چگونه ریاضی را درست و مفهومی بخوانیم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
sober

سپاس: 1

چگونه ریاضی را درست و مفهومی بخوانیم؟

پست توسط sober »

سلام؛
من یه دانش آموز رشته ریاضی هستم و میخوام ریاضی رو برای کنکور بخونم،جوری که دقیقا مفاهیم رو درک کنم و توی فیزیک موفق تر باشم و بعد از کنکور هم بتونم بر دانسته های قبلیم به عنوان پایه ای قوی برای بعضی از دروس دانشگاهی حساب باز کنم.

دوست داشتم نظرات و تجارت شما رو بدونم.
پیشاپیش از همه ممنونم smile072

نمایه کاربر
m!sS Nah!D

محل اقامت: soMewHere in thE wOrlD

سپاس: 162

تماس:

Re: چگونه ریاضی را درست و مفهومی بخوانیم؟

پست توسط m!sS Nah!D »

پیشنهاد من اینه ک "حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه ی تحلیلی" نوشته ی جورج توماس و راس فینی رو بخونی
جواب مسائلش ب صورت تحلیلیه ب طوری ک میتونی یه تصویر در ذهنت داشته باشی
برای مفهومی خوندن ریاضی احتیاج ب تصویرسازی در ذهنت داری
تا بتونی مسئله رو خوب درکش کنی و خب این کتاب میتونه کمک کننده باشه

Talk slowly but think quickly

Spend some time alone

When you realize you've made a mistake, take immediate steps to correct it

BEGIN while others are procrastinating

COMMEND while others are criticizing

PREPARE while others are daydreaming

To handle yourself, use your head; to handle others use your heart.

<3 http://music.naij.com/artist-2035-celine-dion <3

<3 http://www.newhealthguide.org/Calming-Foods.html <3

sober

پست توسط sober »

m!sS Nah!D نوشته شده:پیشنهاد من اینه ک "حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه ی تحلیلی" نوشته ی جورج توماس و راس فینی رو بخونی

خیلی ممنون از پیشنهادتون:)واقعا عالیه!

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

m!sS Nah!D نوشته شده:پیشنهاد من اینه ک "حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه ی تحلیلی" نوشته ی جورج توماس و راس فینی رو بخونی

ترجمه فارسی این کتاب رو به صورت pdf دارید؟ من سرچ کردم فقط نسخه انگلیسی این کتاب برای دانلود بود.
Sad but true

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

sober نوشته شده:سلام؛
من یه دانش آموز رشته ریاضی هستم و میخوام ریاضی رو برای کنکور بخونم،جوری که دقیقا مفاهیم رو درک کنم و توی فیزیک موفق تر باشم و بعد از کنکور هم بتونم بر دانسته های قبلیم به عنوان پایه ای قوی برای بعضی از دروس دانشگاهی حساب باز کنم.

با کشف دوباره قوانین ریاضی توسط خودتون!این روش توسط خودم اختراع شده و من خودم ریاضی را اینجوری فهمیدم و باور کنید که ریاضی بسیار چیز سهل و آسونیه وقتی که خودتون به شخصه به قوانین اون پی ببرید
یعنی اینکه فرض کنید به جای اینکه بشینید دیفرانسیل بخونید اون را کشف کنید.چجوری؟
به این صورت که بشینید مسائل نظریات فیزیکی و هر موضوعی را که میخواهید یادش بگیرید برای خودتون طرح کنید مثلا:توصیف فضای سه بعدی،توصیف فضای چهار بعدی،محاسبه مساحت اشکال مختلف،توصیف یک میدان برداری،ریاضیات آماری و خلاصه هرچی که خودتون میدونید.
سپس فرض کنید که نظریه بار اول هست که کشف شده و نظریه پرداز هم کسی جز خودتون نیست و میخواید نظریه را توصیف ریاضی کنید و به جای اینکه برید فرمولاش رو آماده و بی دردسر بخونید،مغزتون را از آکبندی در آورده smile021 و خودتون راهی و فرمولی برای توصیف یا حل اون مسئله پیدا کنید.
شاید باورتون نشه ولی من با صرفا در نظر گرفتن اصول موضوعه چند تا نظریه تونستم قوانین آن را دقیقا استخراج کنم بدون اینکه یک کلمه از فرمول های اون را بلد بوده باشم(مانند انتگرال و دیفرانسیل و ...) و این یعنی یه جورایی خودم اون نظریه ها را کشف کردم smile030 .

و این اصلا اشکال نداره که حتی از فرم رایج ریاضی نیز استفاده نکنید و خودتون ریاضیات مخصوص به خودتون را بسازید.

