نانو لوله های تکبعدی(بٌعد در مقیاس نانو هم تعریف می شود!)

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
fargol

سپاس: 35

نانو لوله های تکبعدی(بٌعد در مقیاس نانو هم تعریف می شود!)

پست توسط fargol »

درود. خیلی از دوستانمان تعریف بعد در مقیاس نانو را غیرممکن می دانستند. یعنی می گفتند بعد در مقیاس نانو تعریفی ندارد ولی مقاله ای پیدا کردم که از ساخت این نانو لوله های تکبعدی نوشته بود. به طوری که پدیده تکبعدی بودن را می توان درک نمود و تکبعد را دید!!
پژوهشگران نانو تيوب هاي كربني تك ديواره يك بعدي خلق كرده‌اند كه علاوه بر ويژگيهاي ابر رسانايي‌، پتانسيلي براي زير بناي نسل جديد الكترونيك‌هاي بسيار ريز هستند . پژوهش‌هاي قبلي اين احتمال را داده اند كه دسته اي از نانو تيوب ها – در اصل صفحات گرافيتي در اندازه اتمي كه درون استوانه اي به دور هم پيچيده اند - هنگامي كه روي هم انباشته مي‌شوند رفتار ابر رسانايي‌ نشان مي‌دهند.
پژوهشهاي Sheng و Tang فيزيك‌دانان موسسه علم و نانو تكنولوژي دانشگاه هنگ كنگ نشان داده است كه تك نانو تيوب هاي مجزاي يك بعدي نيز مي‌توانند ابر رسانا باشند. Sheng درمصاحبه با روزنامه بين المللي United Press اظهار داشته " اين تيوب‌ها يك بعدي هستند بنابراين ما با وجود يك بعدي بودن ابر رسانايي را نشان داده ايم و اين اولين باري است كه تا به حال مشاهده شده است و از جهاتي مرز جديدي است زيرا ما داريم پديده يك بعدي بودن را مي بينيم . ما در دنياي سه بعدي زندگي مي كنيم و روي يك بعدي بودن تامل كرده ايم و اكنون پديده يك بعدي بودن يك حقيقت شده است ."

آنها نانو تيوب ها را درون حفرات يك كريستال زئوليت رشد دادند كه همانند شابلون و يا قالب عمل مي‌كند و براي تشكيل تيوب ها ابتدا دما را تا C 400 و سپس تاC 500 بالا بردند.
كربن يكي از متداولترين و مهمترين عناصر مي‌باشد . الماس كربن خالص است . اعتقادي بر ابر رسانايي كربن خالص وجود ندارد اما اين كشف نشان مي‌دهد كه صفحات كربن اگر به تيوب هايي به حد كافي كوچك شكل داده شوند، مي‌توانند خواصشان را تغيير دهند. حال سوال اينست كه آيا كربن خالص مي تواند ابر رسانا باشد؟ پاسخ حداقل در مقياس نانو بله مي باشد.

منابع این پژوهش:
http://www.nanotube.blogfa.com/cat-2.aspx
http://www.knowclub.com/paper/?p=357

____

1. J.G. Bednorz and K. A. Müller, Z. Physik B 64(1986)189
2. A. Shilling et al, Nature, 363(1993)56
3. K. Tanigaki et al, 352(1991)222
4. J.H. Schön et al, Nature 408(2000)549
5. J.H. Schön et al, Science 293(2001)2432
6. Y.C. Lee and B. S. Mendoza, Phys. Rev. B, 39(1989)4776
7. S.M. Cui and C. H. Tsai, Phys. Rev. B, 44(1991) 12500
8. K. Harigaya, Physica B, 323(2002)222
9. Z.K. Tang et al, Science, Vol. 292 (2001)2462
10. Z.K. Tang et al, Synthetic Metals, 133-134(2003)689
11. M. Zhao and Y.S. Wang, cond-mat/0111268
M. Zhao, cond-mat/0208197
M. Zhao, cond-mat/0208198
M. Zhao, cond-mat/0208200
M. Zhao, cond-mat/0208201

