نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

Re: نور

پست توسط MetaZehn »

saeedfa نوشته شده: خب . نتیجه آزمایش ذهنی چیه؟ من یه جا خوندم که فوتون در همه ی نقاط این پوسته احتمال حضور داره ولی حاضر نیست مگر اینکه توسط ناظر هوشمند مورد مشاهده قرار بگیره. همون جا تشکیل میشه که ناظر مشاهده می کنه. ولی آزمایش فیلم عکاسی باید انجام شده باشه. نتیجش چی شده؟
ممنون،
مشاهده میکنه یعنی چی؟ یعنی پرتوهای نور به چشم ناظر بخوره که مشاهده معنی نمیدیه. به اون میگن اثر گذاری.
مشاهده یعنی شما وقتی به ماه نگاه میکنه پرتو هایی که از خورشید به سمت ماه میرن رو ببینی، آیا میبینی؟ نه چون اثری بر چشم شما ندارن ولی شما اثر گذاری آن پرتو ها را به شکل فوتون بر سطح ماه میبینی و حالا پرتوهای جدیدی به چشم شما گسیل شدن که شما آنها را میبینی.
اینکه نسبیت میگه ناظر بر نور هستی و با سرعت نور هم حرکت میکنی دوتا چیز متناقضه. وقتی ناظر هستی که دیگه نور سرعتی نداره و به چشم شما که رسیده دیگه تبدیل به فوتون شده و توسط حس شما ادراک شده و وقتی هم با سرعت نور بری دیگه نور حرکتی نداره که خودشو به چشم شما برسونه و شما ببینی. پس هیچ چی نمیبینی (البته قبلش باید ماهیتت رو از ماده به انرژی در آورده باشی که بتونی سوار بر موج الکترومغناطیس بشی)
نسبیت برای من مثل یک بازی بچه گونست که ایرادی نداره توش قوانین دلبخواه بزاری و خودت رو دکتر معرفی کنی و دوستت رو مریض ولی نباید واقعاً آمپولش بزنی چون با حقیقت فاصله زیادی داره و بیشتر سرگرمی به حساب میاد. پس باید از علم فیزیک بیرون بره .
منظورت از اینکه سرعتی نداره چیه؟نوری که به چشم ما رسیده ممکنه اون موقع سرعتی نداشته باشه ولی قبلش که داشته...شما میگی نور سرعت نداره؟!خوبه اینو بگم:
چشماتونو ببندید و به صدای یک اتومبیل که با سرعت میره گوش بدید،آیا شما صوت رو مینشوید؟!آیا این موج صوتی توسط پرده گوش ادراک نشده؟آیا قادرید بگید صوت سرعتی نداشته؟
وقتی به پرده گوش شما میخوره سرعتش به سمت صفر میل میکنه تا صفر بشه ولی شما صدایی رو شنیدین. اگر سرعتش کم نمیشد آیا شما بازم صدایی می شنیدید؟
آخرین ویرایش توسط MetaZehn چهارشنبه ۱۳۹۱/۶/۸ - ۱۴:۱۲, ویرایش شده کلا 1 بار

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

MiniZehn نوشته شده:نسبیت برای من مثل یک بازی بچه گونست که ایرادی نداره توش قوانین دلبخواه بزاری و خودت رو دکتر معرفی کنی و دوستت رو مریض ولی نباید واقعاً آمپولش بزنی چون با حقیقت فاصله زیادی داره و بیشتر سرگرمی به حساب میاد. پس باید از علم فیزیک بیرون بره .
یه همچین دوستی رو باید آمپول زد . سر سوزنش اندازه ی میخ طویله!

نمایه کاربر
هفت

نام: ميثم ب...

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 10

پست توسط هفت »

اصل موضوعه ی دوم نسیبت خاص:
سرعت نور در خلاء برای تمام ناظران لَخت ثابت و برابر c است و به حرکت چشمهٔ نور یا حرکت ناظر بستگی ندارد.

