چرا برای تک جمله‌ای بودن چنین شرایطی گذاشته شده است؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
ali ghiassi nia

چرا برای تک جمله‌ای بودن چنین شرایطی گذاشته شده است؟

پست توسط ali ghiassi nia »

سلام دوستان.من تعریف تک جمله‌ای بودن رو می‌دونم ،مثلا توان متغیر نباید منفی باشه(متغیر در مخرج باشه) و یا توان متغیر نباید کسری باشه (متغیر زیر رادیکال باشه) ویا اینکه متغیر نباید در توان باشه و... حالا سوال من اینه که چرا چنین شرایطی برای تک جمله‌ای بودن گذاشته اند، مثلاً اگر توان متغیر منفی یا کسری باشه یا متغیر در توان عبارت جبری باشه چه مشکلی پیش میاد که دیگه اون عبارت جبری تک جمله ای نیست؟
دوستان ممنون میشم پاسخ بدید،ذهنمو درگیر کرده

نمایه کاربر
You-See

نام: U30

محل اقامت: تهران

سپاس: 787

تماس:

Re: چرا برای تک جمله‌ای بودن چنین شرایطی گذاشته شده است؟

پست توسط You-See »

سلام
همه چیزایی که گفتید مربوطه به معادله یا جمله درجه یک و نه تک جمله ای
دوستای گلم حمایت کنید : https://cafebazaar.ir/app/com.nikanmehr.marmarxword/

ali ghiassi nia

سلام دوست عزیزyou -see.من آنهایی که در پرسشم گفتم مربوط بود به یک جمله‌ای جبری .با این حال اگر تعریف دقیقی از تک جمله‌ای جبری دارید لطفاً آن را ارائه دهید منتظر پاسخ شما هستم

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

بله من دقت نکرده بودم.
در تعریف یک جمله جبری آمده:

"یک جمله ای بر حسب متغیر X به صورت axn تعریف می شود که در آن a یک عدد حقیقی و n یک عدد صحیح نامنفی است. a را ضریب عددی می نامند."

دیگه در دل تعریفش همین هست.
اگر متغیر مثلا در توان باشه دیگه با این تعریف جور در نمیاد، دلیلش هم اینه که خصوصیاتی دارن این جملات که اگر طبق تعریف نباشن دیگه اون خصیصه ها معنا ندارن، مثلا مثلث خیام-پاسکال، در ضرایب بسط اونها، رفتار مشتقات اونها نسبت به درجات پایین تر، انتگرالشون برای درجات بالاتر، تقسیم اونها به هم دیگه مثلا در فرمول بندی هورنر، و موارد زیاد دیگه ای که اگر قرار باشه تعریفش رو رعایت نکنیم، در این روش ها و راه حل ها به مشکل خواهیم خورد.

