گربه شرودینگر مرده است یا زنده؟

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
Pedu

محل اقامت: تهران

سپاس: 2

تماس:

گربه شرودینگر مرده است یا زنده؟

پست توسط Pedu »

در این پست می خواهیم قضیه گربه شرودینگر و مفهوم عدم قطعیت را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. برای شروع و جهت دهی علمی تر به این موضوع، شما رو به دیدن این ویدئو دعوت میکنم. smile023

تصویر

نمایه کاربر
ghm

محل اقامت: شیراز

سپاس: 144

تماس:

Re: گربه شرودینگر مرده است یا زنده؟

پست توسط ghm »

وقتی یک الکترون به سمت دو شکاف حرکت میکنه حتی اگر ما ندونیم از کدوم شکاف عبور کرده و تابع احتمال حضورش از هردو شکاف باهم عبور کنه نهایتا با برخورد به صفحه بطور تصادفی در یکی از باریکه های نقش بسته شده روی صفحه، به شکل یک نقطه روشن اثرش دیده میشه.
در نتیجه اگر ما ندونیم که الکترون از کدام شکاف عبور کرده اما سرنوشت نهایی الکترون، جایگزیده شدن در یکی از باریکه های روشن و تیره به طور تصادفی است.

در این مثال ، اگر قراره که اثر یک تابع برهم نهی بتونه یک مثلا عامل پراکنده کردن سم رو تحریک کنه در نتیجه سرنوشتش مثل الکترون برخورد کرده به صفحه به شکل تصادفی نهایی شده و جایگزیده شده و تنها عامل پراکنده کننده سم تصادفی تعیین شده است و گربه یا قطعا زنده است یا مرده و تنها این ماییم که خبر نداریم.

به نظر شما اینطور نیست؟ البته من دقیقا از ساز و کار فعال کننده سم و ساختار این جعبه اطلاع ندارم و شاید اشتباه کنم. منتها احساس میکنم وقتی قراره یک تابع درحالت برهم نهی، بر چیزی اثر بگذاره از این حالت خارج شده.
˙ ·٠•♥ السلام علی بقیه الله فی ارضه ♥•٠·˙

Persios

سپاس: 24

پست توسط Persios »

نظرتون درباره این آزمایش چیه؟
http://www.hupaa.com/forum/viewtopic.php?f=35&t=34981

Alohacongigi

نام: steve

پست توسط Alohacongigi »

ز تصویر من فکر کردم من مرده بود.