نسبیت خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

moh3nnajafy123

سپاس: 3

Re: نسبیت خاص

پست توسط moh3nnajafy123 »

basir نوشته شده:ببخشید که اولش عجولانه پاسختو دادم smile025 ولی حالا که بیشتر تحقیق کردم می بینم که حق با mahdi بود.(گرچه به نظر عصبانی میومد و لی راست گفت)
یه مطلب راجب به پارادوکس دوقولو ها پیدا کردم که خوشحال میشم شما هم بخونیش: smile021
صورت پارادوکس:فرض می کنیم الف و ب دو فرد دوقلوی همسان اند که ساعت های یکسانی دارند. ب یک سفر فضایی را با سرعت بالا (نزدیک به سرعت نور) شروع می کند در حالی که الف در خانه می ماند. الف به طور دائم ساعت ب را مشاهده می کند و می بیند که ساعت ب به علت اتساع زمان کند کار می کند. بالاخره ب به خانه بر می گردد. از آن جا که ساعت ب در این سفر کند کار کرده است، الف نتیجه می گیرد که ب در پایان این سفر از او جوانتر است . ولی فرض کنید که بخواهیم این وضعیت را از نقطه نظر ب مورد مطالعه قرار دهیم. از آن جا که اتساع زمان فقط به حرکت نسبی بستگی دارد، در طول این سفر ب می بیند که ساعت الف کند کار می کند، و وقتی که سفر به پایان می رسد، ب نتیجه میگیرد که الف از او جوان تر است. بدیهی است که هر دو دوقلو نباید درست گفته باشند . آیا یکی از این دوقلو ها حقیقتاً جوان تر است؟

راه حل:نظریه ی نسبیت خاص فقط برای بررسی دستگاه‌های مرجع لخت (دارای سرعت ثابت) پایه ریزی شده است. اگر در این سوال هر دو برادر بدون شتاب، از هم دور شوند، این امکان وجود ندارد که دوباره یک دیگر را ملاقات کنند(با یک دیگر در یک مکان قرار بگیرند). پس یکی از آن ها باید سرعتش را تغییر بدهد و شتاب داشته باشد. شتاب داشتن نسبی نیست، یعنی هر کس نمی‌تواند ادعا کند که ساکن است و دیگری شتاب دارد. این فرق اساسی میان سرعت و شتاب، باعث می‌شود که نسبی بودن همه‌چیز در این مثال از بین برود. بدین ترتیب امکان بررسی این سوال در نسبیت خاص نیست؛ اما با توجه به تحلیل نسبیت عام، ساعت کسی که شتاب گرفته‌است عقب می‌ماند. یعنی بازه ی زمانی کوتاه تری را احساس می کند و جوان تر می ماند.

عجیبه نه smile024
باز هم تشکر اقا basir ... عجیبه ... پس یعنی از لحاظ نظری نسبیت خاص هیچ وقت برای سفر در طمان مناسب نیست؟ اما کتابا چیز دیگه گفتن!!
راستی منبع اون متن بالا رو میشه لطف کنید بدید بهم؟ ممنون میشم :)

moh3nnajafy123

من اصلا حواسم به ادرس نبود :دی ببخشید الان میخونم

mahdi :D

سپاس: 120

پست توسط mahdi :D »

