خواص مغناطیسی ذرات

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
shahab.r

سپاس: 1

Re: خواص مغناطیسی ذرات

پست توسط shahab.r »

anishtain313 نوشته شده:سلام
سوال : چرا با کاهش اندازه ذرات، خواص مغغناطیسی آنها تغییر میکند؟ smile042
فکر میکنم که سطح سوال شما یکم خیلی بالاست smile018
اگه اشتباه نکنم در مقطع دکترا یه گرایش هست که تلاش میکنه به این سوال جواب بده و از خاصیت مغناطیسی مواد در ابعاد پایین سردربیاره!
تغییر خاصیت مغناطیسی مواد در لایه های نازک چیزه پیچیده ایه, اگه بخوای میتونم دلیل تغییر در رسانایی یا پارامترای دیگه رو تا حدودی توضیح بدم ولی در مورد خواص مغناطیسی... یادم نمیاد دلیل روشنی دیده باشم, البته مسلما دلیل داره ولی با اطلاعات من قابل درک نیست! smile001 ومنظورم از دلیل روشن,دلیل سادس!!
امیدوارم که جوابشو پیداکنی smile079 smile072
اگر بوی گلی را دوست نداری, شاخه هایش را نشکن...

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

shahab.r نوشته شده:
اگه اشتباه نکنم در مقطع دکترا یه گرایش هست که تلاش میکنه به این سوال جواب بده و از خاصیت مغناطیسی مواد در ابعاد پایین سردربیاره!
تغییر خاصیت مغناطیسی مواد در لایه های نازک چیزه پیچیده ایه, اگه بخوای میتونم دلیل تغییر در رسانایی یا پارامترای دیگه رو تا حدودی توضیح بدم ولی در مورد خواص مغناطیسی... یادم نمیاد دلیل روشنی دیده باشم, البته مسلما دلیل داره ولی با اطلاعات من قابل درک نیست! smile001 ومنظورم از دلیل روشن,دلیل سادس!!
سلام smile124
عجب نمیدونستم تا مقطع دکترا هم رفتم smile024 smile039
ببینید که این خواص متاثر از خاصیت کوانتومی اندازه ذرات است و گفته شده که باید مطالعات زیادی داشته باشید یعنی جواب در کوانتوم نهفته شده ولی من هنوز کوانتوم رو برنداشتم نمیدون و کسایی که کوانتوم پاس کردن شاید بتونن به سوال من پاسخ بدند smile037 البته شاید
حالا اگر کسی هم حوصله گفتن نداره توضیح بدد منبعی هم معرفی کنه خوبه ممنون میشم smile006 smile072

از shahab.r هم تشکر میکنم smile124 تصویر smile044
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

نمایه کاربر
shahab.r

پست توسط shahab.r »

anishtain313 نوشته شده:
shahab.r نوشته شده:
سلام smile124
عجب نمیدونستم تا مقطع دکترا هم رفتم smile024 smile039
ببینید که این خواص متاثر از خاصیت کوانتومی اندازه ذرات است و گفته شده که باید مطالعات زیادی داشته باشید یعنی جواب در کوانتوم نهفته شده ولی من هنوز کوانتوم رو برنداشتم نمیدون و کسایی که کوانتوم پاس کردن شاید بتونن به سوال من پاسخ بدند smile037 البته شاید
حالا اگر کسی هم حوصله گفتن نداره توضیح بدد منبعی هم معرفی کنه خوبه ممنون میشم smile006 smile072

از shahab.r هم تشکر میکنم smile124 تصویر smile044
خواهش میکنم smile072 smile124 ولی کمکی نکردم که! smile026
جواب سوال شما نیاز داره به کوانتوم+مغناطیس+جامد (به ترتیب عمق نیاز!) واگه کوانتوم پاس نکردی....
انتظار نداشته باش یکی بیاد و توی چند خط کوانتومو برات خلاصه کنه و وقتی هم که پاسش کردی انتظار نداشته باش که هر چیزی که به کوانتوم ربط داره رو درک کنی!! smile001
اما همچنان امیدوارم ... smile079 smile072

نمایه کاربر
m.fadaei

سپاس: 4

پست توسط m.fadaei »

سلام خدمت دوستان عزیز،
بنده طی این چند روز ناظر تمام گفتگوهاتون بودم
یک سری ندونسته هر چی بخوان می بافن!(احتمالا عقده دارن تعداد پست هاشون زیاد بشه!!!!!من هم اینجور پست ها رو بی رو دربایسی حذف می کنم)
یک سری هم مسئله رو لاینحل جلوه میدن!
اما اینطور نیست!!!
جواب سوال شما طولانیه و من شما رو ارجاع میدم به کتاب:مقدمه ای بر نانوتکنولوژی نوشته ی چارلز پی پول-انتشارات دانشگاه صنعتی شریف

در کل میتونم بگم در ابعاد نانو نیروی وزن تقریبا بی اثر میشه(چون وزن دانه ها شدیدا کاهش پیدا میکنه)و در عوض نیرو های مغناطیسی بین ذرات بر نیروی وزن غلبه پیدا می کنه؛این مهم ترین عامل تغییر خواص مغناطیسی ذرات در ابعاد نانو است.

