آنتروپی نسبیتی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: آنتروپی نسبیتی

پست توسط Paradoxy »

فرضیات :
بله دمای ظرف ناظر متحرک کمتر میشود زیرا جنبش ذرات با شتاب کمتری صورت میگیرد
خب اگر زمان کند تر بگذرد در نتیجه جنبش ملکول ها هم در زمان بیشتری انجام میشود یا به عبارت دیگر جنبش آن کم میشود در نتیجه دمای آن از دید ناظر ساکن کمتر است

اصل اول نسبیت
هیچ تمایزی میان یک چارچوب لخت و چارچوب لخت دیگری که با سرعت ثابتی نسبت به آن حرکت می‌کند، وجود ندارد، یعنی هیچ چارچوب لخت متمایزی وجود ندارد٬ زیرا قوانین فیزیکی در همهٔ آن‌ها به یک شکل اعمال می‌شوند.

فرض مسئله :
در صورتی که بمب دمای زیره ده کلوین را احساس کند منفجر میشود

ناظر ساکن :
به علت حرف جنابnesbiat دمای ظرف کمتر از 10 کلوین است. من میگویم بمب میترکد! چراکه از دید من جعبه دارای دمای زیره ده کلوین است و مطابق اصل اول نسبیت درست میگویم. بر مخالفم لعنت! بنابرین بمب منفجر میشود.

بمب نمیترکه چون با ناظر متحرک سرعت نداره.مسئله اصلی بمب هست که چه دمایی را حس میکنه نه اینکه ناظر ساکن چه دمایی را اندازه میگیره

این یعنی نسبیت رو ببوسیم بزاریم کنار. اهمیتی نداره ناظرای ما چی اندازه میگیرن یا نظرشون نسبت به وقوع یه حادثه چیه، چیزی که مهمه اینه که بالاخره یا بمب میترکه یا نمیترکه، نسبیت کیلویی چند؟ ناظر ساکن هم غلط کرده، فقط نسبیت این توهمو توش ایجاد کرده که دمای ظرف کمتره وگرنه دمای ظرف ((واقعنی)) همون 10 کلوینه.

نمایه کاربر
nesbiat

سپاس: 19

پست توسط nesbiat »

درکش یه مقدار مفهومیه من چیکار میتونم بکنم.
از هر نسبیت دانی هم بپرسی همین جواب من رو بهت میده حالا شما میخوای قبول نکنی نکن.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

تو انجمن های خارجی هم پرسیدم، یه نمونش رو جناب جوانشیری گذشته، و کسانی با مقاطع دکترای فیزیک محض (حداقل اینطور که خودشون نوشتن) این گونه جواب هارو دادند. فقط خواستم بگم که زیاد مطمئن نباش که درست میگی. یه احتمال اندکی به اشتباه بودن نظری که میدی هم قائل شو همین! وگرنه من برای هر پستم میتونم تا دو سه منبع بزارم که توی منبع ها چندتا منبع هست. خب که چی؟! دعوا که نیومدیم بکنیم.
مثلا همین قضیه اینکه اطلاعات سریعتر از نور نمیتونن منتقل شن. اگه واقعا باور نداری چرا یه سرچ ساده نمیکنی؟ بخدا هیچ عیبی نداره آدم به اشتباه بودن نظر خودش معترف شه، البته تا وقتی که دلیل منطقی برای نظرش داره عیبی نداره نظر رو حفظ کنه اما بعده اون؟ ... بگذریم! برای اسپم نبودن پیام هم اگه دوست داشتی اینو یه نگاه بنداز.

اینیکی هم خوبه
http://advances.sciencemag.org/content/ ... 01691.full

https://en.wikipedia.org/wiki/Faster-than-light

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

دکترای محض غلط میکنه.
حالا کجای این مقاله ها با حرف من تناقض داره چون انگلیسیم زیاد خوب نیست؟
این مسئله دمای نسبیتی حدود سال هزار و نهصد و خورده ای حل شده عزیز من:
T'=T0/y

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

این دو مقاله ربطی به این تاپیک نداشتن مربوط به
viewtopic.php?f=35&t=35738
بودند. شما فکر این رو بکن چند وقته دیگه اگه کسی احیانا بیاد این انجمن و فقط یه مشت کل کل و بحث بی اساس بخونه، چقدر خسته میشه! اینجا فرستادم که اسپم نشه.

