علت یا اثبات سرعت نهایی نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

dusty

سپاس: 327

Re: علت یا اثبات سرعت نهایی نور

پست توسط dusty »

Stupendous نوشته شده: فقط فرض کرده فضا همگن و همسانگرده و از اون نتیجه گرفته معادلات باید خطی باشن.
کاملا درسته
Stupendous نوشته شده:... بعد هم فرم کلی معادلات رو نوشته و تبدیل رو به دست آورده.
اینجاست که باید اصل دوم باید وارد بشه، در غیر این صورت میشه معادلاتی بدست آورد که به همگنی و همسانگردی احترام بزاره و مخالف با تبدیلات لورنتس باشه مثل تبدیلات گالیله ای.
smile072 smile072 smile072

نمایه کاربر
Stupendous

سپاس: 113

پست توسط Stupendous »

بله من قبول دارم که تبدیلات دیگه ای هم این شروط رو برآورده می کنن (فکر کنم به همشون با هم می گن گروه لورنتس) ولی نکته اینجاست که از ابتدا فرض می کنند که دیگه زمان مطلق نیست و در تبدیلات عامل زمان رو هم وارد می کنن. در ضمن فکر کنم فقط تبدیل لورنتس مشهور از آزمایش سربلند بیرون اومده.

dusty

سپاس: 327

پست توسط dusty »

Stupendous نوشته شده:بله من قبول دارم که تبدیلات دیگه ای هم این شروط رو برآورده می کنن (فکر کنم به همشون با هم می گن گروه لورنتس)
smile072
Stupendous نوشته شده:ولی نکته اینجاست که از ابتدا فرض می کنند که دیگه زمان مطلق نیست و در تبدیلات عامل زمان رو هم وارد می کنن. در ضمن فکر کنم فقط تبدیل لورنتس مشهور از آزمایش سربلند بیرون اومده.
در این صورت این سوال مطرح میشه که، زمان نسبی(مد نظر شما) یعنی چی؟!
با توجه به جواب این سوال میشه به تبدیلات متفاوتی رسید، که برابر با تبدیل لورنتس نباشه.

نمایه کاربر
majed s

محل اقامت: درون بوزون هیگز

سپاس: 11

پست توسط majed s »

یکی جواب سوال من رو بده : ناظر اول ایستاده و ناظر دوم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت جلوی ناظر اول ازش دور میشه ، ناظر سوم هم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت عقب ناظر اول ازش دور میشه .
حالا سوال اینجاست که ناظر دوم سرعت نور رو نسبت به ناظر اول رد نکرده ولی نسبت به ناظر دوم این سرعت شکسته شده حالا در کل چنین چیزی ممکنه یعنی حالا ناظر دوم میتونه با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه از ناظر اول در جهت جلوی اون دور بشه یا بستگی به ناظر سوم داره ؟؟؟
اگه میشه این ابهام رو شرح بدین ما از سردرگمی دربیایم.

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

majed s نوشته شده:یکی جواب سوال من رو بده : ناظر اول ایستاده و ناظر دوم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت جلوی ناظر اول ازش دور میشه ، ناظر سوم هم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت عقب ناظر اول ازش دور میشه .
حالا سوال اینجاست که ناظر دوم سرعت نور رو نسبت به ناظر اول رد نکرده ولی نسبت به ناظر دوم این سرعت شکسته شده حالا در کل چنین چیزی ممکنه یعنی حالا ناظر دوم میتونه با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه از ناظر اول در جهت جلوی اون دور بشه یا بستگی به ناظر سوم داره ؟؟؟
از نظر A (ناظر اول)، B و C دارن با سرعت نسبی 400000 کیلومتر بر ثانیه از هم دور می شن. این مقدار بیشتر از سرعت نوره ولی مشکلی وجود نداره چون "موجود فیزیکی" ای با سرعت بیشتر از نور حرکت نکرده. حالا سوال اینه که B سرعت C رو چه قدر اندازه می گیره؟
مکانیک کلاسیک می گه 400000 کیلومتر در ثانیه ولی نسبیت می گه تقریبا 277000 کیلومتر بر ثانیه!

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

Yellow Rose نوشته شده:در این صورت این سوال مطرح میشه که، زمان نسبی(مد نظر شما) یعنی چی؟!
با توجه به جواب این سوال میشه به تبدیلات متفاوتی رسید، که برابر با تبدیل لورنتس نباشه.
فکر کنم تازه الان منظور شما رو فهمیدم: در تبدیلات زمان ها رو متفاوت گرفته و شما می گین که از کجا این به ذهنشون رسیده؟ و بعد می گین از اون جا که دیدن این تبدیله که معادلات ماکسول رو ناوردا می کنه. اگر این جوریه من با شما موافقم smile021 .البته منظورتون از قسمته "در این جاست که باید اصل دوم رو وارد کنن" رو نمی فهمم.
اگر غیر از اینه لطفا بیشتر توضیح بدین.

