یک ایرانی اولین برنده زن معتبرترین جایزه جهانی ریاضیات

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
candle

سپاس: 935

Re: یک ایرانی اولین برنده زن معتبرترین جایزه جهانی ریاضیات

پست توسط candle »

خروش نوشته شده:حجاب تخته سیاهی!

بالاخره تو این وضع آزادی، روزنامه نگار از خلاقیت ایرانی استفاده کرده که جای تقدیر داره.

راستی مثل اینکه قراره بیاد ایران برای شرکت در سومین سمینار ریاضی:

منبع: http://isna.ir/fa/news/93052211506/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AE%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

البته برای حجابش؛
لازمه بعد از کنفرانس و پیش از بازگشت، دست کم یک فصل ش-لاق بخوره تا بفهمه اس-لام با نخبه هم شوخی نداره! smile035
اگر دانش را به خاطر کسب درآمد فرا می‌گیرید؛ به حق آنهایی که به خاطر خود، علم و دانش اندوخته‌اند تجاوز کرده‌اید - آندره ژید

نمایه کاربر
غلامعلی نوری

سپاس: 885

تماس:

پست توسط غلامعلی نوری »

candle نوشته شده:
خروش نوشته شده:حجاب تخته سیاهی!

بالاخره تو این وضع آزادی، روزنامه نگار از خلاقیت ایرانی استفاده کرده که جای تقدیر داره.

:

منبع: http://isna.ir/fa/news/93052211506/%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AE%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%A2%DB%8C%D8%AF

البته برای حجابش؛
لازمه بعد از کنفرانس و پیش از بازگشت، دست کم یک فصل ش-لاق بخوره تا بفهمه اس-لام با نخبه هم شوخی نداره! smile035

هر آینه آن روزنامه نگار در آینده بدلیل پاس نداشتن دستور های اسلانی و رواژ بی بند و باری نگران برخورد د-ین فرمایان باشد

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

به همه ایرانی ها تبریک ویژه می گم . مخصوصا به مسئولین که بازم نشون دادن حتی در عرصه جهانی هم هیچ کس رقیب ایران در صادرات نخبه نیست . اونم با چه کیفیتی . همه مشتری ها راضی اند . ایران جدیدا به صادرات نابغه و انشاء الله در سالهای اتی به صدور هر گونه نخبه ، نابغه ، دانشمند و ... می پردازد . جهت دریافت فقط اراده کنید تا همینجور به پاهاتون نخبه بریزن . زنده باشن همگی .

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

من خیلی جستجو کردم، سایتهای بسیار زیادی قضیه دریافت جایزه را پوشش داده اند اما هنوز نتوانسته ام بفهمم، کشف علمی یا مقاله ای که منجر به دریافت جایزه فیلدز توسط خانم پروفسور شده، دقیقا چه بوده است.

نمایه کاربر
pulsar

محل اقامت: تبریز

سپاس: 197

تماس:

پست توسط pulsar »

تصویر

بسیار از ما سوال شده که تخصص مریم میرزاخانی چیست و او چرا مهم‌ترین جایزه ریاضی جهان را از آن خود کرده است.

برای اینکه بدانیم چرا پروفسور میرزاخانی جایزه فیلدز را گرفت، باید کمی اطلاعات هندسی دوره دبیرستانی را بیاد بیاوریم. نترسید! قول می دهیم سراغ فرمول ها نرویم.

اول از هندسه اقلیدوسی شروع کنیم. چون این دقیقا چیزیست که در دبستان و دبیرستان یاد می‌گیریم. داستان از آنجا شروع شد که در بازه‌ای از زمان تعداد قضیه ها و قانونها و قواعد ریاضی خیلی زیاد شده بود و مسلماً همه با هم ربط داشتند. ولی یک سری قواعدی هم بودند که اصولاً قابل اثبات نبودند، هر چند خیلی واضح بنظر می‌رسیدند. در جستجوی اینکه کدام قانون با کدام قانون دیگر در ارتباط است و کدام یک از دیگری نتیجه گرفته میشود؛ ریاضیدانها به 5 اصل رسیدند که قابل اثبات نبودند و از یکدیگر نتیجه گرفته نمی‌شدند و معروف به اصول اولیه هندسه اقلیدوسی شدند:

1. مابین دو نقطه فقط یک خط راست میتوان رسم کرد.
2. یک پاره خط را می توان از هر دو طرف تا بینهایت ادامه داد.
3. از هر نقطه میتوان یک دایره با شعاع دلخواه رسم کرد
4. همه زوایای قائمه با هم برابرند.
5. از هر نقطه خارج یک خط فقط یک خط موازی با خط اول می توان رسم کرد.

