سوال مربوط به اثبات فرمول های انرژی نسبیتی

مدیران انجمن: parse, javad123javad

ارسال پست
Maryamkhoshkam

نام: Maryam

سوال مربوط به اثبات فرمول های انرژی نسبیتی

پست توسط Maryamkhoshkam »

سلام
وقت شمابخیر
سه تا فرمول درمورد انرژی نسبیتی هست که بایپ اونارو اثبات کنم ولی در اثبات کردنشون خیلی مشکل دارم میخواستم ببینم کسی هس که بتونه کمکم کنه؟ فرمول انرژی جنبشی وانرژی نسبیتی کل و سرعت مربوط به فصل انرژی نسبیتی هالیدی جلد دوم

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: سوال مربوط به اثبات فرمول های انرژی نسبیتی

پست توسط Paradoxy »

سلام، برای اثبات رابطه بین انرژی جنبشی، انرژی سکون و انرژی کل کافیه بنویسید:

(1-v^2/c^2)/(1-v^2/c^2) = 1

طرف چپ رو به دو کسر تبدیل کنید و بعد دو طرف معادله رو ضربدر m^2 * c^4 کنید. کسری که در سمت چپ علامت منفی داره رو بندازید اونور معادله، یه رادیکال بگیرید و تمام
معادله های دیگه رو دقیق ذکر کنید تا اثباتش رو بگم یا راهنمایی کنم.

این حجم توجه به نسبیت خاص تو این انجمن بی سابقس! (تو این مدتی که من اینجا بودم البته.)

Maryamkhoshkam

نام: Maryam

پست توسط Maryamkhoshkam »

سلام.ممنون از اینکه جواب دادین.
من خودم علاقه زیادی به مبحث نور ونسبیت دارم.
فقط من نمیدونم چطور میتونم عکس بذارم به همین خاطر نمیتونم فرمولا رو اضافه کنم.اگر کتاب هالیدی در دسترستون هس بگین که آدرس فرمول هارو بدم بهتون.فقط میشه خواهش کنم از اثباتتون عکس بفرستین؟؟؟!!!

Paradoxy

سپاس: 1012

پست توسط Paradoxy »

من اثبات کنم که به درد نمیخوره، تمامی فرمول های نسبیت اثباتش تو نت با جزئیات هست، من میتونم راهنمایی کنم که خودتون انجام بدید و اگه به مشکل خوردید بررسی کنیم. نیازی به عکس نیست، شما مثلا می تونید بپرسید رابطه تبدیل سرعت به چه شکل اثبات میشه، رابطه انرژی جنبشی از کجا اومده، انرژی جنبشی با انرژی کل رابطش چطوره و دوپلر رو چطور میشه پیدا کرد و ...
بازم اگه نمیخواید کتاب نسبیت خاص و عام کیهان شناختی ریندلر رو بگیرید اثبات فرمولای اصلی و کاربردی درش هست

ارسال پست