جنس زمان از چیست؟ اصلا زمان چیست؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

عبدالرضا علي پور

نام: عبدالرضا علي پور

محل اقامت: بوشهر

سپاس: 142

Re: جنس زمان از چیست؟ اصلا زمان چیست؟

پست توسط عبدالرضا علي پور »

با منطق ارسطويي نميشه به جايي رسيد بايد از منطق ديگري استفاده كرد

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

matrix2013 نوشته شده:اتفاقی میافته اینه که ما سریع یا کند شدن زمان فیزیکی رو دیگه احساس نمی کنیم و اون تغییرات برای ما ثابت میشه.سوال اینجاست که با این وضعیت دقیقا چه طور می خواید تغییرات زمان فیزیکی رو کشف کنید؟به نظر میاد که در این حالت ذهن ما رو فریب داده.چه طور می خواید از یک چنین زندانی بیرون بیاید.این مثال رو نوشتم که بگم یک موقع هایی لازم میشه که ما خود ذهنمون رو باید از نظر کارکرد تغییر بدیم تا بتونیم یک چیزی رو کشف کنیم.

فقط یه نکته ای رو مطرح می کنم که ساعت نوری خارجی یه ساعت خاصیه که کند و تند شدنه زمان رو به ناظر نشون می ده یعنی ناظر متوجه میشه که به علت کوچکترین تغییری در حرکتش، ساعتش مثلاً کندتر میشه. این نتیجه رو ناظر با مقایسه ی ساعت نوری خارجیه مخصوص به خودش با ساعت نوری داخلی (انیشتین) خودش استنباط می کنه. دلیل این امر هم اینه که ساعت نوریه خارجی به کوچکترین تغییری در حرکت واکنش نشون می ده و کند و تند میشه.... به قول یکی از دوستام که من رو دست مینداخت: "ساعت نوریه خارجی یه سرعت سنجه نه یه ساعت!"
البته رفتار این ساعت شبیه سرعت سنج هست ولی اصلاً سرعت رو نمی سنجه و فقط زمان رو اندازه گیری می کنه با این تفاوت که این اجازه رو به هر ناظری می ده تا بلایی که بر سرِ زمانش میاد رو متوجه بشه و دقیقاً اندازه گیری کنه.

matrix

نام: علیرضا

سپاس: 31

پست توسط matrix »

عبدالرضا علي پور نوشته شده:سلام

نميشه احساس را پايه علم كرد بعنوان مثال كسي كه مواد مخدر مصرف ميكنه حركات بدنش كند ميشه و زمان خيلي سريع براش ميگذره يا مثلا كسي كه فشار خونش

بالا ميره با كسي كه فشار خونش ميافته گذشت زمان براشون متفاوت ميشه مسله اينجاست كه احساس دروني ما هيچ تاثيري بر جنبش اشيا نداره

اصلا موضوع اصلی بحث من احساس نیست.تلقین که من میگم یک نوع احساس نیست.حتی کلمه تلقین هم که استفاده کردم تا حدود زیادی با تلقین توی روانشناسی هم متفاوت هست اما چون کلمه بهتر و نزدیکتر از این پیدا نکردم این کلمه رو بکار بردم. در واقع میشه گفت تلقین کلی است اما یکسری از موجودیت ها در کیهان از این تلقین کلی و عام تبعیت نمی کنند.

با منطق ارسطويي نميشه به جايي رسيد بايد از منطق ديگري استفاده كرد

منظورتون از منطق دیگر چیه.منظورتون منطق کوانتومی هست؟ ببینید ما هر کاری بکنیم و هرچه قدر هم سعی کنیم که منطق و نوع تفکرمون رو عوض بکنیم آخر باید قبول کنیم که یکسری محدودیت داریم.پس باید این محدودیت ها رو دقیق بشناسیم. اینم اضافه کنم که من خیلی خوشحال میشم که یک فیزیکدان با فیزیک به چیستی زمان برسه اما متاسفانه تا الان که کسی نتونسته و به خاطر همین هم سعی می کنم یک روش دیگه پیدا کنم
یک نکته جالب اینه که حتی اگر زمان واقعا یک نوع تلقین هم نباشه با در نظر گرفتن این ماهیت برای زمان شما انعطاف ذهنی خیلی بهتری برای درک زمان پیدا می کنید و خیلی راحت تر می تونید چیستی اون رو کشف کنید.