به سخنی دیگر اگر شما سوار اتومبیلی باشید که با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و اتومبیل دیگری با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت به شما نزدیک شود، سرعت نسبی اتومبیل شما و اتومبیل مقابل تقریباً برابر با ۷۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود، اما بر طبق این اصل اگر چشمهٔ نوری با سرعت دلخواهی به شما نزدیک شود و شما هم با سرعت متفاوتی به سمت آن چشمه حرکت کنید باز هم سرعت نور نسبت به شما همان c خواهد بود
سلام اگه با سرعت 0.9 سرعت نور حرکت کنیم حدود 9دقیقه و 15ثانیه طول میکشه به زمین برسیم پس اگه نور نسبت به ما داره با سرعت
300000کیلو متر بر ثانیه حرکت میکنه چرا تنها یک دقیقه زود تر از ما به زمین رسیده؟
(ایا این پارادوکس است؟)

نمایه کاربر
saeedfa

محل اقامت: Tehran

سپاس: 66

تماس:

پست توسط saeedfa »

MetaZehn نوشته شده:
ویستاM نوشته شده:شما با یه تعریف میخوای نتیجه ی آزمایشات و کاربردهای نسبیتو زیر سوال ببری؟
حرفی نیست...شما فکر کن نسبیت رد شده ما همه سراپاگوش نظریه ی جایگزین شما هستیم تا به عنوان یک ایرانی دانشمند بهتون افتخار کنیم!
موفق باشید...
اول باید بدونم شما که نسبیت رو فهمیدین، کجاش رو فهمیدین و چرا من نمیفهمم بعد با کمک هم به نظریه هم میرسیم.
ادینگتون همون کسی که انحراف نور ستاره ها رو به خاطر جاذبه خورشد اندازه گیری کرد و نظریه نسبیت عام رو به صورت تجربی اثبات کرد.
تو کنفرانس مطبوعاتی بعد از اینکه نتیجه آزمایشو منتشر کرده بوده . خبرنگاری ازش می پرسه راسته که نسبیت رو فقط 3 نفر تو دنیا فهمیدن. ادینگتون با تردید فکر می کنه . خبرنگار می گه حرفم اشتباه بود . اون میگه آره داشتم فکر می کردم که نفر سوم کیه.
اگر نسبیت رو متوجه نمی شیم دلیل بر اون نیست که اشتباهه. من خودم تازه دارم می خونم و یاد می گیرم. نسبیت با آزمایش های تجربی اثبات شده. چیز من در اوردی نیست که اگر متوجه نشدیم زیر سوال بره. البته انیشتن معصوم نبوده و .. هم گفته ولی نسبیت رو 100 ساله پذیرفتن . حتی در ناوبری و دستگاه های GPS تصحیحیات نسبیتی رو منظور می کنن وگرنه نمی تونن بادقت بالا مکان رو مشاهده کنن.
ما وکیل مدافع نسبیت نیستیم و با انیشتن هم نسبت خونوادگی نداریم. ولی اگر به فرض شما سوالی می پرسی که کسی اینجا نمی تونه جواب بده دلیل نمیشه نسبیت زیر سوال رفته . نشون میده کسی نسبیت رو نفهمیده. و این طبیعیه. باید بیشتر خوند در بارش و فهمید . و سوال های شما هم اگر جنبه ی علمی داشته باشه یعنی اگر قانع شدین بگین که جواب درست بود و قانع شدم! بسیار بسیار پیش برنده و مفیده.
این لینکم تلاش تجربی برای اثبات نظریه نسبیت
http://www.fiziki.ir/109.php

user8604

پست توسط user8604 »

هفت نوشته شده:(ایا این پارادوکس است؟)
نوچ!

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

edwardfurlong نوشته شده:
نوچ!
همین فقط نوچ!!!!!!
چرا اینی که گفتم رو کامل توضیح نمیدید؟

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

هفت نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:
نوچ!
همین فقط نوچ!!!!!!
خودت رو ناراحت نکن، اینجا کسی نسبیت نمیدونه! بنابراین همین جوری جواب میدن.

user8604

پست توسط user8604 »

هفت نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:
نوچ!
همین فقط نوچ!!!!!!
تو مشخص کن دقیق پارادوکس کجاست تا من یکم برات توضیح بدم!

user8604

پست توسط user8604 »

MetaZehn نوشته شده:خودت رو ناراحت نکن، اینجا کسی نسبیت نمیدونه! بنابراین همین جوری جواب میدن.
باز آمپول هوس کردی؟