چیزی که منطق شمارو مشکل دار میکنه، تمایز و فرق قرار دادن بین دو ناظره که طبق نسبیت مردود و طبق نظریه نیوتونی مقبوله. طبق اصل نسبیت نمیتونید بگید که ناظر ساکن اشتباه میکنه و جعبه همونی رو حس میکنه که ناظر متحرک حس میکنه. دقت کنید اینکه از دید ناظر ساکن به فرض دمای جعبه زیره ده کلوینه، واقعا زیره ده کلوینه، اگه ناظر متحرک حینه دویدن از کنار ناظر ساکن رد شه و دقیقا همون لحظه رد شدن ناظر ساکن دست بزنه به ظرف گاز، واقعا دمای ظرف گاز مثلا 9 کلوینه و نه ده کلوین. بنابرین واقعا از دید این ناظر این بمب میترکه. اینکه میگید مهم اینه که دید جعبه چیه و اینا ... فیزیک کلاسیکیه نه نسبی. با اصل یک تناقض داره.

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

مسئله اینه که شما فکر میکنی من بار اولمه که نسبیت میخونم تمام این چیزایی که میگی قبلا جواب داده شده وقتی بهت میگم دما تغییر میکنه یعنی تغییر میکنه.دیگه چرا بحث الکی میکنی اگر نظر دیگه ای داری توضیح بده نه اینکه فقط بگو اینطور نیست.
به هر حال شما نظرتون بالاخره چیه؟ آیا دمای ظرف تغییر میکنه یا نه؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یه منبع بده که جواب این سوالم رو داده باشه. دیگه این همه اذیت نکنیم خودمون رو.
من نظری در این باره ندارم. علی الاصول برای ایجاد نشدن چنین پارادوکسایی باید جفتشون یک دما رو اندازه گیری کنن. اما منطق محکمی برای این ادعا ندارم.
اما اگه خیلی دوست داری، ببین من چطور استدلال میکنم. اولا اینکه جرم ذرات و ملکول های گازی به علت حرکت ناظر متحرک ، از دید ناظر ساکن زیاد میشه. از طرفی به خاطر اتساع زمان سرعت میانگین ذرات احتمالا کم میشه، بنابرین تکانه که حاصل ضرب جرم در سرعته، برای کل ذرات ثابت باقی میمونه و کم و زیاد نمیشه. ازونجایی که تکانه کل ثابت مونده پس دما هم ثابت میمونه. یعنی ذرات با همون شدتی بهم برخورد میکنن که قبل ازحرکت ناظر باهم برخورد میکردن. و پایستگی انرژی باقی میمونه

انگار که قبل از حرکت ناظر ذرات یه مشت پراید تند رو بودند که بهم برخورد میکردند، بعد از حرکت ناظر شدند یه مشت کامیون آهسته رو که باهم برخورد میکنن. (از دید ناظر ساکن)

از دید ناظر متحرک همه ی ذرات گازی یه مشت پرایدن، چه موقع دویدن و چه موقع سکون.

نمایه کاربر
nesbiat

پست توسط nesbiat »

paradoxy نوشته شده:یه منبع بده که جواب این سوالم رو داده باشه. دیگه این همه اذیت نکنیم خودمون رو.
من نظری در این باره ندارم. علی الاصول برای ایجاد نشدن چنین پارادوکسایی باید جفتشون یک دما رو اندازه گیری کنن. اما منطق محکمی برای این ادعا ندارم.
اما اگه خیلی دوست داری، ببین من چطور استدلال میکنم. اولا اینکه جرم ذرات و ملکول های گازی به علت حرکت ناظر متحرک ، از دید ناظر ساکن زیاد میشه. از طرفی به خاطر اتساع زمان سرعت میانگین ذرات احتمالا کم میشه، بنابرین تکانه که حاصل ضرب جرم در سرعته، برای کل ذرات ثابت باقی میمونه و کم و زیاد نمیشه. ازونجایی که تکانه کل ثابت مونده پس دما هم ثابت میمونه. یعنی ذرات با همون شدتی بهم برخورد میکنن که قبل ازحرکت ناظر باهم برخورد میکردن. و پایستگی انرژی باقی میمونه