هیچکدام از اینها را نمی‌توان به تنهایی اثبات کرد و توسط بقیه قوانین هم قابل اثبات نبودند، ولی فقط با استفاده از همین 5 اصل کل مباحث ریاضی آن زمان قابل اثبات بود. ریاضیدانها انسان های کنجکاوی هستند و البته هم سرکش. یک ریاضیدان آلمانی بنام ریمان تصمیم گرفت این 5 اصل را کمتر کند، یعنی یکی از آنها را با استفاده از بقیه اثبات کند، تلاش زیادی کرد ولی موفق نبود. در همین هنگام در روسیه هم یک ریاضیدان دیگر بنام لباچوفسکی روی همین مسئله کار کرد. تمام تلاشهای اولیه این دو به جایی نرسید، ولی هردو، ایده ی تقریبا مشترکی را دنبال کردند. هردو اصل پنجم رو کنار گذاشتند و سعی کردند تمام قضایا در هندسه اقلیدوسی را بدون آن حل کنند. نتیجه جالب این بود که اجبارا به یک اصل جانشین برای اصل پنجم نیاز پیدا کردند. لباچوفسکی گفت از نقطه خارج خط دو یا تعداد بیشمار خط موازی می توان رسم کرد و ریمان گفت اصلاً نمی توان خطی موازی رسم کرد. این شروع ایجاد دو هندسه کاملا متفاوت با هندسه اقلیدوسی بود.

ولی کاربرد هندسه ریمانی چه بود؟ کاربرد اکتشافات ریاضی معمولا سالها بعد از کشف مشخص میشود. حدود 70 سال بعد از ریمان، اینشتین خیلی خوشحال بود که ریمان این هندسه را قبلا فرموله کرده و او می تواند از آن استفاده کند. خود ریمان هیچ تصوری از کاربرد هندسه جدیدش نداشت. هندسه لباچوفسکی هنوز هم کاربرد چندانی ندارد. ولی فیزیک نسبیت بدون هندسه ریمان امکان پذیر نیست.

تخصص پروفسور میرزاخانی هندسه ریمان است. خصوصا محاسبه سطح و حجم اشکال ریمانی یا بهتر بگویم اشکالی که در فضای چهار بعدی خم شده اند.

حالا باید کمی راجع به محاسبه سطح بدانیم. خوشبختانه نصف هندسه دبیرستانی در مورد محاسبه مربع، مستطیل، دایره، ذوزنفه و غیره هست. یعنی وقتی شکل ما قابل محاسبه باشد فقط یک فرمول لازم داریم تا سطح آن را بگوییم. تا اوایل قرن هجده محاسبه دقیق سطوح محصور بین منحنی ها کار سخت و طاقت فرسایی برای ریاضیدانان بود. ولی بزرگترین ریاضیدان تمام قرون «لایب‌نیتز» ابزار جدیدی بوجود آورد که به «بینهایت کوچکها» معروف است. ایده ساده بود و محاسبات ریاضی آن با نبوغ لایب نیتز تکمیل شد. برای محاسبه سطح زیر منحنی کافیست آن را بصورت نوارهای نازک درآورد و هر تکه را مثل یک مستطیل محاسبه کرده و در نهایت آنها را با هم جمع کنیم. اگر چه وقتی تعداد نوارها محدود باشد دقت محاسبه هم کم است ولی اگه تعداد نوارها را بینهایت فرض کنید محاسبه دقیق است. از این روش نه تنها برای محاسبه سطح بلکه برای محاسبه حجم هم می توان استفاده کرد. تنها چیزی که لازم داریم فرمول دیواره های شکل یا جسم است. این روش را به نام انتگرال و انتگرال‌های دوگانه و سه‌گانه می‌شناسیم.