مثلا یه چیز جالب اینکه خود من نوعی ریاضیات برای خودم ساختم که برام فهمش خیلی خیلی آسون تره نسبت به فرم رایج و از کلمات فارسی استفاده میکنم حتی علامت انتگرالم هم فرق میکنه و شبیه دایره است و توان جوری دیگر نوشته میشه و بعضی از عملگر های ریاضیاتی مانند دیورژانس و ... را در قالب خود فرمول و مانند یک کلمه فارسی بیان کردم و یک سری بالانویس ساختم که در ساده سازی ریاضی خیلی کمک میکنه smile021
مثلا این قانون گاوس هست smile021 :
gauss.JPG

و این کاملا هم صحیح و علمی هست و اصلا چیز مسخره ای نیست smile072
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

با کشف دوباره قوانین ریاضی توسط خودتون!این روش توسط خودم اختراع شده و من خودم ریاضی را اینجوری فهمیدم و باور کنید که ریاضی بسیار چیز سهل و آسونیه وقتی که خودتون به شخصه به قوانین اون پی ببرید

سلام

البته از قانون گاوست چیزی سر در نیاوردم ولی آفرین smile104 ! رویهم رفته به نکات درستی اشاره کردی. اینکه فرد حداقل بعضی از نظریه های علمیِ مهم رو خودش دوباره کشف کنه، یکی از گامها به سوی دانشمند شدنه. و نباید گفت که این تکرار و تلاش برای باز کشف برخی نظریه ها، وقت تلف کردنه؛ بلکه این نوعی ورزش فکری مناسب می تونه تلقی بشه و ذهن فرد رو برای تحلیل مسایل پیچیده تر آماده کنه و در ثانی باعث میشه که فرد نقاط قوت و ضعف اون نظریه رو بهتر بفهمه و قدرت بیشتری پیدا کنه تا نظریه ی جدیدی رو هم حتی معرفی کنه.

sober

پست توسط sober »

به این صورت که بشینید مسائل نظریات فیزیکی و هر موضوعی را که میخواهید یادش بگیرید برای خودتون طرح کنید مثلا:توصیف فضای سه بعدی،توصیف فضای چهار بعدی،محاسبه مساحت اشکال مختلف،توصیف یک میدان برداری،ریاضیات آماری و خلاصه هرچی که خودتون میدونید.
سپس فرض کنید که نظریه بار اول هست که کشف شده و نظریه پرداز هم کسی جز خودتون نیست و میخواید نظریه را توصیف ریاضی کنید و به جای اینکه برید فرمولاش رو آماده و بی دردسر بخونید،مغزتون را از آکبندی در آورده smile021 و خودتون راهی و فرمولی برای توصیف یا حل اون مسئله پیدا کنید.
شاید باورتون نشه ولی من با صرفا در نظر گرفتن اصول موضوعه چند تا نظریه تونستم قوانین آن را دقیقا استخراج کنم بدون اینکه یک کلمه از فرمول های اون را بلد بوده باشم(مانند انتگرال و دیفرانسیل و ...) و این یعنی یه جورایی خودم اون نظریه ها را کشف کردم smile030 .

و این اصلا اشکال نداره که حتی از فرم رایج ریاضی نیز استفاده نکنید و خودتون ریاضیات مخصوص به خودتون را بسازید.

مثلا یه چیز جالب اینکه خود من نوعی ریاضیات برای خودم ساختم که برام فهمش خیلی خیلی آسون تره نسبت به فرم رایج و از کلمات فارسی استفاده میکنم حتی علامت انتگرالم هم فرق میکنه و شبیه دایره است و توان جوری دیگر نوشته میشه و بعضی از عملگر های ریاضیاتی مانند دیورژانس و ... را در قالب خود فرمول و مانند یک کلمه فارسی بیان کردم و یک سری بالانویس ساختم که در ساده سازی ریاضی خیلی کمک میکنه smile021

ممنون از وقتی که گذاشتید!
روشتون خیلی جالب و درسته،می پسندمش smile104 smile104 اینکه دقیق روی موضاعات فکر می کنیم تا استخراجشون کنیم تاثیر فوق العاده ای روی یادگیری داره!
و دقیقا باعث فعالیت و تکاپوی مغز میشه!!! اگه اشتباه نکنم چندین بار مفاهیم شیمی رو مشابه همین روش یاد گرفتم اما خب برای ریاضیات دقیق نمی دونم چطوری باید انجامش بدم...ینی اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم...
ضمنا،امسال سال دوم رو گذروندم به نظرتون میشه جوری برنامه ریزی کرد که بشه تمام ریاضی دبیرستان رو با این روش کار کرد و هم تونست برای بقیه دروس کنکور آماده شد؟!ینی با این محدوده زمانی چیکار میشه کرد؟!
سپاس

ali.rs.1374

نام: علیرضا

سپاس: 115

پست توسط ali.rs.1374 »

یه سوال اگه قرار بود یک بچه دبیرستانی چنین کتابی بخونه چرا برای دانشحویان طراحی شده؟
به نظر من که اگ کتابای در سطح خودشو بخونه تو اینترنت سوالات در سطح خودش ولی تعداد بالا حل کنه قدرت تحلیلش بالا میره
کتابای توماس سیلور من و... اصلا کمکی برای کنکور نمیکنن...