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

ببینید شما میگید تعریف بلد هستید اره اما درکش نکردید .بنابراین یک چند‌جمله‌ای می‌تواند اعداد ثابت، متغیرها و توان‌ها را داشته باشد؛ اما تقسیم بر یک متغیر مجاز نیست یا داشتن توان متغییر خوب توان منفی یعنی متغییر حالت تقسیم پیدا میکنه .مجموع دو چندجمله‌ای یک چندجمله‌ای است. به‌عبارت فنی‌تر، مجموعهٔ دربرگیرندهٔ همهٔ چندجمله‌ای‌ها، تحت عمل جمع بسته است.
ضرب دو چندجمله‌ای یک چندجمله‌ای است. یعنی، مجموعهٔ چندجمله‌ای‌ها، تحت عمل ضرب بسته است.
مشتق یک چندجمله‌ای یک چندجمله‌ایست. به‌زبان دیگر، مجموعهٔ چندجمله‌ای‌ها، نسبت به عمل مشتق‌گیری بسته است.
پادمشتق یک چندجمله‌ای یک چندجمله‌ایست. یا مجموعهٔ چندجمله‌ای‌ها، نسبت به عمل انتگرال‌گیری نامعین بسته است.
اگر یک چند جمله ای P (x) با یک چند جمله ای تقسیم شود G (x) منجر به ضریب Q (x) با باقی مانده R (x) می شود $P(x) = G(x) • Q(x) + R(x)$
چند جمله ای P (x) با دو جمله ای (x - a) قابل تقسیم است اگر و فقط اگر P (a) = 0 باشد.
ویژگی : قضیه باقی مانده اگر P (x) با (x - a) با باقی مانده r تقسیم شود ، پس P (a) = r.
ویژگی قضیه فاکتور چند جمله ای P (x) تقسیم بر Q (x) منجر به R (x) با صفر باقیمانده می شود اگر و فقط اگر Q (x) ضریب P (x) باشد.
جمع ، تفریق و ضرب چند جمله ای P و Q منجر به یک چند جمله ای می شود که در آن ،
درجه (P ± Q) درجه (P یا Q)
درجه (P × Q) = درجه (P) + درجه (Q)
اگر یک چند جمله ای P با چند جمله ای Q قابل تقسیم باشد ، پس هر صفر Q نیز صفر P است.
اگر یک چند جمله ای P به دو چند جمله ای همزمان Q و R قابل تقسیم باشد ، پس با (Q • R) قابل تقسیم است.
اگر P (x) چند جمله ای با ضرایب واقعی باشد و دارای یک صفر پیچیده باشد (x = a - bi) ، در این صورت x = a + bi نیز صفر P (x) خواهد بود. همچنین ، x2 - 2ax + a2 + b2 یک عامل P (x) خواهد بود.
معادلات چند جمله ای
معادلات چند جمله ای عبارت هایی هستند که از چندین ثابت و متغیر ساخته شده اند. فرم استاندارد نوشتن معادله چند جمله ای این است که بالاترین درجه را در درجه اول قرار دهیم و در آخر ، در اصطلاح ثابت قرار دهیم.
تابع چند جمله ای عبارتی است که با یک یا چند اصطلاح از متغیرها با نماهای ثابت ساخته شده است. اگر اعداد واقعی وجود داشته باشد که با a مشخص شده اند ، می توان تابع با یک متغیر و درجه n را به این روش نوشت $f(x) = a_n x^n + a_{n - 1} x^{n - 1} + \ldots + a_1 x + a_0$ خوب میتونم کوتاه بنویسم $f_n(x)=\sum _{k=0}^n a_k x^k$
من بازم یک نکته بگم چند جمله ای نیز در چندین متغیر وجود دارد.من یک مثال میزنم $p(x,y) = A + Bx + Cy +Dx^2+Exy+Fy^2$
چند جمله ای درجه دو عمومی است در دو متغیر. درجه یک اصطلاح فقط مجموع درجه ها با توجه به متغیرهای منفرد است. بنابراین اصطلاحی مانند 3xy دارای درجه دو و اصطلاحی مانند $3x^4y^5z$ دارای درجه 4 + 5 + 1 = 10 است. درجه چند جمله ای درجه بالاترین درجه آن با ضریب غیر صفر .
من یک مطلب دیگه بگم اونم در مورد نمایش ماتریس چند جمله ای در اینجا من یک چند جمله ای $p(x,y) = (ax + by)^2$ دارم، می توان اینگونه نوشت $p(x,y) = \left(\left[ \begin{array}{cc}
a & b \\
\end{array} \right] \left[ \begin{array}{c}
x\\
y\\
\end{array} \right]\right)^2$ و من می دانم که می توان آن را به عنوان چیزی مانند $v^TMv$ نیز نوشت ، در اینجا$v = [x,y]^T$ ، و$M = \left[ \begin{array}{cc}
a^2 & ab \\
ab & b^2\\
\end{array} \right]$
ساده هست نگاه کنید ماتریس $\left[ \begin{array}{cc}
a & b \\
x\\
y
\end{array} \right] = \left[ \begin{array}{cc}
x & y \\
a\\
b
\end{array} \right]$وقتی $M= \left[ \begin{array}{c}
a & b
\end{array}\right] \left[ \begin{array}{c}
a\\
b
\end{array}\right]$
ببینید $v=\left[ \begin{array}{c}
x\\
y
\end{array} \right]$ و ضرایب $A=\left[ \begin{array}{cc}
a & b \\
\end{array} \right]$ اگه ماتریس بلد باشید میفهمید چی میگم $Av=v^TA^T$ یعنی $(Av)^2 = (Av)^T(Av) = v^TA^TAv = v^T(A^TA)v$پس میشه گفت $M=A^TA$
ببینید در این موارد، قضیه «کیلی همیلتونCayley-Hamilton Theorem محاسبات را ساده‌تر میکنه به بیان سادتر، قضیه کیلی همیلتون بیان می‌کند که هر ماتریس مربعی در معادله مشخصه خود صدق می‌کند
اگر چندجمله‌ای $F( \lambda)$ ، چندجمله‌ای مشخصه ماتریس A با ابعاد n×n باشد، آن‌گاه ماتریس $F ( A )$ A) یک ماتریس صفر n×n خواهد بود. به عبارت دیگر، ماتریس A در معادله مشخصه‌اش درست درمیاد می‌کند.اثبات در کتب درسی شما هست میتوانید ببینیدماتریس چند جمله ای P متغیر از درجه p به این صورت تعریف می شود${\displaystyle P=\sum _{n=0}^{p}A(n)x^{n}=A(0)+A(1)x+A(2)x^{2}+\cdots +A(p)x^{p}}$ که نوشتن اون با نرم افزار متلب خیلی ساده هست .ولی شما چند جمله ای ساده با درجه پایین میتونید به صورت دستی انجام بدین.i hope i helped roham hesami smile072 smile262
آخرین ویرایش توسط rohamavation یک‌شنبه ۱۴۰۰/۳/۹ - ۲۰:۵۷, ویرایش شده کلا 1 بار
تصویر