نمایه کاربر
Ali.T

سپاس: 450

پست توسط Ali.T »

Stupendous نوشته شده:بله من قبول دارم که تبدیلات دیگه ای هم این شروط رو برآورده می کنن (فکر کنم به همشون با هم می گن گروه لورنتس)
مبحث گروه لورنتس چیز دیگری می باشد.
سه نوع تبدیل زیر را در نظر بگیرید:
1)انتقال.................بر اساس همگنی فضا
2)چرخش در فضای سه بعدی................براساس همسانگردی فضا
3)تبدیلات لورنتس............بر اساس مقبولیت نسبیت عام
هر سه تبدیل با هم تشکیل گروه لورنتس ناهمگن یا پوانکاره را می دهند.
اگر فقط شماره 2و3 را در نظر بگیریم گروه را گروه لورنتس می گویند.
که اعتقاد بر این است که تئوریها باید تحت سه تبدیل فوق ناوردا باشند.

این روش اثبات که ارائه شده جوری هستش که ما نتیجه نهایی را می دونیم و می خواهیم به اون برسیم.

نمایه کاربر
majed s

پست توسط majed s »

Stupendous نوشته شده:
majed s نوشته شده:یکی جواب سوال من رو بده : ناظر اول ایستاده و ناظر دوم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت جلوی ناظر اول ازش دور میشه ، ناظر سوم هم داره با سرعت 200000 کیلومتر بر ثانیه نسبت به ناظر اول در جهت عقب ناظر اول ازش دور میشه .
از نظر A (ناظر اول)، B و C دارن با سرعت نسبی 400000 کیلومتر بر ثانیه از هم دور می شن. این مقدار بیشتر از سرعت نوره ولی مشکلی وجود نداره چون "موجود فیزیکی" ای با سرعت بیشتر از نور حرکت نکرده. حالا سوال اینه که B سرعت C رو چه قدر اندازه می گیره؟
مکانیک کلاسیک می گه 400000 کیلومتر در ثانیه ولی نسبیت می گه تقریبا 277000 کیلومتر بر ثانیه!
یعنی اگر این دو نفر با سرعت بینهایت متر برثانیه هم از هم دور بشن ما به دلیل ضعف اندازه گیری ای که داریم (سرعت محدود نور) سرعت اونا نسبت به هم تازه برامون میشه سرعت نور . مگه نه یا اشتباه میگم ؟؟؟
بعدش هم اگر ما روش اندازه گیری فواصل ، زمان ، سرعت و ... رو به طوری عوض کنیم که محدودیتی برای سرعت وجود نداشته باشه اون موقع آیا نظریه نسبیت خاص رو زیر سوال نبردیم ؟؟؟
چون تو نظریه نسبیت خاص برای بدست آوردن هر کمیتی از دو جسم با سرعت v از نور استفاده میکنه که به دلیل محدود بودن سرعت نور کمیت ها هم دچار محدودیت میشن. این یکی رو چی باز اشتباه گفتم ؟؟؟ اگه اشتباه گفتم شما اصلاح کنید. smile036 smile036

نمایه کاربر
Stupendous

پست توسط Stupendous »

ضعف اندازه گیری؟! سرعت محدود نور به خاطر ضعف اندازه گیری نیست به خاطر ساختار فضا زمانه.
در ضمن دو نفر چه طوری می تونن با سرعت بی نهایت از هم دور بشن؟ حداکثر میشه دو برابر سرعت نور.

نمایه کاربر
majed s

پست توسط majed s »

آخه خودتون گفتین که اگه نفر دوم و سوم نسبت به اول با سرعت 200000 km/s دور بشن تو فیزیک کلاسیک میشه 400000 km/s و تو نسبیت میشه 277000 km/s یعنی تو کلاسیک سرعت هر چه قدر هم زیاد بشه تو نسبیت از سرعت نور نمی گذره بعدش هم من وقتی نسبیت خاص رو خوندم تعجب کردم که چرا برای اندازه گیری کمیت های دو جسم متحرک فقط از نور بهره می گرفتن در صورتی که راه های بهتری داره.
اگه ابهامی تو حرفم هست بگید که توضیح بدم.

P.GH

نام: پارسا قاسمیان

پست توسط P.GH »

هیچ جسمی نمیتونه از سرعت نور عبور کنه
به خاطر این که همیشه هر چغدر سرعت جسم بیش تر بشه زمان براش کند تر می گذره پس همیشه زمان تا اون حد کند میشه که از رسیدن سرعت جسم به سرعت نور جلو گیری کنه

ارسال پست