از دوستان هم خواهش میکنم نظرات و ذهنیتشون رو درباره زمان مطرح کنند تا بتونیم یک نتیجه خوب بگیریم. smile072
هدف اینه که افراد بدون استرس از اینکه افراد دیگر چه پاسخ هایی به اونها می دهند بیان و تعریفشون رو درباره زمان بیان کنند.
آخرین ویرایش توسط matrix سه‌شنبه ۱۳۹۴/۷/۲۱ - ۰۰:۵۱, ویرایش شده کلا 1 بار
Sad but true

عبدالرضا علي پور

اخه عزيز زمان چيه؟ واحد اندازه گيري

از اول بوده؟ نه

بعدا بوجود امده؟بله

توسط كي؟انسان

بر چه مبنايي ايجاد شده؟ جنبش( فرقي نميكنه كه جنبش زمين يا الكترون باشه)

حالا ما داريم چي ميگيم؟

مثل اين ميمونه كه بگيم كيلو گرم را براي اندازه گيري جرم ساختيم و مبنا را جرم معيني در نظر گرفتيم

حالا بگيم نه قبل از جرم كيلو گرم بوده و اينطور است و ان طور

همين

عبدالرضا علي پور

مبنا جنبش بوده جنبش را انرژي بوجود مي اورد حالا هر نظري داري در مورد انرژي هست

عبدالرضا علي پور

ما هيچ محدوديتي نداريم كه مانع از ايده پردازي و نظريه پردازي بشه

شما ميتونيد جلو تفكر كردن را بگيريد كه مثلا مغز شما به چيزي تفكر نكند

جواب البته كه نه مي باشد

ولي تفكر تنها كافي نيست بايد ايده بر اساس واقعيتهاي موجود و ازمايش استوار باشه

اون منطقي كه من ازش صحبت ميكنم يك منطق همه شمول هست

نه منطق ارسطويي منطق ارسطويي كه اگر اين نبود پس ان هست ديگه رفته پي كارش

منطق بايد همه چيز را در خودش جا بده

مثلا طبق منطق ارسطويي ما داريم صفر و يك اگر صفر نبود پس يك هست

ولي منطق همه شمول ميگه قبل از صفر هست تا بينهايت- صفر هست - يك هم هست- بي نهايت عدد بين صفر و يك هم هست- و بي نهايت بعد از يك هم هست

اينو ميگن يك منطق نسبي ما بايد ايده هامون رو بر مبنا يك منطق نسبي در بياريم تا بتونه توي اين عالم كه همه چيز لحظه به لحظه در حال تغييره جواب بده هيچ امر

مطلقي وجود نداره همه چيز نسبي هست سرما-گرما - زمان- طول-جرم- همه و همه تحت تاثير انرژي هاي گوناگون قرار دارند و هيچ وقت ما نميتونيم يك اندازه گيري

مطلق از چيزي داشته باشيم

عبدالرضا علي پور

باشه

اين نظر من در مورد زمان : واحد اندازه گيري تغييرات جنبشي ماده كه بر اثر انرژي ايجاد ميشود

جنس زمان براي شما و من از جنس انرژي مي باشد

تا زماني كه انرژي هست زمان وجود دارد هر گاه انرژي نباشد زماني نيست

انرژي هم تا جايي كه من ميدانم ازلي و ابدي هست( انرژي از حالتي به حالت ديگر در مي ايد ولي از بين نمي رود) تا زماني كه

اين گفته توي پرانتز نقض نشه من نظرم در مورد زمان همينه كه گفتم موفق باشيد
آخرین ویرایش توسط عبدالرضا علي پور سه‌شنبه ۱۳۹۴/۷/۲۱ - ۰۰:۵۸, ویرایش شده کلا 2 بار

matrix

پست توسط matrix »

[email protected] نوشته شده:فقط یه نکته ای رو مطرح می کنم که ساعت نوری خارجی یه ساعت خاصیه که کند و تند شدنه زمان رو به ناظر نشون می ده یعنی ناظر متوجه میشه که به علت کوچکترین تغییری در حرکتش، ساعتش مثلاً کندتر میشه. این نتیجه رو ناظر با مقایسه ی ساعت نوری خارجیه مخصوص به خودش با ساعت نوری داخلی (انیشتین) خودش استنباط می کنه. دلیل این امر هم اینه که ساعت نوریه خارجی به کوچکترین تغییری در حرکت واکنش نشون می ده و کند و تند میشه.... به قول یکی از دوستام که من رو دست مینداخت: "ساعت نوریه خارجی یه سرعت سنجه نه یه ساعت!"
البته رفتار این ساعت شبیه سرعت سنج هست ولی اصلاً سرعت رو نمی سنجه و فقط زمان رو اندازه گیری می کنه با این تفاوت که این اجازه رو به هر ناظری می ده تا بلایی که بر سرِ زمانش میاد رو متوجه بشه و دقیقاً اندازه گیری کنه.