ali ghiassi nia

You Seeو rohamjpl بابت توضیحاتی که در رابطه با پرسش من دادید ممنونم. اما rohamjpl با اینکه مطالب و توضیحات شما مفصل بود ،اما من مقدار کمی از مطالب شما را فهمیدم،اگه میشود کمی ساده تر به پرسش من پاسخ دهید.ما از دوران دبیرستان تعریف تک جمله‌ای را میدانیم،و میدانیم که برای تک جمله‌ای بودن باید شرایطی وجود داشته باشد،و هر عبارت جبری را نمیتوان به عنوان تک جمله‌ای به حساب آورد.مثلا اگر توان متغیر منفی باشد (متغیر در مخرج کسر باشد) ویا توان متغیر کسری باشد (متغیر در زیر رادیکال باشد) ویا متغیر در توان ظاهر شده باشد ( مانند تابع نمایی) ویا متغیر در قدر مطلق باشد،این عبارت جبری را نمیتوان به عنوان تک جمله‌ای دانست. اما سوال من این است که چرا چنین شرایطی برای تک جمله‌ای بودن گذاشته شده است؟مثلا اگر توان متغیر منفی یا کسری باشد یا متغیر در توان باشد‌‌‌ یا متغیر در قدر مطلق باشد چه اتفاقی می‌افتد که دیگر این عبارت جبری را نمیتوان به عنوان تک جمله‌ای به حساب اورد؟

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

در مورد سوال شما مطلب من رو یک بار دیگه بخونید.
اگر شرایط لازم رو نداشته باشند، مثلا در بسط چند جمله ای دیگه نمی شه از مثلث خیام-پاسکال استفاده کرد.
در حقیقت اومدن دسته بندی کردن گفتن اونایی که این شرایط رو داشته باشن اسمشون رو می ذاریم چند جمله ای، یکی از این شرایط در محاسبات مشتقاته.

ali ghiassi nia

میشه یکم بیشتر توضیح بدید.منظورتون در مورد این که گفتید یکی از شرایط در محاسبات مشتقاته چی هست،ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

نمایه کاربر
You-See

تماس:

پست توسط You-See »

مثلا در چند جمله ای ها مشتق همیشه به این شکله که یکی از توان کم می شه در ضریب ضرب می شه.
این روند به هیچ وجه در توانی صدق نمی کنه، ممکنه در شکل های دیگه ای از معادلات هم صدق کنه.
مثال:
y = 10 x ^ 4
مشتق:
y = 40 x ^ 3

در بسط دو جمله ای ضرایب همیشه از مثلث خیام پاسکال تبعیت می کنه که در توان های کسری و غیره نمی کنه.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8 ... 8%A7%D9%84

در حقیقت روی یک سری از توابع اسم گذاشتن که دسته بندیشون کنن. همین.