جهت توضیخات کامل و مفصّل به کتاب معرفی شده مراجعه کنید.

smile072
کودکان سرطانی چشم انتظار شما هستند
http://www.mahak-charity.org/ozviat.php

نمایه کاربر
shahab.r

پست توسط shahab.r »

m.fadaei نوشته شده:سلام خدمت دوستان عزیز،
یک سری ندونسته هر چی بخوان می بافن!(احتمالا عقده دارن تعداد پست هاشون زیاد بشه!!!!!من هم اینجور پست ها رو بی رو دربایسی حذف می کنم)
اما اینطور نیست!!!
جواب سوال شما طولانیه و من شما رو ارجاع میدم به کتاب:مقدمه ای بر نانوتکنولوژی نوشته ی چارلز پی پول-انتشارات دانشگاه صنعتی شریف

در کل میتونم بگم در ابعاد نانو نیروی وزن تقریبا بی اثر میشه(چون وزن دانه ها شدیدا کاهش پیدا میکنه)و در عوض نیرو های مغناطیسی بین ذرات بر نیروی وزن غلبه پیدا می کنه؛این مهم ترین عامل تغییر خواص مغناطیسی ذرات در ابعاد نانو است.

smile072
نمی دونم چرا احساس میکنید که من این سوالو لاینحل جلوه دادم؟! من فقط اطلاعاتم رو در مورد این سوال گفتم و خواستم جنابanishtain313 بدونن که این سوال یک جواب ساده ی چند خطی نداره بلکه نیاز به معلوملتی داره که مقدمات درک این جوابه و نسبت به خواصِ دیگرِ مواد نانو پیچیدگی های بیشتری داره. درسته که این اطلاعات کم یا شاید ناقص باشه ولی اشتباه نیست و فکر نمیکنم معنیه بدون جواب بودن سوال رو هم بده. smile072
بابت توضیحاتتون و منبعی که معرفی کردین هم خیلی خیلی ممنونم smile124 smile072

نمایه کاربر
m.fadaei

پست توسط m.fadaei »

smile072

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

m.fadaei نوشته شده:سلام خدمت دوستان عزیز،
اما اینطور نیست!!!

smile072
من الان این رو دیدم واقعا ممنون جناب m.fadaei smile124 smile124
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

نمایه کاربر
m.fadaei

پست توسط m.fadaei »

بی ربط،نسنجیده و فاقد ارزش علمی بود.من حذفش کردم.

نمایه کاربر
adrina

نام: نگین

محل اقامت: سردشت

سپاس: 52

پست توسط adrina »

من تو هیچ سایتی ندیدم پست کاربرا رو خذف کنن جواب سوال هم به شدت سادس جواب همه چیز سادس ولی تا میاین فکر کنین به قلمبه سلمبه ترین چیز فک میکنین خوب وقتی یه ماده ای به این شدت جرمش کم شه انتظار همین رفتار رو باید ازش داشته باشین البته ببخشید که جواب علمی زیاد ندارم چون من هنوز در سطح پیش ریاضی دارم تحصیل میکنم
تصویرتصویرتصویر

نمایه کاربر
m.fadaei

پست توسط m.fadaei »

سلام دوست عزیز smile072
ورود شما به تالار نانوفناوری رو تبریک میگم.
اینجا تالار نانو هستش و قوانین خودش رو داره،
اینجا فقط از نانو صحبت میشه و جای هیچ گونه مطلب خیال پردازانه و بی ربطی نیست و همچنین نباید اینجا رو با جاهای دیگه مقایسه کرد.
درست نیست که ما هر چیزی رو که به نظر خودمون درسته رو با قاطعیت!!!!به زبون بیاریم،ابتدا باید از ارزش علمی اوم مطّلع بشیم و بعد...
یک جواب اشتباه میتونه یک نفر رو گمراه کنه
حداقل با عباراتی مثل:من فکر می کنم-به نظر من-احتمالا-شاید و ... جملتون رو آغاز کنید نه اینکه با قطعیت یک جمله اشتباه رو بگید!
علت حذف این بود.دیگه ادامه ش ندید.

نمایه کاربر
sadeghol

سپاس: 10

پست توسط sadeghol »

m.fadaei نوشته شده:بی ربط،نسنجیده و فاقد ارزش علمی بود.من حذفش کردم.
smile021 smile021 smile021 smile021 smile021 smile021

LMAO
http://www.science.psu.edu/news-and-eve ... 6-2008.htm
بیا هر چند به سختی یافتم ولی از عقب نشینی بهتره smile039 smile021
تصویر

نمایه کاربر
m.fadaei

پست توسط m.fadaei »

ربطی به حرفتون نداشت.