همانطور که گفتم تخصص پروفسور میرزاخانی در سطوح ریمانی و محاسبه سطح آنهاست. اشکال کار در محاسبه سطح این اشکال اینجا بود که بیشتر سطوح ریمانی فرمول مشخصی برای دیواره و مرز ندارند. آنها توسط مشخصات عمومی تعریف می شوند. می توانید حدس بزنید محاسبه این سطوح همانقدر برای ریاضیدانان قرن بیستم طاقت فرسا است که اوایل قرن هجده برای ریاضیدان های آن زمان محاسبه سطح محصور سخت بود. در حقیقت می توان کار پروفسور میرزاخانی را با کار لابیب‌نیتز مقایسه کرد. ایده پروفسور میرزاخانی این بود که روی این سطوح می توان هذلولی‌ها یا مقاطع مخروطی ترسیم کرد و این‌ها کل سطح را می پوشانند و چون می‌توان آنها را محاسبه کرد، پس سطح این شکل‌های ریمانی هم قابل محاسبه هستند. خوبی این روش این است که فرمول هذلولی ها یا مقاطع مخروطی "رکورزیو" است ، یعنی یک فرمول با تغییرات کوچک برای همه آنها. همانگونه که لایب‌نیتز محاسبات سطوح محصور بین منحنیها را برای ریاضیدانان قرن هجده و تمام اعصار بعد از خود بسیار آسان کرد پروفسور میرزاخانی هم روشی در اختیار ریاضیدانان قرن بیست و یکم قرار داد که بتونند براحتی به محاسبه سطوح ریمانی بپردازند.
محاسبه سطوح ریمانی کاربرد فراوانی در دینامیک و فیزیک نوین دارد.

https://www.facebook.com/Setade.Mobarez ... 62/?type=1
Beauty is truth, truth beauty
That is all ye know on earth
and all ye need to know

پين

محل اقامت: تهران

سپاس: 611

پست توسط پين »

به بانو میرزاخانی فراوان باید تبریک گفت و فراوان به او می بالیم،
در این هیچ تردیدی نیست. اما محدودیت سنی که در این رقابت
اعمال میشود چندان پذیرفتنی به نظر نمیرسد. فی المثل اگر خانم
میرزاخانی همین دستاورد (با همین ارزش) را در کنفرانس جهانی
ریاضی بعدی (2018) ارائه می کردند، در رقابت فیلدز شرکت داده
نمیشدند (چراکه در آن زمان 41 ساله میشد). جایی خواندم که
اندرو وایلز (اثبات کننده حدس معروف فرما) نیز به چنین دلیلی از
رقابت در فیلدز بازماند.
البته هر مسابقه ای میتواند دارای شرایطی (از جمله سن) هم
باشد اما در اینصورت نمی تواند عنوان مطلق "عالی ترین" نشان
ریاضی
را همراه داشته باشد. آوردن این صفت تفضیلی وقتی معنا
خواهد داشت که پای همه دستاوردها (جدا از رده سنی) در میان
باشد. اینگونه احتمالا شباهت بیشتری نیز با همتای خود در دیگر
رشته ها (جایزه نوبل) پیدا خواهد کرد.

نمایه کاربر
میون

سپاس: 102

پست توسط میون »

"مریم میرزاخانی : وقتی من وارد هاروارد شدم تمام گذشته‌ی من در ریاضیات، معادله و جبر بود. من همیشه از آنالیزهای پیچیده لذت میبردم ولی چیز زیادی در مورد آن نمی‌دانستم. با توجه به تجربیات گذشته من کاملاً از موضوع بی اطلاع بودم. من نیاز داشتم که مطالبی را یاد بگیرم که معمولاً دانشجویان مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های خوب آمریکا بلدند.

من با یک سمینار رسمی که توسط کرت مک مولن ترتیب داده شده بود آغاز کردم. بیشتر مواقع حتی یک کلمه از حرف‌های سخنگوی سمینار را نمی‌فهمیدم. اما از بسیاری از صحبت‌های خود کرت لذت بردم. برای من جالب بود که چطور میتوان مسائل را اینطور ساده و زیبا دید. پس من در مورد مسائلی که در این سمینار پیش می آمد از او سئوال‌هایی پرسیدم.

