آیا اعداد اول فرمول دارند؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

jan123

سپاس: 1

Re: آیا اعداد اول فرمول دارند؟

پست توسط jan123 »

مغز متفکر1 نوشته شده:یه چیز جالب!!!!
همه ی اعداد اول ضرایب 6 به اضافه یا منهای 1 هستند.(به جز 2و3)
مثلا:41 مساوی 7 ضربدر 6 منهای 1

خوب بدیهیه که اینجوریه میدونیم هرعدد به یکی از حالت های:
6k
6k+1
6k-1
6k+2
6k-2
6k+3
درحالت های:6kو6k+2,6k-2
زوج هستند
ودر حالت:6k+3 مضرب 3 میباشند
پس میمونه 6k+1,6k-1

aliaraghi

نام: علی عراقی

پست توسط aliaraghi »

اگر کسی فرمول اعداد اول را کشف کند بهترین کار ممکن چیست

aliaraghi

پست توسط aliaraghi »

اگر کسی فرمولی برای اعداد اول کشف کند چه کاری باید انجام دهد

aliaraghi

پست توسط aliaraghi »

You-See نوشته شده:ایشون ادعا کردن برنامشون تا هر رقمی جواب می ده. لطف کنند بگند که برای عدد 256 رقمی مورد استفاده در تراکنش های مالی بانک ها، چقدر طول می کشه؟ اگر زمان ایشون زیر یک ماه بود، من دیگه برنامه نویسی نمی کنم.

دوستان بلد نیستید چیزی رو هم ادعا نکنید.
اعداد اول مثل تعداد افرازها هنوز فرمولی ندارند. برنامه های تشخیص هم هنوز خیلی کند هستند. دلیل استفاده از اعداد اول در رمز نگاری هم دقیقا همین کند بودن تشخیصه که البته داره با سیستمها کوانتومی زیر سوال برده می شه جدیدا.

خب اگر کسی موفق بشه باید چکار کنه

aliaraghi

پست توسط aliaraghi »

اگر کسی اطلاعی درباره روش ارسال فرمول اعداد اول به شرکت ها معتبر رو داره ممنون میشم جوابی به ایمیل.
[email protected] بفرسته

aliaraghi

پست توسط aliaraghi »

cosmographer نوشته شده:سلام smile072
من بعد از اینکه کلی تحقیق کردم فهمیدم هنوز برای اعداد اول فرمولی کشف نشده و حتی برای کسی که واسشون فرمول کشف کنه 100هزار دلار جایزه گذاشتن و دیگه اینکه اکثر ریاضیدانان بزرگ دارن سعی میکنن تا اثبات کنن که برای اعداد اول فرمولی نیست smile072

میتوانید اسم شرکتی که. 1000 دلار برای اعداد اول جایزه گذاشته رو ارسال کنید

nerset

نام: حسین اختر محققی

سپاس: 24

تماس:

پست توسط nerset »

