چرا در مقياس نانو نيمه رساناي ذاتي نداريم؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
HET

سپاس: 5

چرا در مقياس نانو نيمه رساناي ذاتي نداريم؟

پست توسط HET »

سلام علیکم
چرا تو مقیاس نانو، نیمرسانای ذاتی نداریم؟!! smile032
آخرین ویرایش توسط DARKENERGY شنبه ۱۳۹۳/۵/۲۵ - ۰۶:۲۱, ویرایش شده کلا 2 بار
دلیل: عنوان

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

Re: نیمرساناها در مقیاس نانو

پست توسط mrfane »

سلام دوست خوبم
در این مورد تحقیق نکرده ام؛ اما به نظر می رسد جواب این باشد: «مورچه چیه که کله پاچه اش باشه؟»
نیمرسانای ذاتی یعنی چیزی که هیــــــــچ اتم ناخالصی ای نداشته باشد، حالا در مقیاس نانو (مثلا وقتی لایه نشانی کرده اید) تقریبا همه اتم های نیمرسانا با اتم هایی از جنس دیگر در تماس یا نزدیکند. پس نمی توانند نیمرسانای ذاتی باشند.
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

HET

Re: چرا در مقياس نانو نيمه رساناي ذاتي نداريم؟

پست توسط HET »

اول ممنون بابت جواب، حق با شماس خب ساختار اینقد کوچکه که ممکنه باعث ایجاد نقص در ساختار بشه، ولی من یه جواب درست و حسابی و کلی میخوام! اگه فقط نانو ذره (سنتز نانوذره به روش های مختلف) داشته باشیم چطور؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

خوب بالاخره نانو ذره روی یک چیزی نشسته یا نه؟
حتی اگر فرض کنیم مقداری پودر نانو داریم، باز هم لبه های هر قطعه از پودر (که نسبت به حجمش خیلی زیاد هست) از هر نا خالصی ای بد ترند. (فکر می کنم در لبه های جسم همه ترازها بالا می رفتند؛ اما مطمئن نیستم.)
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

HET

پست توسط HET »

"(فکر می کنم در لبه های جسم همه ترازها بالا می رفتند؛ اما مطمئن نیستم.)"
میشه لطف کنید درباره این جمله بیشتر بگید، منظور از بالا رفتن ترازها چیه ؟

نمایه کاربر
einstein313

سپاس: 91

پست توسط einstein313 »

HET نوشته شده:سلام علیکم
چرا تو مقیاس نانو، نیمرسانای ذاتی نداریم؟!! smile032

و علیکم السلام

دلایل متعددی دارد ، نمیتوان تنها به یک دلیل بسنده کرد ، خود ابعاد ریز ذرات باعث تغییر چندین پارامتر میشود ( به غیر از مسائلی مثل خوشه ها و مرزدانه ها و... )

مثلا با کاهش اندازه ذرات ، بندگپ افزایش پیدا میکند و اگر نیم رسانای ذاتی باشد باید غلظت حامل ذاتی کاهش پیدا کند اما در عمل اینگونه نیست
و از طرفی بنظر میرسد که انرژی فرمی در نانوذرات نیم رسانا در نزدیک میانه ی بندگپ پدیدار نمیشود

خلاصه موضوع خوبیه برای نوشتن یک مقاله خوب smile021 ، کتاب خوبی هم در این زمینه سراغ ندارم ولی در کتاب "مقدمه ای بر نانو فناوری" ترجمه دکتر تقوی نیا ، درمورد نانو ذرات نیم رسانا مطالب خوبی پیدا میشه .
اللهم العن قاتلیک یا فاطمه الزهرا

اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ ، اَللّهُمَّ الْعَنِ الْعِصابَةَ الَّتى جاهَدَتِ الْحُسَيْنَ ( علیه السلام ) ، وَشٰايَعَتْ وَبٰايَعَتْ وَتٰابَعَتْ عَلىٰ قَتْلِهِ

اَللّٰهُمَّ الْعَنْهُمْ جَميعاً

اسلام به ذات خود ندارد عیبی .......... هر عیب که هست از مسلمانی ماست

HET

پست توسط HET »

سلام دوستای خوب
آقا من رفتم تو چندتا ازین سایتای علمی پرسیدم، اصن سوال من اشتباه بود و چون باعث انحراف اذهان شدم
معذرت میخوام.
ما تو نانومتر هم نیمه رسانای ذاتی داریم منتها باید عملیات سنتز با دقت بالا باشه تا نانوذره دچار نقص نباشه مثل روشهای پیشرفته اپیتاکسی.
اما چون روشها عمدتا دارای خطای بالا و دقت پایین هستند نقصها باعث میشن که ذره دچار کمبود و یا ازدیاد یک نوع از حاملها بشوند
من تا اینجا فهمیدم. smile040

ارسال پست