جرم بینهایت با رسیدن به سرعت نور

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
mss001

نام: sadegh

سپاس: 1

جرم بینهایت با رسیدن به سرعت نور

پست توسط mss001 »

سلام
طبق گفته انیشتن رسیدن به سرعتهای بالا نزدیک به سرعت نور باعث افزایش جرم میشود بطوری که با سرعت نور جرم جسم به بینهایت میل میکند . ولی همینطور که میدانیم فوتون که با سرعت نور سیر میکند هیچ جرمی ندارد . ایا این تناقص با نظریه نسبیت نمی باشد .
همچنین جسمی که با سرعت نور حرکت میکند و جرمش به بینهایت میل میکند جرم اضافی را از کجا بدست می اورد .
وهنگامی که شتاب جسم به سمت منفی میل میکند جرم اضافه ان چه میشود اگر جرم از دست میدهد پس باید بوسیله اشکارسازها نمایان شود ولی تا کنون چنین چیزی به اثبات نرسیده و اشکار نگردیده است . پس چرا از نظر جمع زیادی از دانشمندان پذیرفته شده است .

نمایه کاربر
Milad74

نام: م I ل A د Mohammadi

محل اقامت: kermanshah

سپاس: 34

تماس:

Re: جرم بینهایت با رسیدن به سرعت نور

پست توسط Milad74 »

طبق نسبيت جرم و انرژی هم ارز هستند، يعني جرم جسم را مي توان بصورت محتوای انرژی آن مورد ارزيابي قرار داد. بنابراين انرژی دارای جرم است. اما در نسبيت نور از کوانتومهای انرژی تشكيل مي شود كه آن را فوتون مي نامند و با سرعت نور حركت مي کند. اين سئوال مطرح شد كه اكر انرژی دارای جرم است و فوتون نيز حامل انرژی است كه با سرعت نور حركت مي كند، پس چرا جرم آن بينهايت نيست؟
پاسخ نسبيت به اين سئوال اين بود كه جرم حالت سكون فوتون صفر است. در حاليكه رابطه ی جرم نسبيتي در مورد جرم حالت سكون غير صفر بر قرار است. لذا در نسبيت با دو نوع ذرات سروكار داريم، ذراتي كه دارای جرم حالت سكون غير صفر هستند نظير الكترون وذراتي كه دارای جرم حالت سكون صفر هستند مانند فوتون. در نسبيت تنها ذراتي مي توانند با سرعت نور حركت کنند كه جرم حالت سكون آنها صفر باشد.
مشكل نسبيت خاص در اين است كه جرم نسبيتي آن (جرم بينهايت) مانند سرعت بينهايت در مكانيك كلاسيك با تجربه تطبيق نمي كند. يعني هیچ نمونه ی تجربي كه با جرم بينهايت نسبيت تطبيق كند وجود ندارد
علاوه بر آن در نسبيت و حتي در مكانيك كوانتوم توضيحي وجود ندارد كه نحوه ي توليد فوتون را با سرعت نور توضيح بدهد. و چرا فوتون در حالت سكون يافت نمي شود. آيا فوتون از ذرات ديگری تشكيل شده است؟ اگر جواب منفي است اين سئوال مطرح مي شود كه فوتون های مختلف با یکديگر چه اختلافي دارند؟ در حاليكه همه ی فوتون ها با انرژی متفاوت با سرعت نور حرکت مي كنند. آزمايش نشان داده است كه فوتون در برخورد با ساير ذرات قسمتي از انرژی خود را از دست مي دهد. حال اين سئوال مطرح مي شود كه فرض كنيم فوتون شامل ذرات ديگری نيست، اين را بايد توضيح داد وقتي قسمتي از آن جدا مي شود و باز هم دارای همان خواص اوليه است ولي با انرژی کمتر؟ يعني فوتون قابل تقسيم است، هر ذره ي قابل تقسيمي بايد شامل زير ذره باشد.
واقعيت اين است كه فوتون در شرايط نور توليد مي شود و اجزای تشكيل دهنده آن نيز بايستي با همان سرعت نور حرکت کنند و حالت سكون فوتون يعني تجزيه ی آن به اجزای تشكيل دهنده اش از طرفي مي دانيم جرم و انرژی هم ارز هستند، آيا اين منطقي است كه مي توان سرعت جرم را تغيير داد اما سرعت انرژی ثابت است؟
تصویر

mss001

نام: sadegh

سپاس: 1

پست توسط mss001 »

