نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

MAHDI.M

نور

پست توسط MAHDI.M »

وضعيت يه فوتون نور توي سرعت صفر چي ميشه؟

نمایه کاربر
paulhenry

سپاس: 5

تماس:

Re: نور

پست توسط paulhenry »

وضعیت فوتون نور توی سرعت صفر چی میشه؟!!!!؟؟!
توازن سر انجام جهان ، و هر آنچه درون آن است

ehmed

سپاس: 6

پست توسط ehmed »

نور هیچ گاه به سرعت صفر نمیرسد حتی کمتر از سرعت خود انرژی بیشتری از دست میدهد بهتر بگویم اگر جناب عالی با سرعت نور حرکت کنی بدنت تبدیل به فوتون میشود ولی اگر فوتون با سرعت کمتر حرکت کند تبدیل به شما میشود

M.Metin

نام: MMY

سپاس: 25

پست توسط M.Metin »

ehmed نوشته شده:نور هیچ گاه به سرعت صفر نمیرسد حتی کمتر از سرعت خود انرژی بیشتری از دست میدهد بهتر بگویم اگر جناب عالی با سرعت نور حرکت کنی بدنت تبدیل به فوتون میشود ولی اگر فوتون با سرعت کمتر حرکت کند تبدیل به شما میشود
تایید میکنم کاملا درسته. smile072

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

چرا وقتی نور مسافت زیادی را طی میکنه بین فوتونهای اعزامی از منبع نور فاصله نمیافته؟ مثل خورشید و نوری که به زمین میافته یکنواخته و انحراف زاویه پیدا نمیکنه چون باید سطح بیشتری رو کاور کنه؟

نمایه کاربر
saeedfa

محل اقامت: Tehran

سپاس: 66

تماس:

پست توسط saeedfa »

چطور میشه که یک ستاره خیلی خیلی دوردست رو می تونیم از هر جای دنیا و در تمام جهات ببینیم ؟ یعنی فوتون ها تو تمام کائنات منتشر می شن؟

نمایه کاربر
هفت

نام: ميثم ب...

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 10

پست توسط هفت »

یه سوال هم من دارم
اگه بخواهیم از خورشید باسرعت 0.9 نور حرکت کنیم به سمت زمین و همراه با ما و هم زمان نور هم به راه افتد طبق نسبیت نور باید با
همان سرعت 300000 کیلو متر بر ثانیه از کنار ما گذر کند پس باید سرعت ها جمع شود ولی ا...؟

نمایه کاربر
MetaZehn

سپاس: 112

پست توسط MetaZehn »

مدعیان نسبیت "edwardfurlong" و بقیه چرا جواب نمیدین؟ درساتون رو خوب نخوندینا، اگر نمیدونین در تالارتون و تخته کنین.

نمایه کاربر
ویستاM

سپاس: 351

پست توسط ویستاM »

MetaZehn نوشته شده:چرا وقتی نور مسافت زیادی را طی میکنه بین فوتونهای اعزامی از منبع نور فاصله نمیافته؟
بدلیل خاصیت موجی-ذره ای نور
وقتی شما یه طنابو به صورت عرضی حرکت بدی موجی در جهت طولی انتشار پیدا میکنه وبه نوبت به ذرات طناب منتقل میشه و بدون وقفه تا زمانی که چشمه ی موجی هست موج هم هست.بنابرین میشه گفت نور با همین تحلیل مدام تقویت میشه و درنهایت با برخورد به جسمی فوتون ها ی اون جذب اون میشن
برای بررسی کاملتر باید مفاهیم موج و نور،پدیده های نوری و توابع و تحلیل های موجی رو مطالعه بفرمایید
MetaZehn نوشته شده:مدعیان نسبیت "edwardfurlong" و بقیه چرا جواب نمیدین؟ درساتون رو خوب نخوندینا، اگر نمیدونین در تالارتون و تخته کنین.
نیازی به بودن نسبیت یانبودنش نیست!شما میبینید که فوتونها فاصله دار نمیشن بنابرین علتی وجود داره!...فقط همین!نیازیم به توهین نیست... smile072
هفت نوشته شده:یه سوال هم من دارم
اگه بخواهیم از خورشید باسرعت 0.9 نور حرکت کنیم به سمت زمین و همراه با ما و هم زمان نور هم به راه افتد طبق نسبیت نور باید با
همان سرعت 300000 کیلو متر بر ثانیه از کنار ما گذر کند پس باید سرعت ها جمع شود ولی ا...؟
اصل موضوعه ی دوم نسیبت خاص:
سرعت نور در خلاء برای تمام ناظران لَخت ثابت و برابر c است و به حرکت چشمهٔ نور یا حرکت ناظر بستگی ندارد.

