بررسی ساعت اینشتین با توجه به تکانه

مدیران انجمن: parse, javad123javad

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: بررسی ساعت اینشتین با توجه به تکانه

پست توسط Paradoxy »

من نمیدونم از من پرسدید یا جناب جوانشیری، اما الان تو سوالتون، ناظر B در حین حرکت، خودش میبینه که نوری که ارسال کرده به شکل مورب داره حرکت میکنه؟ یعنی چراغ قوه رو به شکل مورب گرفته و روشن کرده و در حال حرکته از اول؟

نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

پست توسط thetime »

paradoxy نوشته شده:من نمیدونم از من پرسدید یا جناب جوانشیری، اما الان تو سوالتون، ناظر B در حین حرکت، خودش میبینه که نوری که ارسال کرده به شکل مورب داره حرکت میکنه؟ یعنی چراغ قوه رو به شکل مورب گرفته و روشن کرده و در حال حرکته از اول؟

اشکالی نداره اگه شما میخواید به همون روش حل کنید ولی مخاطب من آقای جوانشیری بود.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

متوجه پرسشم نشدید، ناظر b که در حال دویدنه، چراغ قوه رو عمودی گرفته یا مورب؟ من با روش دیگه حل میکنم.

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

پست توسط [email protected] »

thetime نوشته شده:
paradoxy نوشته شده:من نمیدونم از من پرسدید یا جناب جوانشیری، اما الان تو سوالتون، ناظر B در حین حرکت، خودش میبینه که نوری که ارسال کرده به شکل مورب داره حرکت میکنه؟ یعنی چراغ قوه رو به شکل مورب گرفته و روشن کرده و در حال حرکته از اول؟

اشکالی نداره اگه شما میخواید به همون روش حل کنید ولی مخاطب من آقای جوانشیری بود.

من هم مثل داوود کمی گیج شدم. اگه ناظر A داره می بینه که فوتونی با زاویه ی 30 درجه نسبت به خودش در حاله دور شدنه، ما می تونیم مؤلفه های فوتون رو در راستاهای x و y به راحتی حساب کنیم: Vx=c cos(30) و Vy=c sin(30) (مستقل از این که سرعت ناظر B چی باشد) اما اگه منظورتون اینه که نور از دید ناظر B با زاویه ی 30 درجه نسبت به کف اتاقک گسیل میشه، اونوقت مسیر فوتون دارای زاویه ی دیگه ای از دید ناظر A میشه که محاسباتش شاید کمی طولانی باشه. اگه منظورتون این حالت دومه بگید تا محاسباتش رو براتون انجام بدم. smile072

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

[email protected] نوشته شده:
thetime نوشته شده:

من هم مثل داوود کمی گیج شدم. اگه ناظر A داره می بینه که فوتونی با زاویه ی 30 درجه نسبت به خودش در حاله دور شدنه، ما می تونیم مؤلفه های فوتون رو در راستاهای x و y به راحتی حساب کنیم: Vx=c cos(30) و Vy=c sin(30) (مستقل از این که سرعت ناظر B چی باشد) اما اگه منظورتون اینه که نور از دید ناظر B با زاویه ی 30 درجه نسبت به کف اتاقک گسیل میشه، اونوقت مسیر فوتون دارای زاویه ی دیگه ای از دید ناظر A میشه که محاسباتش شاید کمی طولانی باشه. اگه منظورتون این حالت دومه بگید تا محاسباتش رو براتون انجام بدم. smile072

بله منظورم مورد دومه، مورد اول که دیگه محاسبات نداره!
با تشکر smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

هوپا-thetime.png
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

و جناب جوانشیری از دید ناظر A با چه زاویه ای نور شلیک میشه؟ اگر و فقط اگر زاویه از دید B ، برابر 30 درجه باشه؟ میخوام ببینم فهمیدم چی حل کردید یا خیر!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:و جناب جوانشیری از دید ناظر A با چه زاویه ای نور شلیک میشه؟ اگر و فقط اگر زاویه از دید B ، برابر 30 درجه باشه؟ میخوام ببینم فهمیدم چی حل کردید یا خیر!

با همون زاویه ی "بتا" که بالا حل کردم.

نمایه کاربر
thetime

پست توسط thetime »

هوپا-thetime.png

واقعا خودتونو به زحمت انداختین خیلی شرمندتون شدم
اثباتتون رو کاملا متوجه شدم هیچ ایرادی هم نمی تونم ازش بگیرم ولی هنوز بعضی شک و ابهام هایی در ذهنم وجود دارد که باید با آنها کلنجار روم.

خیلی ممنون
متشکرم smile072

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

thetime نوشته شده:
هوپا-thetime.png

واقعا خودتونو به زحمت انداختین خیلی شرمندتون شدم
اثباتتون رو کاملا متوجه شدم هیچ ایرادی هم نمی تونم ازش بگیرم ولی هنوز بعضی شک و ابهام هایی در ذهنم وجود دارد که باید با آنها کلنجار روم.

خیلی ممنون
متشکرم smile072

خواهش می کنم smile006
اول سعی کن خودت حلشون کنی بعد اگه دیدی واقعاً دیگه نمی تونی بیا اینجا مطرحش کن. smile020

ارسال پست