Sara333

پست توسط Sara333 »

سلام راجب سوال شما که چرا برای تک جمله ای ها چنین قوانینی گذاشته اند ، من کاملا مطمئن نیستم که این جواب کامل و درستش باشه اما تاحدودی قبول دارم اینکه اگر توان متغیر منفی باشه چون اونوقت متغیر در مخرج باید باشه و اگر متغیر برابر صفر باشد دیگه تعریف نشده است ینی عدد تقسیم بر صفر تعریف نشده به همین دلیل میگن که توان متغیر باید نامنفی باشه برا اینم که متغیر نباید زیر رادیکال باشه چون اونوقت توانش کسری خواهد بود . برا سایر شرایط هم حتما دلیلی وجود داره

نمایه کاربر
rohamavation

نام: roham hesami radرهام حسامی راد

محل اقامت: 100 مایلی شمال لندن جاده آیلستون، لستر، لسترشر. LE2

سپاس: 5491

تماس:

پست توسط rohamavation »

عبارت جمله ای است با حداقل دو عدد و حداقل یک عمل ریاضی. این عمل ریاضی می تواند جمع ، تفریق ، ضرب و تقسیم باشد.۱_ بین انها جمع و تفریق نباشد
۲_ متغییر زیر رادیکال یا درون قدر مطلق نباشد
۳_توان ،کسری یا متغییر نباشد
۴_متغییر مخرج نباشه
درجه چند جمله ای
درجه یک چند جمله ای به عنوان بالاترین درجه یک جمله ای در یک چند جمله ای تعریف می شود. بنابراین ، معادله چند جمله ای دارای یک متغیر که بیشترین توان را دارد ، درجه ای از چند جمله ای نامیده می شود.
خواصچند جمله ای (در یک متغیر) بیان فرم است
$p(x) = a_0+a_1x+a_2x^2+\ldots+a_nx^n$
که در آن ضرایب ai نوعی عدد هستند (یا به طور کلی آنها عناصر یک حلقه هستند). نمایانگرهای 1،2 ،… n همه باید عدد صحیح باشند.
برخی از خصوصیات مهم چند جمله ای ها به همراه برخی از قضیه های مهم چند جمله ای به شرح زیر است:
ویژگی 1: الگوریتم تقسیم
اگر یک چند جمله ای P (x) با یک چند جمله ای تقسیم شود G (x) منجر به ضریب Q (x) با باقی مانده R (x) می شود ،
P (x) = G (x) • Q (x) + R (x)
ویژگی 2: قضیه Bezout
چند جمله ای P (x) با دو جمله ای (x - a) قابل تقسیم است اگر و فقط اگر P (a) = 0 باشد.
ویژگی 3: قضیه باقی مانده
اگر P (x) با (x - a) با باقی مانده r تقسیم شود ، پس P (a) = r.
ویژگی 4: قضیه فاکتور
یک چند جمله ای P (x) تقسیم بر Q (x) منجر به R (x) با صفر باقیمانده می شود اگر و فقط اگر Q (x) ضریب P (x) باشد.
بیشتر بیاموزید: قضیه فاکتور
ویژگی 5: قضیه ارزش متوسط
اگر P (x) چند جمله ای باشد ، و P (x) ≠ P (y) برای (x <y) باشد ، P (x) هر مقدار را از P (x) به P (y) در بازه بسته می گیرد [x ، y].
قضیه ارزش متوسط
6
جمع ، تفریق و ضرب چند جمله ای P و Q منجر به یک چند جمله ای می شود که در آن ،
درجه (P ± Q) درجه (P یا Q)
درجه (P × Q) = درجه (P) + درجه (Q)
7
اگر یک چند جمله ای P با چند جمله ای Q قابل تقسیم باشد ، پس هر صفر Q نیز صفر P است.
8
اگر یک چند جمله ای P به دو چند جمله ای همزمان Q و R قابل تقسیم باشد ، پس با (Q • R) قابل تقسیم است.
9
اگر P (x) = $x\mapsto a_{0}+a_{1}x+a_{2}x^{2}+\cdots+a_{n}x^{n}.$ چند جمله ای است به طوری که deg (P) = n ≥ 0 سپس ، P حداکثر "n" ریشه مشخص دارد.
ویژگی 10: قانون نشانه دکارت
تعداد صفرهای واقعی مثبت در یک تابع چند جمله ای P (x) با تعداد تغییر در علامت ضرایب برابر است با یک عدد زوج. بنابراین ، اگر تغییرات علامت "K" وجود داشته باشد ، تعداد ریشه ها "k" یا "(k - a)" است ، که در آن "a" برخی از تعداد زوج است.
ویژگی 11: قضیه اساسی جبر
هر چند جمله ای تک متغیر غیر ثابت با ضرایب پیچیده حداقل یک ریشه پیچیده دارد.
12
اگر P (x) چند جمله ای با ضرایب واقعی باشد و دارای یک صفر پیچیده باشد (x = a - bi) ، در این صورت x = a + bi نیز صفر P (x) خواهد بود. همچنین ، $x^2 – 2ax + a^2 + b^2$ یک عامل P (x) خواهد بود.
معادلات چند جمله ای
معادلات چند جمله ای عبارت هایی هستند که از چندین ثابت و متغیر ساخته شده اند. شکل استاندارد نوشتن معادله چند جمله ای این است که بالاترین درجه را در درجه اول قرار دهیم و در آخر ، در اصطلاح ثابت قرار بگیریم. مثالی از معادله چند جمله ای این است:
تک جمله ای یک عدد ، یک متغیر یا یک محصول از یک عدد و یک متغیر است که تمام نمایان ها اعداد کامل هستند. یعنی این
$42, \: 5x, \: 14x^{12}, \: 2pq$
همه نمونه هایی از تک جمله هستند در حالی که
$4+y, \: \frac{5}{y}, \: 14^{x}, \: 2pq^{-2}$
از این رو نیستند که این اعداد همه معیارها را برآورده نمی کنند.
درجه تک جمله ای مجموع نمایانگرهای متغیرهای گنجانده شده است. ثابت ها درجه تک جمله ای 0 دارند.چند جمله ای در مقابل یک جمله ای ، مجموعهای از یک جمله است که در آن هر یک از تک اصطلاحات نامیده می شود. درجه چند جمله ای بیشترین درجه اصطلاحات آن است. یک چند جمله ای معمولاً ابتدا با اصطلاحی با بالاترین بیان متغیر ابتدا نوشته می شود و سپس از چپ به راست کاهش می یابد. اولین اصطلاح چند جمله ای را ضریب پیشرو می نامند.$4x^{5}+2x^{2}-14x+12$roham hesami, i hope i helped
تصویر