همه اعداد اول از نظم بی نظیری پیروی می کنند و مشکل اصلی اینجاست که به هیچ وجه نباید همه اعداد اول را با هم بررسی نمود بلکه در مجموعه اعداد طبیعی چهار دسته اصلی از اعداد اول بر اساس یکان آنها وجود دارند که باید به صورت جداگانه بررسی شوند چون توابع تولید کننده اعداد اول در هر یک از این چهار دسته بسیار شبیه یکدیگر هستند در حالی که ماهیت واقعی آنها با یکدیگر متفاوت است.
در ابتدا اعداد اول را بر اساس یکان آنها به چهار دسته زیر تقسیم می کنیم:
1- اعداد اولی با یکان 1 مانند 11 و 31 و 41 و ...
2- اعداد اولی با یکان 3 مانند 3 و 13 و 23 و ...
3- اعداد اولی با یکان 7 مانند 7 و 17 و 37 و ...
4- اعداد اولی با یکان 9 مانند 19 و 29 و ...
حالا یکی از دسته ها مثلا دسته اعداد اولی با یکان 9 را بررسی می کنیم و در ابتدا به جای اینکه به دنبال توابع تولید کننده اعداد بگردیم باید به دنبال توابعی باشیم که اعداد غیر اولی با یکان 9 را تولید می کنند
ما می توانی هر عددی را به صورت 10x+t بیان کنیم که در اینجا t همان جزء کوچک یعنی یکان عدد می باشد.
سه مضرب بر اساس یکان می توانند تمامی اعداد غیر اول با یکان 9 را تولید کنند که عبارتند از 3*3 و 7*7 و 1*9
و به عبارتی خواهیم داشت:
10x+3 * 10x+3
10x+7 * 10x+7
10x+9 * 10x+1
پس تا اینجا سه تابع اصلی تولید کننده اعداد غیر اول با یکان 9 را بدست آورده ایم و حالا می گوییم که هر عددی که یکان آن 9 باشد و توسط هیچ یک از این سه تابع تولید نشود عددی صد در صد اول است و به عبارتی فقط کافی است که مکمل و یا به عبارت دیگر آیینه هریک از توابع را بدست آورده و خروجی مشترک هر یک از این توابع مکمل عددی صد در صد اول خواهد بود.
منظور از توابع مکمل توابعی است که خروجی هایی را تولید می کنند که به هیچ وجه توسط خود تابع اصلی تولید نمی شود به عنوان مثال برای بدست آوردن اعداد فرد کافی است که مکمل تابع تولید کننده اعداد زوج یعنی 2x را بدست آوریم که در اینجا 2x+1 است و همواره عددی فرد تولید می کند.
به دلایلی که در نمودار توزیعی به آن بر می خوریم مقادیر a و b موجود در مقاله اصلی برابر گرفته می شود.
در وبلاگ زیر می توانید مقاله اصلی و نیز نرم افزار آزمایشگر برای روشن تر شدن موضوع مورد بحث را مشاهده نمایید به نحوی که خواهید دید که دو دسته از توابع مکمل به راحتی بدست می آید و قفل اصلی در مکمل دسته سوم است که البته آن هم به طور قطع وجود دارد ولی تا کنون آن را پیدا نکرده ام.
از خواص جالب توابع مکمل تولید شده این است که اعداد تولید شده توسط آنها به هیچ وجه به اعدادی با یکان 3 و 7 تقسیم پذیر نیستند و همه خروجی های آن یا اعدادی اول هستند و یا به اعدادی با یکان 1 و 9 بخش پذیرند و اگر فقط یک تابع مکمل برای دسته سوم پیدا شود در این صورت با ساده سازی آن با دیگر توابع مکمل و یا اشتراک گیری خروجی آنها می توان خروجی هایی صد در صد اول داشت.
لینک وبلاگ جهت مطالعه بیشتر:
http://nvm.blogsky.com

نمایه کاربر
hooman_hedayti

نام: هومان هدایتی

سپاس: 1

پست توسط hooman_hedayti »

اراتوستن که چند هزار سال پیش روشی برای فهمیدن اعداد اول فهمیده یود
چون جان آدم دم زند آتش در این عالم زند وین عالم بی اصل را چون ذره ها برهم زند
مولانا جلال الدین

محمود شلیل احمدی

نام: محمود شلیل احمدی

سپاس: 7

پست توسط محمود شلیل احمدی »

سلام برهمه دوستداران ریاضی
بنده فرمولی دارم که اعداد اول را از غیر اول تشخیص می دهد به این صورت که عدد مورد نظرتان را در این تابع (فرمول) قرار می دهید پس از انجام عملیات و کسب شرایط از قبل تعیین شده وضعیت عدد را به شما نشان می دهد تنها اشکال این تابع نمایی بودن آنست