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

MetaZehn نوشته شده:
هفت نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:
نوچ!
همین فقط نوچ!!!!!!
خودت رو ناراحت نکن، اینجا کسی نسبیت نمیدونه! بنابراین همین جوری جواب میدن.
سلام متاذهن
جالبیش اینه که مثلا معادلاتی رو حل میکنند یا مباحثی رو جواب میدن که ادم میگه اینشتین کیه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
بعد سوالات ساده جواب داده نمیشه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! smile001

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

من خواسته ام توضیح دقیق این ازمایش فرضیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

user8604

پست توسط user8604 »

هفت نوشته شده:من خواسته ام توضیح دقیق این ازمایش فرضیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی تو داری از دیدگاه خودت بررسی میکنی. فاصله ی زمین و خورشید هم به نسبت ثابت لورنتس کم میشه. دیگه توضیحات بیشتر در کار نیست. این آزمایش ذهنیه! نمیخوای خودت هم یکم از ذهنت استفاده کنی!
بهت میگم بگو پارادوکس کجاست . خودتم نمیدونی. قضیه ی کلمه ترکیبات تازه است!
اگه بخوای مثل میلی ذهن سوال کنی بقیه جوابتو نمیدن منم آمپولت میزنم.

نمایه کاربر
MetaZehn

پست توسط MetaZehn »

edwardfurlong نوشته شده:
هفت نوشته شده:
edwardfurlong نوشته شده:
نوچ!
همین فقط نوچ!!!!!!
تو مشخص کن دقیق پارادوکس کجاست تا من یکم برات توضیح بدم!
هوش در حد تیم ملی،
طبق نظریه اینشتین، اگر با سرعت نور هم حرکت کنی، باز هم سرعت نور نسبت به شما برابر 300 هزار کیلومتر بر ثانیه خواهد بود و اگر شما و نور با هم از خورشید حرکت کنید، با هم میرسید که نسبیت باطل میشه، اینم یه دلیل جالب دیگه، ممنون از هفت

نمایه کاربر
هفت

پست توسط هفت »

edwardfurlong نوشته شده:
هفت نوشته شده:من خواسته ام توضیح دقیق این ازمایش فرضیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
وقتی تو داری از دیدگاه خودت بررسی میکنی. فاصله ی زمین و خورشید هم به نسبت ثابت لورنتس کم میشه. دیگه توضیحات بیشتر در کار نیست. این آزمایش ذهنیه! نمیخوای خودت هم یکم از ذهنت استفاده کنی!
بهت میگم بگو پارادوکس کجاست . خودتم نمیدونی. قضیه ی کلمه ترکیبات تازه است!
اگه بخوای مثل میلی ذهن سوال کنی بقیه جوابتو نمیدن منم آمپولت میزنم.
ادوارد اولا چرا می خوای دعوا کنی؟
دوما با تبدیلات لورنتس طول جسم حرکت کننده کم میشه نه فاصله بین دو نقطه پس اشتباه کردی.
سوما دیگه بهت نمیگم پارادوکس میگم تناقض تا بلکه بهتر بتونی درک کنی.
چهارما تناقض در این هستش که اگه نور داره نسبت به جسم که 0.9 سرعت نور رو داره با سرعت 300000کیلومتر بر ثانیه حرکت میکنه
چطور تنها 1 دقیقه اختلاف زمانی داره؟
پنجما من از شما انتظار جواب صحیح ندارم چه بسا اینشتین هم زنده بود جواب درستی نمی داد اما حداقل جرات این رو داشت که بگه
نمی دونم یا روی این مسئله فکر کنه!!!
در ضمن من دوست دارم هر کس از اعضا که می تونه جواب رو بده به هر حال عده از شما ها رشتتون فیزیکه ولی من حتی رشته ام هم
نظری نبوده!
حالا اگه میگید سوالم کلا اشتباهه قبول ولی دلیل قانع کننده میخوام نه جمله ی ادبی!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

user8604

پست توسط user8604 »

هفت نوشته شده:دوما با تبدیلات لورنتس طول جسم حرکت کننده کم میشه نه فاصله بین دو نقطه پس اشتباه کردی.
smile058
همین جمله اول یعنی درکتان از نسبیت منفی بوده!
علت اینکه کسی پاسختون رو نمیده همیناست. برید 2 نفری باهم به جای این کارا! ذهناتون رو بریزین رو هم شاید تونستید ساده ترین مایل سینماتیک نسبیتی رو برای خودتون تحلیل کنید.
smile022

ارسال پست