مفید واقع شد. smile124

شرمنده.
چاکریم!

نمایه کاربر
tati

محل اقامت: Tehran

تماس:

پست توسط tati »

می شه نه چون اول باید تقسیم اولی را حساب کنیم (قانونشه)بقیشم که معلومه دیگه smile124

arash_kia

پست توسط arash_kia »

aalireza نوشته شده: پس هر دو درست نیستند ...
در پست قبل گفتم :
پرانتز قرمز اشتباه تایپی بود. باز هم میگم : هر دو اینها درستند! یعنی( ۲+۱)۲‍÷۶ هر دو اینها میتواند باشد با توجه به تفاوت اولویت بندیها.
-----------------------------------------------------
خوشحالم که مفید واقع شد. اگر جسارتی شد عذرخواهی میکنم. smile124

enistein

محل اقامت: بوکان

سپاس: 4

پست توسط enistein »

اگر سوال رو به صورت کسری بنویسیم یعنی(1+2)2/6و 6و2 رو ساده کنیم میمونه 3/3 که میشه1

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

پست توسط paulhenry »

یک سوال دیگه: 1+1+1+1+1+1+1+1+1+1-1+1+1+1+1+1+1x0 =?
که خیلی از مرم متاسفانه اشتباه میزند...
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

ارسال پست