طبق نظریه نسبیت هر ذره ای که با سرعت نور حرکت کند جرمش به بینهایت میل می کند این یعنی اگر شتاب به سمت منفی میل کند از جرم ان کاسته خواهد شد و در حالت سکون جرم ان صفر میباشد . پس این یعنی هیچ ذره ای وجود ندارد که در حالت سکون مطلق باشد از جمله الکترون که به ان اشاره شد زیرا همانطور که میدانیم الکترون دارای جرم میباشد . پس الکترون به دلیل جرم دار بودن دارای حرکت و شتاب میباشد . سوال اینجاست جرم اضافه ای که با شتاب گرفتن ذره به ان افزوده میشود از کجا بدست می اید . و چگونه وقتی به جرم ذره افزوده میشود ذره می تواند همچنان با شتاب مثبت به حرکت خود ادامه دهد در صورتی که هیچگونه انرژی ثانویه ای برای شتاب دادن به ذره وجود ندارد ؟

نمایه کاربر
mrfane

محل اقامت: تهران

سپاس: 550

تماس:

پست توسط mrfane »

سلام
احتراما خدمت mss001 عرض کنم که برداشت شما از نسبیت کاملا اشتباه است. سالها پیش مجموعه ای از آموزش نسبیت خاص را به درخواست دوستی در همین سایت قرار دادم. ایناهاش:
viewtopic.php?f=2&t=33346&start=15
خصوصیت این نوشته ها، رعایت نهایت سادگی در عین دقت علمی است. این مجموعه را مطالعه بفرمایید. اگر نیاز به تماس با من داشتید، حتما پیام خصوصی بدهید. در حالت عادی من به فروم سر نمی زنم.
ارادتمند
mrfane

ویرایش: اگر اشتباه نکنم، آمورش 6 قسمت داشت
آنچه دانه را شکافت، آن خدای من است.

نمایه کاربر
topologist

نام: dariush

سپاس: 13

پست توسط topologist »

مشکل این سوال اینه که لختی و جرم یک جسم را یک چیز واقعی فرض کردید که باید از جایی به ماده وارد بشه یا از اون خارج بشه smile021
اون انرژی هست که باید از جایی وارد بشه و از جایی خارج بشه چون یک چیز واقعی و فیزیکی است
ولی جرم اصلا نیازی به پایستگی نداره چون یک تعریفه از یک خاصیت طبیعی.
تعریف لختی:
لختی یا جرم یعنی مقاومت یک جسم در برابر تغییرات مکان در طول زمان.
بنابرین اگر چیز های هم ارز با جرم تغییر پیدا کند جرم نیز تغییر میکند

پس علت اصلی تغییر جرم هم ارزی اون با مفهوم زمان هست و چون در نسبیت زمان طولانی میشود مکان یک جسم نیز در زمان بیشتری تغییر میکند و این معادل این است که جرم آن افزایش پیدا کند یا معادل آن است که شتاب آن کاهش پیدا کند و این کاهش شتاب معادل کاهش طول است و این کاهش طول معادل افزایش فرکانس است(جسم کوتاه فرکانس بیشتری دارد) و ...

در واقع یکی از زیبایی های نسبیت همینه که همه چیزش با همدیگر هم ارز است

keyvantabaei

نام: کیوان طبایی

پست توسط keyvantabaei »

سلام
خب ما فرض کنیم نور جرم سکون یا واقعی دارد در این صورت بر اساس نظریه نسبیت خاص از نظر یک ناظر لخت با افزایش سرعت نور جرم نور هم افزایش پیدا میکنه که جرم هم مقاومتی برا شتاب گرفتن و در نتیجه افزایش سرعت هست با این حساب نور به بینهایت زمان نیاز داره تا به سرعت C برسه در صورتی که میدانیم نور با سرعن C حرکت میکنه! پس نتیجه میگیرم هر چیز که سرعتی معادل با سرعت نور دارد جرم واقعی یا سکون آن صفر هست

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

mss001 نوشته شده:سلام
طبق گفته انیشتن رسیدن به سرعتهای بالا نزدیک به سرعت نور باعث افزایش جرم میشود بطوری که با سرعت نور جرم جسم به بینهایت میل میکند . ولی همینطور که میدانیم فوتون که با سرعت نور سیر میکند هیچ جرمی ندارد . ایا این تناقص با نظریه نسبیت نمی باشد .
همچنین جسمی که با سرعت نور حرکت میکند و جرمش به بینهایت میل میکند جرم اضافی را از کجا بدست می اورد .
وهنگامی که شتاب جسم به سمت منفی میل میکند جرم اضافه ان چه میشود اگر جرم از دست میدهد پس باید بوسیله اشکارسازها نمایان شود ولی تا کنون چنین چیزی به اثبات نرسیده و اشکار نگردیده است . پس چرا از نظر جمع زیادی از دانشمندان پذیرفته شده است .

