ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

Re: ایرادها و پارادوکس های نسبیت خاص

نوشتهاز سوی paradoxy در جمعه 8 دي 1396 - 20:31

تصویر;
Consider All Possibilities, Or Forget To Find Reality
نماد کاربر

سپـاس : 673

ارسـال : 1387

نام: داود حاجي تقي تهراني
نام نویسی: 93/10/22

ذکر نشده

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در جمعه 8 دي 1396 - 21:50

داوود جان "تی پرایم" رو اشتباه حساب کردی: مسیر فوتون "ال پرایم" نیست. بلکه وتره یه مثلث دیگه ای خواهد بود که بر اثر حرکت سطح شیبدار حاصل میشه. من قبلاً [فکر کنم پارسال بود] مایل بودنه ساعت نوری اینشتین رو در حالت کلی بررسی کرده بودم و نشون دادم که پارادوکسیکال نیست. کشیدن شکل زیر و محاسبات مربوطه برام خیلی وقت گیر بود. به مسیره فوتون توی حالتی که اتاقک حرکت می کنه [حالت (b)] دقت کن:

.smile035.

شکل حذف شد
واپسین ویرایش بدست M_J1364@yahoo.com در شنبه 9 دي 1396 - 21:20, ویرایش شده در 3.
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود، آن چهره ی حورایی
نماد کاربر

سپـاس : 411

ارسـال : 1067

نام: محمّد جوانشیری
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی paradoxy در جمعه 8 دي 1396 - 23:23

درسته محمدجان، ولی بازم اصرار دارم که ظریفانه تر اینجا مطرحش کنم برای یه بنده خدایی در آینده. (یکی از دوستام) من خودم با تقارن هندسی (مهم نیست مرجع رو چطور بچرخونی) اثبات میکنم که مهم نیست ساعت نوری زاویش چی باشه ولی روش مستقیمه یکم داره اذیت میکنه

تصویر;

جمله اول، موقعی هستش که فوتون از a به b میره (اون دور شدنه رو اضافه کردم) و جمله دوم وقتیه که نور از b به a میاد. حالا اشکالی نداره فکرکنم ولی حلش رو نداری اماده؟ این خیلی بعیده به گاما برسه.

ویرایش: حتی با این فرض که گاما هست f و البته جای 't ها میتونم بنویسم ft و t هم که مشخصه رادیکالش، همشو دادم wolfram اصلا به من f تنها نداد!
تصویر;
نماد کاربر

ذکر نشده

نوشتهاز سوی M_J1364@yahoo.com در جمعه 15 دي 1396 - 20:55

محاسباتت اشتباهه! طول مسیر رفتو برگشت رو اشتباه حساب کردی. در ثانی، چرا زمانه رفت و برگشته نور رو یکی گرفتی؟! این زمان ها با هم متفاوتن. اگه دُرست حساب کنی حتماً گاما رو میده. من خودم قبلاً حسابش کردم. باید خودت به گاما برسی در غیر این صورت نسبیت دیگه زیادی از بیخ ور میوفته! smile055
در فکر رو و کم گو، چون عقل عجول ای جان........... هرگز... مَبَرد... پی بر.. اسرار.. شکیبایی
اندرزِ جوانشیری.. خوش.. بشنو و محرم شو........... باشد که ببینی خود، آن چهره ی حورایی
نماد کاربر

سپـاس : 411

ارسـال : 1067

نام: محمّد جوانشیری
شهر: تهران
نام نویسی: 90/9/24

ذکر نشده

نوشتهاز سوی paradoxy در جمعه 15 دي 1396 - 22:50

ویرایش: من زمان رفت و برگشت نور رو یکی نگرفتم، دقت کنی دو جمله برای زمان کل نوشته بودم که جمله اول زمان رفت و جمله دوم زمان برگشت نور بودش و این دو ابدا برابر نبودند. حتی طول وتر ها رو هم درست نوشتم تنها اشتباهم این بود که t هایی که بغل v ها نوشتم رو یکی در نظر گرفتم که یکی نیست. به عبارت دیگه میزان جا به جایی جسم تو زمانی که نور در مسیره رفته با میزان جا به جایی جسم زمانی که داره نور بر میگرده یکی نیست. اینجوریه و واقعا گاما میده:

تصویر
نماد کاربر

ذکر نشده

قبلی

بازگشت به نسبیت

چه کسی هم اکنون اینجاست ؟

کاربرانی که در این تالار هستند: بدون کاربران عضو شده و 6 مهمان