پرسش و پاسخ ریاضی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: پرسش و پاسخ ریاضی

پست توسط [email protected] »

کدوم dx عزیز من؟

kleppner

نام: kleppner

سپاس: 2

پست توسط kleppner »

نظورم همون dx , dy ها هستند اونها رو ازکجا آوردش؟یا همون دلتا x و y ؟
تصویر

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

kleppner نوشته شده:نظورم همون dx , dy ها هستند اونها رو ازکجا آوردش؟یا همون دلتا x و y ؟
[ تصویر ]

dx یعنی دیفرانسیلِ ایکس، که یعنی تغییر بسیار کوچک در متغیر x. به همین ترتیب dy یعنی دیفرانسیلِ وای، که یعنی تغییر بسیار کوچک در متغیر y. دلتا به طور کلی نماد تغییره، منتها برای تغییرات خیلی کوچیک از دیفرانسیل استفاده می کنیم. در واقع دلتا ایکس هم یعنی تغییر در متغیر ایکس، ولی نه تغییر دیفرانسیلی.
این که نویسنده از کجا آورد رُ دیگه من نمی دونم عزیز من، شما داری اون کتابوُ می خونی.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

نه خب راست میگه بنده خدا، باید جای dx ظاهرا دلتا x و جای dy باید دلتا y طبق چیزی که خودش بالاتر نوشته بود میشست، چون تقریب جمله اول شدش اون کسره در دلتاy و تقریب جمله دوم شد کسره در دلتاx چطور شد که یهو وقتی مقدار کل تغییرات رو خواست بدست بیاره، اینا تغییر کردن؟ من فکر میکنم از یه تقریب استفاده شده، اما راستش جواب این سوال رو نمیدونم.

نمایه کاربر
The Morrígan

سپاس: 182

پست توسط The Morrígan »

تقریب زده. وقتی تغییر خیلی کوچیک باشه دلتا به دیفرانسیل تبدیل میشه دیگه.

خط سوم گفته تغییرات f ناشی از تغییرات x تقریباً برابر است با .... در واقع اگه این تغییرات f ناشی از تغییرات x خیلی کوچیک باشه، دلتا f به دیفرانسیل f یا همون df تبدیل میشه و دلتا x هم به dx. با همین تقریب پیش بریم می رسیم به یه تقریب برای دلتا f در حال کلی، یعنی تغییرات f ناشی از تغییرات هر دو متغیر x و y.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

چون همون کوچکی تغییرات رو اشاره نکرده، کارو ریخته بهم.

kleppner

پست توسط kleppner »

دوستان مثله اینکه خوب متوجه نشدین ....... سوال من درباره فرق بین dx , dy و دلتای آن دو نیست . من دارم میگم از لحاظ <<اثبات فرمول ریاضی>> این دلتا x ,y یا dx و dy از کجا اومدن؟ از لحاظ مراحل اثبات ریاضیات مساله چطور داخل فرمول قرار گرفته اند ؟ smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032 smile032

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

خوب اگه با فورمول اول و دوم مشکل نداشته باشی، این ها از همون رابطه ی دوم اومدن، توی رابطه ی دوم یه عبارتی رو اضافه و کم کرده یعنی عبارت f(x,y+dy) . بعد، عبارت f(x+dx,y+dy)-f(x,y+dy) توی معادله ی دوم، همون تعریف مشتق نسبت به x هست چون y+dy عملاً تغییر نکرده. پس f(x+dx,y+dy)-f(x,y+dy)=df=(df/dx)dx به همین ترتیب از روی عبارت دوم به دست میاریم df=(df/dy)dy بعد هم با جای گذاری این دو رابطه توی همون فورمول دوم، به فورمول بالا که گفتی می رسیم. نمی دونم منظورت رو درست فهمیدم یا نه؟!

kleppner

پست توسط kleppner »

دمت گرم ..... مرسی smile015
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY یک‌شنبه ۱۳۹۵/۶/۲۱ - ۱۱:۴۱, ویرایش شده کلا 1 بار
دلیل: تعداد زیاد smile015

ebrahimt

نام: ابراهیم تقوی

پست توسط ebrahimt »

سلام دوستان
دو تا سوال:
یه سوالی که امروز سر کلاس هندسه برام پیش اومد این بود که اگه یه دایره روی یه سطح صاف بلغزه مکان هندسی نقاطی که یک نقطه روی محیط دایره ایجاد میکنه چیه؟ به نظرم باید نیم دایره های متوالی با شعاع دایره مذکور بشن ولی بعضی از دوستان می گفتن یه شکل کوچیکی پایینش تشکیل میشه و حالت فنری داره
یه سوال دیگه: رابطه ی x ,y های یک دلگون چجوریه؟ یعنی تابع متناظر با یک دلگون چجوری نوشته میشه ؟
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

ebrahimt نوشته شده:سلام دوستان
دو تا سوال:
یه سوالی که امروز سر کلاس هندسه برام پیش اومد این بود که اگه یه دایره روی یه سطح صاف بلغزه مکان هندسی نقاطی که یک نقطه روی محیط دایره ایجاد میکنه چیه؟ به نظرم باید نیم دایره های متوالی با شعاع دایره مذکور بشن ولی بعضی از دوستان می گفتن یه شکل کوچیکی پایینش تشکیل میشه و حالت فنری داره
یه سوال دیگه: رابطه ی x ,y های یک دلگون چجوریه؟ یعنی تابع متناظر با یک دلگون چجوری نوشته میشه ؟

بله مثل یه فنرِ له شده میشه که فکر کنم برای پیدا کردن معادلش فقط باید از حساب توابع برداری استفاده کنیم که نمی دونم بلدی یا نه. اتفاقاً خودم یه پارادوکس توی نسبیت طراحی کرده بودم که به همین موضوع مربوط می شد، البته هنوز معلوم نیست که پارادوکس باشه یا نه smile020 اگه خواستی بگو راه حلش رو برات بذارم ولی جواب سوال دومت:

دستور کارتزین برای دلگون.png
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ebrahimt

نام: ابراهیم تقوی

پست توسط ebrahimt »

[email protected] نوشته شده:
ebrahimt نوشته شده:سلام دوستان
دو تا سوال:

بله مثل یه فنرِ له شده میشه که فکر کنم برای پیدا کردن معادلش فقط باید از حساب توابع برداری استفاده کنیم که نمی دونم بلدی یا نه. اتفاقاً خودم یه پارادوکس توی نسبیت طراحی کرده بودم که به همین موضوع مربوط می شد، البته هنوز معلوم نیست که پارادوکس باشه یا نه smile020 اگه خواستی بگو راه حلش رو برات بذارم ولی جواب سوال دومت:

دستور کارتزین برای دلگون.png

سلام
یکی از دوستام میگفت با نسبت های مثلثاتی رفته چند تا نیم دایره شده دیگه نپرسیدم چجوری smile036
ولی از دلگون هیچی نفهمیدم smile001

jhvh

سپاس: 284

پست توسط jhvh »

مسائل المپیاد دانشجوی
با احترام smile124

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

پست توسط candle »

پاسخ این رابطه ی ریاضی؟

.

نمایه کاربر
mmeftahpour

نام: مسعود مفتاح پور

سپاس: 394

پست توسط mmeftahpour »

candle نوشته شده:پاسخ این رابطه ی ریاضی؟

.

از چه لحاظ؟

ارسال پست