Rastin _2832_AS/

پست توسط Rastin _2832_AS/ »

ali ghiassi nia نوشته شده:
دوشنبه ۱۴۰۰/۱/۲۳ - ۱۰:۱۴
سلام دوستان.من تعریف تک جمله‌ای بودن رو می‌دونم ،مثلا توان متغیر نباید منفی باشه(متغیر در مخرج باشه) و یا توان متغیر نباید کسری باشه (متغیر زیر رادیکال باشه) ویا اینکه متغیر نباید در توان باشه و... حالا سوال من اینه که چرا چنین شرایطی برای تک جمله‌ای بودن گذاشته اند، مثلاً اگر توان متغیر منفی یا کسری باشه یا متغیر در توان عبارت جبری باشه چه مشکلی پیش میاد که دیگه اون عبارت جبری تک جمله ای نیست؟
احتمالا متوسطه اول باشید .دلیلش بخاطر تعیین علامته عبارات رادیکالی و توان زوج و... با تعیین علامت حاصلشون بدست میاد که یک عدد قطعی نیست مگر اینکه در سوال طبق یکسری ضوابط بتوان نتیجه گرفت که یکی از آنها درست است و مورد هدف سوال است

Rastin _2832_AS/

پست توسط Rastin _2832_AS/ »

Rastin _2832_AS/ نوشته شده:
چهارشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۳ - ۱۲:۴۶

نمایه کاربر
ghm

محل اقامت: شیراز

سپاس: 144

تماس:

پست توسط ghm »

توان های منفی یا کسری یا غیره، میتوانند دوباره به صورت چند جمله ای بسط های محدود یا نامحدود داده شوند.
اما یک تک جمله ای که شرایط گفته شده در توان در آن رعایت شده باشد در صورت بسط چند جمله ای فقط یک جمله جز خودش را بیشتر ندارد.

همه توابع خوشرفتار میتونند توسط چند جمله ای ها بسط داده شوند. پس دلیل تفکیک این بوده که همه به صورت چند جمله ای استاندارد بسط داده شوند وگرنه شما میتوانید به صورت دلخواه یک تابع را با یک عبارت مثلا توان کسری + بینهایت چند جمله ای بسط دهید اما به صورت استاندارد همه عبارت را به صورت بسط چند جمله ای می نویسید.
˙ ·٠•♥ السلام علی بقیه الله فی ارضه ♥•٠·˙

ارسال پست