با تشکر smile072
مدعی خواست که آید به تماشاگه راز
دست رد آمد و بر سینه ی نامحرم زد

نمایه کاربر
lightwave

سپاس: 41

پست توسط lightwave »

ممنون از وقتی که گذاشتید!
روشتون خیلی جالب و درسته،می پسندمش smile104 smile104 اینکه دقیق روی موضاعات فکر می کنیم تا استخراجشون کنیم تاثیر فوق العاده ای روی یادگیری داره!
و دقیقا باعث فعالیت و تکاپوی مغز میشه!!! اگه اشتباه نکنم چندین بار مفاهیم شیمی رو مشابه همین روش یاد گرفتم اما خب برای ریاضیات دقیق نمی دونم چطوری باید انجامش بدم...ینی اصلا نمی دونم باید از کجا شروع کنم...
ضمنا،امسال سال دوم رو گذروندم به نظرتون میشه جوری برنامه ریزی کرد که بشه تمام ریاضی دبیرستان رو با این روش کار کرد و هم تونست برای بقیه دروس کنکور آماده شد؟!ینی با این محدوده زمانی چیکار میشه کرد؟!

البته که این روش روشی سریع نیست و بسیار وقت گیره اما روش عمیقی و باعث فهم عمقی از مفاهیم میشه. smile072

نمایه کاربر
lettuce

نام: پ.ز

پست توسط lettuce »

پیشنهاد من اینه ک "حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه ی تحلیلی" نوشته ی جورج توماس و راس فینی رو بخونی

دوستِ عزیز، ایشون می‌خوان برای کنکور، ریاضی و فیزیک‌شون رو تقویت کنن. پس، خوندنِ توماس که سرشار از اثباتِ قضایا هست و فکر نمی‌کنم انتگرال در کتابِ دیفرانسیل وزارتی، به‌اندازه‌ی توماس، روش‌های مختلف داشته‌باشه؛ به‌دردشون بخوره و وقت‌شون بیش‌ازحد تلف می‌شه. ولی برای لذّت‌بردن می‌تونید بخونید که واقعاً از نکاتِ ظریف‌ش، هیجان‌انگیز خواهید شد!

نمایه کاربر
Erfan.A

سپاس: 10

پست توسط Erfan.A »

lightwave نوشته شده:
sober نوشته شده:سلام؛

مثلا این قانون گاوس هست smile021 :
gauss.JPG

و این کاملا هم صحیح و علمی هست و اصلا چیز مسخره ای نیست smile072

جالبه منم روشم همینه smile039 حالا شما زودتر کشف کردی یا من؟! smile039

نمایه کاربر
اگوستین

پست توسط اگوستین »

به نظر من اگه کتاب "چگونه مسئله را حل کنیم" یا how to solve it اثر پروفسور پولیا را بخونی خیلی درک درستی از روشها و ایده ها در حل مسئله پیدا میکنی ۰۰۰۰این کتاب انسان را ایده پرداز میکنه ۰۰پرفروش ترین کتاب ریاضی دنیا بوده و به ۴۵ زبان ترجمه شده و بسیاری از کشورهای توسعه یافته در برنامه ی درسی دبیرستان هایشان از این کتاب استفاده میکنند۰۰
یه آشنایی کوچک با پروفسور پولیاجرج پولیا George Pólya ‏(۱۳ دسامبر ۱۸۸۷ - ۷ سپتامبر ۱۹۸۵) ریاضی‌دان مجارستانی-آمریکایی بود.

جرج پولیا در خانواده‌ای با اصلیت یهودی در شهر بوداپست، در مجارستان به دنیا آمد.

از سال ۱۹۱۴ تا ۱۹۴۰ در دانشگاه صنعتی زوریخ در سوئیس و از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۵۳ در دانشگاه استنفورد استاد ریاضی بود و بقیهٔ عمرش را به عنوان استاد بازنشستهٔ استنفورد گذراند.

او در زمینه‌های مختلف ریاضی از جمله سری‌ها، نظریه اعداد، آنالیز ریاضی، هندسه، جبر، ترکیبیات و احتمال فعالیت می‌کرد

در اواخر عمرش تلاش زیادی کرد تا شیوه‌هایی که مردم برای حل مسائل استفاده می‌کنند را توصیف کند و چگونگی آموزش حل مسأله را شرح دهد. در کتاب چگونه مسأله را حل کنیم به شیوه های آموزش ریاضی و حل مسائل می پردازد. در کتاب جبر و احتمال دبیرستان نقل قول هایی از کتاب خلاقیت ریاضی او وجود دارد.

از سال ۱۹۷۶ یک جایزه با عنوان جایزه ی جورج پولیا به نویسندگان مقالات برگزیده ی مجله The College Mathematics Journal اهدا می شود. [۱]
گردبادی را که می بینی تو در دامان دشت
روح مجنون است کانجا خاک بر سر می کند
Www.telegram.me/Emanuelkazak

ارسال پست