انگار که قبل از حرکت ناظر ذرات یه مشت پراید تند رو بودند که بهم برخورد میکردند، بعد از حرکت ناظر شدند یه مشت کامیون آهسته رو که باهم برخورد میکنن. (از دید ناظر ساکن)

از دید ناظر متحرک همه ی ذرات گازی یه مشت پرایدن، چه موقع دویدن و چه موقع سکون.

دلیلت قانع کننده بود.ثابت بودن تکانه را در نظر نگرفته بودم
شاید حق با تو باشه smile042
اما مسئله اینه که به هر حال بمب نمیتونه هم منفجر بشه و هم نشه و به نطرم یعنی بمب به هر حال دمای ثابتی را حس خواهد کرد و مهم نیست که ناظر متحرک چه دمایی اندازه میگیرد

نمایه کاربر
Erfan.A

سپاس: 10

پست توسط Erfan.A »

نظریه نسبیت به جز در مورد گرانش نمیتونه در مورد بقیه پدیده ها مخصوصا پدیده هایی که در ابعاد میکروسکوپی مثل ترمودینامیک اند نظری بده.

amir.mosio

سپاس: 2

پست توسط amir.mosio »

سلام.فکر می کنم درست می گن که دما میاد پایین.مقدارش هم به راحتی بدست میاد.باید جرم ظاهری و سرعت ظاهری مولکول ها با سرعت و جرمشون از دید ناظر متحرک مقایسه بشه.چون می شه گفت دما با انرژی جنبشی مولکول ها رابطه مستقیم داره،از جایگذاری جرم ظاهری و سرعت ظاهری مولکول ها در فرمول انرژی جنبشی نسبت انرژی های جنبشی یا همون نسبت دما ها بدست میاد.(البته اینم تقریبی چون انرژی جنبشی هم خودش فرمول نسبیتی دقیق تری داره)

amir.mosio

پست توسط amir.mosio »

سلام.یادم رفت که بگم جرم ظاهری با تقسیم جرم بر ضریب نسبیت که همون رادیکال«1-v/c)^2)»هست افزایش پیدا می کنه و سرعت با ضرب در این ضریب کاهش پیدا می کنه،اما چون توان سرعت در فرمول انرژی جنبشی دو هست پس در کل به طور تقریبی دما با همین ضریب کاهش پیدا می کنه.امیدوارم منظورم تونسته باشم رسونده باشم.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اسم اون ضریب گاما هستش. شبیه Y نوشته میشه. البته عکس رادیکاله رو بهش میگن گاما و اگه ضرب در هر چیزی بشه، اون چیز رو بزرگ میکنه. حالا چه سرعت باشه و چه جرم.

امید سیدیان

سپاس: 565

پست توسط امید سیدیان »

خب الآن آنتروپی کجای بحثه؟
یک روز پادشاهی بهتر از چهل سال بندگی است

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اولین پست تاپیک رو ببینید آقای سیدیان، میخوایم ببینیم مقدار آنتروپی از دید ناظرای لخت مقدار ثابتی هست یا خیر، والله هرکس یه جوابی میده

amir.mosio

پست توسط amir.mosio »

paradoxy نوشته شده:اسم اون ضریب گاما هستش. شبیه Y نوشته میشه. البته عکس رادیکاله رو بهش میگن گاما و اگه ضرب در هر چیزی بشه، اون چیز رو بزرگ میکنه. حالا چه سرعت باشه و چه جرم.

به خاطر همین نوشتم در اون ضرب می شه ولی بر اون یکی تقسیم میشه.پس جرم زیاد سرعت کم می شه.

ارسال پست