به سخنی دیگر اگر شما سوار اتومبیلی باشید که با سرعت ۵۰ کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کند و اتومبیل دیگری با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت به شما نزدیک شود، سرعت نسبی اتومبیل شما و اتومبیل مقابل تقریباً برابر با ۷۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود، اما بر طبق این اصل اگر چشمهٔ نوری با سرعت دلخواهی به شما نزدیک شود و شما هم با سرعت متفاوتی به سمت آن چشمه حرکت کنید باز هم سرعت نور نسبت به شما همان c خواهد بود
به نقل از ویکی پدیا
saeedfa نوشته شده:چطور میشه که یک ستاره خیلی خیلی دوردست رو می تونیم از هر جای دنیا و در تمام جهات ببینیم ؟
فکر کنم بدلیل فاصلست!
مثلا شما توی یه بیابون صاف و یکنواخت یه درخت بلند رو از همه جهات میتونی ببینی...البته مطمئن نیستم فقط بنظرم اینطور رسید!
saeedfa نوشته شده: یعنی فوتون ها تو تمام کائنات منتشر می شن؟
خب بله نور در همه ی جهات منتشر میشه
smile034
جهان به حق مدیون ملت و ملیت ایرانی است
با افتخار و غرور ایرانی ام بر سر جهانیان فریاد میزنم که:
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

ببینید. وقتی نور از یک منبع در فضا منتشر میشه به صورت کره ای که شعاعش در حال افزایشه در تمام کائنات پخش میشه. هر چه فاصله بیشتر میشه شعاع این کره بیشتر میشه وقتی ما نوری رو از یه ستاره خیل خیلی دوردست می بینیم چطور ممکنه که فوتون های این ستاره تا این شعاع بزرگ که به مارسیده در تمام فضا وجود داشته باشند؟ یعنی اگر من جای تلسکوپو عوض کنم باز هم می بینیم ستاره رو. چطوری میشه که این فوتون ها در تمام کائنات وجود دارند. تعدادشون مگه چه قدره که چنین شعاعی رو کاور می کنند؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

خب نوروشون که قطع نمیشه!
منظورم اینه که اون ستاره مدام در حال تولید نوره و این نور تا حالا که به ما رسیده پوشانندگی خودشو داشته...فکرنمیکنم اتفاق دیگه ای بیفته!
شما حتما راجبش فکرکردید خب نظرتون چیه؟
من نواده ی کوروش کبیرم

user8604

سپاس: 877

پست توسط user8604 »

یک آزمایش ساده:
یک منبع نوری که شدتش قابل تنظیم باشه داریم.کاری میکنیم که نور با شدت 1 فوتون در ثانیه بیاد. اطراف منبع هم یک فیلم عکاسی قرار میدم که با برخورد فوتون ردش باقی میمونه.
این آزمایش ذهنی رو با ضرب المثل "خداوند تاس میریزد" ترکیب کنید پاسخ این پرسشهای آخری به دست میاد!

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

نه من فقط نمی تونم تصور کنم که چنین کره ای با چنین شعاعی پر از فوتون باشه. چرا فوتون ها از هم فاصله نمی گیرن؟ یعنی همین طوری که metazehn گفت اشعه هاش واگرا نمی شن؟

نمایه کاربر
ویستاM

پست توسط ویستاM »

من فکرکنم متاذهن یچیز دیگه گفت!
اون میگه چرا فوتونهای یک طول موج نور از هم به شکل طولی فاصله نمیگیرن ولی شما میگید چرا روی کره به شکل عرضی فاصله نمیگیرن!
یه سوال:
چندتا فوتون احتیاجه ما یچیزیو ببینیم؟!
من نواده ی کوروش کبیرم

نمایه کاربر
saeedfa

تماس:

پست توسط saeedfa »

ویستاM نوشته شده:من فکرکنم متاذهن یچیز دیگه گفت!
اون میگه چرا فوتونهای یک طول موج نور از هم به شکل طولی فاصله نمیگیرن ولی شما میگید چرا روی کره به شکل عرضی فاصله نمیگیرن!
یه سوال:
چندتا فوتون احتیاجه ما یچیزیو ببینیم؟!
من فکر می کنم که برای اینکه تصویر واضح باشه یه تعدادی باید حتما باشه به همین دلیله که تلسکوپ های بزرگ ساخته میشه که فوتون های بیشتری رو گیر بندازن. فاصله به این دلیل از نظر طولی بین فوتون ها نمی افته که سرعتشون برابره!
چرا واگرا نمی شن؟

ارسال پست