اگر هنوز غیر ممکن و باور نکردنی ست، بزودی این نانو لوله ها را در ایران خواهیم ساخت و ثابت می کنیم بعد در مقیاس نانو تعریف می شود. smile072
آخرین ویرایش توسط fargol چهارشنبه ۱۳۸۸/۱/۱۲ - ۱۷:۱۹, ویرایش شده کلا 1 بار
گر مِی نخوری طعنه مزن مستان را
بنیاد مکن تو حیله و دستان را

تو غرّه بدان مشو که مِی می نخوری
صد لقمه خوری که مِی غلامست آن را

خیام بزرگ

taftan

Re: نانو لوله های تکبعدی(بٌعد در مقیاس نانو هم تعریف می شود!)

پست توسط taftan »

نه اینکه تعریف نداشته باشد!منظور این است که گاهی یک بعد نسبت به دیگر ابعاد آنقدر کوچک است که عملا نادیده گرفته میشود..مثلا زندگی یک مورچه روی یک صفحه،دو بعدی است..حالا شما اگر میخواهید ارتفاع مورچه را هم در نظر بگیرید میل خودتان است! smile001
نانولوله ها نه تنها در ایران ساخته شده اند بلکه علاوه بر خواص الکترونیکیشان،خواص اپتیکی آنها نیز مورد بررسی قرار گرفته.
لیس للانسان الا ما سعا...ی من تویی!

نمایه کاربر
fargol

پست توسط fargol »

taftan نوشته شده:نه اینکه تعریف نداشته باشد!منظور این است که گاهی یک بعد نسبت به دیگر ابعاد آنقدر کوچک است که عملا نادیده گرفته میشود..مثلا زندگی یک مورچه روی یک صفحه،دو بعدی است..حالا شما اگر میخواهید ارتفاع مورچه را هم در نظر بگیرید میل خودتان است! smile001
نانولوله ها نه تنها در ایران ساخته شده اند بلکه علاوه بر خواص الکترونیکیشان،خواص اپتیکی آنها نیز مورد بررسی قرار گرفته.
نانو لوله ها در ایران ساخته شده اند! اما کیفیت آنها خوب نیست. بهترین نانولوله ای که ساخته شده تنها 5 دقیقه دوام دارد!! علاوه بر این ابررسانا هم نیستند! نانو لوله های تکبعدی ابررسانا هستند و مانند مثال شما(ارتفاع مورچه) بی کاربرد نیست! برای ابررسانایی از نانو سیالات می توان استفاده کرد ولی ما به نانو مواد جامد ابررسانا داریم. بیشتر مطالعه کنید. smile072

خیام بزرگ

taftan

پست توسط taftan »

صحبت شما در مورد ابعاد بود.تیتر مطلب خود را نگاه کنید و یا
به طوری که پدیده تکبعدی بودن را می توان درک نمود و تکبعد را دید!!
بگذریم..
پژوهشهاي Sheng و Tang فيزيك‌دانان موسسه علم و نانو تكنولوژي دانشگاه هنگ كنگ نشان داده است...
این گونه مطالعات تئوریک را نمیتوان به حساب ساخت گذاشت .تنها یک پیش بینی روی کاغذ از رفتار توده ای این مواد است و ممکن است هیچگاه در آزمایشگاه حصول نشود....
نانو لوله های تکبعدی ابررسانا هستند
نانولوله چند بعدی نداریم.شاید منظورتان چند جداره است؟
برای ابررسانایی از نانو سیالات می توان استفاده کرد.ولی ما به نانو مواد جامد ابررسانا ...نیاز(؟)..داریم.
ببخشید تا جایی که بنده میدانم کاربرد نانوسیالات در زمینه بهبود خواص انتقال حرارتی است و نه الکتریکی!!!..
بیشتر مطالعه کنید
چشم smile022