من فکر می کردم ساعت نوری خارجی خیلی سیستم پیچیده تری داره.اگه بدونید که به خاطر عبارت ساعت نوری خارجی فکرم به کجاها رفت smile024 smile022
Sad but true

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

matrix2013 نوشته شده:من فکر می کردم ساعت نوری خارجی خیلی سیستم پیچیده تری داره.اگه بدونید که به خاطر عبارت ساعت نوری خارجی فکرم به کجاها رفت smile024 smile022

چندان هم سیستم ساده ای نداره! حالا بگو ببینم فکرت به کجاها رفت؟ smile006

matrix

پست توسط matrix »

[email protected] نوشته شده:
matrix2013 نوشته شده:من فکر می کردم ساعت نوری خارجی خیلی سیستم پیچیده تری داره.اگه بدونید که به خاطر عبارت ساعت نوری خارجی فکرم به کجاها رفت smile024 smile022

چندان هم سیستم ساده ای نداره! حالا بگو ببینم فکرت به کجاها رفت؟ smile006

الان که نمی شه نوشت.وقتی مقاله کاملش رو گذاشتی و ما هم خوندیم و خواستیم زیر سوال ببریمش اون موقع وقتشه. smile015
Sad but true

عبدالرضا علي پور

ميبينيد خيلي ساده هست انرژي زمان را بوجود اورده وخود انرژي هم از بين نميره فقط از حالتي به حالت ديگر در مايد پس

چون انرژي ازلي و ابدي هست زمان هم ازلي و ابدي هست و از جنس انرژي هست و اين عالم بزرگ همش انرژي هست و انرژي هم

زمان هست و هيچگاه عالم از بين نميره زيرا انرژي از بين نميره ما هم از بين نميريم چون زاييده انرژي هستيم فقط تمام اجزا تشكيل

دهنده از شكلي به شكل ديگر در مياد حالا دوست داريد هيدروژن هاي بدنتون توي انفجار خوشيدي باشه يا توي جو يك سياره

يا دوست داريد با اكسيژن تركيب بشيد-- smile055 بشيد اب از اسمون بباريد و انسانها وحيوانها شما را بنوشند خودتان انتخاب كنيد smile055 smile055

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

اگه زمان مرتبط با جنبش باشه پس این بدین معناست که اگه دوتا ساعت با دماهای مختلف داشته باشیم این ساعتا نسبت به هم باید زمانهای متفاوتی رو نشون بدن درحالیکه اینگونه نیست...!

عبدالرضا علي پور

شما ازمايش كرديد؟

اگه اختلاف دما 10 درجه باشه بايد تقريبا 200 سال دو تا ساعت را زير نظر داشته باشيد تا اختلاف را مشاهده كنيد اگر بخواهيد زمان ازمايش را كم كنيد بايد اختلاف درجه

حرارت را مثلا به 200 درجه برسانيد ازمايش كنيد و اختلاف را ببنيد

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

کم کم دارید به سمت اشتباه سوق پیدا میکنید،توجه داشته باشید چیزی به نام زمان مطلق وجود نداره که برفرض این ساعت بخواد درست بگه یا اون غلط بعدم اختلاف زمانی با اون فرض دوتا ساعت پیش نمیاد،ساعت داغتر فقط حجمش زیاد میشه،اینکه ما میگیم انتروپی و زمان پیکانشون یکیه یعنی به یه سمت میرن نه اینکه لزوما یه چیز باشن ،برای درک بهتر سرعت و جا به جایی رو در نظر بگیرید هردو در یک سمت هستن ولی یه چیز نیستن

نمایه کاربر
sunrise

سپاس: 115

پست توسط sunrise »

همونطور که اگه دوتا ساعت(بسیار دقیق) که هردو زمان واحدی دارن نشون میدن رو به اختلاف سرعت زیادی نسبت به هم برسونیم، بعد از مدتی زمانهاشون دیگه باهم منطبق نخواهد بود؛پس اینم مسلمه که درصورتیکه گذرزمان مرتبط با جنبش باشه دوتا ساعتی که نسبت به هم اختلاف دمایی زیادی دارن هم بعد از مدتی زمانهاشون نسبت به هم دچار اختلاف بشه.حرفی که از زمان مطلق بمیون نیومد.

ارسال پست