اینشتین vs گالیله

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Paradoxy

سپاس: 1012

اینشتین vs گالیله

پست توسط Paradoxy »

یه سوال آبکی smile034 اگه جوابش رو از قبل بلدید و مطمئنید که جواب چی هست، پی وی پیام بدید اگرنه همینجا گمانه زنی کنیم حل شه.
http://www.axgig.com/images/85385971167777553872.jpg
تصویر

نمایه کاربر
[email protected]

نام: م. ج. معروف به گربه ی زَبادی

محل اقامت: تهران

سپاس: 514

تماس:

Re: اینشتین vs گالیله

پست توسط [email protected] »

سلام
قبلاً سوالت پرسیده شده. معادله ی سقوط آزادی که نسبیت عام برای اون جسم پیشگویی می کنه، چیزه دیگه ایه که اجازه نمی ده جسم به سرعت نور برسه:

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

یعنی به مغزه خودت شک داری که به جای تفکر، سرچش کردی؟ در ثانی لینکی که دادی مربوط به سیاه چاله هست، و جواب شیلد رو داده براش (حتی نخوندیش ببینی چیزی که به عنوان پاسخ معرفی کردی واقعا مربوط به چیه) چیزی‌که من در آخر مسئله ذکر کردم، حذف امکان سیاه چاله بودن جسم هست. g possible حالا بیشتر فکر کن و معقول پاسخ بده

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:یعنی به مغزه خودت شک داری که به جای تفکر، سرچش کردی؟ در ثانی لینکی که دادی مربوط به سیاه چاله هست، و جواب شیلد رو داده براش (حتی نخوندیش ببینی چیزی که به عنوان پاسخ معرفی کردی واقعا مربوط به چیه) چیزی‌که من در آخر مسئله ذکر کردم، حذف امکان سیاه چاله بودن جسم هست. g possible حالا بیشتر فکر کن و معقول پاسخ بده

فرقی نداره داوود جان. تو معادله رو تا بیرون افق رویداد سیاهچاله در نظر بگیر. اگه الان خورشید ما با همین جرمی که الان داره تبدیل به یه سیاهچاله بشه، مسیر سیارات بهم نمی خوره ...

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

خیر این غلط هست. وقتی شتاب گرانشی جسم رو از یه حدی پایین تر (فرض) میکنی، اصلا اون جسم امکان سیاه چاله شدن براش وجود نداره. یعنی پیشاپیش این فرض که سیاه چاله هست جسمت رو منتفی کردی. حالا هی اصرار بیخودی کن smile032
ضمنن تو مثالی هم که زدی، اگه خورشید بشه سیاه چاله، شتاب گرانشیش حداقل همون مقداری g max ای هستش که نوشتم. اگه شتاب گرانشیش ازون حد کمتر باشه، هنوز سیاه چاله نشده خورشیدت یه اثبات بازگشتی سادست، خودتم میتونی انجامش بدی.
آخرین ویرایش توسط Paradoxy جمعه ۱۳۹۶/۴/۹ - ۲۱:۱۴, ویرایش شده کلا 1 بار

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:خیر این غلط هست. وقتی شتاب گرانشی جسم رو از یه حدی پایین تر (فرض) میکنی، اصلا اون جسم امکان سیاه چاله شدن براش وجود نداره. یعنی پیشاپیش این فرض که سیاه چاله هست جسمت رو منتفی کردی. حالا هی اصرار بیخودی کن smile032
ضمنن تو مثالی هم که زدی، اگه خورشید بشه سیاه چاله، شتاب گرانشیش حداقل همون مقداری G max ای هستش که نوشتم. اگه شتاب گرانشیش ازون حد کمتر باشه، هنوز سیاه چاله نشده خورشیدت.

آقا جان شما معادله ی شوارتزشیلدو اگه حل کنی به دو تا جواب می رسی؟ یکی برای سیاهچاله و یکی برای اجرامی که سیاهچاله نشدن؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

شوارتز شیلد یک جواب برای شعاع میده، اونم rs هست. اگه شعاع جسمت از rs بزرگتر باشه، جسمت محاله سیاه چاله باشه. و اگه کوچیکتر ازون باشه، جسمت قطعا سیاه چاله هست. خود rs هم سیاه چاله هست. حالا rs رابطه مستقیمی با شتاب گرانشی داره، همونطور که استفادش کردم و قابل رویت هست. با این تفاسیر که این بار، اگه شتاب گرانشی از حدی که با rs پیدا میشه بزرگتر باشه، جسم قطعا سیاه چاله هست، اگه کوچیکتر ازون باشه، دیگه محاله که سیاه چاله باشه، چون میتونی معادلات رو برگردی عقب و ببینی که جسمت، هنوز به شعاع rs نرسیده. فکر کنم واضح شده باشه دیگه.