تشویق‌های او برای من بسیار با ارزش بود. کار کردن با کرت روی من تاثیر فوق العاده ای داشت دلم می‌خواست می‌توانستم بیشتر از او بیاموزم. وقتی فارغ التحصیل شدم لیست درازی از ایده های خام داشتم که می‌خواستم آنها را بررسی کنم. "

نمایه کاربر
امیرکاوه

نام: حامد فرهنگ

سپاس: 167

تماس:

پست توسط امیرکاوه »

چند روز پیش داشتم با یکی از المپیاد فیزیکی های مدرسمون حرف می زدم . همینطور که از مزایای المپیادی بودن می گفت یکی از بچه ها پرید وسط حرفش گفت عضو بنیاد ملی نخبگان بشی حقوقم دارم ؟ گفت اره . فکر می کنید چقدر ؟ 100 هزار تومان !!!! طفلی چقدرم راضی بود . در حالی که من یه دانشجو الکترونیک در کانادا می شناسم که نابغه است و 5000 دلار ( با احتساب دلار 3000 تومانی یه چیزی حدود 15 میلیون ) حقوق داره . نخبه یا باید خیلی عشق وطن باشه یا ... که بیاد ایران .

نمایه کاربر
candle

پست توسط candle »

و با اندوه بسیار؛ این بانوی تیزهوش، دانشمند ریاضیدان، برنده ی «جایزه فیلدز» و استاد ایرانی دانشگاه استنفورد را بسیار زودهنگام، به دلیل ابتلا به بیماری، برای همیشه از دست دادیم:

http://www.isna.ir/news/96042413776/%D9%86%D8%A7%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%81%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AE%D8%A7%D9%86%DB%8C

نمایه کاربر
Azinkm

سپاس: 19

پست توسط Azinkm »

candle نوشته شده:و با اندوه بسیار؛ این بانوی تیزهوش، دانشمند ریاضیدان، برنده ی «جایزه فیلدز» و استاد ایرانی دانشگاه استنفورد را بسیار زودهنگام، به دلیل ابتلا به بیماری، برای همیشه از دست دادیم:

http://www.isna.ir/news/96042413776/%D9%86%D8%A7%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%85%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%81%D8%B3%D9%88%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AE%D8%A7%D9%86%DB%8C

دردی بسیار جانکاه

نمایه کاربر
ADMIN

سپاس: 560

تماس:

پست توسط ADMIN »

photo_2017-07-15_16-13-04.jpg
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
موجیم که آسودگی ما عدم ماست ... ما زنده به آنیم که آرام نگیریم ...

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

دوستم "شهریار میرزاده" توی دانشگاه بوستون داره دکترای ریاضیشو می گیره، اتفاقاً الان داشتم باهاش اسکایپ می کردم که یه لینکی بهم داد که مربوط به یکی از وُرک شاپای مریم میرزاخانیه که البته خود شهریار هم توش هست. من یه عکس از اسکایپم با شهریار و قسمتی از فیلم مربوط به جلسه ی مریم میرزاخانی رو به صورت عکس زمینه اینجا می ذارم، اون فردی هم که با بیضیِ قرمز مشخص کردم خود شهریار توی جلسه ست smile020 آخر جلسه شهریار به مریم میرزاخانی میگه: "شما مایه ی افتخار ایرانید (مملکتید)" و چیزی جز تواضع و خجالت از مریم نمی شنوه و نمی بینه.

خدا رحمتش کنه smile072

(عکس مربوط به ثانیه های سیزده چهاردهه فیلمه)

Shahriar & Maryam.jpg

لینک سمینار مریم میرزاخانی
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
Azinkm

سپاس: 19

پست توسط Azinkm »

[email protected] نوشته شده:دوستم "شهریار میرزاده" توی دانشگاه بوستون داره دکترای ریاضیشو می گیره، اتفاقاً الان داشتم باهاش اسکایپ می کردم که یه لینکی بهم داد که مربوط به یکی از وُرک شاپای مریم میرزاخانیه که البته خود شهریار هم توش هست. من یه عکس از اسکایپم با شهریار و قسمتی از فیلم مربوط به جلسه ی مریم میرزاخانی رو به صورت عکس زمینه اینجا می ذارم، اون فردی هم که با بیضیِ قرمز مشخص کردم خود شهریار توی جلسه ست smile020 آخر جلسه شهریار به مریم میرزاخانی میگه: "شما مایه ی افتخار ایرانید (مملکتید)" و چیزی جز تواضع و خجالت از مریم نمی شنوه و نمی بینه.

خدا رحمتش کنه smile072

(عکس مربوط به ثانیه های سیزده چهاردهه فیلمه)

Shahriar & Maryam.jpg

لینک سمینار مریم میرزاخانی

بسیار ممنون جناب جوانشیری

ارسال پست