نسبیت خاص خوانی(!)،سوالات و مقالات پراکنده پیرامون نسبیت خاص

مدیران انجمن: parse, javad123javad

نمایه کاربر
SH.

سپاس: 7

Re: نسبیت خاص خوانی(!)،سوالات و مقالات پراکنده پیرامون نسبیت

پست توسط SH. »

درین صورت اگر اتر یکهو از ناکجا اباد برای شتاب مطرح میشه، این ساختار برای جسمی که داره نسبت به ناظر ساکن، با شتاب متغیر، حرکت میکنه. مثلا به ازای هر ثانیه، دومتر بر مجذور ثانیه به شتابش افزوده میشه، چطور میشه؟ یه ساختار دابل اتر؟؟یه اتر دو لایه روی هم؟ من دقیقا نفهمیدم چی شد.من قانون اول نیوتون را هم به همین دلیل نمیفهمم. مثلا یه جسم چرا باید بخواد روی یک خط مستقیم تا بینهایت بره، اگه نیرویی بهش وارد نشه؟؟
اینکه کاری کنی همه ازت راضی باشن غیر ممکنه. درعوض اینکه کاری کنی همه ازت شاکی بشن اسونه. خیلی هم باحاله

Paradoxy

سپاس: 1012

Re: نسبیت خاص خوانی(!)،سوالات و مقالات پراکنده پیرامون نسبیت

پست توسط Paradoxy »

برای پاسختون به سوال شتاب. اگه فردی که شتاب داره، شتاب را حس میکنه، ایا این به معنی وجود ساختاری مثل اتر نیست؟

خیر، در حقیقت هر شتابی هم احساس نمیشه. یک ناظر در حال سقوط هرگز متوجه شتابش نمیشه و معتقده که لخت هست. این اصل نسبیت عامه و هیچ آزمایشی به منظور نقضش وجود نداره. عاملی که سبب احساس شتاب میشه در هر آزمایشی متفاوت هست. مثلا اگه در مترو شما بایستید و در موقع رسیدن به ایستگاه که قطار شتاب میگیره توجه کنید، از طرف زمین این احساس شتاب رو پیدا میکنید. دلیل پیدا کردن این حس این هستش که شما به کف قطار تک تک اجزاء بدنتون متصل نیست.

این بحثو من شیش سال پیش مطرح کردم و به عنوان یکی از ایرادایی که تو اصول فلسفی نسبیت وارد هست در نظر گرفتم
در واقعیت هیچ شتاب یکنواختی نباید باعث بشه فرد شتابو احساس کنه ولی طرفداران نسبیت به این اصل ثابت نشده اعتقاد دارن که شتاب اساسا چیزیه که احساس میشه.

خیر چنین ایرادی وارد نیست چون اساسا اگر شتاب یکنواختی به سیستم وارد بشه (یعنی به تک تک اجزاء دیفرانسیلی اون سیستم نیرو وارد شه) هیچ راهی وجود نداره تا اون سیستم متوجه شتابش بشه، حالا دستکم به شکل لوکال. این اصل نسبیت عام هست.

ارسال پست