نمایه کاربر
fargol

پست توسط fargol »

taftan نوشته شده:صحبت شما در مورد ابعاد بود.تیتر مطلب خود را نگاه کنید و یا
به طوری که پدیده تکبعدی بودن را می توان درک نمود و تکبعد را دید!!
بگذریم..
پژوهشهاي Sheng و Tang فيزيك‌دانان موسسه علم و نانو تكنولوژي دانشگاه هنگ كنگ نشان داده است...
این گونه مطالعات تئوریک را نمیتوان به حساب ساخت گذاشت .تنها یک پیش بینی روی کاغذ از رفتار توده ای این مواد است و ممکن است هیچگاه در آزمایشگاه حصول نشود....
نانو لوله های تکبعدی ابررسانا هستند
نانولوله چند بعدی نداریم.شاید منظورتان چند جداره است؟
برای ابررسانایی از نانو سیالات می توان استفاده کرد.ولی ما به نانو مواد جامد ابررسانا ...نیاز(؟)..داریم.
ببخشید تا جایی که بنده میدانم کاربرد نانوسیالات در زمینه بهبود خواص انتقال حرارتی است و نه الکتریکی!!!..
بیشتر مطالعه کنید
چشم smile022
نانو لوله تکبعدی داریم. این مطالعه تئوریک نیست. نمونه ی این نانو مواد ساخته شده اند! ساخته!
در ضمن منظور از "نیاز" استفاده از مواد رسانای گرما برای ساخت یه طرح تحقیقاتی بود که ما نیاز داشتیم. اگر شک دارید و باورش غیر ممکن است منابعی که گفتیم را بخوانید.

خیام بزرگ

taftan

پست توسط taftan »

نانو لوله تکبعدی داریم
خب منم همینو میگم دیگه!
در ضمن منظور از "نیاز" استفاده از مواد رسانای گرما برای ساخت یه طرح تحقیقاتی بود که ما نیاز داشتیم. اگر شک دارید و باورش غیر ممکن است منابعی که گفتیم را بخوانید.
دوست عزیز،به چه چیز شک کنم؟!شاید شما خودتان را تنها کسی میدانید که در این زمینه کار میکند؟
شما در مورد ابررسانایی صحبت میکنید بعد میگویید نانو سیالات...،من فقط این موضوع را خاطر نشان کردم.همین

نمایه کاربر
fargol

پست توسط fargol »

taftan نوشته شده:
نانو لوله تکبعدی داریم
خب منم همینو میگم دیگه!
دوست عزیز،به چه چیز شک کنم؟!شاید شما خودتان را تنها کسی میدانید که در این زمینه کار میکند؟
شما در مورد ابررسانایی صحبت میکنید بعد میگویید نانو سیالات...،من فقط این موضوع را خاطر نشان کردم.همین
شک به نانو لوله تکبعدی! گمان کردم شما به نانو لوله کربنی شک دارید!
نانو لوله تکبعدی ابررسانا هستند
انولوله چند بعدی نداریم.شاید منظورتان چند جداره است؟
شما چقدر تناقض دارید!
________
بگذریم...! بحث در مورد ساختار این نانو لوله ها را ادامه دهید.

خیام بزرگ

taftan

پست توسط taftan »

شما چقدر تناقض دارید!
چند جداره بودن با چند بعدی بودن متفاوت است.شما که این را باید بهتر بدانید.اگر غیر از این است بفرمایید کجا را متناقض نوشته ام تا تصحیح کنم

نمایه کاربر
radioobserver676

سپاس: 2

پست توسط radioobserver676 »

عملا هیچ چیزی وجود نداره که "تک بعدی" به معنای تام باشه. این جا منظور از تک بعدی اینه که این نانولوله ها در طول یکی از سه بعد a , b,c ( همون x,y,z ) طوری رشد داده شدن که نسبت به رشدشون در طول دو بعد دیگه خیلی بیشتره و به نظر تک بعدی میان. البته ساختارشون هم طوریه که پدیده های فیزیکی مثل رسانش در طول همان بعد خودشون رو به طور قابل ملاحظه ای بهتر نشون می دن که فکر می کنم خیلی بدیهی باشه.

mehdi5590

نام: مهدی نظری

سپاس: 1

Re: نانو لوله های تکبعدی(بٌعد در مقیاس نانو هم تعریف می شود!

پست توسط mehdi5590 »

با سلام
از دوستان کسی هست که در باره اFulvalene)tetracarbonyldiruthenium) اطلاعاتی داشته باشد

ارسال پست