کتاب اصولی و کامل نسبیت عام و هندسه ریمانی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
نمایه کاربر
thetime

سپاس: 93

کتاب اصولی و کامل نسبیت عام و هندسه ریمانی

پست توسط thetime »

سلام دوستان
بعد از اینکه طی تلاش چند ساله به این نتیجه رسیدم که نسبیت خاصو کاملا درک کردم میخوام شروع به یادگیری نسبیت عام بکنم.
اما هرچقدر که میگردم نمی تونم کتاب خوبی پیدا کنم که نسبیت عام و آزمایش های فکریشو از پایه و اساس با تمام جزئیات توضیح داده باشه.
از شما میخوام که کتاب خوبی که همه چیز نسبیت عام رو از پایه و بیس شروع کرده باشه و هندسه ریمانی استفاده شده رو کاملا توضیح داده باشه و به مراحل پیچیده اون رسیده باشه و فارسی هم باشه معرفی کنید.

باتشکر smile072

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: کتاب اصولی و کامل نسبیت عام و هندسه ریمانی

پست توسط [email protected] »

سلام
الان فک کنم یه خرده برای شروع کردنه نسبیت عام زود باشه، عجله نکن. برای چی می خوای از الان ذهنتو درگیر مسائل پیچیده کنی؟ به نظرم بهتره فعلاً روی همون نسبیت خاص تمرکز کنی. ولی "نسبیت خاص و عام و کیهانشناسی" نوشته ی ولفگانگ ریندلر ترجمه ی همون مردکه عجیب که کیلیپِ ساعت رولِکسشو دیدیم، کتاب خوبیه. smile021 انتشارات مرکز نشر دانشگاهی. البته بهتره خوندنه یه کتاب فیزیک جدید رو هم شروع کنی، مثل "فیزیک نوین" نوشته ی کِنِت اِس کِرِین ترجمه ی بهرام معلمی و فک کنم منیژه رهبر.

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

thetime نوشته شده:سلام دوستان
بعد از اینکه طی تلاش چند ساله به این نتیجه رسیدم که نسبیت خاصو کاملا درک کردم میخوام شروع به یادگیری نسبیت عام بکنم.
اما هرچقدر که میگردم نمی تونم کتاب خوبی پیدا کنم که نسبیت عام و آزمایش های فکریشو از پایه و اساس با تمام جزئیات توضیح داده باشه.
از شما میخوام که کتاب خوبی که همه چیز نسبیت عام رو از پایه و بیس شروع کرده باشه و هندسه ریمانی استفاده شده رو کاملا توضیح داده باشه و به مراحل پیچیده اون رسیده باشه و فارسی هم باشه معرفی کنید.

باتشکر smile072

به قول نویسنده کتاب reality is not it seems، عمیق شدن در نسبیت خاص بسیار مشکلتر از نسبیت عامه از نظر مفهومی.
کتاب ریندلر مفاهیم نسبیت عام رو خوب میگه ولی از نظر ریاضی با جزئیات زیاد، شواتز کتاب بی نظیریه از انتشارات دانشگاه کمبیریج هست و متنش کاملا روشنه، A first course in general relativity اما اونقدر هم جزئی نیست. بهتر ازون، کتاب والدزه که تا فیها خالدون نسبیت درش بحث شده، ولی ماله عهده بوقه و متنش هم، مثل آشنایی نسبیت خاص رزنیکه، بسیار هم قطوره

نمایه کاربر
New Astronomer

محل اقامت: اصفهان

سپاس: 50

پست توسط New Astronomer »

برای فهم نسبیت عام به مباحث ریاضیات پیشرفته از جمله آنالیز تانسوری نیاز است. حتی خود انیشتین هم برای فرموله کردن معادله میدان نسبیت عام دچار مشکل بود و به گفته خودش بدون کمک‌های دوست ریاضیدان بلند مرتبه‌اش "مارسل گراسمان" امکان دستیابی به این معادله امکانپذیر نبود.
من پیشنهاد میکنم شما فعلا از کتابهایی مانند زیر استفاده بفرمایید و بتدریج به مباحث پیش نیاز ریاضیات پیشرفته برای این کار بپردازید. چراکه درک دقیق هندسه نااقلیدسی و فضای ریمانی واقعاً کار هر کسی نیست. کما اینکه حتی خود پروفسور انیشتین هم به این سطح از هندسه و ریاضیات چندان مسلط نبود!

تصویر

تصویر

smile072

ارسال پست