فرشته خانم

پست توسط فرشته خانم »

همه مواد در مقیاس نانو، خواصی متفاوت از خود بروز می¬دهند، مواد مغناطیسی نیز از این قاعده، مستثنی نیستند. در واقع، خواص مغناطیسی نانوذرات به¬طور عمده توسط خواص ذاتی ماده، مانند ناهمسانگردی مغناطیسی و مغناطش اشباع تعیین می¬گردد، که این دو نیز به-نوبه خود، شدیداً به اندازه ذرات، شکل، ترکیب شیمیایی، روش و شرایط ساخت، ساختار بلوری مواد، تهی¬جاها، عیوب ساختاری و ... وابسته هستند.
اثرات سطحی، خواص مغناطیسی کوچک¬ترین ذرات را تعیین می¬کنند. هم¬چنان¬که اندازه ذره کاهش می¬یابد، نسبت اسپین¬های سطحی به تعداد کل اسپین¬ها، افزایش می¬یابد. بنابراین، به¬طور خلاصه می¬توان گفت که پیامد اصلی تغییر ساختار در مواد نانوساختار مغناطیسی، به-علت افزایش نسبت سطح به حجم، از موارد زیر پیروی می¬کند:
1) عیوب ساختاری، تهی¬جاها، پیوندهای از بین رفته و بنابراین کاهش میانگین عدد کئوردینانسی ( تعداد نزدیک¬ترین همسایه¬ها)، باعث کاهش هم¬پوشانی مدارهای اتمی شده و درنتیجه، یک اندرکنش تبادلی ضعیف بین اتم¬های سطحی ایجاد می¬کند، و ازاین¬رو، گشتاور مغناطیسی بر اتم نیز افزایش می¬یابد.
2) شکست تقارن ناشی از اثرات سطح در یک ناهمسانگردی سطحی (SA)، می¬تواند سهم بارزی را در ناهمسانگردی کل ذره، برای ذرات به اندازه کافی کوچک، ارائه دهد. در اکثر موارد، SA برای مقابله با انرژی تبادلی، که باعث به¬ردیف شدن کامل اسپین¬های ذره می¬شود، به¬قدر کافی قوی می¬باشد. عملاً انتظار داریم که بردار مغناطش در درون ذره، در امتداد محور توده ( محور ناهمسانگردی ذره) حرکت کند و با نزدیک شدن به سطح ذره، به¬تدریج، یک جهت متفاوت را طی کند. بنابراین، می¬توان گفت که مغناطش در سراسر ذره، یکنواخت نیست و مغناطش لایه سطحی، کوچک¬تر از اسپین¬های مغزه متناظر می¬باشد.
3) اثر فواصل درون¬اتمی، بزرگ¬تر از اثر ناشی از عدد کئوردینانسی است. بنابراین، تک¬لایه-های عناصر مغناطیسی، یک گشتاور مغناطیسی خیلی قوی¬ای را تولید می¬کنند.
کاهش مغناطش نمونه نانومتری در مقایسه با نمونه توده¬اش، با استفاده از مدل هسته- پوسته تفسیر می¬شود. براساس این مدل، فرض می¬شود که هر ذره مغناطیسی، شامل یک هسته با آرایش منظم مغناطیسی و یک پوسته به¬صورت اسپین شیشه¬ای بدون مغناطش خالص می¬باشد. در این مدل، پوسته با ضخامت ثابت و بدون نظم مغناطیسی، به لایه مرده معروف است. چنان¬چه اندازه ذره کاهش یابد، اثر سطح، که شامل لایه مرده مغناطیسی است، نسبت به حجم ذره، که دارای نظم مغناطیسی است، بیشتر شده و بنابراین، مغناطش کاهش پیدا می¬کند.
خواص مغناطیسی ذرات ریز، با توجه به این حقیقت که زیر یک اندازه بحرانی ویژه، یک ذره فقط شامل یک حوزه مغناطیسی می¬باشد، تعیین می¬گردد.

نمایه کاربر
s.saneii

تماس:

پست توسط s.saneii »

از اونجایی که رفتار مغناطیسی به دو قطبی های مغناطیسی بر می گرده و اندازه اونا تقریبا به اندازه نانو ذرات هست ، پس این نانوذرات به راحتی خاصیت مغناطیسی پیدا می کنن ( چون حوضه ها کوچیکن )
حالا قانون دوم ترمودینامیک میگه که اینا می خان به حالت اول خودشون برگردن .مث آهن که وقتی یه مقناطیس ازش دور میشه به حالت اولش که دیگه اهنرابا نیست برمیگرده .
ولی نانو ذرات چون نیروی خیلی کمی برای مقناطیسی شدن نیاز دارن ، وقتی بشن ، دیگه برنمیگردن به حالت اولیه .

و این هست تفاوت !

ارسال پست