moh3nnajafy123 نوشته شده:مرسی اقا mahdi!.... قبل از بحث نسبیت باید بگم لحن زیاد جالبی در پاسخ های شما به من و اقای basir نمیبینم که کمی ناراحت کنندس...
smile001
من لحن نوشته م تند نبود... نمیدونم چرا جدیدا از نوشته هام برداشت لحن تند میشه!
توی یه فروم دیگه هم این مشکل پیش اومد .... به هر حال شما کلا نوشته های من رو با لحن ملایم بخونید smile022
smile124
اگر خودتون کامل درک میکنید لطفا یجور به من هم بگید که درک کنم و منطقی باشه ... نه اینکه فقط چون فکر میکنید درک کردید به روی حرفتون اصرار کنید .... باز هم مرسی اقا mahdi!
الان نمیدونم با پست بصیر مشکل حل شد یا نه؟!
ولی یه برداشت اشتباه فکر می کنم از نوشته من داشتی....
من نمیگم هردو منقبض میشن. هرکدوم از مسافر و شخص ساکن اون یکی رو منقبض می بینه و خودش رو طبیعی.
این برداشت اشتباهه که بگیم مسافر "واقعا" منقبض شده. چون از نظر خودش طبیعیه. از نظر شخص روی زمین منقبض شده و از نظر من که دارم با سرعتی دنبال مسافر میرم باز منقبض شده ست ولی کمتر از انقباضی که از روی زمین دیده میشه.
بازهم میگم "نسبیت" یعنی اینکه هر دستگاهی واقعیت رو از دیدگاه خودش می بینه و به خودش حق میده. در حالی که هیچ واقعیت خارجی نیست که ارجحیتی داشته باشه. مثلا نمیشه گفت طول این چوب چقدره... باید گفت از دیدگاه کدوم ناظر.(وقتی هم طول سکون چوب رو میگیم در واقع داریم میگیم از نظر کدوم ناظر)

حالا نمیدونم دقیقا کدوم قسمت رو شما متوجه نشدید... بگید تا بیشتر توضیح بدم. (باز با لحن عصبانی نخونی ها! باور کن الان آرومم smile055 )
basir نوشته شده:(گرچه به نظر عصبانی میومد و لی راست گفت)

از شما هم عذرخواهم... smile124

moh3nnajafy123

اقا باز هم تشکر میکنم که جواب سوالات منو میدید :) ... فکر کنم متوجه شدم...
جوابم و گرفتم .... مرسی از همتون هم شما هم آقا basir هم بقیه دوستان ... مرسی

Azin.qanbari

نام: آذین قنبری

محل اقامت: آبادان

سپاس: 12

پست توسط Azin.qanbari »

moh3nnajafy123 نوشته شده:سلام و خشته نباشید .... من سالهاست که درباره فیزیک میخونم و به طور عمیق سعی در درک مباحث اون دارم ... سوالی که ذهن من و سالهاست مشغول کرده و در نگاه اول برام ساده بود اینه که طبق نظریه عام آنشتین همانطور که از اسم نظریه مشخصه سرعت چیزی نسبیست (و البته زمان) ، پس وقتی جسمی با سرعت مشخص در حال حرکت باشه جسم ناظر نیز نسبت به اون با همون سرعت در حرکته.... اما نسبیت عام میگه در جسم متحرک زمان از جسم ناظر کندتر حرکت میکند ( به طور مثال ساعت مچی شخص متحرک 5 دقیقه عقب میافته) اما وقتی هر دو جسم نسبت به هم حرکت داشته باشن (که دارن) اونوقت نتیجه مسخرست ... یعنی ناظر نسبت به متحرک 5 دقیقه ساعتش عقبتره در حالی که متحرک هم نسبت به ناظر ساعتش 5 دقیقه عقبتره!!
انگار بگیم جسم 1 بزرگتر از جسم 2 هست و جسم 2 بزرگتر از جسم 1!
لطفا نظراتی که لطف میکنید میگید منطقی باشه .... سوال بسیار مهمی ممنون میشم کمکم بکنید
بزرگوارید
همونطور که گفتید سرعت نسبیه، بنابراین میتونیم یکی از اجسام رو ثابت در نظر بگیریم و در این صورت سرعت اون یکی جسممون نسبت به جسم اول بیشتر میشه. چون وقتی میگید سرعت مشخص منظور سرعت به یک مبدا مشخصه و طبیعیه که اگه مبدا رو تغییر بدیم سرعت تغییر کنه که اگه مبدامون هم در حال حرکت باشه بستگی به جهتش داره و ممکنه سرعت افزایش یا کاهش پیدا کنه.
دنیا و فیزیک...! (:

ارسال پست