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

محمود شلیل احمدی نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۸ - ۰۹:۳۵
سلام برهمه دوستداران ریاضی
بنده فرمولی دارم که اعداد اول را از غیر اول تشخیص می دهد به این صورت که عدد مورد نظرتان را در این تابع (فرمول) قرار می دهید پس از انجام عملیات و کسب شرایط از قبل تعیین شده وضعیت عدد را به شما نشان می دهد تنها اشکال این تابع نمایی بودن آنست
سلام
من خودم هم حدود 10 سال پیش، یه فورمول بازگشتی رو ابداع کردم که عدد یک رو به اعداد غیر اول، نظیر می کرد و اعداد اول رو محاسبه می کرد. فرمول من این شکلیه: ( $a_0=2$)

$$a_{m+1}=2\Pi_{i=0}^m\frac{3+i}{(a_{m-i})^{\Sigma_{k=1}^{3+m}}\lfloor\frac{3+m}{(a_{m-i})^k}\rfloor}$$

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

سپاس: 787

تماس:

پست توسط You-See »

فرمول برای اعداد اول هست، مساله اینه که برای عددهای سه رقم به بالا خیلی خیلی طول می کشه، و محاسبات عددیش اصلا تو متغیرهای سیستم جا نمی شه
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

You-See نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۷/۱۹ - ۰۰:۰۸
فرمول برای اعداد اول هست، مساله اینه که برای عددهای سه رقم به بالا خیلی خیلی طول می کشه، و محاسبات عددیش اصلا تو متغیرهای سیستم جا نمی شه
درسته. اگه بشه از یه نرم افزاری که کسرا رو اول ساده و بعد محاسبه شون کنه استفاده کرد، محاسبات، جمعو جورتر میشه. مثلاً Mathcad توی محاسبه ی $\frac{1000!}{999!}$ دچار مشکل میشه چون با اعداد بزرگتر از $10^{307}$ مواجه میشه ولی می دونیم که با یه ساده سازی مناسب، جواب این کسر، هزار هست. حالا دقیق فکر نکردم ببینم این قضیه تا چه حد برای معادله ی من صادقه و تا چه حد نیست ولی حس می کنم بشه این مشکل رو تا حدی برطرف کرد. توی استَک اکسچِینج هم این قضیه رو مطرح کردم. نظرا مختلف بود ولی روی هم رفته توجهشونو نسبتاً جلب کرده.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

سامیشن و پروداکت رو چطوری می خوای ساده کنی؟
این قضیه تا حدودی تو فاکتوریل صادقه ولی تو خود فاکتوریل هم اگر بینشون جمع بیاد چکار می خوای کنی؟
مثلا این:
!17 / (!10 + !15)

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

You-See نوشته شده:
سه‌شنبه ۱۴۰۱/۷/۱۹ - ۰۶:۵۶
سامیشن و پروداکت رو چطوری می خوای ساده کنی؟
این قضیه تا حدودی تو فاکتوریل صادقه ولی تو خود فاکتوریل هم اگر بینشون جمع بیاد چکار می خوای کنی؟
مثلا این:
!17 / (!10 + !15)
باید یه خرده هوشمند باشه. یعنی اول کسرو تجزیه کنه، بعد فاکتوریل ها رو باز و بعد، صورتو مخرجو ساده کنه. حتی اگه جمع فاکتوریل ها توی مخرج باشه طوری که نشه کسرو تجزیه کرد، میشه صورت و مخرج رو همزمان بر "صورت" تقسیم کنیم و بعد به روشی که گفتم دوباره ساده سازی رو انجام بدیم. یادم میان اون زمانا برنامه شو توی "مَث کَد" نوشتم و تا 50 عدد اول رو خیلی راحت محاسبه کرد حالا یادم نمیاد تا مثلاً 500 عدد آغازین رو محاسبه کردم یا نه. اگه وقت کنم، دوباره برنامه شو می نویسم ببینم تا چندتا رو می تونه حساب کنه.

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

اینو ببین:
Untitled.png
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

ارسال پست