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:شوارتز شیلد یک جواب برای شعاع میده، اونم rs هست. اگه شعاع جسمت از rs بزرگتر باشه، جسمت محاله سیاه چاله باشه. و اگه کوچیکتر ازون باشه، جسمت قطعا سیاه چاله هست. خود rs هم سیاه چاله هست. حالا rs رابطه مستقیمی با شتاب گرانشی داره، همونطور که استفادش کردم و قابل رویت هست. با این تفاسیر که این بار، اگه شتاب گرانشی از حدی که با rs پیدا میشه بزرگتر باشه، جسم قطعا سیاه چاله هست، اگه کوچیکتر ازون باشه، دیگه محاله که سیاه چاله باشه، چون میتونی معادلات رو برگردی عقب و ببینی که جسمت، هنوز به شعاع rs نرسیده. فکر کنم واضح شده باشه دیگه.

ببینم اصلاً سیاهچاله چطوری تشکیل می شه؟ سیاهچاله شدن احتمالاً می تونه در امتداد زندگی همین خورشید ما هم به وجود بیاد. بله ممکنه شتابی که تو می گی هم در تشکیل سیاهچاله نقش داشته باشه ولی این اصلاً به سوال ربطی نداره: ما می خوایم ببینیم یه جسمی که از فاصله ی دوری به سمت یه جرم گرانشی رها شده، آیا سرعتش تا قبل از رسیدن به شعاع شوارتزشیلد از سرعت نور تجاوز می کنه یا نه. حالا اگه برای سیاهچاله تجاوز نکنه چرا باید برای اجرام دیگه مثل خورشید تجاوز کنه؟

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

اولا اینکه خود شما برای سیاه چاله ش رو هم بعید میدونم بتونی جواب بدی که چرا به بیش از سرعت نور نمیرسه. (به شکل شهودی) اما وقتی پیشاپیش فرض شده که جسم مذکور سیاه چاله نیست، کلا اون فرضی که در انجمن stackchange مطرح شده، قابل استفاده در اینجا نیست. شما وقتی شتاب گرانشی جسمی رو به فرض میدی 9.8 اون جسم قطعا سیاه چاله نخواهد بود! چنین ادعایی کاملا از نظر شهودی قابل استدلال هست اگه یک مقدار تعقل بشه. بجز این ها، من ادعام اینه که جسم به سرعت نور و فراتر ازون میرسه، نوشتارش هم موجود هست. یعنی من ادعایی کردم، استدلالم پشتش آوردم، شما اگه میگی نمیشه باید جواب بدی که چرا نمیشه!

نمایه کاربر
[email protected]

تماس:

paradoxy نوشته شده:اولا اینکه خود شما برای سیاه چاله ش رو هم بعید میدونم بتونی جواب بدی که چرا به بیش از سرعت نور نمیرسه. (به شکل شهودی) اما وقتی پیشاپیش فرض شده که جسم مذکور سیاه چاله نیست، کلا اون فرضی که در انجمن stackchange مطرح شده، قابل استفاده در اینجا نیست. شما وقتی شتاب گرانشی جسمی رو به فرض میدی 9.8 اون جسم قطعا سیاه چاله نخواهد بود! چنین ادعایی کاملا از نظر شهودی قابل استدلال هست اگه یک مقدار تعقل بشه. بجز این ها، من ادعام اینه که جسم به سرعت نور و فراتر ازون میرسه، نوشتارش هم موجود هست. یعنی من ادعایی کردم، استدلالم پشتش آوردم، شما اگه میگی نمیشه باید جواب بدی که چرا نمیشه!

استدلال بنده اینه که تمام معادلات جنابالی از اول غلطه برای اینکه فیزیک کلاسیکه نه نسبیت! جنابالی صرفاً به این دلیل که افزایش سرعت جسم ساقط شونده و ازدیاد جرمش بر روی مقدار شتاب گرانشیِ جرم گُنده تر اثری نداره، خودت رو مجاز دونستی که از معادلات کلاسیک گرانش استفاده کنی. در حالی که باید بری ببینی حل معادله ی شوارتزشیلد، چه شتابی رو برای جسم ساقط شونده پیش گویی می کنه و بعد از اون نسبت به زمان انتگرال بگیری تا سرعت جسم ساقط شونده رو پیدا کنی که هر دو توی لینکی که دادم هست. لااقل اوله صفحه ی 183 کتاب ریندلر رو یه نیگا بنداز ببین شتاب رو چی معرفی کرده.

Paradoxy

پست توسط Paradoxy »

حالا شد. اما اگه بتونی یکم شهودی ترش کنی که چرا جواب شیلد که اتفاقا فقط هم مخصوص کره هاست پیشاپیش جلوی رسیدن به سرعت نور جسم رو میگیره حلش کردی.

ارسال پست