به غیر از اینکه جرم اضافه مورد سواله یه چیز دیگه هم برای من سواله

فرض کنیم جرمی که سرعتش در حال افزایشه اگر تنها در فضا باشه یعنی هیچ جرم دیگری نباشد که سرعتش رو نسبت به اون بسنجیم
چطور میخوایم ثابت کنیم که دارای سرعت یا شتابه یا اصلا دارای حرکته؟
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

یه دوتا چیز، حاصل 0 حدی در بینهایت، بینهایت نمیشه، یک عدد میشه.البته اینو مطمئن نیستم که جرم فوتون در حال حرکت هم 0 حدیه، و بینهایتی که به خاطر سرعتش درش ضرب میشه، جرم نسبیتیش رو یک عدد میکنه و نه بینهایت. اما ظاهرا توضیح خوبیه برای این قضیه که چرا فوتون با وجود داشتن جرم، جرمش بینهایت نمیشه.

فرض کنیم جرمی که سرعتش در حال افزایشه اگر تنها در فضا باشه یعنی هیچ جرم دیگری نباشد که سرعتش رو نسبت به اون بسنجیم .چطور میخوایم ثابت کنیم که دارای سرعت یا شتابه یا اصلا دارای حرکته؟

سرعت چیه؟ میزان جا به جایی بر زمان. حالا جا به جایی چیه؟ تغییر مکان یک جسم. خب مکان چیه حالا؟ مکان همون اجسام در فضا هستند که فاصله و مسافت بینشون معنی پیدا میکنه. اگه هیچ جسمی نباشه جز یک جسم، دیگه جسم جا به جایی و حتی سرعت براش معنایی نداره.
در مورد شتاب، خود جسمی که شتاب داره، متوجه شتابش هست. یک بار توی یک ماشین که سوار میشید دقت کنید که وقتی راننده پدال گاز یا ترمز رو فشار میده، چطور شما رو به جلو یا عقب کشیده میشید!

نمایه کاربر
enjoy_physics

نام: محمد رسولی

سپاس: 36

پست توسط enjoy_physics »

paradoxy نوشته شده:
فرض کنیم جرمی که سرعتش در حال افزایشه اگر تنها در فضا باشه یعنی هیچ جرم دیگری نباشد که سرعتش رو نسبت به اون بسنجیم .چطور میخوایم ثابت کنیم که دارای سرعت یا شتابه یا اصلا دارای حرکته؟

سرعت چیه؟ میزان جا به جایی بر زمان. حالا جا به جایی چیه؟ تغییر مکان یک جسم. خب مکان چیه حالا؟ مکان همون اجسام در فضا هستند که فاصله و مسافت بینشون معنی پیدا میکنه. اگه هیچ جسمی نباشه جز یک جسم، دیگه جسم جا به جایی و حتی سرعت براش معنایی نداره.
در مورد شتاب، خود جسمی که شتاب داره، متوجه شتابش هست. یک بار توی یک ماشین که سوار میشید دقت کنید که وقتی راننده پدال گاز یا ترمز رو فشار میده، چطور شما رو به جلو یا عقب کشیده میشید!

شتاب هم معنا نداره
شتابی که شما ازش حرف زدی در حضور نیروی گرانش رخ داده و اون عقب یا جلو افتادن در اثر شتاب دلیلش جاذبه کره زمینه

مگر اینکه طبق e=mc2 سرعت و شتاب رو از انرژی درونی جسم بدست بیاریم که باز هم دشواره

و نظریه دیگه ای که وجود داره اینه که وجود گراویتون اگر ثابت بشه میتونیم حرکت رو نسبت به گراویتون ها توضیح بدیم
اما هنوز نظریه هست
I will not say failed 1000 times,
I will say That i discovered there are 1000 ways that can cause failure.

THOMAS EDISON
من نخواهم گفت هزار بار شکست خوردم...
من خواهم گفت در حالیکه هزار راه شکست وجود داشت من کشف کردم .
"توماس ادیسون"

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

شتابی که شما ازش حرف زدی در حضور نیروی گرانش رخ داده و اون عقب یا جلو افتادن در اثر شتاب دلیلش جاذبه کره زمینه

اصلا مهم نیست که در کره زمین باشه یا در یک فضاپیما مستقل در فضا باشه. شتاب کجا رخ میده؟ جایی که نیرو باشه. نیرو کجا هست؟ جایی که کنش و اندر کنش داشته باشیم. کنش و اندر کنش هردو قابل درک، حس، و اثر گذاری هستن. در حقیقت نمیشه شما به جسمی نیرو وارد کنی بدون اینکه اون جسم ، متوجه وارد شدن نیرو بهش بشه.

مگر اینکه طبق e=mc2 سرعت و شتاب رو از انرژی درونی جسم بدست بیاریم که باز هم دشواره

نمیشه. خود اون ناظر، جرم سکون خودش رو اندازه میگیره و بنابرین سرعتی که میخواد از توی این رابطه و رابطه جرم نسبیتی در بیاره، میشه 0 . از دید ناظر های دیگه هم نیازی به استفاده از این رابطه نیست. اونا میتونن سرعت جسم رو مستقلا از جمع نسبیتی بدست بیارن، بدون مکافات

ارسال پست